1037 találat a(z) bérbeadás cimkére

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérleti díjas számla kifizető felé a következőképpen kerül kiállításra: bérleti díj összege mínusz az szja (ami a 90%-nak a 15%, mert 10% költséghányadról nyilatkozott) kifizetendő összeg. Helyes-e ez a gyakorlat? Fel kell-e tüntetni a levont adót? Válaszát köszönöm.

Ingatlan bérbeadás TEÁOR ’08 6820 esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. bérel egy lakást magánszemélytől, és ezt bérbe adja. El lehet a cégnek számolni a lakásba megvett bútorokat, kiegészítőket, kisebb javítások, egy későbbi festés költségeit? Ha igen, akkor a 100 ezer forint alatti tárgyi eszközök egy összegben elszámolhatók-e? A 100 ezer forint feletti tárgyi eszközök minden esetben csak 14,50 százalékos kulccsal íródhatnak le? Ha a cég (2-es, áfás adószámos) a bérleti díjról számlát állít ki, azt minden esetben 27 százalék áfa terheli, ha belföldi / külföldi magánszemélynek, ha belföldi cégnek / uniós külföldi cégnek / 3. országbeli külföldi cégnek adja ki? Ha a cég fizető-vendéglátás keretében szeretné kiadni ezt a lakást, akkor megfelelő a TEAOR ’08 5520 (Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás), ha nem, akkor milyen TEAOR ’08-as tevékenységi körrel kell rendelkeznie ehhez? Ez esetben a cég választhatja-e a tételes átalányadózást ((szobák száma x 38 400 forint/év) vagy ezt az adózási módot csak magánszemély választhatja? Ha a cég a kereskedelmi szálláshely szolgáltatásról (fizető vendéglátásról) számlát állít ki, akkor azt 18 százalék áfa terheli (áfatörvény 3/A melléklet, áfatörvény 82. § 3. bek.) ? Válaszukat előre is köszönöm!

Ehofizetési kötelezettség Kérdés

Másik tagállamban biztosított magyar állampolgár Magyarországon bérbead. Az eho-törvény 5. § (3) bekezdés szerint nincs ehofizetési kötelezettsége (2017), viszont ennek jelölésére a 1753-as bevallási nyomtatvány nem ad lehetőséget, automatikusan előírja a 450 ezer forintot. Mi a teendő, melyik nyomtatványon lehet ezt jelölni, vagy hogy kell jelezni, hogy ezt töröljék?

Cseh forrásadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Csehországban telephellyel nem rendelkező cég cseh partnernek adott bérbe vasúti kocsikat. A cseh partner a cseh-magyar kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményre hivatkozva a bérleti díjat jogdíjnak minősítette és 10 százalék forrásadót vont le a számla összegéből. Kérdésem: valóban jogdíjbevételnek minősül a vasúti kocsi bérbeadás? Ha igen, hogyan járunk el helyesen a társasági adó számításakor? A bevételből a hozzárendelhető költségek levonásával csak az üzleten ténylegesen elért nyereségre jutó adó vonható le, vagy az összes fizetendő társasági adó arányosan erre a bevételre jutó része?

Magánszemély ingatlan-bérbeadása kft.-nek Kérdés

Magánszemély lakóingatlant önálló tevékenységként ad bérbe iroda céljára kft.-nek. A kft. a költségelszámoláshoz elfogadhat-e számlát helyettesítő okmányt? Milyen esetben kell számlához ragaszkodni?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Cím! Szeretném megkérdezni, ha adószámmal rendelkezem és fizető-vendéglátó tételes átalányadózóként fizetek szobánkét adót, kiadhatok-e lakást bérbe egy vállalkozásnak, irodahasználat céljából, önálló tevékenységként, 10 százalékos költség alkalmazásával? (Természetesen ingatlanbérbeadás TEÁOR felvétellel.) Köszönöm válaszukat.

Ingatlan bérbeadás katázás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni a tanácsát. Ügyfelem katás egyéni vállalkozó, amely mellett magánszemélyként ingatlant – amely ügyfelem tulajdonában van – is ad bérbe. Az alanyi mentes határba mindkét bevétel beleszámít, amely határt ügyfelem hamarosan túllépi. Ennek kapcsán azt szeretném kérdezni, hogy átadhatja-e a bérbeadást férjének vagy fiának, illetve ha igen kell-e hozzá a haszonélvezet? Köszönöm szépen válaszát. Tisztelettel, Bakonyi Eszter

Rezsiköltség továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként bérbeadok egy lakást, irodai használatra egy cégnek. A tevékenységet alanyi mentesként folytatom. Az év elején leadtam a cégnek az adóelőleg nyilatkozatot és következő év elején majd a cégtől kapok M30-ast. Mivel macerás a mérőórák, az internet és a közös költség szerződések átírása, a szerződés úgy szól, hogy bérleti díj+szja és a rezsiköltség. Külön-külön számlázom a bérleti díjat és a rezsiköltséget. Csak azt számlázom tovább, amit én is kifizettem a szolgáltatónak, sem többet, sem kevesebbet. Kérdésem, hogy a továbbszámlázott rezsiköltség esetében is alkalmazni kell (10 százalék költség, 90 százalék bevétel) az szja-levonást? Válaszát köszönöm.

Őstermelő – föld bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő 2018 márciusában bérbe adta a földjeit. A földekben a 2017. évi őszi munkákat (mezei leltár) elvégezték (búzavetés, talaj megmunkálása, szántás, tarlóhántás.) A munkák díjait az őstermelő a 2017. évben kifizette, költségként elszámolta. Kérdésünk: az őstermelő a 2017. évi őszi munkák értékét hogyan számolja el. Nem áfakörös, a termékek értékesítésekor felvásárlási jegy volt kiállítva. A bérbeadási szerződés a mezei leltárra nem tartalmaz semmi féle megállapodást. Köszönettel.

Ingóság üzletszerű bérbeadása Kérdés

Adószámos magánszemély cégnek ad bérbe személyautót és ingóságot, folyamatosan szerződés alapján, számla kiállításával. 2018. évben ez a tevékenység hogyan adózik, kell-e ehót fizetni, ha kell, akkor kinek?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő, vidéki családi házunk előkertjében (egyazon házszám és helyrajzi szám alatt) van egy kereskedelmi egységként nyilvántartott épület (mely évekig használaton kivül volt, de állagmegóvás miatt felújításra került kívül-belül). Jelenleg 4 külön bejárattal bíró egység van benne, szobák saját fürdőszobával és konyhasarokkal, szobánként külön mérőórákkal, szobánként 2-3 főnek alkalmas elszállásolási lehetőséggel. Érdeklődöm, hogy adószámos magánszemélyként bérbe adhatom-e áfa alanyi mentesként (más lakásokat ily módon számlázok). Számomra az nem egyértelmü jelenleg, hogy 1.) a földhivatali nyilvántartás szerinti funkciót (kereskedelmi egység: ami talán áfaköteles) kell-e nézni adó szempontjából, 2.) vagy a "hasznositás" funkciót, ami most bérbeadás lenne (nem szállásszolgáltatás, mert azt is folytatok, annak a feltételeit ismerem), 3.) továbbá, hogy adószámos magánszemélyként hasznosítható-e? Kiöszönöm válaszukat. M

Magánszemély – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély bérbe adja ingatlanát vállalkozásnak. A számla 04. 05-én kerül kiállításra, valamint aznap kifizetésre is kerül, a valós teljesítés időpontja 03. 01-03. 31. Melyik 08 bevallásban vallja be a vállalkozás az szja-t, a 03. havi vagy a kifizetésekor 04. hóban? Köszönettel.

Műterem bérbeadásának áfakötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. idén márciusban vásárolt egy lakásingatlant. A lakást fotóműteremnek fogja átalakítani. A felújítás után igény szerint –esetenként akár 1-2 órára is bérbe adná műterem céljára. Kérdésünk, hogy erre a bérbeadásra is vonatkozik-e az áfatörvény 86. § (1) l) pontja, azaz áfamentesen adható-e bérbe az ingatlan és emellett választása szerint a 88. § alapján adókötelessé is tehetné a műterem bérbeadását? Köszönöm szíves tájékoztatását!

Lízingelt autó értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. lízingel egy kamiont, melyet bérbe szeretne adni oly módon, hogy az üzembentartó a bérbe vevő lenne. Ennek alapján az értékcsökkenést ki számolhatja el? A kamion fenntartásával kapcsolatos költségeket ki viseli? A válaszát előre is köszönöm!

Áfa alanyi mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2018.03.06-án kezdte meg vállalkozói (katás) tevékenységét. Áfa szempontjából alanyi mentességet választott. Számításunk szerint – mivel évközben kezdte a vállalkozását – az ő alanyi adómentessége 6 597 ezer forintnál megszűnik. A magánszemélynek ingatlan bérbeadásból is van bevétele, nem vállalkozóként, hanem magánszemélyként. Az ingatlan bérbeadás tárgyi adómentes. Az áfamentességi értékhatárba viszont bele kell vonni ezt a bevételt is. A vállalkozásában május 31-iég várhatóan kiszámláz 4 500 ezer forintot, bérbeadásból 2 080 ezer forintot, összesen 6 580 ezer forintot. Jól gondoljuk-e? Ha vállalkozásában az év további részében nem lesz bevétele, de bérbeadásból még lesz 1 200 ezer forint, ezzel nem szűnik meg áfában az alanyi mentessége. Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink