62 találat a(z) adóköteles cimkére

Munkába járás utazási költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkába járás utazási költségeinek megtérítése kapcsán szeretnék érdeklődni. Adott Nyíregyházán egy cég, ahova más városban lakó dolgozók távolsági bérletét szeretnék megtéríteni. Ez a cég az ipari parkban található és csak helyi közlekedéssel érhető el. Ezt is szeretnék megtéríteni. A 39/2010(II.26) kormányrendelet 3. paragrafusa (1) bekezdés értelmében a napi munkába járás utazási költségeihez való hozzájárulás elsősorban a közigazgatási határon kívülről a lakóhely vagy a tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő helyközi (távolsági) utazással, illetve átutazás céljából helyi közösségi közlekedéssel megvalósuló napi munkába járás esetén kötelező. Kizárólag helyi közösségi közlekedési eszköz igénybevételére szóló bérlet vagy jegy árának megtérítése adómentesen nem lehetséges. A fentiekből következik, hogy a távolsági bérletet adómentesen, a helyi bérletet pedig adókötelesen lehet adni. A külterületre (ipari parkba) kiterjesztett helyi bérlet helyi közlekedésre is jogosít Nyíregyházán belül. Szeretném megerősítésüket kérni abban, hogy a fentieket jól értelmezzük. Köszönöm!

Egyesület adhat-e járulékmentes jövedelmet? Kérdés

Tisztelt szakértő! Egyesület részéről adható járulékmentes (szja-köteles) jövedelem mekkora nagyságrendben adható, és adható-e egyáltalán? Az egyesület vezetője olvasta valahol, de sajnos nem tudtam megtalálni a forrást, ezért kérem, ha tud valamilyen iránymutatást, adjon. Előre is köszönöm.

Utazás- és egészségbiztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk közúti fuvarozással foglalkozó vállalkozás. Minden, a vállalkozásnál dolgozó sofőrre belépéskor 1 évre, névre szóló egészség és utazási biztosítást köt a vállalkozás. Területi hatálya Európa. A biztosításnak nincs lejárata és kifizetés csak akkor történik, ha bármiféle olyan esemény történik, ami miatt a sofőr sérül. Ezen felül van olyan eset is, hogy a sofőröknek amiatt kell biztosítást kötnünk, mert harmadik országba mennek és vízumot csak úgy állítanak ki részükre, hogy legalább féléves, érvényes egészségbiztosításuk van. A jelenlegi, 2019-es szabályozás szerint akkor az összes ilyen típusú biztosítás mint magánszemély jövedelme fog adózni? Mi van azokkal a biztosításokkal, amiket vízumkérelem miatt például 2018. novemberben kötöttünk és 2019. novembertől – 2020. novemberig érvényesek? Köszönöm válaszát.

Cafeteria 2019 Kérdés

2018-ban adómentes volt a munkáltató hozzájárulása a munkavállaló nem visszavásárolható életbiztosításához. Adó 2019 külön számuk szerint ez 2019-ben már adóköteles. Kérdés: igaz-e, hogy ehhez kapcsolódik egy átmeneti rendelkezés, mely szerint a 2018.12.31. előtt megkötött biztosításokhoz való hozzájárulások 2019.12.31-éig adómentes lesznek?

Hollandiából járó szociális ellátás adózása Kérdés

Az alábbi kérdéssel fordulok a Tisztelt Szakértőhöz: Magyarországon élő özvegynek holland társadalombiztosító szociális ellátás címen fizet az elhunyt férjére tekintettel ellátást, amely a Magyarországon élő, magyar illetékességű özvegy jövedelmétől függ. A holland biztosító tájékoztatása alapján az özvegy adójóváírásra jogosult, ezzel kapcsolatban kéri a nyilatkozatot. Az adózásával, illetve az említett adójóváírás alkalmazásával kapcsolatban kérjük a segítségét a nyilatkozat megfelelő kitöltéséhez. Ez a jövedelem adóköteles-e, ha igen, melyik országban adózik?

Megtérített, átvállalt tandíj: mikor adóköteles, mikor nem? Itt a NAV tájékoztatója Cikk

Tájékoztatót közölt a NAV arról, hogy az óvodai, iskolai neveléshez, oktatáshoz, kollégiumi ellátáshoz kapcsolódó térítési díjhoz adott támogatás milyen esetekben minősül adómentes, illetve adókötelesnek.

Alapítvány által adott juttatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság alapítványt hozott létre, mely nem közhasznú alapítvány, cél szerinti tevékenysége az alapító munkavállalói, vagy elhunyt munkavállalói és közeli hozzátartozói javára közhasznú és közcélú tevékenység (például szociálisan hátrányos helyzetű családok és gyermekeik támogatása; családok egészségvédelmére közösségi programok szervezése stb). Az alapítvány 3 fő támogatási területe. A cél szerinti címzetteknek (alapító, adományozó munkavállalói) rászorulási alapon szociális segélyt nyújt, gyermektábort szervez, családi napot szervez. Véleményünk szerint az szja-törvény 1. sz. melléklet 3. pont 3.3. alpontja alapján ezek a támogatások adómentesek. Véleményünk szerint a 3.4 pont szerinti kizáró tétel nem áll fenn, hiszen a) nem az alapító, adományozó a címzettje a támogatásnak, hanem az alapító munkavállalója és közeli hozzátartozói b) a támogatottak nincsenek a kifizetővel (alapítvánnyal) munkaviszonyban, hiszen ők az alapító, adományozó munkavállalói. Mindezek alapján nem tekintettük adókötelesen a nevesített támogatásokat. Elbizonytalanított azonban 2011.08.02-án adott válaszuk, melyben Önök az esetet "alapítványi közbeiktatásnak" minősítik és adókötelesnek minősítik. De a 3.4. a) és b) pontjaiból ezt a következtetést mi nem tudjuk levonni. Kérjük szíves segítségüket, hogy esetünkben, kizáró-e a 3.4 alpont az adómentesség alól. http://adozona.hu/kommentar/20110801_kozcelu_juttatasok_kozhasznu_tarsasagok Köszönettel!

Kifizetés nyeszről: adómentes vagy adóköteles? Cikk

Milyen esetben adóköteles a nyugdíj-előtakarékossági számláról (nyesz) nyújtott kifizetés? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Műterem bérbeadásának áfakötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. idén márciusban vásárolt egy lakásingatlant. A lakást fotóműteremnek fogja átalakítani. A felújítás után igény szerint –esetenként akár 1-2 órára is bérbe adná műterem céljára. Kérdésünk, hogy erre a bérbeadásra is vonatkozik-e az áfatörvény 86. § (1) l) pontja, azaz áfamentesen adható-e bérbe az ingatlan és emellett választása szerint a 88. § alapján adókötelessé is tehetné a műterem bérbeadását? Köszönöm szíves tájékoztatását!

Táncterem bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk mint közszolgáltató bérelt ingatlan (pincehelyiség) bérbeadását tervezi elsősorban tánciskolák számára. Az Áfa tv. 85. § (1) bekezdésének m) pontja nem tekinti adómentesnek a sportolást szolgáló ingatlan bérbeadását, ugyanakkor a 86. § (1) bekezdésének l) pontja alapján a 88. § (1) bekezdése szerinti választási jog gyakorlása hiányában az ingatlan (ingatlanrész) bérbeadása adómentesnek tekinthető. Az ilyen jellegű ingatlan bérbeadása tehát adómentes vagy adóköteles szolgáltatás? Mi lenne akkor, ha nem mint közszolgáltató adnánk bérbe az ingatlant?

Használt ingatlan eladása Kérdés

„A” Kft. ingatlanértékesítésénél választotta az adókötelessé tételt. „B” Kft. az általános szabályok szerint adózik . „A” elad egy használt lakóingatlant „B” Kft.-nek. Hogyan helyes a számlázás? „A” Kft.-nek áfásan kell kiállítani a számlát vagy fordított adózással? Ha áfásan, akkor azt „B” Kft. visszaigényelheti? Ha majd a „B” Kft. eladja, akkor ezt csak adómentesen teheti?

Üzleti ajándék Kérdés

T. Szakértő! Az üzleti ajándék adóköteles mint a természetbeni juttatás? Elszámolható-e úgy üzleti ajándék, hogy taoalap-növelő tételként könyveljük el, és ilyenkor kell-e szja-t és ehót fizetni? Segítségét köszönöm, Ildi

Nyílt végű lízing 14. § Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az oldalon több cikkben is megjelent az az álláspontjuk, hogy nyílt végű lízing esetén a magánhasználatra jutó áfa nem vonható le. Szándékosan vagy nem szándékosan, de senki nem vesz tudomást az áfatörvény 14. § -áról, ami kimondja, hogy a magánhasználat az adóköteles szolgáltatásnyújtás. Kérdésem tehát, ha a vállalkozás adóköteles tevékenységet folytat, a magánhasználat a 14. § alapján adóköteles, akkor mi az arányosítás tárgya? Köszönettel.

2003-ban megvásárolt belterületbe vont ingatlan 2016. évi értékesítés adózása Kérdés

2003 márciusában 20 millió forintért megvásárolt, belterületbe vont bekerített ingatlant 2016 novemberében eladták. (A vásárláskor készült adás-vételi szerződésben hrsz és beépítetlen terület szerepel.) Az adás-vételi szerződésben az értékesített ingatlan ...m2 alapterületű, kivett lakóház, udvar megnevezésű ingatlan. Az eltelt időszakban, építési engedéllyel lakóház építése elkezdődött, azonban használatba vételi engedéllyel, az ingatlan értékesítésének időpontjáig nem rendelkeznek. Kérdés: tekintettel arra, hogy az ingatlan tulajdoni lapján és az adás-vételi szerződésben is kivett lakóház és udvar megnevezés szerepel, az ingatlanértékesítés az eltelt évek miatt adómentesen értékesíthető? Ha van adóköteles jövedelme az ingatlanértékesítésnek, akkor mi minősül az értékesített ingatlan szerzési időpontjának? Ebben az esetben van-e levonható hányad, az esetleges költségszámlák alapján? Hogy járunk el helyesen? Segítségét köszönjük. Tisztelettel: Tóth Jánosné

Üzemanyag-megtakarítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Fuvarozó cég üzemanyag-megtakarítást fizetne munkavállalója és a személyesen közreműködő tag részére is. Az szja törvény szerint 100 ezer forintig adómentes. Amennyiben az összeg ezt meghaladja, akkor a teljes összeg adóköteles vagy csak a 100 ezer forintot meghaladó összeg? Kifizethető a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja részére is? Több havi összeget kifizethet egy összegben vagy minden hónapban csak az aktuális havit fizetheti? Hogyan szerepeltetem a 08-as bevallásban? Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink