505 találat a(z) alapítvány cimkére

Beteg gyermeket támogatna a cég, így adhat a legtöbbet Cikk

Beteg gyermek gyógyulását szeretné támogatni egy kft. Még nem tudni, hogy alapítványt hoz-e létre vagy számlát nyit a gyógyíttatás megsegítésére. Milyen formában adhat támogatást, hogy az ne kerüljön sokba, és így nagyobb lehessen a konkrét támogatási összeg? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Támogatás, de milyen módon? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Furcsa kérdésem lesz. Adva van egy kislány, aki beteg lett. Még nem tudni, hogy alapítványt hoznak-e létre számára vagy számlát nyitnak, a gyógyíttatása segítésére pénzre van szüksége. Az általam könyvelt kft. segíteni szeretne, de nem tudjuk, milyen formában adjunk támogatást, hogy ne kerüljön sokba, és így a konkrét támogatási összeg nagyobb lehessen. Szóba jöhetne készpénzutalás. A gyűjtéshez színházi előadást szerveztek, a jegy árából befolyó összeg a gyermeké lenne, esetleg fel lehetne vásárolni nagyobb mennyiségű jegyet. A kft.-nek csak 5 fő alkalmazottja van. Tanácstalanok vagyunk, nem ismerjük a lehetőségeket. Próbálunk utánanézni, de az Önök segítsége is nagyon jól jönne! Köszönöm a választ. Tisztelettel: V. Mária

Alapítvány számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy alapítvány, amely az áfatörvény 85. paragrafusa alapján alanyi tevékenységet végez. Mi történik akkor, ha olyan tevékenységet is végez, amelyik nem tartozik a tevékenységi körébe és a tevékenység nem sorolható be a 85. § alá, de az alapítvány az alanyi mentesség értékhatárát ezzel a bevétellel sem lépi át. Köszönöm a válaszát.

Alapítványi elnök lemondása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány évek óta nem tudja már ellátni feladatát (nem közhasznú). A kuratórium elnöke ingyenesen biztosította ezidáig az alapítvány törvényes működését azzal, hogy benyújtotta a beszámolókat, a könyveltetést is biztosította, és az egyéb adatszolgáltatásokat is eljuttatta a megfelelő hatóságnak. A továbbiakban erre már nincsen lehetősége. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdéseink lennének: 1. Kinek kell a lemondását benyújtania? 2. A lemondást milyen határidővel van lehetősége lezárni? 3. Milyen tartalmú lemondó nyilatkozatot kell eljuttatnia az érintett részére? 4. Mi a törvényes eljárás abban az esetben, ha az alapító egy jó ideje ismeretlen helyen tartózkodik és nem elérhető?

Alapítvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szociális alapítvány televíziókészüléket vásárolt, melyet egy idősek otthona számára kíván ingyenesen átadni. Hogyan kell helyesen eljárni az átadáskor? Esetleg van-e közteher-fizetési kötelezettsége az alapítványnak az ingyenes átadás miatt? Köszönöm: JT

Alapítónak kifizetés alapítványból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van-e lehetőség arra, hogy az alapítvány az alapítójával szerződjön? Az alapító egyéni vállalkozó, munkát végezne az alapítványnak. Megtehetik-e? Köszönöm!

Bizományos által kiállított számla megrendelő nevében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány kulturális rendezvényt szervezett, a jegyek értékesítését pedig szerződés alapján bizományos végezte. A szerződésben az szerepel, hogy a vásárló kérésére a bizományos az értékesített jegyekről a hatályos jogszabályoknak megfelelően köteles számlát kiállítani, mely a megbízó adatait tartalmazza. Az alapítvány alanyi adómentes, a bizományos viszont áfakörös. A jegyeken szerepel az áfa mértéke. A bizományos azokban az esetekben, amikor a vevő számlát kért, kiállította a számlát az alapítvány mint számlakibocsátó adataival, viszont a jegy értékét megbontotta nettó, áfa, bruttó értékekre, vagyis a számla áfát tartalmaz, annak ellenére, hogy az alapítvány alanyi adómentes. Kérdésem, hogy helyesen állította-e ki áfásan a számlát a bizományos, vagy áfamentesen kellett volna, függetlenül attól, hogy a jegyeken szerepel az áfa mértéke? Ha helyes így a számla, akkor kell-e áfabevallást beadni, és az alapítványnak az áfát megfizetni? Ha igen, akkor milyen határidővel? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Bodnár Ildikó

Civil szervezet könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a civil szervezetek könyvelésével kapcsolatosan: lehet-e visszaállni az egyszeres könyvvitelre? Ugyanis azt olvastam, hogy bizony kiegészítő mellékletet is kell csatolni a beszámolóhoz, ha kettős könyvvezetés történik. Vagy rosszul értelmezem, elég, ha a beszámoló betétoldalait kitöltöm, és nem kell csatolni semmit? Sajnos vannak olyan kis alapítványok, amelyeknek az éves bevétele 300 ezer forint, ezt az összeget kellene a mellékletben kielemezni? :( Kell-e valahova bejelenteni a változást? Köszönettel k.anna

Közhasznúság Kérdés

A közhasznúság minősítésének két teljes lezárt naptári évvel kell rendelkezni, vagy a két lezárt üzleti évbe beszámítható az alakulás éve, mely nem teljes naptári év? Alapítványunk egyéb feltételeknek megfelel. Válaszát előre is köszönöm.

Visszatérés az egyszeres könyvvitelbe Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alapítvány kettős könyvviteli kötelezettsége megszűnt, így szeretne visszatérni egyszeres könyvvitelre. Kérem szíveskedjék az áttérés gyakorlati lépéseiben segíteni, a záró mérlegből-nyitó mérleg készítése és kötelező analitikai alátámasztás? Köszönettel: V. Ildikó

Alapítvány építményadó-mentessége 2. Kérdés

A kérdésre Szipszer Tamástól kapott válaszhoz http://adozona.hu/kerdesek/2017₁1_2_Alapitvany_epitmenyado_mentessege_exf az alábbi kiegészítő kérdéseket tennénk. A kérdés a hivatkozott jogszabályhely konkrét helyzetre való alkalmazására irányult. Nevezetesen, hogy egy alapítvány székhelyére teljesül-e a szóban forgó feltétel, ha ott kizárólag az alapítvány központi ügyintézése és döntéshozatala zajlik. Ez a „tevékenység” így ebben a formában önállóan nyilván nem szerepel az alapítvány alapító okiratában az alaptevékenységek között. Az alaptevékenységek között szereplő tevékenységek (mint pl. az oktatás) egy másik, szintén saját tulajdonában álló ingatlanában (oktatási telephelyén) történik. További kérdés, hogy a szóban forgó 3. § (3) bekezdésbe az „alaptevékenysége” mellé 2017. 01. 01-jétől bekerült „főtevékenysége” szóval mi volt a célja a jogalkotónak? Talán az, hogy ez évtől nem az összes alapcél szerinti tevékenysége kifejtésének helyszínére, hanem csak a főtevékenysége kifejtésének helyszínére legyen érvényes az adómentesség? Jogszabály nem kötelezi az alapítványt főtevékenység maghatározására, az alapító okirata sem tartalmaz ilyent, csak tevékenységeket és azokat sem TEÁOR szerint. Ezzel szemben a NAV adatbejelentő lapon TEÁOR szerint kell megjelölni egy főtevékenységet és további tevékenységeit. Hogyan hat ez a 3. § (3) alkalmazására?

Alapítvány építményadó-mentessége 2. Kérdés

A kérdésre Szipszer Tamástól kapott válaszhoz http://adozona.hu/kerdesek/2017₁1_2_Alapitvany_epitmenyado_mentessege_exf az alábbi kiegészítő kérdéseket tennénk. A kérdés a hivatkozott jogszabályhely konkrét helyzetre való alkalmazására irányult. Nevezetesen, hogy egy alapítvány székhelyére teljesül-e a szóban forgó feltétel, ha ott kizárólag az alapítvány központi ügyintézése és döntéshozatala zajlik? Ez a „tevékenység” így ebben a formában önállóan nyilván nem szerepel az alapítvány alapító okiratában az alaptevékenységek között. Az alaptevékenységek között szereplő tevékenységek (mint például az oktatás) egy másik, szintén saját tulajdonában álló ingatlanában (oktatási telephelyén) történik. További kérdés, hogy a szóban forgó 3. § (3) bekezdésbe az „alaptevékenysége” mellé 2017. 01. 01-től bekerült „főtevékenysége” szóval mi volt a célja a jogalkotónak? Talán az, hogy ez évtől, nem az összes alapcél szerinti tevékenysége kifejtésének helyszínére, hanem csak a főtevékenysége kifejtésének helyszínére legyen érvényes az adómentesség? Jogszabály nem kötelezi az alapítványt főtevékenység maghatározására, az alapító okirata sem tartalmaz ilyent, csak tevékenységeket és azokat sem TEÁOR szerint. Ezzel szemben a NAV adatbejelentő lapon TEÁOR szerint kell megjelölni egy főtevékenységet és további tevékenységeit. Hogyan hat ez a 3. § (3) alkalmazására?

Adomány – egyéni vállalkozó Kérdés

​Az év vége közeledtével egyre gyakrabban keresik meg a vállalkozásokat az alapítványok támogatásért. A kérdésem az egyéni vállalkozásokkal kapcsolatos. Egy egyéni vállalkozó adományt ad egy közhasznú alapítványnak. Elszámolhatja-e költségként a fizetett adományt, vehet-e igénybe utána adókedvezményt az szja törvény szerint?

Alapítvány építményadó-mentessége Kérdés

Alapítvány vállalkozási tevékenységet nem végez, alapcél szerinti tevékenységei közt az oktatás is és az ingatlanainak hasznosítása, bérbeadása is szerepel. Két ingatlan van a tulajdonában, az egyik a székhelye, egyben a központi ügyintézés helye, a másikban oktatótermek vannak. Kérdés, hogy teljesül-e a helyi adókról szóló törvény (Htv.) 3. § (3) szerinti építményadó-mentességi feltétel, a „kizárólag a létesítő okiratában meghatározott alaptevékenysége, főtevékenysége kifejtésére” történő használat, a) a székhely célú ingatlanára; b) ha az ingatlan egy részét időszakosan (oktatóterem) vagy tartósan (irodahelyiség) bérbe adja?

Alapítvány rendezvénye Kérdés

Alapítvány rendezvényeket szervez, a vendéglátás után milyen adókötelezettsége van (a rendezvény ingyenes)?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink