505 találat a(z) alapítvány cimkére

Tanfolyam költsége alapítványnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány, amely a szakemberképzések támogatására alakult, átvállalhatja-e adó- és járulékmentesen a tanfolyam költségét, és a vizsgadíjat? A támogatottak kifejezetten az alapítvány célcsoportjába tartoznak, és nem áll fenn az összeférhetetlenség. Válaszát előre is köszönöm.

Alapítvány cél szerinti és működési költségei Kérdés

Közhasznú alapítványnak szinte csak adó 1 százalékából van bevétele. Költségei az alábbiak: irodabérlet, rezsi, telefon, internet, munkabér. Ezek működési költségként elszámolhatóak az adó 1 százalékáról szóló törvény alapján. Van még könyvelési díj, ez működési költségként nem számolható el, de akkor miből fizetjük ki, ha csak az adó 1 százalékából van bevételünk? Szokott lenni üzemanyagköltség, tehergépkocsi-lízing, biztosítás; ezek a cél szerinti tevékenység költségei, mert azt szolgálják? Van évi egy alkalommal jelentkező költségek, ez máshova nem sorolt egyéb üzleti szolgáltatás, mely tartalma a szerződés szerint: – információs munka, cél szerinti tevékenységet segítő háttérfeladatok, szervezés, lebonyolítás. Melyek valóban a cél szerinti tevékenységeket segítik, akár a szervezés, akár a honlapműködtetés, akár a médiamegjelenések biztosítása folytán. E segítő tevékenység alapján jelentős adó bevétel folyik be az alapítványhoz az adó 1 százalékából, melyért a szolgáltató kft. jelentős összeget számláz ki felénk. A szerződésben benne van, hogy az adó 1 százalékából ténylegesen befolyt összegből sávonként minél nagyobb a bevétel, annál nagyobb százalékban meghatározott összeg (az adott sávra felszámítva) illeti meg a szolgáltatót. Tehát szinte azt feltételezzük, hogy ami bevétel befolyik a felajánlásokból, azt mind e cég tevékenységének köszönhetjük, és szinte jutalékos rendszerben számláz felénk. Ez így jogszerű? Illetve ez a nem kis összeg elszámolható-e a cél szerinti tevékenység költségeként?Mert működésiként, marketingköltségként nem. Bár valójában azt segíti elő, hogy legyen bevételünk, amiből megvalósítjuk a céljainkat. Köszönöm.

Alapítvány vállalkozási tevékenysége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznú alapítvány alapító okiratban meghatározott cél szerinti tevékenységei a következők: rászorulók – elsősorban családok – pénzbeli és nem pénzbeli támogatása, érdekvédelme, adományok gyűjtése segítséget kérők részére, egészségvédelem, tanácsadás, állami feladatokban részvállalás,környezetvédelem. Abban az esetben, ha az alapítványnak felajánlott ruhákat, játékokat, könyveket értékesítenénk az alapítvány által erre a célra bérelt üzlethelyiségben, és a befolyó összeget szintén a cél szerinti tevékenységekre költenénk, akkor jól értem, hogy nem azt kell vizsgálni, hogy a befolyt összeget mire fordítom, hanem azt, hogy maga a tevékenység vállalkozási tevékenységnek minősül, jövedelemszerzés a célja, üzletszerűen folytatjuk a tevékenységet? Azaz ez az alapítvány vállalkozási tevékenysége, így adózni kell utána a közhasznú alapítványra vonatkozó szabályok szerint, kivéve, ha ez a bevétel nem haladja meg az összes bevétel 15%-át? Tehát, ha begyűjtöm, és eladom, akkor vállalkozási tevékenység, de ha begyűjtöm, és utána továbbadom rászorulóknak, akkor már nem? Illetve, ha valóban vállalkozási tevékenység, akkor az adományként kapott ruhákat, játékokat hogyan veszem készletre, hogyan határozom meg az elábét? Megtisztelő válaszukat várom! Köszönöm!

Alapítvány által adott tárgyak Kérdés

Alapítvány által adott tárgyak T. Tanácsadó! Korábban feltett kérdésemet ismétlem meg, mert választ csak arra az esetre kaptam, amikor közhasznú szervezet juttatja a tárgyakat. Tisztelt Tanácsadó! Irodalmi díj alapítása céljából alapítványt hoztak létre. Az alapítvány kuratóriuma az írók munkássága alapján választja ki a díjazottakat (nem kell jelentkezniük, nincs verseny). A díjazottak a pénzbeni jövedelem mellett a díj nevét adó költőt ábrázoló szobrot kapnak, illetve gravírozott tollat, amelyen a díj elnevezése szerepel. Milyen adózási szabályok vonatkoznak e kétféle tárgyra? Változik-e a megítélés, ha más is kap gravírozott tollat, nem csupán a díjazottak? Változnak-e az adózási szabályok, ha a fenti juttatásokat közhasznú egyesület adja, amelynek alapító okiratában a konkrét díj elnevezése nem szerepel, de a magyar irodalom képviselete, népszerűsítése igen (vagyis az általánosabban meghatározott célok megegyeznek az alapítvány céljaival)?

Alapítvány, 1% Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy most alakuló közhasznú alapítvány mikortól jogosult az adózók 1%-ának gyűjtésére? Mindjárt alakulástól vagy van időbeli korlát? Ha nem is jogosult az alakulástól, van-e arra mód, hogy az adózók a részükre rendelkeznének, és majd a jogosultságot követően kiutalja a NAV? Kérném, hogy az 1% körüli szabályokat ismertetni szíveskedjen törvényi hivatkozással. Segítségét előre is köszönöm.

Közhasznú megjelölés használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy korábban közhasznú alapítvány közhasznúságát a bíróság törölte. A törlést követően használhatja-e az alapítvány a nevében a közhasznú megjelölést? Válaszát előre is köszönöm!

Alapítvány – adó 1 % Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adó 1 százalékáról szóló törvény kimondja, hogy "a kedvezményezett az e törvény alapján átutalt összegnek a 6. § szerinti átutalását követő év december 31. napjáig történő felhasználására vonatkozó, a cél szerinti és működési költségeket összegszerűen is tartalmazó adatait – meghatározva a támogatás esetleges, az átutalást követő második év december 31. napjáig terjedő tartalékolásának tényét, célját és összegét is – a kiutalást követő második év május 31. napjáig az adóhatóság részére elektronikus úton küldi meg (a továbbiakban: beszámolási kötelezettség). A kérdésem arra vonatkozik, hogy ha egy alapítvány részére például 2015 szeptemberében kiutalta az adóhivatal az adó 1 százalékából részükre felajánlott összeget, akkor ebből az összegből úgymond előre el lehetett-e költeni működésre, marketingre vagy cél szerinti tevékenységre kifizetett összegeket? Azaz elszámolhatók-e utólag költségek, kiadások az adó 1 százalékának terhére? Kicsit fura a kérdés számomra is, nekem az lenne a "logikus", hogy csak azt költhetem el, amit megkaptam, és még azt is bizonyos határidőn belül kell felhasználni a törvény szerint. De vannak eltérő álláspontok, és konkrétumot sehol nem találtam erre vonatkozóan. Várom megtisztelő válaszukat! Köszönöm!

Alapítvány által adott tárgyak Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Irodalmi díj alapítása céljából alapítványt hoztak létre. Az alapítvány kuratóriuma az írók munkássága alapján választja ki a díjazottakat (nem kell jelentkezniük, nincs verseny). A díjazottak a pénzbeni jövedelem mellett a díj nevét adó költőt ábrázoló szobrot kapnak, illetve gravírozott tollat, amelyen a díj elnevezése szerepel. Milyen adózási szabályok vonatkoznak e kétféle tárgyra? Változik-e a megítélés, ha más is kap gravírozott tollat, nem csupán a díjazottak? Változnak-e az adózási szabályok, ha a fenti juttatásokat közhasznú egyesület adja, amelynek alapító okiratában a konkrét díj elnevezése nem szerepel, de a magyar irodalom képviselete, népszerűsítése igen (vagyis az általánosabban meghatározott célok megegyeznek az alapítvány céljaival)?

Képviselet, ügyintézés Kérdés

Az alapítvány képviseletére és vagyonának kezelésére az alapító három főből álló kuratóriumot hozott létre. A kuratórium tagjainak a megbízás elfogadásáról és ezzel egyidejűleg az összeférhetetlenségről is nyilatkozniuk kellett. Az összeférhetetlenség okán a kuratórium határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek a közeli hozzátartozója bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Az alapítványi döntések tehát kuratóriumi határozatokon alapulnak, a kuratórium tagjai nem önmagukat, hanem a kuratórium döntéseit, illetőleg azok végrehajtását képviselik. A kuratórium szótöbbséggel dönt egy-egy kérdésben, fel sem merülhet az, hogy a kuratórium tagja egy határozat meghozatalára döntő befolyással lehet. Kapcsolt vállalkozásként kell-e bejelenteni a NAV-nál, ha az egyik kurátornak van saját egyszemélyes kft.-je, és szeretne szerződést kötni az alapítvánnyal?

Adománykupon értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott cég adományozni szeretne, olyan formában, hogy megvásárolható lenne tőlük egy úgynevezett adománykupon, amelyet, ha megvásárol a vevő, azt az összeget továbbítja a cég meghatározott alapítványnak. Ezzel kapcsolatban a kérdéseim, hogy ezt bevételként kell kezelni? Milyen adó- és járulékterhek vannak? Köszönöm a válaszát.

Alapítványi bevétel Kérdés

1./ Az alapítvány adományként üdítő italt kap. Ezt az alapítvány a saját rendezvényén értékesíteni kívánja. Hogyan számolja el az ebből keletkezett bevételt? Kell-e bizonylatot kiállítania? 2./ Az alapítvány jótékonysági bált rendez, a résztvevőktől kapott bevételt hogyan számolja el? Kell-e bármilyen bizonylat, ha az adományozó nem vesz figyelembe adókedvezményt?

Alapitvány által beszedett belépő jegyek kezelése Kérdés

Tisztelt Cím! Abban kérném tájékoztatásukat, hogy milyen módon kell bizonylatolni (illetve szabályos-e), ha egy gimnázium alapítványa a szalagtűző rendezvényre a belépők árát beszedi (esetleg számozott jegyek formájában), és abból az összegből az alapítvány nevére szóló számla alapján fizeti ki a gimnázium helyett a felmerülő költségeket, mint például bérleti díj stb. Az alapítvány közhasznú és cél szerinti tevékenységben szerepel az iskola támogatása. Kérdésem még, hogy elfogadható-e az alábbi eljárás: az alapítvány támogatja a tanulók versenyre való utazását, nevezését és ezeket a tanulók nevére szóló utazási számla alapján fizeti ki részükre. Vagy elfogadhatóbb lenne az alapítvány nevére szóló számla? köszönettel .

Egyesület, alapítvány gründolása és adózása Cikk

Mielőtt valamilyen nemes cél érdekében alapítvány vagy egyesület létrehozásáról határozunk, tisztában kell lennünk ezek alapvető működésével és adózási következményeivel.

Alapítvány pályázata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy színiiskolát működtető alapítvány pályázatot írna ki az oktatóknak. A nyertes pályázónak milyen jogcímen fizethet ki jövedelmet az alapítvány, és milyen közterhek terhelik a kifizetett összeget? Válaszát előre is köszönöm.

Támogatás vagy adomány esetleg más Kérdés

Cégünk székhelye közigazgatási határon található, ahol nem megoldott a gyalogos közlekedés. Egyeztetések folynak a helyi önkormányzat képviselőivel a beruházás megkezdéséről. Ahhoz, hogy a beruházás megvalósuljon, cégünk x millió forintot ajánl fel. Kérdésem az lenne, hogy ha az önkormányzatnak utaljuk az összeget, akkor támogatási szerződéssel tehetjük ezt, és könyveinkben ezek a tételek egyéb ráfordítás címén szerepelnek, áfát nem érintve? Tao-emeléssel kell számolni, szükséges-e a juttatásban részesülő nyilatkozata? (Tao tv. 3. számú melléklet). Másik lehetőségként felmerült alapítvány bevonása, mely adománygyűjtést szervezne a cél megvalósítására. Ebben az esetben több mindent kell vizsgálni? (Például: közhasznú a szervezet minősítése vagy sem?) Milyen adminisztrációval járna ez az adományt adó szervezetnél? Mire kell figyelni? Feladatunk-e az adományt gyűjtő alapítvány vizsgálata, hogy helyesen jár-e el az adomány gyűjtése kapcsán? Adózás szempontjából az adózás előtti eredményünk csökkenthető-e? Közhasznú státuszáról nyilatkozatot kötelezően ki kell állítania, hiszen itt kérdéses lehet az is, hogy adománynak vagy támogatásnak minősül? Támogatás esetében is szükséges a szervezet nyilatkozata? Adózási oldalról ráfordításként elszámolható, nem adóalapot növelő tétel? Kérem, szíves segítségüket a három variáció megítélésében, esetleg ha van javaslatuk, ötletük szívesen fogadom!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink