327 találat a(z) bérpótlék cimkére

Különélési pótlék Kérdés

A munkaválló állandó lakhelyén áll munkaviszonyban, a munkáltatónak is az a székhelye, viszont – mivel építőiparról van szó – akár napi 3 órát is távol van pluszban a családjától mert nem a napi 8 órát dolgozza, hanem vidékre is el kell utaznia. Ebben az esetben jár-e a munkavállalónak valami térítés, például, ha ott is kell aludni pár napot. Ilyenkor mi a helyes elszámolás? A munkaszerződés erre nem tér ki.

Munkaidőkeret elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi tevékenységet ellátó ügyfelünk szeretne áttérni négyhavi munkaidőkeretes foglalkoztatásra. Munkaidő beosztása két műszak: 08-20 és 20-08-ig. Havidíjas besorolás van. Jól gondolom, hogy a havi elszámoláskor az alapbéren felül ki kell fizetni az éjszakai pótlékot, a beosztás szerint vasárnap dolgozóknak az 50 % bérpótlékot és rendkívüli munkavégzés (berendelés) esetén (nem ad másik szabadnapot), a 100 % bérpótlékot, valamint a munkaszüneti napra beosztott munkavállalónak 100 % bérpótlékot? A 4. hónap végén az összesítés alapján a túlmunkára 50 % bérpótlékot kell fizetni. A havonta normál munkarend alapján járó összes pihenőnapot is meg kell kapnia? Tehát novemberben összesen járna neki 10 pihenőnap? Köszönettel: Minima Kalkula Bt.

Egyszerűsített foglalkoztatás: ezeket a szabályokat muszáj betartani Cikk

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a munkáltatók körében az egyszerűsített foglalkoztatás. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, milyen munkajogi szabályokkal kell tisztában lenni ennél a foglalkoztatási formánál.

Itt vannak a válaszok a munkaidőkeretes foglalkoztatásról Cikk

Hány órára osztható be egy napra a munkavállaló munkavégzésre? Kell-e bérpótlékot fizetni a szombati és vasárnapi munkavégzésért? Egyenlőtlen munkaidő-beosztás és órabéres díjazás esetén hogyan alakul a munkabér összege? – bombázzák kérdéseikkel az olvasók az Adózóna.hu-t.

Ki nem fizetett bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkáltatót egy 2014-es bírósági határozat elmaradt bérpótlék jogcímen fizetésre kötelezte volt munkavállalója túlóráinak meg nem fizetése miatt a 2012-2013. évekre. Kérdésem, hogy az elmaradt bérpótlékot havonta az adott időszakra vonatkozóan önellenőrzéssel kell bevallani? Várom szíves válaszukat, köszönettel.

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a következő két hónapban IDÉNYJELLEGŰ munkavégzés miatt (mezőgazdasági szárítógép gazdaságos üzemeltetése) szeretne munkaidőkeret alkalmazásával dolgoztatni. Külső tényezők miatt – időjárás, stb. – előre nem látható, hogy mely napokon működne folyamatosan a szárító, de előreláthatólag heti 3-4 nap folyamatos működés várható. Emiatt a munkaidőkeretet találtuk a legjobb formának, azzal, hogy az időtartamát 8 hétben, a ledolgozandó órák számát 320 órában határoznánk meg. A napi munkaidő-beosztás egyenlőtlen lenne, a napi munkaidő 4 és 12 óra között változna (szükség esetén két ember nappal, két ember éjszaka üzemeltetné a berendezést). Ha jól tudom, az idényjellegre tekintettel minimum heti egy pihenőnap a kötelező, ezt természetesen biztosítanánk, viszont nem biztos, hogy ez szombatra/vasárnapra esne. Kérdéseim: Rendben van-e ez így munkajogi szempontból, tudjuk alkalmazni akár átmenetileg is? A meglévő munkaszerződések "normál", napi 8-16 óra közötti munkavégzést határoznak meg. Ezt lehet időlegesen, csak két hónap időre módosítani? Esetleg elég egy kiegészítés hozzá (amit természetesen a dolgozók is aláírnak), hogy a munkaidő meghatározása időlegesen változik? Jól értelmezem az Mt.-ben, hogy az idényjelleg miatt a vasárnapi munkavégzésre nem jár bérpótlék, ha másik napon kiadja a munkáltató a heti pihenőnapot? Viszont éjszakai munkavégzés esetén 18.00 és 6.00 óra között 15 százalékos bérpótlék jár? Köszönettel: BK

Műszakpótlék elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A műszakpótlék elszámolásával kapcsolatban szeretném megtudni – Mt. 141. § 59 (1) A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár. (2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van –, hogy a négy óra eltérésnek a munkanapok legalább egyharmadának minden napjánál meg kell lenni? Köszönettel.

Alkalmi munka: bejelentés, munkarend, bér és bérpótlék Cikk

Olvasónk az alkalmi munkavállalással kapcsolatban kért átfogó tájékoztatást. Kérdéseire dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, az Adózóna munkajogász szakértője válaszolt.

Munkarend és a túlóra Kérdés

A cég négyhavi munkarendben foglalkoztatja a dolgozóit. A napi munkaidő 8 óra. Mezőgazdasági cég vagyunk, így a nyári munkák ideje alatt (június 20-ától július 31-éig), amikor az időjárás engedte, napi 10-12 órát dolgoztak a munkavállalók szombaton és vasárnap is. Túlórát kell-e fizetnünk? Ha kell, 50 vagy 100 százalékot?

Munkaidőkeret – bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkaidőkerettel kapcsolatban szeretném megkérdezni az alábbiakat: Ha valaki egyhavi munkaidőkeretben dolgozik, akkor kell-e valamilyen bérpótlékot fizetni, ha szombaton vagy vasárnap is dolgozik? Munkaidőkeretnél hány órát lehet naponta dolgozni, mennyi lehet az egyheti munkadő hossza? Van-e olyan lehetőség, hogy két egymást követő nap dolgozik 12-12 órát, és utána két napon nem dolgozik (és hónap végén elszámol pontosan az órákkal)? Ha a két munkával töltött nap hétvégére esik, akkor kell-e a hétvége miatt valamilyen bérpótlékot fizetni? Válaszukat és segítségüket előre is nagyon köszönöm!

Ügyeleti munka díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk főállású, teljes munkaidős, havi munkaidőkeretben foglalkoztatott gyógyszerész munkavállalóját éjszakai gyógyszertári ügyeletbe kívánja beosztani. Egy ügyeleti műszak időtartama 10, illetve 11 óra. Az Mt. alapján számunkra nem teljesen egyértelmű a dolgozó ügyeletre járó díjazása, ebben kérnénk segítségüket. A munkaidő-beosztást úgy határoznánk meg, hogy az ügyeletben töltött munkaidő beleszámítson a havi munkaidőkeretbe (körülbelül minden második hónapra esik egy gyógyszertári ügyelet). Az Mt. szerint az ügyelet idejére díjazásként a személyi alapbér 40 százaléka jár, azonban ha munkavégzés történik az ügyelet alatt, akkor már rendkívüli munkavégzésnek minősül, és akkor a személyi alapbér + 50 százalék bérpótlék jár. A gyógyszertári ügyeletben olyan módon történik munkavégzés, hogy amennyiben vevő érkezik, a gyógyszerész kiszolgálja. Van olyan nap, hogy egy vevő sem érkezik az ügyeleti idő alatt, van olyan, hogy 20 vevőt is ki kell szolgálni egy éjszakai ügyelet alatt. Kérdésünk, hogy gyógyszerészünk ügyeleti munkavégzésének díjazásánál hogyan kell eljárnunk? A munkabeosztás szerinti "rendes" munkavégzésre megkapja a személyi alapbért, az ügyeleti időre pedig a személyi alapbér 40 százalékát, vagy pedig a munkabeosztás szerinti és az ügyeleti munkavégzésre is megkapja a személyi alapbért, továbbá az ügyeletben töltött munkaidőre további 50 százalékos bérpótlékot? Válaszát előre is köszönjük!

Bérszámfejtés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Munkajogi kérdésben kérnénk a segítségüket. Kétműszakos munkarendben dolgozó munkavállaló esetében a szabadságra és betegszabadságra jutó jövedelmet részletesen hogyan kell kiszámolni? Kell-e bérpótlékot elszámolni ezen időszakokra? Tisztelettel: Csont István

Bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát. Társaságunk bevezette a többműszakot. Egyik műszak: reggel 6-14 óráig tart, a másik 16-24 óráig. Ezek a műszakok váltják egymást. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben a munkavállalók 30 százalékos műszakpótlékra jogosultak 18 és 24 óra között? Abban a műszakban, ahol délután kezdenek dolgozni, jár-e a műszakpótlék 22 óráig, majd éjszakai pótlék 22 órától, vagy csak műszakpótlék jár a 16 és 24 óra közötti műszak időtartamára? A műszakok hetente váltják egymást. Köszönöm válaszát.

Itt a válasz, milyen pótlékok járnak munkaidőkeretben dolgozóknak Cikk

A munkaidőkeretben dolgozó, folyamatosan nyitva tartó büfé alkalmazottjának kell-e műszakpótlékot számfejteni a hétvégi és az éjszakai munkára? – kérdezte egyik olvasónk. Másik olvasónk pedig arra volt kíváncsi, hogy abban az esetben, ha valaki folyamatos munkarendben dolgozik (kórház), vasárnapra és ünnepnapra jár-e valamilyen pótlék, illetve hány szabadnap jár helyette? A kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Folyamatos munkarend pótlékai Kérdés

Abban az esetben, ha valaki folyamatos munkarendben dolgozik (kórház), vasárnapra és ünnepnapra jár-e valamilyen pótlék, illetve hány szabadnap jár helyette? Az eddigiekben túlóraként számolta el a munkáltató ezeket a napokat, de új döntés alapján szabadnappal szeretné kiváltani. A dolgozók ezt a felállást nem szeretnék, hiszen a keresetük 40 százalékát veszítik el. Milyen szabályok alapján lehet ezt valóban megtenni, illetve mennyi pihenőnap jár egy vasárnapért, valamint "piros betűs" ünnepért?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink