327 találat a(z) bérpótlék cimkére
Vasárnapi pótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szeretne háromműszakos (8 órás) munkarendet bevezetni, jelenleg kétműszakos munkarendet alkalmazunk, működésünk eléri a heti 80 órát, vasárnapra is beoszthatók a munkavállalók, illetve háromhavi munkaidőkeretet alkalmazunk. Az éjszakai műszak az egyik esetben vasárnap 22 órakor kezdődne, és hétfőn 6:20-ig tartana, ilyenkor ezt a napot lehet hétfői munkanapnak minősíteni? A 22-24 óra közötti időszakra meg kell-e adni a vasárnapi 50 százalékos pótlékot? Ha a munkavégzés vasárnap 21:20-tól kezdődne (a tömegközlekedést figyelembe véve), és hétfőn 5:40-ig tartana, abban az esetben lehetne-e hétfői munkanapnak minősíteni ezt a napot? Ha nem lehet hétfői munkanapként figyelembe venni, akkor vasárnapi munkanap szerint kell kezelni? Ilyenkor milyen időszakra jár a vasárnapi pótlék? A 21:20-24 óra közötti időszakra, vagy mind a 8 óra munkaidőre? Köszönöm előre is a válaszukat. Kertész Mónika
Egyenlőtlen foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szervizt üzemeltető kft. egyetemista munkavállalót foglalkoztat, időkeretben. Jelenleg napi 4 órára van bejelentve és heti 20 órát jön, egyenlőtlenül elosztva, ahogy az ideje engedi. Felmerült, hogy szívesen jönne néha többet is, és igény is lenne a munkájára, azonban nem 50 százalékos túlórapótlék mellett, hanem normál fizetéssel szeretnék fizetni a plusz óráit. Mivel előre semmilyen ígéretet nem tud tenni, hogy mikor és mennyivel tudna többet jönni, mindig csak adott hónap elején, az egyéb elfoglaltságai ismeretében tudná vállalni, ezért a munkaidejét nem szívesen emelné a munkáltató. A munkaidőkeret kinyújtása azért nem oldaná meg a problémát, mert amikor többet dolgozik, több bért is szeretne kapni a dolgozó, és nem csak hónapok múlva elszámolva. Milyen foglalkoztatási formában lehetne őt alkalmazni, hogy a folyamatosan változó munkája alapbérként, pótlék nélkül legyen kifizethető? Köszönöm.
Fiatalkorú munkavállaló díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatalkorú munkavállaló foglalkoztatásával kapcsolatos kérdést szeretnék Önöknek feltenni. Az egyik általunk könyvelt szociális intézmény (magánkézben lévő ápolási otthon) 16 év feletti fiatalkorú lányt alkalmazna hétvégi munkavégzésre. Mivel a fiatal nappali tagozaton tanul, a munkát szombaton és vasárnap végezné reggel 6-10-ig, tehát 4-4 órás időtartamban. (Könnyű fizikai munkát végezne: segítene az idősek reggeliztetésében, öltöztetésben, felolvasna, ágyat húzna...). Az Mt-ben olvastam, hogy vele munkaszerződés csak szülői hozzájárulással köthető, és a korára tekintettel neki évi plusz 5 nap szabadság is jár. Kérdésem elsősorban a bérezésére irányulna. Mivel csak 8 általános iskolai végzettsége van, a havi bére a minimálbér lenne. Milyen pótlékok illetik meg őt a szombati-vasárnapi munkavégzésre tekintettel? Milyen összegű pótlékot kell fizetni részére, ha munkaszüneti napon dolgozik? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Preilné Ötletmozaik Kft
Túlóraszabályok: ezeknél a cégeknél nem lesz 400 órás a keret Cikk
Nem alkalmazzák a túlórákra és a munkaidőkeretre vonatkozó új szabályokat a szegedi önkormányzati cégeknél – döntött ma a Tisza-parti város közgyűlése. A név szerinti szavazáson húsz képviselő támogatta a javaslatot, a Fidesz és a KDNP hét képviselője nemmel voksolt vagy tartózkodott.
Megjelent a decemberi VálaszAdó Cikk
Több hónapig tartó huzavona után körvonalazódtak az egyes adótörvények főbb jövő évi változásai, noha a korábbi évek gyakorlatát tekintve korántsem jelenthető ki, hogy az őszi adócsomagban elfogadott módosítások már a végleges szabályokat tartalmazzák, hiszen évről évre fel-felbukkannak az év végi egyéb, költségvetési tárgyú törvényjavaslatokban adószabályokat érintő változtatások is.
A kormány álláspontja a munka törvénykönyve módosításáról Cikk
A munka törvénykönyve (Mt.) módosításának azt a célt kell szolgálni, hogy aki többet akar dolgozni, és így többet akar keresni, az elől a bürokratikus akadályokat le kell bontani – reagált a Kormányzati Tájékoztatási Központ OS-közleményben azokra a szakértői aggályokra, amelyek szerint megszűnhet a beosztástól eltérő rendkívüli munkaidő bérpótléka.
Megszűnhet a beosztástól eltérő rendkívüli munkaidő bérpótléka Cikk
A munka törvénykönyve tervezett módosításának az eddig leginkább vitatott elemein – az évi 400 órás túlóraplafonon, illetve a 36 hónapra bővített munkaidőkereten – túl van egy további olyan rendelkezése, amelyről alig esett szó, pedig visszaélésszerű alkalmazása tömegesen megfoszthatja a munkavállalókat a munkaidőbeosztástól eltérő rendkívüli munkaidőre járó bérpótléktól – hívja fel a figyelmet a BDO Magyarország.
Maradnak a túlórapénzek a hon- és rendvédelemben Cikk
Az Országgyűlés 2022 végéig meghosszabbította a honvédség hivatásos és szerződéses, valamint a rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagjainak azon jogát, hogy szabadidő mellett túlórapénzben is kérhessék a túlszolgálat idejének megváltását.
Bérpótlékok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy iskola konyha, ahol a dolgozók vasárnap is és munkaszüneti napon is dolgoznak. Kérdésem az lenne, hogy az iskola konyha közétkeztetésnek minősül, jár-e a dolgozóknak vasárnapi pótlék, illetve munkaszüneti napi bérpótlék? Köszönöm szépen válaszát.
A munkarend pótlékolási következményei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelünk foglalkoztatója új munkaszerződést szeretne aláíratni ügyfelünkkel, melyben – a korábbi – „Általános munkarendben, hétfőtől péntekig 8:00-tól 17:00-ig vagy 9:00-től 18:00-ig” munkabeosztást „Általános, többműszakos munkarend”-re változtatnák. Ügyfelünk a hét minden napján – ünnepnapokon is – három műszakban beosztható (7/24-es). Nem tudtunk egyértelmű választ adni arra a kérdésre, hogy az új munkaszerződés nem előnytelenebb-e számára a korábbinál. Úgy véljük, hogy az új szerződés alapján a műszakbeosztásokból adódó bérpótlékok jelentős részét elvesztené; de hogy mi maradna és mi veszne el, azt nem sikerült maradéktalanul kibogozni. Kérjük szíves segítségét a tisztánlátásban! Válaszát előre is, tisztelettel köszönjük!
Juttatások hosszú hétvégén külföldi szakmai út idejére Cikk
Kollégám kínai szakmai kiállításon vesz részt szervezett út keretében, látogatóként. A kinntartózkodás időtartama egy hét, melyben van négy munkaszüneti nap is. Kell-e erre az időtartamra munkabért fizetni? A hétvégi kinntartózkodásra jár valamilyen juttatás a dolgozónak? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Egy kft. pizzériát üzemeltet. Pénteken, szombaton és vasárnap tart csak nyitva. Egyszerűsített bejelentéssel foglalkoztat alkalmazottakat. Kérdésünk: vasárnapra 50%-os bérpótlék megilleti-e az alkalmazottakat? Válaszukat előre is köszönjük.
Alkalmi munkavállaló – bérpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállaló (gépkocsivezető, áruszállítás) vasárnap és munkaszüneti nap (aug. 20.) végzett munkát. Jár-e neki valamilyen bérpótlék? A munkaadó ebben az esetben is csak a napi 1000 Ft járulékfizetésre kötelezett? Köszönöm.
Munkaidőkeret Kérdés
Tisztelt Szakértő! 6 havi munkaidőkeret esetén (idényjellegű munkánál) lehet-e, hogy egyik hónapban csak 60 órát dolgozik a munkavállaló, a másikban pedig havi 240 órát? Lehet-e dolgoztatni napi 10 órát hétfőtől szombatig? Jól értem, hogy ilyenkor nem jár bérpótlék, mert majd a 6. hónap végén kell összeszámolni a tényleges órákat és összevezetni az előírással?
Mezőgazdasági idénymunka bérpótlékai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági idénymunka esetén hétfőtől szombatig 2 hónapon át napi 10 órás munka esetén kell-e bérpótlékot fizetni? Jár-e szabadság az egyszerűsített foglalkoztatottnak (mezőgazdaságii idénymunkásnak)?