1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Szorgalmi jog bejegyzés miatti kártalanitás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Családi gazdálkodóként működő őstermelő földterületén földgázszállító vezeték létesítése történt. A föld tulajdonosa a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény 38. § (4) bekezdése alapján – kimondottan a szorgalmi jog bejegyzése miatt – kapott kártalanítást. Kérdésünk, hogy a fentiek miatt kapott kártalanítás összegét adóköteles őstermelői bevételként kell-e elszámolni, vagy ez az összeg az szja-törvény 1. számú melléklet 6.1 pontja alapján adómentes bevétel, és így nem kell figyelembe venni például a tételes költségelszámolást alkalmazó mezőgazdasági kistermelő esetében a korrigált bevétel számítása során, vagyis például az igazolás nélkül elszámolható 40 százalékos, kistermelői költségátalány elszámolásának lehetősége során? Válaszukat előre is köszönöm: Tisztelettel: K. P
Fiatal gazdák támogatása Kérdés
Egyik ügyfelem nyert a fiatal gazda pályázaton, s kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványt. Az igazolvány kiváltása után (még mielőtt a tényleges tevékenységét megkezdte volna) családi gazdaságot alapított, melynek ő lett a vezetője. (Az MVH-nál nem kizáró ok a családi gazdaság alapítása.) A pályázati pénzek elszámolásánál a problémám az, hogy hogyan kezeljem a támogatást: – az egész a családi gazdaságra vonatkozik, tehát a tagok a bevételekből és a kiadásokból egyenlő arányban részesednek, vagy – a támogatás felhasználása – bevételek között szerepeltetése és felhasználása – az egyéni vállalkozó tagnál történik? A vállalkozás és a családi gazdaság tevékenysége azonos. Ebben az esetben vállalkozói bevétel lesz, vagy mivel családi gazdálkodó, ezért őstermelőként adózik utána? A vállalkozás egyébként csak szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik, az egy főre jutó árbevétel 8 millió forint alatt van, így a 40 százalék kistermelői költségátalányt figyelembe vehetik. A támogatásból termőföld-vásárlás és gépbeszerzés történt. Ha jól tudom, ebben az esetben a termőföld vételárát berakhatom a költségek közé (APEH 2006.05.30), és ugyanekkora részt szerepeltetek a bevételeknél. A gépbeszerzést pedig egy összegben a költségek közé rakom, szintén ennek megfelelő támogatással szemben. Ebben is kérnék megerősítést. Segítségüket előre is köszönöm. Józsa Károlyné
A nyugdíj és az őstermelés szabályain kell változtatni a görögöknek Cikk
Megérkeztek Athénba a hitelezőket képviselő intézmények szakértői és megkezdték az egyeztetéseket a görög hatóságokkal a harmadik hitelprogramról – jelentette be hétfőn az Európai Bizottság szóvivője, aki arra is figyelmeztetett, hogy Görögországnak további reformokat kell elfogadnia az új kölcsönök folyósításához.
Kata melletti őstermelés Kérdés
Hivatkozva a "Tíz gyakori kérdés a katáról" cikkükre, kérdezem, hogy főállású katás beltagként, őstermelés mellett van-e járulékfizetési kötelezettség? Köszönet a válaszukért.
Őstermelő járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésünk lenne. Cégünk egy őstermelőtől fogadott be számlát, fát értékesített számunkra. A számla mellé kérésünkre megküldte a személy igazolványát, adókártyáját, lakcímkártyáját, Őstermelői igazolványának másolatát, számát, adószámát, 2015. évre vonatkozó értékesítési betétlapját, melyen csak az a számla szerepel amelyet számunkra kiállított. A számla nettó számla. Az áfa összege nulla rajta. Kérnénk segítségét, hogy milyen összegeket kell levonnunk a számlából, és a 1508-as bevallásban hogyan kell szerepeltetni a számlával kapcsolatos kifizetéseket (melyik sorban)? Nyilatkozatot nem adott számunkra. Kérnénk mielőbbi válaszukat. Köszönettel.
Őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő (családi gazdálkodás vezetője) 2012. 07. 14-én született gyermekére tekintettel 2015. 07. 14-ig gyesben részesül. A gyes időtartama alatt a gazdaság tevékenységében személyesen nem vesz részt, így járulékot sem fizet maga után. A családi gazdaságban férje és testvére dolgozik, és az így keletkezett jövedelmet év végén háromfelé osztották. 2015. 07. 15-étől a kérdéses őstermelő ismét személyesen is közreműködik a gazdaságban. Kérdésem az lenne, hogy 07.15-étől fizetheti-e az őstermelőkre vonatkozó kedvező szabályok alapján az előző évi bevétel 20 százaléka után a 10 százalék nyugdíj- és a 4 százalék egészségbiztosítási járulékot, vagy mivel előző évben nem működött személyesen közre a családi gazdaságban, kizárólag a gazdaság bevételének felosztása miatt keletkezett bevétele, ezért a minimálbér alapján lesz köteles járulékfizetésre? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Kisadózó és őstermelő adóalany pályázati támogatása Kérdés
Katás egyéni vállalkozó (nem főállású) és ezek mellett még őstermelő/kistermelő is, a fiatal gazda pályázaton nyer támogatást, amit egy összegben megkap a minisztériumtól. A támogatást kifejezetten a mezőgazdasági termelői tevékenységének fejlesztésére igényelte (a FIG pályázatnak nem is feltétele vállalkozás megléte). Ezen kívül a katatörvény is külön rendelkezik a 19. szakaszban az ős/kistermelői és a katás tevékenységek szétválasztásáról, elkülönült adózásáról. Helyesen járok-e el, ha a támogatás összegét a pályázott beruházás megvalósításának arányában számolom el bevételként az adott években? Csak az szja-törvény határoz meg arányosítási módszert, a beruházás készültségi foka, illetve a támogatottság százaléka alapján bizonylatolható az adott évi bevételként elszámolandó összeg. Ráadásul a Fiatal Gazda pályázatban vállalt ötéves időszak (beruházás-működtetés) csak a támogatás jogerőre emelkedését követő év január 1-jén indul. Tehát addig akár költség sem merül fel. Ezek alapján pontosított kérdés az, hogy kisadózó bevételnek kell-e tekinteni a folyósított mezőgazdasági támogatást (nem csak a fiatal gazdát, hanem például a területalapú támogatást is), ha az adóalany egyúttal őstermelő/kistermelő is? Nyilván ugyanazt a tevékenységet nem végezheti mind a két alanyiság alatt egyszerre. Hogyan kell figyelembe venni az áfa szempontjából a mezőgazdasági támogatás folyósítását? Ha a támogatással együtt az összárbevétele meghaladja a 6 millió forintot, elveszti az alanyi mentességét?
Őstermelő év közben váltás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben egy őstermelő az őstermelői igazolványa birtokában önállóan (kompenzációs felárat választott) végezte tavaly és részben idén (2014-2015) a tevékenységét, majd idén márciusban megszűnt az őstermelői igazolványa és közös őstermelésbe kezett az édesapjával, úgy miként működik az eddigi időszakban felmerült költségek áfavonzata? Tehát a megtermelt termény leadásának időpontjában már csak a közös (áfás, tehát nem kompenzációs feláras) őstermelői igazolvány birtokában arra tudja leadni a terményt, de miként kell elszámolni az addigi időszakban felmerült költségek áfáját? A közös igazolványhoz kapcsolódóan egyszerre kell levonni a kapcsolódó áfát, mivel a bevétel is áfás lesz? Köszönettel: Bartek Anett
Kacifántos tb-szabályok: hogyan lesz nyugdíjuk az őstermelőknek? Cikk
Hogyan lehetnek biztosítottak a mezőgazdasági termelők, és szerezhetnek nyugdíjjogosultságot?
Házi szörpöt, lekvárt, savanyúságot árulna? Ezt kell tudni az adózásról Cikk
A különböző piacokon, vásárokon, a közutakon, a családi házak kapujánál egyre gyakrabban találkozhatunk a házi készítésű lekvárok, szörpök, savanyúságok, valamint a háztartásban felesleges zöldségek és gyümölcsök, virágok árusításával. Cikkünkben összefoglaljuk, milyen adózási szabályokkal érdemes tisztában lenniük a kertjük kincseit árusítóknak.
Őstermelői járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013. decemberben regisztráltunk őstermelőként. Más biztosítási jogviszonyunk nincs. 2013.12. hóban a minimálbér alapulvételével megfizettük a járulékot. 2013. évben bevételünk nem volt, így 2014. évben az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizettük minden hónapban. 2015. évben már az előző évi bevétel figyelembevételével állapítottuk meg a fizetendő járulékot. A NAV ügyintézőjével folytatott egyeztetés alapján 2014. évben nem kellett volna fizetnünk járulékot, mert bár nulla bevételünk volt megelőző évben, de mint regisztrált őstermelők biztosítottak voltunk. Kérjük válaszukat, hogy valóban nem kellett 2014-ben fizetni? Visszaigényelhetjük a befizetett egészségügyi szolgáltatási járulékot? Segítségüket előre is köszönjük! Tisztelettel.
Őstermelő költségelszámolása Cikk
Hogyan számolhatja el az őstermelő a korábban vásárolt traktor üzemanyag- és egyéb költségeit? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Őstermelő ehója munkaviszony mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállása (munkaviszonya) mellett mezőgazdasági őstermelő tevékenységet folytató éves bevétele 5 millió forint, jövedelme 3 millió forint. Őstermelésből szerzett jövedelme után szja-fizetési kötelezettség mellett, 27 százalékos eho fizetésére kötelezett (?). A 1453-as bevallás kitöltési útmutatója szerint: „A biztosított mezőgazdasági őstermelő a százalékos mértékű eho alapját csökkenti 2014. évben a Tbj. 30/A §-a alapján megállapított járulékalapjával. Azaz a biztosított mezőgazdasági őstermelő jövedelméből mentes a százalékos eho alól a járulékalapként szolgáló rész. Ez azt jelenti, hogy az őstermelőt terhelő eho alapját csökkenteni kell az őstermelő által fizetendő járulékok alapjával, vagyis a 27 százalékos ehoalap megállapításakor a jövedelem összegéből a járulékalapot képező jövedelem levonását követően mutatkozó különbözetet kell figyelembe venni. Fenti esetben az őstermelő nem őstermelőként, hanem munkavállalóként biztosított. Munkaviszonyában (körülbelül 3 millió forint jövedelme után) megfizeti a 7 százalék egészségbiztosítási járulékot (ez körülbelül 210 ezer forint). Hogyan alakul az ehofizetési kötelezettség (számszerűen)? Figyelembe vehető-e a munkavállalóként befizetett 7 százalékos egészségbiztosítási járulék, ha igen, az ehoalap vagy az eho összegének számításánál? Ha így nem csökkenthető az eho összege, van-e rá más lehetőség? Válaszukat köszönöm!
Családi gazdaság vezetőjének csedre való jogosultsága Kérdés
Egy kismama családi gazdaság vezetője, őstermelőként biztosított, a járulékokat az előző évi bevételének 20 százaléka után fizeti meg. Emellett megbízási jogviszonyban biztosított egy cégben. A családi gazdaság vezetése miatt jogosult lesz-e csedre vagy emiatt elveszíti a csedre való jogosultságát? A megbízási jogviszony alapján jogosult lesz csedre, majd gyedre? Hogyan teljesül egy megbízási jogviszonyos esetében az a feltétel, hogy csedre/gyedre a biztosított jogosult, abban az esetben, ha a megbízási jogviszonyosnál a kifizett összegtől függ, hogy valaki biztosított lesz-e vagy sem? A csed/gyed időszak alatt neki nem lesz megbízási díj fizetve. Köszönettel!
Külföldi művészi munka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Leányom jelenleg Svájcban tanul, Magyarországon, mint őstermelő van bejelentve, és negyedévenként fizeti a járulékokat. Olyan helyzet állt elő, hogy alkalmanként munkát kapott Ausztriában, de csak úgy, ha itthon adózik belőle. Érdeklődöm, hogy mint művész, eseti jellegű munkájának keresetéből hogyan adózik, illetve milyen bejelentésekre és bevallásra kötelezett? Válaszukat köszönöm.