57 találat a(z) építési telek cimkére

Építési telek eladása utáni áfafizetési kötelezettség Kérdés

2012 áprilisában a vadásztársaság, amely áfakörös volt, vásárolt egy építési telket. Az áfát (arányosítva) visszaigényelte. 2014. januártól alanyi mentességet választott. A korábban levont áfa 1/20 részét – mivel az meghaladja a 10 ezer forintot, 13 ezer forint – bevallja alanyi mentes stárusza alatt. 2019-ben eladja a telket. Ilyen esetben a telekértékesítésre kell áfát felszámítani?

Adószámos magánszemély – ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámmal rendelkező magánszemély szálláshelyszolgáltatást végez. Viszont 2019-ben egy építési telket kíván értékesíteni. Ezen értékesítés független a szálláshelyszolgáltatástól. Jól értem, hogy az Áfa tv. 2. § a) pontja miatt ezen értékesítés nem tekinthető az Áfa tv. hatálya alá tartozó ügyletnek, mert ezen esetben a magánszemély nem adóalanyként jár el? Így az alanyi mentesség vonatkozásában ezen ügylet teljes mértékben figyelmen kívül hagyható. Köszönettel: Nagy Ervin

Egyéni vállalkozó – építési telek beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbiakban. Lakásépítéssel foglalkozó egyéni vállalkozó 2018. decemberben építési telket vásárolt, melyre csak 2019-ben fog – továbbértékesítési céllal – lakóingatlant építeni. Kérdésem az lenne, hogy elszámolhatja-e költségként (árúbeszerzésként) a telek beszerzési árát 2018-ban? Köszönettel.

Építési telek vásárlása önkormányzattól Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy köteles-e az önkormányzat az építési telek eladásáról számlát kiállítani. Cégünk önkormányzati tulajdonú építési telket vásárol, a vételár áfásan kerül meghatározásra. A felszámított áfa levonásba helyezése megítélésem szerint csak számla birtokában lehetséges. Várom megtisztelő válaszát! Üdvözlettel: Szécsi Mária

Építési telek fizetendő áfájának levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem tájékoztatásukat, hogy egyéni vállalkozónál a korábban áfamentesen magánszemélytől beszerzett és most továbbértékesítendő építési telek eladási árára fel kell-e számítani az áfát adómentes beszerzés esetén vagy sem? Ha pedig fel kell számítani, hiszen az áfatörvény általános szabályai szerint adóköteles az adóalany által – ilyen minőségében – belföldön és ellenérték fejében teljesített termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása. A magánszemélytől történt beszerzés – mivel az nem tartalmazott előzetesen felszámított áfát – keletkeztethet-e bármilyen áfalevonásba helyezési jogosultságot vagy sem? Várom válaszukat,üdvözlettel!

Beruházás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, amelynek a székhelye az egyik tulajdonos birtokában van (építési telek). Ősszel szeretnének itt beruházást elkezdeni, egy pálinkaházat építenének (nagy beruházásról van szó). Kérdésem, hogy ezt a telket, ha a tag bérleti szerződés fejében a cég részére ingyenesen rendelkezésre bocsátja, az szabályos-e. Illetve ebben az esetben a beruházáshoz tartozó áfa levonásba helyezhető-e? Nagyon szépen köszönöm a segítséget.

Építési telek áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A korábban szántóként használt ingatlant kivették a művelési ágból, és a földhivatali nyilvántartásban „művelési ágból kivett közútként” szerepel. A terület tulajdonosa ezt értékesíteni tervezi. A vevő tervei szerint közút fog létesülni ezen a területen. Az értékesítés áfavonzatának meghatározása okoz némi fejtörést. Véleményem szerint az áfatörvény 259. § 7. pontja szerint építési teleknek minősül. Ezért a 86. § (1) bekezdés k.) pontja alá nem tartozik, tehát kívül esik az áfamentes körön, azaz a normál áfamértékkel (27%) adózik. Kérdésem: helyes következetésre jutottam-e?

Ingatlanértékesítés Kérdés

Társaságunk meg kíván vásárolni egy 14 hektár területű ingatlant. Az ingatlannyilvántartás szerinti jogállása: "kivett és udvar és bázisállomás". Az ingatlanon egy 20-30 négyzetméteres épület és egy mobil hálózati torony található. Az eladó ragaszkodik az áfás számla kiállításához, mert véleménye szerint építési telekről van szó, mivel az ingatlan területéhez képes elhanyagolható a felépítmény nagysága és egyébként az ingatlan megfelel az áfatörvény 259. § 7. pontjában foglaltaknak. Véleményünk szerint viszont a terület nagyságától és az azon lévő felépítmény területének arányaitól függetlenül kell az áfakötelezettséget megítélni, és mivel az ingatlan nem üres, van rajta - ugyan minimális nagyságú - felépítmény, ezért beépített ingatlannak minősül. A felek éltek az áfatörvény 88. § (1) bekezdése szerinti választási lehetőséggel, a fordított adózás feltételeinek megfelelnek. Kérdésünk, hogy a fenti ingatlan értékesítése során, az egyenes vagy a fordított adózást kell-e alkalmazni?

Magánszemély földértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélynek 20 éve tulajdonában van egy rét besorolású földterület. Most fogja átminősíttetni épitési telekké és így fogja értékesíteni. A magénszemély az értékesítés alapján hogyan fog adózni? Köszönettel.

Ingatlan átminősítése eladás előtt Kérdés

1994. 01. 24-én vettem egy hobbytelket Nyíregyháza külterületén. Akkor – és a mai napig is – gyümölcsös művelési ággal volt a telek a tulajdoni lapra felvezetve. Később a város ezen területet építési övezetté minősítette (kb. 10 éve). Villany, víz, szennyvíz az utcában – a mi fejlesztési hozzájárulásunkkal – kiépítésre került. Ezen telket most (2017-ben) szeretném átminősíttetni "kivett-é", azaz építési telekké. Az átminősítés után el szeretném adni. 1. kérdés: van-e ennek akadálya? Hogyan alakul az adózás ebben az esetben? Az átminősítés jelent-e értéknövelést? Ha igen, hogyan számolják? Milyen értéket vesznek átminősítés előttinek? Ezt hogyan határozzák meg? Kell-e az ügylet után illetéket fizetni?

Építési telek áfavonzata Kérdés

Már nagyon régi téma, de most egy ügyféllel kapcsolatban ismét felmerült. Az áfatörvény 86. § (1) k pont szerinti értékesítés: " beépítetlen ingatlan (ingatlanrész) értékesítése, kivéve építési telek" értelmezése. Az adóalany élt a 88. § szerinti választás jogával. Az értékesítés tárgya építési telek. Ebben az esetben a telek értékesítése áfaköteles, de vonatkozik-e rá a 142. § (1) e) pontja, vagyis a fordított adózás szabálya? Várom megtisztelő válaszukat.

Építési telek vásárlása magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk saját tulajdonú és bérelt ingatlanok bérbeadásával, üzemeltetésével foglalkozó társaság, mely tevékenységet az áfakörbe történő bejelentkezéssel "áfásan" végzünk. Magánszemélytől tervezünk építési telket vásárolni, mely értékesítés a magánszemély részéről üzletszerűnek minősül. Társaságunk részéről van-e akadálya az eladó által felszámított általános forgalmi adó levonásának, csak azon okból kifolyólag, hogy az eladó magánszemély, ha a megvásárolt telek hasznosítása adóköteles tevékenység keretében fog megvalósulni. Amennyiben az ügylet áfatartalma levonható, akkor csak számla alapján helyezhető levonásba, vagy az adásvételi szerződés alapján számla nélkül is? Válaszát előre is köszönöm.

Új építésű családi ház áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne: Áfakörbe tartozó, építéssel foglalkozó kft. vesz egy építési telket, magánszemély eladótól. A kft. nevére szóló építési engedély alapján felépít egy új házat szerkezetkész állapotig (a tetőszerkezet rajta van). Ha ebben a készültségi fokban eladja (a telek tulajdonjogát tudja eladni, illetve leszámlázni a szerkezetkész házrészt), az építés jogosultságát tudja átruházni. Kérdés, hogy a telek, illetve a felépítmény után hány százalék áfát kell számolni?

Építési telek ajándékozásának adóterhei Kérdés

Kiindulás: áfás adószámmal rendelkező magánszemély (nincs egyéni vállalkozása) tíz évvel ezelőtt szántóterületet vásárolt, melyet mezőgazdasági termelésből való kivonás után felparcelláztatott. A területen az építési telekké váláshoz szükséges közműveket, közutakat, közvilágítást megcsináltatta, amelyre áfát nem vont le, mert azok kiépítésekor már ismert volt, hogy valamennyi közművet vagy a közműszolgáltatónak vagy a helyi önkormányzatnak kötelezően, ingyenesen át kell adnia. Az ingatlanok tulajdonlása magánszemélyként történik, azok vételi értékét és a közművesítés költségét semmilyen vállalkozásában, soha nem számolta el. A kialakított építési telkek egy részét értékesítette, és mivel az értékesítést üzletszerűnek minősítette, a vevő felé az áfát felszámította, és a fizetendő adót a költségvetésbe befizette. Most közeli hozzátartozói számára ajándékba ad építési telkeket. Kérdéseim: 1.) Jól értelmezzük-e, hogy az ajándéktelkekre, melyekre beszerzéskor – szántó lévén – nem illette meg az adószámmal rendelkező magánszemélyt levonási jog, illetve a közművesítéskor, az ingyenes közműátadási cél miatt nem vált az áfa levonhatóvá, nem kell áfát felszámítania? 2/ A telkek ajándékozása okán szja-, vagy más adófizetési kötelezettség felmerülhet-e?

Épitési telek ajándékozása Kérdés

Kiindulás: Felnőtt gyermek szüleitől ajándékba kap 5 db építési telket, melyek, mezőgazdasági termelésből való kivonás után alakultak ki, még az ajándékozás előtt. A megajándékozott ezekből két naptári éven belül 3 db telket értékesített. Mivel ezen felül is marad a kapott építési telkekből 2 db, azt tervezi, hogy azt közeli hozzátartozója számára tovább ajándékozza, vagy visszaajándékozza a szüleinek. Kérdéseim: 1/ Az ajándékozás során kapott ingatlan értékesítése, ha az nem éri el a sorozatjellegre megszabott két éven belüli 4. értékesítést, áfakötelessé válhat-e, más hivatkozás ( pl üzletszerűség) alapján ? 2/ A megmaradt telkek ajándékozása (visszaajándékozása), ami két éven belül a 3. értékesítést követi beleszámít-e a sorozatjellegű értékesítésbe ? Lehet-e ennek okán áfafizetési kötelezettség?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink