154 találat a(z) életbiztosítás cimkére

Bírságot kell fizetni a hibás, hiányos életbiztosítási szerződések miatt Cikk

Az MNB 18 millió forintos felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az NN Biztosító Zrt.-re az életbiztosítási szerződések kezelése során tapasztalt nem megfelelő eljárások és a szerződések hiányos tartalmi elemei, illetve az ügyfél-tájékoztatásra és panaszkezelésre vonatkozó jogsértések miatt. Az MNB által végzett ellenőrzés megállapításai szerint ugyanakkor a biztosító alapvetően jogszabályszerűen tevékenykedik.

Whole life életbiztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. whole life biztosítást köt. Szerződő a cég, biztosított a kft. személyesen közreműködő tagja, ügyvezetője. A biztosítási díjat évente, egy összegben fizeti a cég, 2015-2016-2017. években 3-szor 2 millió, azaz összesen 6 millió forintot. A 2018-as évben szerződőváltás történik, a biztosított lép a szerződő helyébe, így mind a biztosított, mind a szerződő a cég személyesen közreműködő magánszemély tulajdonosa, tagja lesz. A szerződőváltás keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget a cég, illetve a magánszemély biztosított esetében? A cég az eltelt 3 évben befizetett biztosítási összegeket költségként elszámolja. A 2018-as évben, szerződőváltás után a biztosítás tartamát is határozott időtartamra, 5 évre módosítják. A tartammódosítás keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget a cég, illetve a magánszemély esetében? Az 5 év letelte után a biztosított magánszemélynek keletkezik-e adófizetési kötelezettsége a biztosító szolgáltatása esetén? Köszönettel: Reményi Győzőné

Teljes életre szóló életbiztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozás teljes életre szóló, határozott díjfizetési időtartamú életbiztosítást kötött a személyesen közreműködő tagjára (aki ügyvezető is). A biztosítás kedvezményezettje a biztosított tag. Halála esetén a vállalkozás másik tagja lesz a kedvezményezett, aki szintén személyesen közreműködik, és ő is ügyvezetője a vállalkozásnak. Kérdésem, hogy költségként elszámolható-e a biztosítási díj összege? A biztosítás egyéb jövedelemnek minősül-e a tagnál? Terheli-e a társaságot vagy a magánszemélyt szja- vagy más adófizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm!

Kockázati biztosítás Kérdés

Cégünk 10 éves lejáratú életbiztosítást kötött egyik munkavállalója javára. Három év után a munkaviszony megszűnt, és a biztosítás folytatásáról a volt munkavállaló nem gondoskodott. (Kedvezményezettként a munkavállaló, illetve a családja volt megjelölve.) A biztosító 6 hónap elteltével megszüntette a biztosítási szerződést, és cégünknek visszautalta a szerződés szerinti visszavásárlási értéket. Kérdésem: hogyan történjen ezen összeg számviteli elszámolása, illetve van-e a cégnek elszámolási kötelezettsége a volt munkavállalóval?

Életbiztosítás adókötelezettsége Kérdés

Egy társaság 1997. évben több munkavállalója részére kötött életbiztosítást (alapbiztosítás), rokkantsági kiegészítő biztosítással, a szerződésekben évente visszavásárlási értékek kerültek meghatározásra, az életbiztosítás halál esetére vagy 20 éves elérési időtartamra szól. A szerződő fél a társaság, az életbiztosítási díjfizetés havonta rendszeresen megtörtént, a kedvezményezett a munkavállaló. Az életbiztosítás lejárata (20. év vége): 2016. év vége. A társaság ezt a biztosítást követelésként tartotta nyilván, és nem számolta el költségként. Kérdésünk az életbiztosítás adóelszámolására vonatkozóan az alábbi: a./ Az életbiztosítás lejártakor milyen adóvonzattal kell kifizetni azt a munkavállaló részére, továbbá ilyenkor a biztosító vagy a társaság fogja (visszavásárlási érték került meghatározásra) kifizetni a munkavállaló részére, és mindez milyen adókötelezettség (szja, eho, kamatadó) levonásával számolódik el? c./ Ha időközben egy munkavállaló munkaviszonya megszűnik az életbiztosítás lejárata előtt, és a társaság felmondja az életbiztosítás további fizetését, akkor mindezt milyen adóvonzattal kell kifizetni, mint lejárat előtti életbiztosítási jövedelem összegét, figyelemmel a visszavásárlási érték meghatározására? b./ Továbbá, ha a társaság és a dolgozó megállapodnak, hogy az életbiztosítás lejárata előtt a kedvezményezett magánszemély nevére kerüljön át az életbiztosítás , akkor a társaságnak milyen adólevonási kötelezettsége keletkezik?

Befektetéshez kötött életbiztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. 2009-ben kötött egy befektetési egységekhez kötött életbiztosítást. A biztosított a tag. A rendszeres éves díjat a bt. fizeti, és elszámolja költségként. A biztosítás határozatlan időre szól. Most viszont a bt.-nek szüksége lenne pénzre egy beruházáshoz. Szeretné ezért ezt az összeget teljes egészében vagy részben felvenni. Az lenne a kérdés, hogy ebben az esetben a felvett pénz után milyen adókötelezettség van?

Whole life biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kft. fizeti a whole life biztosítás díját, ahol a kedvezményezett magánszemély. A szerződő személyében változás következne be, kft. helyett magánszemély fizetné tovább, de nem a kedvezményezett. Ebben az esetben kinek keletkezik szja-, ehofizetési kötelezettsége, és milyen mértékű? Válaszukat előre is köszönöm.

Adóköteles biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra szeretnék választ kapni: Amennyiben a munkáltató az alkalmazott munkavállalójára köt 10 éves tartamú vegyes életbiztosítást, melynek éves díja körülbelül 230 ezer forint, és a lejárati kedvezményezett a munkáltató, haláleseti kedvezményezett a munkavállaló családtagja, a befizetett díj után kell-e közterhet fizetni a munkáltatónak, és hogyan könyvelheti le a díjat? (Költség, biztosítóval szembeni követelés, stb... ) Amennyiben a lejárat előtt a munkavállaló a szerződő helyébe lép, a szerződés "átvételekor" milyen adó- és egyéb fizetési kötelezettsége keletkezik a biztosítottnak és a szerződőnek? Köszönettel.

Allianz Bonusz Életprogram kockázatinak nem minősülő biztosítás: Kérdés

A biztosítás kockázatinak nem minősülő, határozatlan idejű, kizárólag halál esetére szóló életbiztosítás (kedvezményezett a kiskorú gyermek). A cég fizeti éves rendszerességgel a díjat, betartva az 1995. évi CXVII. trv. 1. számú melléklet 6.9 pontjában meghatározott növekedési ütem mértékét. Jól értem, hogy ebben az esetben ha fizető a cég, ez az összeg az szja szerint adómentes és a társasági adóban elszámolható költség. Köszönöm előre is válaszukat. Üdv Guráné

Cafetéria Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Ha a dolgozónak a munkáltató a Grawe Életbiztosító Zrt.-n keresztül életbiztosítást fizet, az egész éves díjat előre elutalja, amelyben például az éves főbiztosítási része 79 ezer forint, a kockázati, baleseti biztosítási része 1500 forint, ez adómentesen adható? Nem kell a munkáltatónak adót fizetni utána? Ez költségként elszámolható az adott időszakra? 2. Az éves 200 ezer forintos kedvezményes adózású keretösszeg az nettó módon értendő, a munkáltató által fizetendő adó nem számít bele a keretösszegbe. Jól gondolom? Az 1. pontban szereplő biztosítási összeg nem része ennek a kedvezményes keretösszegnek, azt ezen felül lehet adni? 3. Ha a munkáltató által megállapított keretösszeg felett, de a kedvezményes keretösszeg alatt kap valaki juttatást éves szinten, azután a magasabb, 51,17 százalékos adót kell fizetni a munkáltatónak? Köszönöm szépen.

Életbiztosítással kombinált lakáshitel támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. az alkalmazottjának szeretne lakáscélú támogatást adni. Szeretném megerősítését kérni a számításokban: 1).Vételár megállapítása A lakás 1/3-át a munkavállaló 2004-ben vette meg 2,8 milliió forintért. A lakás vételára adásvételi szerződés szerint 8,4 millió forint volt. Az ingatlan másik 2/3-át 2007-ben megvásárolta 6 millió forintért. Ehhez 5,8 millió forintnak megfelelő CHF lakásvásárlási hitelt vett fel. A vételár így 8,8 millió forint. Ennek 30 százaléka, azaz maximum 2,64 millió forint lehet az adómentes munkáltatói támogatás 5 év alatt. 2). Mi minősül törlesztésnek? A felvett hitel törlesztése során a hitel 20 éves futamideje alatt csak a hitelkamatot és életbiztosítást kell fizetni. A tőketartozást a futamidő végén a biztosító fizeti meg. Havonta fizet 140 CHF kamattörlesztést, 40 CHF kezelési költséget, 18 CHF kockázati díjat és egy biztosítónak 18 ezer FT életbiztosítást (tőkefedezeti elérési életbiztosítás). 2012-től rögzített árfolyamon történik a díjak megfizetése. Ez jelenleg havonta 54 ezer forintba kerül. Úgy gondoljuk: havi 54 ezer forint utalható adómentesen, ilyen kombinált hiteltörlesztésre vonatkozóan nem találtam rendelkezést. Köszönöm válaszát

Teljes életre szóló életbiztosítás (WL) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaság fizeti dolgozó javára a teljes életre szóló életbiztosítást (nincs futamidő, nincs lejárati összeg, befektetési egységekhez kötött) havonta. Az összeg a minimálbér 30 százalékáig adómentes, vagy a teljes összeg adómentes? Cégtulajdonosra is lehet fizetni? Köszönettel: IIdikó

Ezzel a béren kívüli juttatással is érdemes számolnia Cikk

Az életre szóló biztosítás lehet az új kitörési pont a béren kívüli adómentes juttatások palettáján – véli a Budapest Prime. A biztosítással jelentősen növelhető az adott dolgozó elkötelezettsége a munkaadója iránt, s a cégvezetők is biztosíthatják így hozzátartozóik anyagi biztonságát.

Életbiztosítás Kérdés

Ügyfelem vállalkozása az Allianz Bónusz Életprogram keretében (2012. évben) az alkalmazottjának – aki a kft.-nek tagja is – életbiztositást kötött. Havi dija: 10 000 forint, fizetés negyedévente, a futamidő 10 év. A fő biztosított az alkalmazott, halál esetén az örökös. A vállalkozásnál hogyan könyvelem a befizetett díjat? Kell-e utána szja-t és ehót fizetni? 08-as bevallásban szerepeltetni kell-e? Segítségüket köszönöm: Kuglerné

Életbiztosítás elszámolhatósága Kérdés

Tisztelt Cím! A következő kérdéssel kapcsolatban kérem a tájékoztatásukat. Egy kft. ügyvezetője a következő módon kötött életbiztosításra szerződést. Unit-linked típusú életbiztosítást választott, amely kockázati elemeket nem tartalmaz. A kötvényen az szerepel, hogy a szerződő az ügyvezető magánszemély, kedvezményezettként az ügyvezető felesége van megjelölve, akinek 50 százalékos részesedése van a kft.-ben, de sem alkalmazottként nem dolgozik a cégben, sem tagként nem működik közre a cég tevékenységében. A kft. csak díjfizetőként van megjelölve a szerződésben, 2013. decemberben a kft. bankszámlájáról el is utalta az ügyvezető az éves biztosítási díjat a biztosító részére. A kötvényt azonban januári dátummal állította ki a biztosító. A kft.-ben kizárólag az ügyvezető végzi a tevékenységet, alkalmazott egyáltalán nincs a cégben. Azt szeretném kérdezni, hogy a cég elszámolhatja-e adómentesen jelen esetben a biztosítást? Ha igen, akkor mikor kell szerepeltetni a 08-as bevallásban a biztosítás értékét? Decemberi bevallásban vagy januári bevallásban? Amennyiben a kft. nem számolhatja el adómentesen, akkor milyen adókötelezettségei keletkeznek a biztosítási díj utalására vonatkozóan? Köszönettel:

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink