509 találat a(z) beszámoló cimkére
2016. évi törvény a behajtási költségátalányról Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2016. március 17-én elfogadott, a behajtási költségátalányról szóló törvény gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban az alábbi kérdéseink merültek fel: – Az egyéves jogvesztő határidőn belül milyen számviteli teendőink vannak (2015-ben, illetve 2016-ban)? – Az új törvény szerint a könyvelésben mikor kell elszámolni ráfordításként, kimutatni kötelezettségként a behajtási költségátalányt? Csak akkor, ha/amikor jelentkezik érte a partner? Egyéb esetben nincsen ilyen teendőnk? – A törvény hatálybalépését követően a múltbéli költségátalányra is egy évig még igényt tarthatnak. A 2015-ös könyvekben és beszámolóban szerepeltetni kell ezeket a függő tételeket (melyekért még jelentkezhet a partner, mert nem telt el az egy év)? – Ha 2015. évi késedelemmel kapcsolatosan csak 2016-ban jelzi a partner a behajtási költségátalány megfizetésére vonatkozó igényét, akkor melyik évben, milyen könyvelési teendőnk van? – 2015 februárjában és júliusában előírtunk 40-40 eurónyi behajtásiköltségátalány-kötelezettséget. Máig nem jelezték felénk a partnerek a térítési igényüket. Mikor vezethetők ki az egyéb bevételekkel szemben ezen kötelezettségek? – A 2014. évi késedelmiköltségátalány-kötelezettségek mikor szüntethetők meg a könyvviteli nyilvántartásokban? Válaszát előre is köszönjük!
A végelszámolás elkezdődött, csak így tovább! Cikk
A végelszámolás elkezdődött, a tevékenységet záró beszámolót közzétette olvasónk. A végelszámolási nyitómérleget elkészítette, mi a további teendő? – kérdezi. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszol.
Cégnyilvántartásból törölt cég Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném a segítségét, hogy mi a teendő abban az esetben, ha cégbíróság megszűntnek nyilvánított egy céget 2012. 12. 01-ével? Az adóhatóságnál az adószám érvényes, a 2012–2013–2014-es évekre benyújtásra került a beszámoló, és közzé is tették. A könyvelőnek mit kell tennie ebben az esetben, ha csak most szerzett tudomást erről? Válaszát előre is köszönöm!
Törölt adószám Kérdés
Egy kft. adószámát törölték, mert nem nyújtotta be a beszámolóját. A beszámoló benyújtásra került az adószám törléséről szóló határozat jogerőre emelkedése alatt. Utána elküldték a 16/201/T nyomtatványt 3 kódú változással: adószám törlését követő bejelentés. A törlés napja: március 1. volt, március 5-én adták be a 16T201/T nyomtatványt. Milyen kötelezettsége van a kft.-nek még ebben az esetben? Mikor kell beszámoló, bevallás? Mire kell figyelni? Válaszukat előre is köszönjük.
Végelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A végelszámolás elkezdődött, a tevékenységet záró beszámolót közzétettem. A végelszámolási nyitómérleget elkészítettem, mi a további teendőm? Az ügyvédi iroda szerint közzé kell tenni, tudtommal viszont ezt nem kell letétbe helyezni és közzétenni, csak a cég legfőbb szerve elé terjeszteni, ez pontosan mit jelent? Köszönettel: Udvardiné Petrovics Szilvia
Jegyzett tőke emelése és mérleg Kérdés
Egyszerűsített éves beszámoló készítésére kötelezett kft.-nek jegyzett tőke emelési kötelezettsége van ez év március 15.-éig, amelyet az elmúlt évek 7.5 milliós eredménytartalékából kíván megvalósítani. Az eljáráshoz szükséges éves, vagy közbenső mérleg. Mi a 2015. évről elkészített egyszerűsített beszámoló mérlegének felhasználását tartanánk az ésszerű megoldásnak. Azonban azt már látjuk, hogy e mérlegben a 2015. év mérleg szerinti eredménye körülbelül 1.5 millió forint lesz, amely 2016. évben csökkenti az eredménytartalékot, de még így is 6 millió forint lesz, ami több mint kétszerese a jegyzett tőke emeléshez szükséges 2,5 millió forintnak. A konkrét kérdés: ilyen esetben a 2015. évi mérlegben kimutatott veszteség mellett végrehajtható-e a jegyzett tőke emelés eredménytartalékból? A másik kérdés e beszámoló mérleget a eljárást megelőzően letétbe kell e helyezni? A választ előre is köszönöm.
Számviteli és adózási teendők végelszámoláskor Cikk
Mikor van mód végelszámolásra, milyen határidőket kell betartani, milyen számviteli és adózási feladatokat kell teljesíteni? Összefoglaltuk a számviteli törvény hatálya alá tartozó adózókra vonatkozó szabályokat.
Beszámoló elfogadása korábbi időpontban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. számviteli politikájában a beszámolókészítés időpontja a fordulónapot követő április 30-a, már közel 6 éve. A kft. tulajdonosai most viszont már 2016. februárban osztalékot akarnak kifizetni maguknak, és így a 2015. évi beszámolót már 2016. 02. 16-ai időponttal akarják jóváhagyatni a taggyűléssel, és döntést hozni az osztalék-kifizetésről is. Kérdésem ezzel kapcsolatban: 1./ A számviteli politikát kell-e emiatt módosítani, hogy nem 2016. 04. 30-ai időponttal, hanem 2016. 02. 15-ei időponttal készül el a beszámoló a 2015. évről? 2./ Ha módosítani kell a számviteli politikában 2016. 02. 15-ére, akkor megtehetem-e, hogy 2016. decemberben visszamódosítom a beszámolókészítés időpontját a mérlegfordulónapot követő április 30-ára? Válaszukat előre is köszönöm.
Alapítvány megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Alapítvány megszüntetésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Mi a teendőnk, kinek kell bejelenteni, milyen bevallásokat kell elkészíteni, mik a határidők? Mi a teendője az alapítványnak és a könyvelőnek? Hova kell bejelenteni a megszűnést? Mivel még ilyen esettel nem találkoztunk, nem tudjuk, ilyenkor mi is a teendőnk. Segítségüket köszönjük. Üdv.
Mikrogazdálkodói beszámolót készít? Ezekről a változásokról tudnia kell! Cikk
A tavalyi év végén volt nap, amikor négyesével jelentek meg a közlönyök, számos rendeletet módosítva. Ezek közül most a mikrogazdálkodói beszámoló új szabályait ismertetjük.
Hajszál a levesben – teendők, ha hibás az átvett könyvelési anyag Cikk
Előfordul, hogy az új könyvelő fedezi fel az elődje által elkészített mérleg, főkönyvi kivonat hibáját. Sőt, az is megeshet, hogy a szóban forgó beszámolóra a cégbíróságnak nem is lett volna szüksége. Mit tehet ilyenkor a könyvelő?
Fordítókulcs az IFRS alkalmazásához. Táblázatokkal Cikk
Továbbra is kellene magyar számvitel szerinti nyilvántartásokat és beszámolókat készíteniük az IFRS-re áttérőknek. Táblázatokban foglaltuk össze a két módszer közötti eltéréseket.
Könyvelők figyelem: duplázódhat a munka az IFRS miatt Cikk
Megszüntetve megőrződik a helyi iparűzési adó alapjának mostani számítása egy darabig még azoknál a cégeknél is, amelyek áttérnek az IFRS szerinti beszámoló készítésére. Ráadásul egy átmeneti szabály miatt anyagilag is rosszabbul járhatnak.
Végelszámolás: így kell felosztani a vagyont a tulajdonosok között Cikk
Végelszámolás alatt álló cégnél mi a teendő a beszámoló zárása előtt? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértő, mérlegképes könyvelő válaszolt.
Tagi kölcsön a beszámolóban és a társaságiadó-alapban Cikk
A futamidőtől, a vállalkozások közti kapcsolattól is függ a tagi kölcsön megjelenítése a beszámolóban. Bemutatjuk azt is, hogy a tagi kölcsön különböző helyzetekben miként módosítja a társasági adó alapját.