45 találat a(z) 5 százalékos áfakulcs cimkére

5 százalék áfa alkalmazása Kérdés

Lakásáfa Kérdés

TEÁOR 5629 szerinti tevékenység áfabesorolása Kérdés

Megjelent a kormányrendelet: ezek az elvitelre készülő ételek 5 százalékos áfájának feltételei Cikk

Megjelent a Magyar Közlöny 246. számában az egyes, a veszélyhelyzet ideje alatt alkalmazandó gazdasági szabályokról szóló 498/2020. (XI. 13.) kormányrendelet, amely a védelmi intézkedések miatt vendégeket jelenleg nem fogadó éttermek elvitelre készülő ételeinek áfáját 5 százalékra csökkenti.

5 százalékos lakásáfa: 7 pontban arról, mikor alkalmazható ingatlan átépítésekor Cikk

Társasháztól megvette az egyik lakástulajdonos az üresen álló tetőteret, amit albetétesített, tehát jelen pillanatban az ő tulajdona. Ide készült egy 105 négyzetméteres tetőtéri lakás terve, ami ellen nem érkezett kifogás az önkormányzattól, építésiengedély-kérelemre nem volt szükség. Generálkivitelező fogja elkészíteni a lakást, tehát egy új lakást alakítanak ki az eddig használaton kívül lévő tetőtérben. A tetőtérbeépítés új építésnek számít áfa tekintetében? Januártól 5 vagy 27 százalékos áfával kell számlázni a megbízó felé? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Új lakás haszonélvezeti jog áfa Kérdés

Magánszemély új lakást vásárol a fejlesztőtől 5 százalékos áfakulccsal. Az adásvételi szerződésben ellenérték fejében haszonélvezeti jogot alapít a tulajdonában lévő kft. nevére. Milyen áfakulccsal kell számláznia az eladónak a haszonélvezeti jog ellenértékét? Ilyenkor az új lakás vételárát meg kell osztani a lakás vételárra és a haszonélvezeti jog ellenértékére. Azaz a lakás végleges vételára, a haszonélvezeti jog törvényben meghatározott értékével csökkentett összeg lesz. Így a vevővel megkötött szerződés alapján két külön számlát állítunk ki. Egyet a vevőnek a vételár haszonélvezeti jog értékével csökkentett összegéről és egyet a kft. nevére a haszonélvezeti jog ellenértékéről. Véleményünk szerint ebben az esetben a haszonélvezeti jog elválaszthatatlan az új lakás értékesítésétől, hiszen a tulajdonos (vevő) a tulajdonjogának bejegyzése, megléte esetén alapíthat haszonélvezeti jogot, azaz ez a tulajdonjogtól függő, attól elválaszthatatlan, így osztja annak sorsát, tehát ezt is 5 százalékos áfával kellene számlázni. A haszonélvezeti jogot nem az eladó (fejlesztő) értékesíti, alapítja, hanem a vevő, azaz a vevő adásvételi szerződése alapján kell az eladónak így külön számláznia, és lekövetnie a vevő által az adásvételi szerződésben kért jogügyletet. Hogyan kell kiállítanunk a számlákat és milyen áfakulccsal véleményük szerint?

Változott a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfája: a törvény átmeneti rendelkezései (1. rész) Cikk

2020 január 1-jétől 18-ról 5 százalékra csökkent a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfamértéke. Jelen cikksorozat első részében (a témában a közelmúltban megjelent NAV-tájékoztatóban foglaltakat is elemezve) tisztázzuk a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás fogalmát, illetve a jogszabályban szereplő átmeneti rendelkezéseket. A cikksorozat második részében pedig a szálláshely – étkezés (és egyéb kapcsolódó szolgáltatások) viszonyát elemezzük, majd végül a turizmusfejlesztési hozzájárulással kapcsolatos szabályokat ismertetjük.

Épülő lakóingatlan-eladás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég megvásárol egy másik cégtől építési telken épülő, már szerkezetkész állapoton túl lévő, majdnem kész, de használatbavételi engedéllyel még nem rendelkező lakóingatlant. Az építési engedély már 2018. november 1-je előtt jogerős volt. Az eladó az adásvétel után vállalkozási szerződés keretében fejezi be a munkákat. A fenti adásvételre alkalmazható-e az 5 százalékos áfa, illetve ha a vevő cég a lakóházat befejezi, és megkéri a használatbavételi engedélyt, majd eladja ezt a lakóházat, alkalmazható-e erre az adásvételre is az 5 százalékos áfa? Köszönöm a választ.

5 százalékos áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunkat magánszemély építtető új a 300 m2 alatti egyszerű bejelentési kötelezettség körébe tartozó lakóépület szerkezetépítésével bízná meg. A 2019. október 24-ei egyszerű bejelentési kötelezettség változásait figyelembe véve az ÉTDR-ren a bejelentési kötelezettségének eleget tesz, de elektronikus építési naplót készenlétbe már nem helyez. A tárgyi kivitelezési munkákra cégünkkel szerződést köt, melynek határideje várhatóan 2020. május 30., de még 2019. december 20. napjáig előleget, esetleges teljesítés esetén részszámlát kíván fizetni, akkor ilyen esetben idén alkalmazható-e még az 5 százalékos áfakulcs a kiállítandó előleg-, illetve részszámlára vonatkozóan? A kiállítandó számla(k) áfatartalmának megállapítása érdekében kérem szíves állásfoglalásukat. Tisztelettel: Berecz István PBF-Triagonál Kft. ügyvezető

Kedvezményes áfakulcs alkalmazása 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk társasházak és családi házak kivitelezésével foglalkozik. Jellemzően magánszemélyeknek értékesítünk ingatlanokat (törvényben előírt méretűek). 2019. év végével megszűnik a kedvezményes (5%-os) áfa alkalmazásának lehetősége számunkra. Kérdésünk: 1. Alkalmazhatjuk-e az 5%-os áfát, ha a megrendelő magánszemély, telekkel rendelkezik, és megbíz bennünket egy családi ház felépítésével? A kivitelezés díjának 90%-át még idén megfizeti nekünk, de a birtokba adásra 2020-ban kerül sor. 2. Alkalmazhatjuk-e az 5%-os áfát, ha a megrendelő magánszemély, telekkel még nem rendelkezik, de ennek ellenére még idén megbíz bennünket egy családi ház felépítésével? A kivitelezés díjának 90%-át még idén megfizeti nekünk, de a birtokba adásra 2020-ban vagy azt követően kerül sor. 3. Alkalmazhatjuk-e az 5%-os áfát, ha a megrendelő magánszemély, telekkel rendelkezik, és megbíz bennünket egy családi ház felépítésével. Közben a magánszemély úgy gondolja, hogy egy másik – már meglévő – telkére építsük fel neki a családi házat. A kivitelezés díjának 90%-át még idén megfizeti nekünk, de a birtokba adásra 2020-ban kerül sor. 4. Alkalmazhatjuk-e az 5%-os áfát, ha a megrendelő magánszemély, telekkel rendelkezik, és megbíz bennünket egy családi ház felépítésével. Közben a magánszemély úgy gondolja, hogy egy másik – még meg nem lévő – telkére építsük fel majd neki a családi házat. A kivitelezés díjának 90%-át még idén megfizeti nekünk, de a birtokba adásra 2020-ban kerül sor.

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő, azt szeretném tudni, hogy az alábbi, korábban megjelent bekezdés végül bekerült-e az 5%-os áfakulcsú ingatlanokkal kapcsolatos szabályok közé, mert sajnos én nem találom... "Az őszi adócsomagról szóló javaslat benyújtásakor az áfatörvény egy olyan paragrafussal egészült ki, amely szerint a kedvezményes, 5%-os áfakulcsot kell alkalmazni azon lakóingatlanok értékesítésére, melyeknél a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésének céljából az ehhez szükséges okiratot (különösen az adásvételi szerződést) az ingatlanügyi hatósághoz 2019. december 31-ig benyújtották, továbbá ugyanezen időpontig a lakóingatlan legalább szerkezetkész állapotúnak minősül és erről az értékesítő az állami adóhatóság részére az e célra rendszeresített nyomtatványon nyilatkozatot tesz. Vagyis, a társasházi lakások értékesítésekor a kedvezményes lakásáfa bizonyos esetekben 2019 után is alkalmazható."

5%-os áfa 2024 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyént tulajdonosa vagyok egy építési telkeknek. Ezen telken építtetőként egy lakóingatlan terveztettem meg, amire vonatkozóan a 2023. 12. 31-éig érvényes 5%-os áfakulcs használatára vagyok jogosult. (A tervekre vonatkozóan még 2018. november 1. előtt megtörtént az érvényes egyszerű bejelentési kötelezettség építési hatósághoz történő bejelentése). Tehát a jelen szabályok szerint 2023. 12. 31-éig alkalmazható jelen ingatlanra az 5% áfamérték, ha generálkivitelező építi számomra mint magánszemély. Amennyiben eladnám az építési telket a jelen bejelentett lakóingatlan tervekkel együtt egy másik magánszemélynek, ő jogosult lenne ugyanúgy az 5% áfakulcsra, amennyiben a kész tervek alapján elkészítetti egy generálkivitelezővel az ingatlant? Köszönöm válaszukat.

Lakóházépítés, 5 százalék áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ingatlan elkészül 2019 decemberében, de a használatbavételi engedély kiadása lehet, hogy átnyúlik 2020-ra. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben kiszámlázhatom-e még 5 százalékos áfával az ingatlan végszámláját 2019 decemberi teljesítéssel? Válaszát előre is köszönöm!

Céges ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosa megvásárolná a cég ingatlanán épült családi házat. Az ingatlan lakóingatlannak minősül. Az ingatlan első felében kereskedelmi egység épült raktárral, a hátsó részben családi ház. Ingatlan értékesítésére nem választott áfakört, de új ingatlan esetén, ha két éven belüli a használatba vételi engedély, akkor áfaköteles és a kedvezményes 5 százalék? Ha ez az ingatlan nem lakóingatlannak minősített, akkor a rajta lévő családi házat hogyan tudjuk eladni? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Vargáné

Még drágábbak lesznek a lakások Cikk

Erős kereslet mellett jelentősen emelkedtek tavaly a lakásárak, éves szinten országosan 15,2 százalékkal, Budapesten pedig 22,9 százalékkal, ezzel a fővárosban nőtt a túlértékeltség kockázata, az árak ugyanis meghaladják a makrogazdasági fundamentumok által indokoltat. A jövedelmekhez képest Budapesten a legmagasabbak a lakásárak a visegrádi országok közül – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) májusi lakáspiaci jelentésében.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink