2016 találat a(z) KATA cimkére
Cég működésének vagy tevékenységének szüneteltetése Cikk
A koronavírus miatt több cégnél felmerült a cég működésének vagy tevékenységének szüneteltetése. A cikk ennek jogi hátterét, illetve a „szüneteltetés” alatti tennivalókat vázolja. Nem foglalkozik a munkavállalással kapcsolatos jogi kérdésekkel, de a foglalkoztatásukkal kapcsolatos közterhek bevallását, fizetését érinti.
Katás vállalkozó alkalmazottjának járulékkedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó fő tevékenységi köre: könyvelés. Tevékenységi körében benne van a TEÁOR 4322 víz-, gáz-, fűtésszerelés, amihez alkalmazottat foglalkoztat. Mentesül-e a kata megfizetése alól, vagy az alkalmazott a járulékkedvezményében? Üdvözlettel: Kecskemétiné HK
Biztosítotti jogviszony – katás bt. és egyszemélyes kft. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tag-ügyvezetője az ügyvezetést és a társaság tevékenységében való személyes közreműködést 40 órás munkaviszonyban látja el. Ezen magánszemény (a kft. tagja és ügyvezetője) egy kata szerint adózó bt. beltagja is, ahol szintén tevékenységet végez. A kft.-ben a 40 órás munkaviszony után járó munkabér után a munkavállalói és munkaadói terheket fizeti (nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék, szocho) a bt.-ben havi 25 ezer forint katát fizet. Hogyan változik a kft.-ben a fizetendő dolgozói és a munkaadói terhe, ha a munkaszerződést heti 40 órásról 5 órásra módosítják, és hogyan változik ez esetben a kata havi fizetendő összege a bt.-ben? Köszönöm szíves válaszát!
Kata összeghatár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azok a katás egyéni vállalkozások, akik a vészhelyzetre való tekintettel mentesülnek a tételes adó megfizetése alól, és élnek ezzel a lehetőséggel, azokra a hónapokra tekintettel csökkenteni kell az éves (12 millió forintos) bevételi értékhatárt? Tehát aki 2020. márciustól júniusig eső időszakra nem fizeti meg a katát, akkor az ő figyelembe vehető éves árbevételük 8 millió forint lehet, és a meghaladó rész után ki kell fizetni a 40 százalék adót? Köszönöm szépen!
61/2020. kormányrendelet – ellentmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 61/2020. kormányrendelet alapján nem világos, hogy a rendelet (10) bekezdésében felsorolt tevékenységi körök folytatói – hasonlóan a (8) bekezdésben felsoroltakhoz – is mentesülnek a kata megfizetése alól március-június intervallumra, vagy esetükben a (2) bekezdésben megfogalmazott módon, erre az időszakra is fizetni kell a jövedelemalap 4%-át, de legfeljebb 7710 forintot szociális hozzájárulásként? (Utóbbi esetben, alkalmazottat nem foglalkoztató egyéni vállalkozóként mi minősül jövedelemnek, ami a 4% alapjául szolgál? Ha például március hónapban nem volt bevételem, akkor automatikusan a 7710 forintot kell befizetnem?) Az egészségügyi hozzájárulás befizetését ugyanolyan ütemben vagyunk-e kötelesek teljesíteni, tehát minden tárgyhót követő hónap 12. napjáig ugyanarra a NAV számlára, amire normál esetben a teljes katát? Egyszerűbben: meglátása szerint milyen változások vonatkoznak a rendelet (10) pontjában felsorolt tevékenységeket, mint tényleges főtevékenységet folytató egyéni vállalkozókra? Továbbá: ha a tevékenységi köreim között szerepel olyan (de nem főtevékenység, és a bevételeim többsége sem ebből érkezik), amely fel van sorolva a (8) pontban, akkor ez alapján mentesülök-e a katafizetési kötelezettség alól? A (8) pont tudniillik nem köti ki, hogy az ott felsorolt tevékenységeket főtevékenységként kell folytatni, vagy hogy a bevételek többsége ebből kell, hogy származzon. Köszönettel, Csizmadia D. egyéni vállalkozó filmes (főtev.), konferencia & ker.bemutató szervező (melléktev.)
Katából kizárt egyéni vállalkozó választhat-e átalányadót? Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kérdésem az lenne, hogy ha egy egyéni vállalkozót kizárnak a kata hatálya alól (tartozása miatt), akkor jogosult-e az év hátralévő részében átalányadót választani a tevékenységére? Illetve ezt a választását mikor, hogyan kell bejelenteni? Az év végi bevallásban utólag megtehető? Várom válaszukat! Köszönettel: Szabó Balázs
Kata befizetésének mentesülése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nézve a változásokat látjuk, hogy a TEÁOR 79-es kód alá tartozó tevékenységet végzők részére változik a járulék, de a katás idegenvezetők 7990 nincsenek a katás felsorolásban. Az lenne a kérdésem, hogy a kata alá tartozó vállalkozókra akkor nem terjed ki a kedvezmény? Köszönettel Rauchné Csenki Anna
Nem főállású katás vállalkozó szünetelteti tevékenységét adótöbblete van Kérdés
2020. 03. 24-én feltett kérdésemre köszönöm válaszát, a Nem főállású katás vállalkozó szünetelteti tevékenységét, adótöbblete van a kata számlán. Benyújtottuk a 2017-es visszaigénylést,de a NAV visszautasitotta a visszautalást arra hivatkozva, hogy a szünetelőnek nem utalja visssza a számlán mutatkozó többletet. Milyen megoldással kaphatja vissza a befizetett összeget? Egy jó ideig nem számithat bevételre, ezért kénytelen a tevékenységet szüneteltetni. Kérjük szives válaszát!
Tételes adó fizetés a vészhelyzet alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő, az alábbi kérdésekben kérném az állásfoglalását: 1. A jelenlegi helyzetben azok a katás egyéni vállalkozók, akik a 61/2020. számú kormányrendelet 1. § (8) bekezdésében felsorolt tevékenységek közül valamelyiket végzik, de nem ez a főtevékenységük, ők is mentesülnek a kata megfizetése alól? Esetünkben a főtevékenység a virág kiskereskedelem (az üzletet ideiglenesen bezártuk 2020.03.16-án a visszaesett forgalom miatt), 2020.01.16-án felvettük a 9604 fizikai közérzetet javító szolgáltatást (masszázs). 2. kérdés: A főállás melletti katás festő is mentesül a havi 25 ezer forint kata megfizetése alól 03-06. hónapokra vonatkozóan? Válaszát előre is köszönöm
Kata és járulékfizetési kedvezmény a vészhelyzet ideje alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gondolom nem egyedül vagyok ezekkel a kérdésekkel. A rendkívüli helyzetre való tekintettel, az a kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó, aki 2020. március 1-jétől vállalkozó, részesül-e a kedvezményben? Egyikük szakmakódja: 960203 Kozmetika szépségápolás, másikuk szakmakódja: 855101 Sport és szabadidős képzés. A tájékoztatóban azt láttam, hogy akik 2020. februárban már katások voltak, azokra vonatkozik ez a kedvezmény. Vendéglátásra alakult bt. fő tevékenységi köre: TEÁOR: 5610 Éttermi, mozgó vendéglátás. Egy fő alkalmazott van, jelenleg az étterem kialakítása folyik, májusban a strand nyitásával szerettek volna indulni. Nagy valószínűséggel a strandok még nem nyithatnak meg májusban, az éttermi vendéglátás indulása bizonytalan. Lehet-e nekik valamilyen segítségre számítani, és ha igen milyen formában? Igényelni kell, vagy automatikusan elengedik a járulékfizetést? Honnan tudnék naprakészen tájékozódni, ahol már konkrétumok vannak? Nagyon köszönöm előre is a válaszát! Üdvözlettel
Kata Kérdés
2020. március, április, május és június hónapra tekintettel mentesülnek a kisadózó után a katatörvény szerinti tételes adó megfizetése alól, a bevétel 12 milliós keretéből le kell-e vonni ezeket a hónapokat, tehát a keret 8 millióra csökken vagy marad 12 millió?
Adó- és járulékfizetési könnyítések: itt a rendelet, pontosan kiket érint Cikk
Megjelent a Magyar Közlönyben a 61/2020. számú kormányrendelet, amely a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló 47/2020. kormányrendelet közterhekkel kapcsolatos részletszabályait és egyes új intézkedéseket tartalmazza. Pontosítja azoknak az adózóknak a körét, amelyek adó- és járulékkedvezményekben részesülhetnek, és tartalmazza a katafizetési könnyítésben érintett vállalkozások bővített listáját. A rendelet a kihirdetését követő naptól, azaz március 24-étől hatályos.
Újabb hat gazdaságvédelmi lépést jelentett be a miniszterelnök Cikk
12 napja hirdették ki a rendkívüli jogrendet Magyarországon. Az operatív törzs ma reggeli tanácskozásáról online sajtótájékoztatót tartottak, melyen a miniszterelnök is részt vett.
Koronavírus miatt elapadt a bevétel. Mit tehet a katás bt.? Cikk
Katás bt. bevétele teljesen visszaesett a koronavírus miatt, nincs forrás a kata megfizetésére sem. Milyen lehetőségei vannak a társaságnak? Olvasói kérdésre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó szünetelés utáni hipa kötelezettség bejelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozásomat 2018. október 01. – 2019. július 31. időszak alatt szüneteltettem. Hipa tekintetében a tételes adózást választottam. A szünetelés végét az önkormányzatnál bejelentettem. Más adatomban változás nem történt. Az ügyintéző szerint a szünetelés vége bejelentéssel egy időben ismételten be kellett volna jelentenem a kata szerinti adózást. Úgy gondolom, hogy csak a változást kell közölni, mivel továbbra is az eredeti választásom szerint kívánok adózni. Elbizonytalanodtam, lehet, hogy elkerülte a figyelmemet ez a kötelezettség. Szeretném megkérdezni, hogy helyes-e az ügyintéző eljárása. Köszönettel: Mlinár Jánosné