1945 találat a(z) őstermelő cimkére

Vállalkozói melléfogások a jogviszony megválasztásakor Cikk

A közterhek lehető legkisebbre szorítása természetes törekvése a kisvállalkozásoknak is. Az adók és járulékok optimalizálásának egyik tere a jogviszonyokkal való „sakkozás”.

EKÁER őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szeretném megkérdezni, hogy az őstermelők, ha viszik az áruikat a nagybani piacra, mondjuk 500 kilogramm burgonyát, egyebet, kis teherautóval, akkor kérniük kell-e EKÁER-számot, be kell-e jelentkezniük? (Mellesleg lehet, hogy el sem adják az árut.) Köszönöm a válaszukat.

EKÁER és az őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben az őstermelő kockázatos terméket szállít, és túllépi az érték- vagy mennyiségi limitet, akkor sem kell EKÁER-számot kérnie? Vagyis: az őstermelői helyzete felülírja a kockázatos termékekkel kapcsolatos rendeletet?

Őstermelő jelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő Ha az őstermelő számlát ad, melyen szerepel az őstermelői igazolvány száma és az adószáma (nem vállakozói), kell-e jelentést tenni a 1408-as bevalláson, jelölve, hogy őstermelő, és nem vonok tőle adót? Köszönettel.

Közös őstermelő igazolvány tgyás, majd gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férj és feleség közös őstermelői igazolvánnyal rendelkeznek. A feleség tgyásra munkaviszonyból ment, a közös őstermelői igazolvány az ő nevére van kiállítva, ő a földek tulajdonosa is. Kérdésem, hogy a tgyás és a gyed ideje alatt az őstermelői tevékenységből származó bevételt el lehet osztani kétfelé? Ha kétfelé osztva nem haladja meg a 600 000 forintos értékhatárt, a NAV felé nem kell jelenteni? Vagy a férj nevére kell az összes bevételt bevallani? A területalapút kaphatja a feleség? Hisz övé a föld, ő a földhasználó, az MVH nem fogja másnak folyósítani? Vagy lépjen ki a feleség a közös őstermelőiből, de akkor a férj hogyan veszi igénybe, ha neki nincs is föld a nevén? A területalapút, akkor is ő fogja kapni, a tgyás-t, gyed-et nem befolyásolja. Előre is köszönöm a válaszát!

Családi gazdaság tagjának járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem egy egyéni vállalkozóként nyilvántartásba vett családi gazdálkodó tagjának biztosítási jogviszonyára irányul. A családi gazdaság vezetője az édesapa, ta agok pedig a fiai és az unokái. Jelenleg az édesapa egyéni vállalkozói tevékenységet nem folytat, kizárólag őstermelők módjára adózik. Foglalkoztatható-e munkaviszonyban a családi gazdaság tagja (a gazdaság vezetőjének fia)? Ha nem, akkor jól értelmezem-e, hogy választhat: 1. előző évi bevétel 20 %-a után 4 % természetbeni egészségbiztosítási járulék és 10% nyugdíjjárulék; 2. minimálbér után 7 % egészségbiztosítási járulék, 10 % nyugdíjjárulék és 27 % szocho; 3. nyilatkozat alapján magasabb járulékalap után 7% egészségbiztosítási járulék, 10 % nyugdíjjárulék és 27 % szocho. Ezekben az esetekben (1-3), ha őstermelőként fizeti a járulékot, a negyedéves 58-as járulékbevallásában figyelembe veheti-e a nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási járulék terhére a családi kedvezményt? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Őstermelők figyelem: le kell cserélni a régi igazolványokat! Cikk

Az év végéig le kell cserélni a régi őstermelői igazolványokat – hívja fel a figyelmet a NAV.

Őstermelő – kft.-ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-ben főállású egyéni vállalkozó, aki itt fizeti meg maga után a járulékokat, mellette már nem kezdő évi őstermelő is és mindemellett:ügyvezető is abban a kft.-ben, ahol 50 százalékos tag, és kisösszegű megbízási díjért látja el az ügyvezetői feladatokat. 2015-ben a főállású egyéni vállalkozása szünetelni fog. Marad a kettő másik jogviszonya. Őstermelésből van 2014-es bevétele, ami 8 millió forint alatti. Kérdés: 1. Melyik jogviszonyt választhatja 2015-ben – amennyiben választhat – főállásként? 2. Melyik jogviszonya után kell kötelezően megfizetni a járulékokat, és milyen mértékben? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát, üdvözlettel: Lóránt Gizella

Közös őstermelői igazolvány gyes mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férj és feleség közös őstermelői igazolvánnyal rendelkeznek. A feleség főállású őstermelő, de gyermekvállalás miatt keresőképtelen, ellátást nem kap, és a szülés után is majd csak gyesre lesz jogosult, semmilyen egyéb ellátást nem fog kapni. Kérdésem, hogy a táppénz és a gyes ideje alatt az őstermelői tevékenységből származó bevételt ugyanúgy kétfelé lehet osztani, mint eddig? Esetleg van valamilyen összeghatár? Vagy a férj nevére kell az összes bevételt bevallani? Mi a helyes eljárás ilyen esetben? Köszönöm segítségét!

Vesszőgyűjtés Kérdés

Egy magánszemély vesszőt jár gyűjteni, amiből kosarakat készít. Kérdésem, hogy ez őstermelői tevékenységnek minősíthető-e?

Őstermelő fejlesztési tartalék képzése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Őstermelő vágóhídat építtet, ebben az évben 10 millió forintot kifizetett (előleget) az építési vállalkozónak. A beruházás 2015.06.01-vel készül el.A 2014. év nyereséges lesz, fejlesztési tartalékképzéssel csökkenthető a szja-alap? Ildikó

Őstermelő költségelszámolás Kérdés

2013-as évben őstermelésből, családi gazdálkodóként származó bevételem meghaladta a 8 millió forintot. Tételes költségelszámolást alkalmazva a keletkezett jövedelem után az éves adóbevalláskor 16 százalék szja-t és 27 százalék ehót fizettem. Szeretném kérdezni, hogy a fizetett 27 százalék ehót a 2014-es évben elszámolhatom-e költségként?

Őstermelő gyermekvállalással kapcsolatos ellátásai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2013.05.14-től főállású őstermelő, a férjével közös őstermelői igazolvánnyal. Járulékot a bevétel 20 százaléka után fizet. 2015.június elejére várja 3. gyermekét. Milyen ellátásokra lesz jogosult? 2006.03.17-2013.05.13 között biztosítási jogviszonnyal rendelkezett, de 2007.04.02-én és 2010.01.01-én gyermeke született, akik után igénybe vette a gyedet, gyest. Ha az orvos keresőképtelenné nyilvánítja, nem kell megfizetnie a járulékokat (táppénzt persze nem kap), ennek igazolására táppénzes papírral kell rendelkezzen, vagy elég csak orvosi igazolás? Köszönöm válaszát!

Őstermelő értékesítése. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék egy összefoglalót arról ha őstermelő értékesít: 1) egyéni vállalkozónak 2) gazdasági társaságnak 3) nonprofit ill civil szervezetnek 4) őstermelőnek 5) magánszemélynek, milyen bizonylatadási kötelezettsége van? Köszönöm szépen válaszát!

Őstermelő saját termelésű terméket feldolgozott formában értékesít Kérdés

Tisztelt Szakértők! Mezőgazdasági őstermelő almát termel. Az almát egy gyümölcslevet gyártó cég feldolgozza, almalevet készít belőle és csomagolja. Az őstermelő a saját almájából feldolgoztatott almalevet értékesíteni szeretné magánszemélyeknek, vállalkozásoknak. Őstermelőként eladhatja-e így az almalevet? Mi a módja annak, hogy a termékét szabályosan értékesíteni tudja? Válaszukat köszönöm! Tisztelettel: Lőrincz Zsoltné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink