57 találat a(z) építési telek cimkére
Az eladandó, illetve eladott telekrészek áfásak-e? Kérdés
Építési telek – egyenes vagy fordított áfa? Kérdés
Építési telek eladásának áfája Kérdés
Illetékek Kérdés
Áfa visszaigénylése Kérdés
Áfa vállakozó telkén építetendő és értékesítendő ingatlan esetén Kérdés
Telek értékesítése Kérdés
Ingatlanvásárlás illetéke Kérdés
Áfa ingatlanértékesítésnél Kérdés
Építési telek eladása: áfafizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély 2016. 11. 24-én 6 db építési telket vásárolt cégtől áfásan. 2018. március 10-én eladott egyet, majd 2018. 07. 23-án még két darab telket. 2020. március hóban ha elad egy telket mint magánszemély, áfásan kell vagy nem? 2020. 07. hó 23. után még eladja az ötödik és hatodik telket. Hogyan értelmezem ebben az esetben a figyelési időt: 2 év vagy 730 nap? Mi a kezdete a figyelési időnek? Az áfatörvény 259. § 18. pontjában lévő 3 naptári évet 2018. 11. 24-étől kell számítani? Válaszát előre is megköszönöm.
Építési telek áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari cég (áfakörös fő tevékenység: út, autópálya építése) hasznosítás céljából építési telket vásárolna. Hasznosítás: vagy autómosó építése vagy ingatlan-bérbeadás, vagy eladás. A kérdés, hogy ebben az esetben az áfa levonható? Egy esetleges kiutalás előtti ellenőrzésen hogyan tudom bizonyítani, hogy áfás tevékenység érdekében történt a telekvásárlás? Jelenleg csak az ingatlan-bérbeadás áfamentes, egy másik ingatlan miatt, amely már értékesítésre is került ebben az évben. Igaz az, hogy ha a levonás pillanatában nem voltam bejelentkezve áfakörre, akkor nem vonhatom le az áfát ingatlanvásárlás esetén? Hol találom meg, hogy lehetőségem van decemberben bejelentkezni ingatlan esetében az áfakörre? Megoldás lehetne egy új cég létrehozása 4120-as TEÁOR-ral, és ott eleve bejelentkeznénk az áfakörre ingatlanhasznosítás esetében? A 240 hónap figyelési időszak csak áfamentes értékesítés esetén van? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Ingatlanértékesítés áfatartalma Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tanácsát a következő kérdésben. Egy társaság ingatlant értékesít. Négy különböző helyrajzi számon lévő telket. Az egyik telken egy aszfalt út, a másik telken egy konténer van, amelyek ingatlannyilvántartási besorolása építmény, a másik két telek építési telek. Ezen esetben helyesen jár-e el a társaság, ha a két építmény besorolású telket fordított áfa, a másik két telket fizetendő áfa felszámításával értékesíti? Segítségét előre is köszönjük.
5%-os áfa 2024 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyént tulajdonosa vagyok egy építési telkeknek. Ezen telken építtetőként egy lakóingatlan terveztettem meg, amire vonatkozóan a 2023. 12. 31-éig érvényes 5%-os áfakulcs használatára vagyok jogosult. (A tervekre vonatkozóan még 2018. november 1. előtt megtörtént az érvényes egyszerű bejelentési kötelezettség építési hatósághoz történő bejelentése). Tehát a jelen szabályok szerint 2023. 12. 31-éig alkalmazható jelen ingatlanra az 5% áfamérték, ha generálkivitelező építi számomra mint magánszemély. Amennyiben eladnám az építési telket a jelen bejelentett lakóingatlan tervekkel együtt egy másik magánszemélynek, ő jogosult lenne ugyanúgy az 5% áfakulcsra, amennyiben a kész tervek alapján elkészítetti egy generálkivitelezővel az ingatlant? Köszönöm válaszukat.
Építési telek eladása – áfakötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jogi személy kft. építési ingatlanából kisebb hányadot értékesít egy kft. részére, amely a szomszéd telek tulajdonosa is egyben. A kérdésem az lenne, hogy az értékesítés áfaköteles-e. Az ingatlanrészt földmérővel kimérették, az eladásra kerülő ingatlanrész utcafronti része csak 0,80 méter, de a vevő számára a saját telkével egyesítve már hasznos telekként funcionálhat. A vétel célja nem lakóingatlanok építése, csak raktározási célra kell. Köszönöm előre is megtisztelő válaszát. Erdélyi János
Építési telek értékesítése 5 százalékos adómértékkel Kérdés
Az adásvételi szerződés tárgya, hogy az építési vállalkozó telekhányadot és felépülő társasházi lakást értékesít. A telekhányad értékesítésével egyidejűleg a lakás kivitelezésére, illetve a kivitelezés befejezésére a vevő az építési vállalkozóval vállalkozási szerződést köt. A társasházi lakás kulcsrakész átadásáig a felépítményen az építési vállalkozó marad birtokban. A vevő azt vállalja, hogy az ingatlanhányadot, mint építési telket vásárolja meg, és 4 éven belül megépíti a szerződésben körülírt lakást. A konkrét eset kapcsán kérem egyértelmű válaszukat arra vonatkozóan, hogy az építési vállalkozó helyesen jár-e el akkor, ha a lakóingatlan értékesítésére vonatkozó 5 százalékos adómértéket alkalmazza az építési telek tulajdoni hányadára is. (Az adásvételi szerződés a telekhányadot és a lakásértékesítést is tartalmazza.)