505 találat a(z) alapítvány cimkére
Alapítványi ösztöndíj Kérdés
Alapítvány ösztöndíjat adományoz legjobb előadónak. Milyen járulékfizetése kötelezettsége van az alapítványnak és annak, aki az ösztöndíjat kapja?
Alapítványi induló vagyon könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 2016. évben alakult nyílt alapítvány alapító okiratában az alapító induló vagyonát 18 millió Ft összegben határozták meg. Az alapítói vagyon és annak teljes hozadéka az alapítói okirat szerint teljes egészében alapítványi célra fordítható, nincs visszafizetési kötelezettség az alapító felé. Tudomásunk szerint az alapítói befizetés megítélése többféle lehet, így a könyvelés során minősülhet mérleg- vagy eredménytételnek is. A civil szervezet működése során az induló tőke (törzsvagyon) kezelésére a létesítő okirat rendelkezései az irányadóak. • Mérlegtétel (Induló tőke) = kifejezetten az induló vagyon növelése érdekében, az új csatlakozók által rendelkezésre bocsátott vagyon • Eredménytétel (Egyéb bevétel) = az alapítóktól működési célra kapott befizetések Kérdéseink: 1) Ha nincs külön rendelkezés az induló vagyon minősítéséről, akkor azt induló tőkeként (mint mérleg tétel) vagy egyéb bevételként (mint eredmény tétel) kell/lehet könyvelni? 2) Elképzelhető-e, hogy az egész induló vagyon egyéb bevételként kerül elszámolásra, vagyis az alapítványnak nincs a mérlegében induló tőke kimutatva? 3) Az 1. pont szerinti minősítés befolyásolja-e azt, hogy az induló vagyonról ki lehet-e állítani a tagok felé az adományigazolást? A kérdéses alapítványban az induló vagyon teljes összege egyéb bevételként került elszámolásra, vagyis nincs a mérlegben induló tőke adat, és az induló vagyon teljes összegéről adományigazolást állítottak ki az alapító tagok felé. Köszönettel.
Alapítvány általi mézértékesítés Kérdés
Az alapítvány őstermelő mézét szeretné értékesíteni. Az alapítvány közhasznú tevékenységei között szerepel a termelői méz árusításának elősegítése. Kérdésem, hogy az alapítvány milyen módon tudja az őstermelő mézét értékesíteni, hogyan tud az alapítvány az őstermelő nevében mézet eladni? Fontos megjegyezni, hogy az alapítványnak ebből nem származik haszna. Az alapítványnak lesz-e bármilyen elszámolási kötelezettsége ezzel kapcsolatban? Megbízási szerződéssel tudja-e értékesíteni az alapítvány az őstermelő mézét? Van-e számla/nyugtaadási kötelezettsége az alapítványnak, ha az őstermelő bevétele nem éri el az évi 600 ezer forintot? Köszönöm.
Támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk különböző tréningek megtartását végzi egyedi megrendelés alapján. Az egyik ügyfelünkkel kötöttünk egy hosszútávú szerződést oly módon, hogy az első két hónapban tréningeket még nem tartunk, de rendszeresen jelen vagyunk telephelyeiken, a mindennapjaikban, a partnercég szavaival élve ez a beilleszkedés időszaka. Ez időszak alatt semmiféle szolgáltatás nem nyújtottunk. Partnerünk erre az időszakra úgynevezett "támogatásként" egy külön szerződésben rögzített összeget részünkre kiutalt. A kiutalással egy időben jelezte felénk, hogy nyilatkoznunk kell a vállalkozási tevékenységünkkel kapcsolatban, majd a társaságiadó-bevallással egy időben szintén nyilatkoznunk kellene. Ilyen nyilatkozatokkal, bevallom, én csak az alapítványok, egyesületek támogatása kapcsán találkoztam. Abban kérném segítő válaszukat, hogy két gazdálkodó szervezet között jogszerű-e ilyen támogatási szerződés létrejötte, és utalhat-e egyik gazdálkodó a másiknak támogatás címen bármekkora összeget, és ha igen, akkor annak az elszámolási módja ugyanaz, mint az egyéb szervezeteknek nyújtott támogatás elszámolása? Köszönettel: Dobosi Pálné
Nonprofit szervezet GINOP pályázata – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet választott, jelenleg gazdasági tevékenységet nem folytató nonprofit szervezeteink (alapítvány, egyesület, NGT) új társadalmi vállalkozást szeretnének indítani GINOP pályázati konstrukcióban. A pályázat sikeressége esetén az új tevékenység gazdasági tevékenységnek fog minősülni, azonban a várható éves bevétel nem feltétlenül éri el az alanyi adómentességi határt. Azonban, mivel a pályázati költségvetésben a nettó tételeket szeretnénk maximalizálni, felmerült, hogy a projekt sikere esetén feladnák az alanyi adómentességet a szervezetek, és a továbbiakban tételesen elkülönítenék a jelenleg is futó, nem gazdasági tevékenység alaptevékenység (A), valamint a pályázati gazdasági tevékenység (B) számláit. Így (A) tevékenység továbbra is az áfa tárgyi hatályán kívül maradna, adólevonási jog nélkül, míg (B) tekintetében a szervezetek áfásan számláznának, és – ami rövid távon a legfontosabb – levonási jogot gyakorolnának a GINOP pályázat keretében beszerzett eszközök, szolgáltatások vonatkozásában, azaz a pályázati költségvetést már nettó áfabontásban készítenénk el. Kérem, legyen kedves megerősíteni, hogy ez az eljárás jogszerű lehet; illetve, ha nem (vagy további feltételekkel), legyen kedves arról is tájékoztatni. Segítségét nagyon köszönöm.
Papírgyűjtés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Iskolánk papírgyűjtést szervezett. Az elszállított papírhulladékról a hulladékkezelő felé számlát kellett kiállítania az iskola alapítványának, amin feltüntették az alábbi szöveget: "Fordított adózás a 2007. évi CXXVII. tv. 142. § d) pontja alapján". A számla nem tartalmaz áfát. Az alapítvány mentes az áfafizetési kötelezettség alól. Van valamilyen teendője az alapítványnak ezzel a számlával? Köszönettel várom válaszát. P. Zsuzsa
Jogviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Van működő alapítvány, mely magánóvodát működtet. Egy ellenőrzés során felhívta a szakellenőri hivatal (MÁK) az alapítvány figyelmét arra, hogy kell egy külön tagintézményt működtetnie, ugyanis ő csak fenntartó lehet. Az alapítvány közvetlen kezelésében nem állhat óvoda. Az alapítvány hosszú évek óta ebben a formában működött, és eddig egyetlen ellenőrzés sem tárta fel ezt a hiányosságot. Így minden óvodai dolgozó az alapítványhoz van bejelentve, nem pedig az újonnal létrejött (külön adószámmal rendelkező) tagintézményhez. A MÁK elvárása, hogy a lehető legrövidebb időn belül rendezzék a dolgozók jogviszonyát, vagyis hogy átkerüljenek az újonnan létrehozott óvodába. Ilyen esetben a munkáltatónak kell felmondani, hogy megszűnjön a jogviszonyuk az alapítvány adószáma alatt? Itt is érvényes a felmondási idő? Van lehetőség közös megegyezésre vagy bármilyen más megoldásra? Az alapítvány a fenntartó lesz a továbbiakban, így talán jogfolytonos lesz a dolgozók jogviszonya? Végül is nem is történik felmondás, csak átkerül a fenntartó adószáma alól az összes dolgozó a fenntartó működtetésében lévő (de más adószámú) óvodába. Válaszukat előre is köszönjük.
Alapítványok egyesülése: döntések, tervek és feladatok lépésről lépésre Cikk
Alapítvány megszűnhet jogutódlással, illetve jogutód nélkül. A jogutódlással való megszűnés az alapítványok esetében egyesülést jelent más alapítvánnyal, alapítványokkal. Ismertetjük, milyen feladatai vannak az alapítványoknak az egyesülés során.
Önkéntes utazási bérlet térítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: alapítvány önkénteseket foglalkoztat, regisztrálva van mint fogadó szervezet. Az egyik önkéntes nyugdíjas, rendszeresen önkénteskedik, heti 3-5 napot. Szerződése írásba van foglalva, költségeit megtéríti az alapítvány. Helyi közlekedési bérlettel jár az önkéntes munka végzésének helyszínére. Nyugdíjas bérlete van, számlát csak az ő nevére adnak. Ez esetben meg lehet-e téríteni részére a bérlet árát adómentesen? Ha jegyet venne, az a duplájába kerülne az alapítványnak. Várom megtisztelő válaszukat! Köszönöm.
Alapítványi személygépkocsi cégautóadója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alapítványnak – központi idegrendszer sérülése miatt mozgássérült gyermekek konduktori tevékenységének támogatására a gyermekek szállítása céljából 2005-ben vásárolt – személygépkocsi után kell-e fizetnie cégautóadót? Köszönettel: Előfizető
Térítés nélküli átadás Kérdés
Vállalkozásunk (kft.) térítés nélküli átadással egy alanyi mentes alapítványnak fog átadni egy irodaként használt kastély jellegű épületet kb. 2 hektár területtel, alapszabályunk szerint közösségi alap kivezetése terhére, átalakulás miatt. A felértékelt piaci érték 34 100 ezer Ft, melyből a telek 7 600 ezer Ft. Ez az épület telekmegosztással kerül kivételre (átadásra) a kft. telephelyéből. Az épület 1977-től a tulajdona a kft.-nek, illetve a jogelőd szövetkezetnek. Az épület könyv szerinti értéke nulla. Felújítás miatti ráaktiválás 1983-ban volt utoljára (központi fűtés). A kft. és a jogelőd szövetkezet tevékenységei között nem szerepel az ingatlanértékesítés. A kérdésem arra irányul, hogy ezen térítés nélküli átadás esetében meg kell-e fizetnie az általános forgalmi adót a kft.-nek? Válaszukat előre is köszönöm.
Számla óvodai ellátásról Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gyermek alapítványi óvodába kezdett járni most szeptemberben, a szülő és az intézmény óvodai szolgáltatási szerződést kötöttek. Ebben feketén-fehéren le van írva, hogy „általános szolgáltatásért térítési díjat fizet” a szülő. Az óvodát működtető alapítványtól cafetéria-elszámoláshoz számlát kértek a szülők, amit az óvoda és az azt működtető alapítvány is visszautasított. Az első azért, mert részben önálló gazdálkodó. A második pedig azért, mert nincs gazdasági tevékenysége, nem is akar azt folytatni, és támogatásokból tartják fenn magukat, saját állításuk szerint. Ez a támogatás az, ami a szerződésben meg van határozva mint szolgáltatásért fizetendő térítési díj. Ez így helytálló? Támogatás lehet szerződésben rögzített kötelezően kiszabott összeg? Cél szerinti tevékenységre, alapító okiratban foglalt tevékenységre sem adnak számlát, mert szerintük az is gazdasági tevékenység számukra. A cég pedig az szja-törvényre hivatkozva csak óvodai ellátásról kiállított számlát fogad el. Kérdés: helyes-e az alapítvány álláspontja? Tényleg nem tudnak számlát kiállítani semmilyen jogcímen? Mi a megoldás ebben a szituációban, hogy az érintett fél se veszítse el az adómentes juttatást? Segítségét előre is köszönöm!
Alapítvány Kérdés
Alapítvány képviselője állhat-e munkaviszonyban az alapítványnál úgy, hogy a munkáltatói jogok gyakorlója más személy? Köszönettel: Bné
Bizonytalanságok a cégkapu körül... Kérdés
A cikket olvasva még nagyobb bizonytalanságba kerültem a cégkapu regisztráció körül. Mivel már több ügyfélnek segítettem regisztrálni a cégkapura, konkrét problémákkal is szembesültem. Pl. a külföldi állampolgárságú, magyarországon gazdasági társasággal rendelkező ügyvezetők nem tudnak regisztrálni, hiába van működő ügyfélkapujuk, mivel a "háttéradatok" vagy nincsenek kitöltve vagy rosszak. Kérdés, hogy a gazdasági tevékenységet nem végző alapítványoknak kell-e regisztrálni? Adószámmal rendelkeznek. Itt is próbáltam regisztrálni alapítványi elnököt, de semmi adatot nem tud betölteni a cégkapufelület, az elnök minden adatát be kell írni, ezen kívül kéri a felület az alapítvány teljes alakulási és egyéb dokumentációját is mellékletként feltölteni. Végül én nem regisztráltam fel az alapítványt. Valójában ezeket a tapasztalataimat nem igazán kérdésnek szántam, hanem együtt gondolkodásnak. Üdvözlettel: Pauer Ildikó
Iskola és egyház cégkapu regisztrációja Kérdés
Alapítványi fenntartású iskola, illetve egyházközség kötelezett-e a cégkapu regisztrációra? Ha igen, milyen mellékleteket kell csatolnia?