62 találat a(z) adóköteles cimkére
Épületberuházás saját üzemeltetés céljából Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alapított zrt. főtevékenysége 6820'08 saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése (egyéb tevékenységi kör egyenlőre nincs). Ebbe a szakágazatba tartozik az épületberuházás saját üzemeltetés céljából. A vállalkozás egy panziót tervez építeni, melyhez magánszemélytől telket vásárolt, a tervezési munkák folyamatban vannak. A panziót a tervek szerint a vállalkozás fogja idegen kivitelezővel felépíttetni, majd üzemeltetni. A cégbírósági bejelentkezéskor áfára vonatkozóan csak az általános szabályok szerinti adózást jelölték meg. Kérdésem az lenne, hogy szükséges-e a bérbeadásra külön áfakötelessé-tételt választani ahhoz, hogy a tervezés, építkezés során felmerülő áfát teljeskörűen vissza tudják igényelni? Amennyiben később úgy döntenek, hogy a panziót néhány év múlva esetleg egy másik vállalkozásnak bérbe adják, véleményem szerint probléma lehet abból, hogy akkor már nem lesz mód az adókötelessé-tételt választani, mert a vállalkozásnak már kezdetek óta ez a főtevékenysége (bár nem a bérbeadás, hanem az üzemeltetés), a bérbeadás pedig a fő szabály szerint mentes (kivéve a kereskedelmi szálláshely nyújtására szolgáló bérbeadás). Óvatosságból célszerű lenne az adómentesség helyett adókötelessé-tételt választani a lakóingatlannak nem minősülő bérbeadásra? Válaszát előre is köszönöm!
Munkaviszony jogellenes megszüntetése Kérdés
Tisztelt Cím! Ügyfelemet, egy oktatással, vizsgáztatással foglalkozó kft.-t a volt munkavállalója beperelte munkaviszony jogellenes megszüntetése és elmaradt vizsgáztatási díjak megfizetése miatt. A bíróság a napokban hozta meg az ítéletét, a munkavállalónak a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt kompenzációs átalánykényt állapított megy egy összeget. A munkavállalót a kft. műszaki szakoktatóként alkalmazta munkaviszony keretében. Az eljárás során vita volt a két fél között, hogy ebbe a munkakörbe beletartozott-e a vizsgáztatás vagy sem. A kft. – a bíróság indoklása szerint – nem tudta bizonyítani, hogy ezt a tevékenységet is el kellett volna végeznie a munkavállalónak az adott munkakörön belül, így a bíróság kötelezte a volt foglalkoztatót az elmaradt vizsgáztatási díjak megfizetésére is. Kérdéseim a következők. Ez a két kifizetés járulék- és adóköteles-e? A bíróság késedelmi kamatok megfizetésére is kötelezte a foglalkoztatót. Ha adó- és járulékköteles a két kifizetés, akkor késedelmi kamatokkal növelten kell majd az adót és a járulékokat megállapítani? Válaszukat előre köszönöm!
Mikor adóköteles, mikor adómentes a biztosítási díj? Cikk
A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint, ha valamely személybiztosítás díját nem a biztosított magánszemély, hanem más személy fizeti, a biztosított magánszemélynél (akire vonatkozóan a díjfizetés történik) adóköteles jövedelem keletkezik, hacsak a törvény valamely külön rendelkezése értelmében az nem adómentes. Hogy is van ez? Vegyük sorra!
Ingatlan tartós bérbeadásának áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk tartós bérleti szerződést kötött egy ingatlan vonatkozásában. A bérleti szerződést 10 évre kötötték, amelyet egy összegben számláztak le a bérleti időszak első évében. Ekkor a cégünk még mentes volt ingatlan bérbeadás tekintetében. 2017. január 1-jétől cégünk adókötelessé teszi mind az ingatlan-bérbeadást, mint pedig az -értékesítést. Kérdésem az lenne, hogy az előre 10 évre mentesen kiszámlázott bérleti díjat szükséges-e korrigálni és ha igen, akkor hogyan? Válaszát előre is köszönöm!
Adómentesség? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy dubaji cég. Ez a cég magyarországi projektekbe fog befektetni. A keletkező profitot a dubaji cég igazgatói (kínai állampolgárok) fogják megkapni. A dubaji cég igazgatóinak lesz magyar letelepedési kötvénye, amely feljogosítja őket, hogy itthon nyissanak bankszámlát. A dubaji cég az igazgatók magyarországi bankszámlájára fogja kifizetni az igazgatói tiszteletdíjat. Az igazgatók nem magyar állampolgárok és nem fognak az ország területén tartózkodni, annak ellenére, hogy lesz letelepedési engedélyük és bankszámlájuk itt. A kérdés, hogy az ily módon, Dubajból a magyarországi privát bankszámlájukra kifizetett igazgatói tiszteletdíj adóköteles-e Magyarországon vagy csak Dubajban (0%)? Válaszát előre is köszönöm.
Gondnoki lakás Kérdés
Elméletileg adóköteles nem pénzbeni juttatás, ha valaki gondnoki lakásban lakik. Nos, a kérdésem az lenne, hogy mit kell ezek után fizetnie és kinek, ha ezt a lakhatást ingyen biztosítják neki?
Nem lakóingatlan áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlanát a hozzá kapcsolódó telekkel együtt értékesíteni szeretné. Nem választottuk az áfatörvény 88. paragrafusa szerinti adókötelessé tételt. Ebben az esetben jól gondoljuk, hogy az értékesítésről áfamentes számlát kell kiállítani? Nagyon magas az ingatlan értéke, ezért szeretnék Önöktől megerősítést kérni. Köszönettel: Metszőssy Klára
Életbiztosítás adózása, számvitele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi életbiztosítás adózásával vagy adómentességével kapcsolatosan kérnék tájékoztatást: Amit a biztosításról a kötvény alapján tudni lehet: - befektetési egységhez kötött életbiztosítás, 10 éves időtartamra - biztosított a vállalkozás személyesen közreműködő tagja - szerződő a vállalkozás - biztosítás kezdete 2009. - biztosítás lejárata 2019. - 12 havonta esedékes - változatlan - díja van - választott haláleseti szolgáltatás: haláleseti biztosítási összege és a szerződő számláján nyilvántartott befektetési egységek haláleset időpontjában számított aktuális értéke együttesen A biztosító egyéb tájékoztatást nem tudott adni arra vonatkozóan, hogy ez a biztosítási módozat - az évente szerződő által befizetett összeg vonatkozásában - adókötelezettség alá esik vagy sem, mondván, már nagyon régi, és akkoriban nem volt ilyen megnevezés. Adóköteles-e a vállalkozás, mint szerződő által befizetett éves díj? Amennyiben igen, akkor mikortól és mennyi adót kell utána fizetni? A szerződés 2015-ben visszavásárlásra került, a biztosítás díját 2016-ban a vállalkozás számlaszámára utalták. Ezzel kapcsolatosan van-e bárkinek adókötelezettsége? Számviteli szempontból hogyan könyveljük az éves díjat, és a visszavásárlás során jóváírt összeget? Köszönettel.
Ingóság adózása Kérdés
Az szja törvény 11. § (3) bekezdése 600 ezer forint adomentes határról beszél, az 58. § (9) bekezdés 30 ezer forintról beszél. Az szja 15 százalék, akkor ez 200 ezer forint. Ha 580 ezer forintért ingóságot értékesitek, akkor az adóköteles vagy nem? Köszönöm. Dajkáné
Munkába járás költségtérítése Kérdés
A munkáltató munkavállalók részére 35 Ft/km napi munkába járási költségtérítést fizet saját gépkocsival történő bejárásra, a rendeletben foglalt feltételek fennállnak. Egyrészt adómentesen juttat 9 Ft/km munkába járási költségtérítést, másrészt 26 Ft/km adóköteles munkába járási költségtérítést. A 39/2010. kormányrendelet által meghatározott maximum adható hazautazás költsége nem egyenértékű a fentiekben említett esettel, így a meghatározott maximumot nem kell alkalmazni (a rendelet csak a hazautazás bérlet/jegy költségét említi)? Tehát napi munkába járás jogcímen "bármennyi" juttatás adható, ha a feltételek fennállnak, azzal a kitétellel, hogy csak a napi bejárás 9 Ft/km az adómentes?
Pénzajándék adózása Kérdés
A fiam feleségének bankszámlájára utalt pénz adó-, illetve illetékköteles-e?
Beiskolázási támogatás önkormányzattól Kérdés
Önkormányzat minden iskolaév kezdetekor képviselő-testületi döntés alapján, jövedelemre való tekintet nélkül, az egyik szülő nevére, készpénzben ad a nappali tagozatos gyerekekre vonatkozóan beiskolázási támogatást (5000-7000-9000 forint általános, közép, felsőfokú iskolás). Adóköteles-e a magánszemélynek az így kapott támogatás? Van-e változás tavaly óta? (2015-ben az szja törvényre hivatkozva jövedelemre való tekintettel adják, merthogy így adómentes csak.)
Magánszemély magánszemélynek ad pénzt Kérdés
Egy egyetemista hallgatót kértek fel érettségiző diákok az osztály fotózására. A fotót készítőnek az osztály összedobta a felhasznált anyag és az előhívás árát. Kérdés: adóköteles jövedelemnek számít-e, és ha igen, mit és hogyan kell adóznia az egyetemistának.?
Adókötelessé-tétel Kérdés
Egy 2015. január 14-én bejegyzett kft. ingatlan-adásvétellel, és ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Februárban vásárolt ingatlanokat, ahol az eladó az adókötelessé tételt választotta, így a fordított adózás szabályai szerint kell eljárni. A kft.-nek még bevételszerző tevékenysége nem volt. A 15T201T bejelentő nyomtatvány február elején volt beküldve, amelyben még nem választotta az adókötelessé tételt. Lehet-e az adókötelessé-tételt választani most? Új még a cég, és most hoztak csak döntést arról, hogy az adókötelessé-tételt választanák. Ha lehet még választani, akkor a megvásárolt ingatlanok áfáját levonhatja?
Adómentes és adóköteles diákjövedelmek Cikk
A tanulók, diákok megélhetését a családi források mellett számos adómentes juttatás biztosítja, a képzési költségek előteremtését pedig sok diák munkavállalással oldja meg. Összeszedtük a személyi jövedelemadóról szóló törvény idevágó rendelkezéseit.