1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Családi gazdaság adózása 2015 Kérdés
Kedves Lepsényi Mária! A Fontos változás a családi gazdaságok bevételeinek felosztásánál! című cikkel kapcsolatban lenne kérdésem. Szüleimnek családi gazdasága van, amelyben a szüleim, hét unokájuk és a húgom van benne. Édesapám a családi gazdálkodó, a bizonylatok az ő nevére szólnak. A korábbi években – mivel tízen vannak a gazdaságban –tízfelé osztottuk a bevételeket és a költségeket. Az unokák nem laknak velük. A 78/A paragrafusban említett nyilatkozatot nem tudom, hogy esetükben figyelembe kell-e venni. Lehetséges, hogy 2015-től hiába voltak bejelentve családi gazdaság tagjainak a gyerekek, akkor sem vehetjük őket figyelembe az adószámításnál? (Az őstermelői igazolványt nem váltottunk ki.) Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel: Füzesi Katalin
Fontos változás a családi gazdaságok bevételeinek felosztásánál! Cikk
Ki lehet a családi gazdaságok tagja, kik vehetők számításba a bevételek és a kiadások felosztásánál? Tavaly januártól változott egy fontos szabály, amit már a 2015. évről szóló bevallásoknál is szem előtt kell tartani.
Mezőgazdasági őstermelő iparűzési adó Kérdés
Mezőgazdasági őstermelő értékesítésből származó bevétele meghaladta a 600 ezer forintot, ezen a bevételen kívül földalapú támogatást is kapott 2015-ben. A tényleges iparűzésiadó-alap számításánál tudomásom szerint nem kell figyelembe venni a támogatást, mert az egyéb bevételnek minősül. Ha a bevétele 600 ezer forint alatt lenne, de a támogatással együtt, mondjuk 1200 ezer forint, akkor alanya lenne az iparűzési adónak, de a tényleges iparűzésiadó-alapnál bevételként csak az értékesítés nettó árbevétele számítana. Jól gondolom? Előre is köszönöm a választ.
Mezőgazdasági tevékenység őstermelőként és egyéni vállalkozóként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély őstermelőként családi gazdaság tagja. Arra szeretnék választ kapni, hogy emellett egyéni vállalkozóként is végezheti-e ugyanazt a fajta mezőgazdasági tevékenységet másik földterületen? Előre is köszönöm válaszukat!
Fiatal gazda támogatást kapott – így tudja elszámolni Cikk
Alkalmazni kell-e a fiatal gazdára az egyéni vállalkozóra vonatkozó szabályokat és hogyan kell elszámolni a kapott támogatásokat? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária válaszolt.
Kompfeláras őstermelő uniós adószáma Kérdés
Kompenzációs felárra jogosult őstermelő uniós adószámot igényelt, mert Németországban mezőgazdasági gépet szeretne vásárolni a gazdaságába. Olvasatunkban az áfatörvény alapján választása szerint itthon vagy a vásárlás szerinti országban meg kell fizetnie az áfát. Vonatkozik-e rá az áfamentesség?
Őstermelés – egyéni vállalkozó Kérdés
Egy magánszemély kétféle tevékenységet kíván végezni. Főállású őstermelőként méhészettel foglalkozik, átalányadózó. E mellett szeretne egyéni vállalkozást indítani, melyben gyertyakészítéssel, viasz és műlép-értékesítéssel foglalkozna, s méhészet témakörében tartana előadásokat. Kérdésem, hogy ha őstermelőként átalányadózó, akkor egyéni vállalkozásában választhatja-e a tételes elszámolást? Ha egyéni vállalkozóként átalányadózást választana, akkor bevételének hány százaléka lesz költség a fent említett tevékenységek esetében (az illető nyugdíjas). Válaszukat előre is köszönöm
Eva – mezőgazdasági őstermelés Kérdés
Evás egyéni vállalkozó belép a felesége őstermelői tevékenységébe, vagyis az őstermelői igazolvány a feleség nevén van, az evás vállalkozó családtagként szerepel. A földtulajdon az evás vállalkozó nevén van, így a földalapú támogatást ő igényli. Véleményünk szerint, mivel a támogatásról nem kell számlát kiállítani, azt nem kell az evabevételhez hozzászámolni. Valamint, mivel az evás vállalkozó nem értékesít, csak a felesége, így a feleség kompenzációs felárra jogosult, a bevétel év végén kétfelé oszlik. Jól értelmezzük a törvényt?
Őstermelő közösségi értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes, különleges jogállású mezőgazdasági őstermelő (kistermelő) angliai székhelyű gazdasági társaságnak értékesít mézet. A külföldi cég jön az őstermő telephelyére, ott vásárol és az őstermő számlát állít ki a cég nevére. Ebben az esetben szükséges az őstermelőnek közösségi adószámot kérni, illetve van jelentési kötelezettsége az értékesítéssel kapcsolatban?
Tésztakészítés Kérdés
Kérdésem, hogy a tésztakészítés lehet-e őstermelői tevékenység, amennyiben az saját termelésű tojásból készül? A tevékenységet a hatósági állatorvos bejegyezte a kistermelői tevékenységek közé.
Mezőgazdasági őstermelő – áruelőleg elszámolása Kérdés
2015-ben kompenzációs felár felszámítására jogosult, 1-es adószámmal rendelkező adóalany részére 2016. évi áruszállításra előleget fizettünk. Dokumentációja a szerződés és a banki átutalás. 2016. 01. 01-jével az őstermelő átjelentkezett az áfakörbe. Ennek következtében az őstermelőtől vásárolt árut az őstermelő 27 százalékos áfa felszámításával számlázni fogja. Kérdésünk, hogyan rendezzük le a 2015. évben kiadott áruelőleget, mely természetesen sem kompenzációs felárat, sem áfát nem tartalmazott? Köszönöm a segítségüket. Üdvözlettel Bagyinszki Mária
Közös őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem főállású őstermelő bevonhatja-e közös őstermelői tevékenységbe a nem biztosított házastársát anélkül, hogy ő főállású őstermelő lenne (vagyis fizetnie kellene kezdőként a minimálbér után)? A házastárs piacon szeretne árusítani, ezt őstermelői igazolvány hiányában milyen formában teheti meg? Egyszerűsített foglalkoztatás, esetleg megbízásos jogviszony díjazás nélkül szóba jöhet?
Kutyatenyésztés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy külföldön biztosított magánszemély kutyatenyésztéssel szeretne foglalkozni. A NAV tájékoztatása szerint nem végezhető ez a tevékenység őstermelőként. Amennyiben nem végezhető, akkor adószámot igényelne a NAV-tól. Ebben az esetben milyen adóterhekkel számoljon, milyen költség-bevétel kimutatást szükséges vezetnie? Amennyiben megszűnik a főállása külföldön, elegendő-e bejelentkeznie az egészségügyi szolgáltatási járulékra? Milyen hatósági engedély szükséges ehhez a tevékenységhez? Válaszát köszönöm.
Őstermelői igazolvány – ettől is függ, minek minősül a bevétel Cikk
Az ügyletet és a számla kiegyenlítését követően jött rá az őstermelő, hogy betétlapja már nem érvényes. Mikorra és hogyan számolható el a bevétel? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária válaszolt.
Mezőgazdasági őstermelői igazolvány érvényesítése Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem mezőgazdasági őstermelő (tételes költségelszámoló, áfakörös). 2014. decemberében volt egy értékesítése, a számla kelte, teljesítése és a fizetési határidő is 2014. december volt. A számla összegét 2015. január 5-én egyenlítette ki a vevő. Így a bevételt 2015. évre kell könyvelni. Ügyfelem 2015. márciusban vette észre, hogy 2015. évre még nem érvényesítette őstermelői betétlapját. A betétlap érvényesítésre került márciusban (előző években mindig érvényes volta tárgyév kezdetén.) Kérdésünk: a 2014. decemberi teljesítésü számla összegét, amelyet pénzügyileg 2015. évben kapott meg őstermelői bevételként, 2015. évben el lehet e számolni. A válaszát előre is köszönöm!