154 találat a(z) életbiztosítás cimkére

Biztosítás könyvelése és adóvonzata vállalkozásnál Kérdés

Egy kft. 2018-ban kötött Quantis EVEREST PRO életbiztosítási program elnevezésű biztosítást. Paraméterek: szerződő a cég, biztosított a magánszemély, munkaviszonyos tulajdonos, kedvezményezett halál esetén a szerződő és a biztosított által közösen megnevezett magánszemély, lejárati kedvezményezett a szerződő kft. Rendszeres díjas életbiztosítás, havonta 100 ezer forintot utalnak. Szerződés tartama:10 év. Nem nyugdíjbiztosításként kötött, befektetési egységhez kötött. Szolgáltatásai:1.) elérési szolgáltatás (határozott tartamra kötött szerződés), 2.) haláleseti szolgáltatás. A biztosítási ügynök szerint követelésként kell elszámolni az utalást, mivel lejárati kedvezményezett a szerződő vállalkozás, így nem áll fenn a végleges vagyonvesztés. Kérdés: 1.) Hová kell könyvelni a biztosítást, amikor elutaljuk? 2.) Milyen adóvonzata van ennek a biztosításnak a cégnél, illetve a magánszemélynél 2018-ban? 3.) Változik-e ez 2019-ben? Mármint jövőre milyen adóvonzata van a cégnél, illetve a magánszemélynél 2019-ben? Válaszukat előre is köszönöm. Polyák Márta

Életbiztosítási kötvény – lejárati kedvezményezett változása Kérdés

A társaság rendelkezett 2008-ban kötött, 10 évre szóló életbiztosítási kötvénnyel. A havi befizetéseket a biztosítóval szembeni követelések között tartotta nyilván. A 10 év lejárati idő végén (2018-ban) a kedvezményezett – aki a társaság volt – helyébe a társaság munkavállalója került, aki a biztosítótól meg is kapta az összeget. Milyen könyvelési tételek vannak, és a kifizetésnek milyen adóvonzatai vannak mind a társaság, mind a magánszemély vonatkozásában? Köszönöm válaszukat.

Kockázati biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. egy vezető alkalmazottjára 2018 decemberében kockázati életbiztosítást kötött. (A többi alkalmazottra nem.) Lejárata 2019. november (évente kell meghosszabbítani). Szerződő: a kft., biztosított: a munkavállaló, kedvezményezett: a munkavállaló által megjelölt magánszemély. Az szja-törvény mely pontja szerint adózik 2018-ban és 2019. évben? Válaszát előre is köszönöm!

Munkavállalónak fizetett életbiztosítás megszünése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2017-ben befizette a munkavállaló kockázati életbiztosítását. Ez 2017-ben adómentes, 2018-ban egyéb jövedelemnek minősült. A cég megfizette az erre az évre jutó hónapok utáni adót, majd visszavásárolta a biztosítást. Az összeg meg is érkezett a kft. bankszámlájára, ami bevétel. Első kérdésem a cég oldaláról elegendő a tao megfizetése? A második, a magánszemélynek mi a teendője? Be kell-e vallani a 2018 előtti biztosítást, és kell-e utána fizetni valamit? Köszönettel várom válaszukat.

Biztosítás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként SIGNUM Befektetéshez kötött (CIG) életbiztosítással kapcsolatos szerződéssel rendelkezem, (2008. évben kötött), melynek befizetett díját költségként vállalkozásomban elszámoltam. Ugyanilyen típusú biztosítást kötöttem alkalmazottaim részére is, melyben kedvezményezettként lettek megjelölve. Ez is költségként elszámolásra került. Kérdéseim a következőek: 1. Milyen mértékű adó, illetve járulékvonzata lenne a szerződések felbontásának egyéni vállalkozásomban, illetve magánszemélyként/magánszemélyekként? 2. Hogyan járok kedvezőbben adózás szempontjából a biztosítás felbontását illetően? 3. Amennyiben ilyen esetben a biztosító adót, illetve járulékot von le, az milyen típusú, illetve hány százalék?

Életbiztositás megszüntetése miatti adókötelezettség Kérdés

2009. évben a CIG Pannónia Életbiztosítositó Zrt.-nél SIGNUM Befektetéshez kötött Életbiztositást 2018 decemberében megszüntetném. Milyen szja- és eho-kötelezettség terhel?

Élethosszig tartó életbiztosítások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk a munkavállalóinak élethosszig tartó, befektetési egységekhez kötött életbiztosítást kötött rendszeres díjas módozattal 10 évre. 2019-től hogyan kellene adózni a díjfizetés után? (Szerződő: gazdálkodó szervezet; kedvezményezett: munkavállaló.)

Halálesetre szóló életbiztosítás Kérdés

Egy kft. az ügyvezetőre 2015-ben lejárat nélküli, halálesetre szóló biztosítást kötött, melyet kiegészített rokkantsági biztosítással. A biztosítás nem haladja meg a minimálbér 30%- át. A biztosításí dijat havi rendszerességgel fizeti. Kedvezményezettként magánszemély, illetve rokkantságra maga a biztosított van megjelölve. Kérdésem, hogy 2019-ben ez az összeg adómentes lesz-e, vagy az ügyvezetőnek egyéb bérjövedelemként fog adózni? Köszönettel: Kocsisné

Céges biztosítás járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Céges unit-linked biztosítás esetén, ha a haláleseti és az elérési kedvezményezett is maga a cég, kell-e bármilyen járulékot, illetve adót fizetni 2019-től, és ha igen, akkor mit és mennyit? Köszönöm. Üdvözlettel: T. Ildikó

Kifizető által fizetett biztosítás, magánszemély kedvezményezett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságom, amelynek személyesen közreműködő tagja vagyok (társas vállalkozói jogviszonyban) 8 évvel ezelőtt egy vegyes (kockázati plusz befektetési elemek) módozatú életbiztosítást kötött a személyemre. A társaság évi egyszeri alkalommal fizette a biztosítás díját, a lejáratkori kedvezményezett én voltam. A biztosítást az idén átírattuk a társaság nevéről az enyémre (én lettem a szerződő és a kedvezményezett is). A biztosítás rövid időn belül lejár, és a lejáratkori összeget a biztosító számomra fizeti majd ki. Kérdésem: keletkezik-e bármilyen közteherfizetési kötelezettsége a társaságnak, ha igen, akkor az mi és milyen mértékű, amikor a szerződést átírjuk a nevemre? Illetve kell-e adót, mit és milyen mértékkel fizetni, amikor a szerződés lejártakor a biztosító a lejárati összeget részemre kiutalja? Válaszát előre is köszönöm.

Életbiztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2017-ben befektetési célú életbiztosítást kötött a dolgozók részére, amely bármikor visszavásárolható. A szerződő fél a cég, a kedvezményezett a visszavásárláskor a társaság. A dolgozó által megjelölt személy a dolgozó esetleges halálakor jogosult a biztosítási összegre. Ebben az esetben a havi biztosítási díj költségként elszámolható-e, illetve terheli-e havonta természetbeni juttatás után fizetendő szja, egészségügyi hozzájárulás? Várom mielőbbi válaszát! Köszönettel: Devian 2003 Kft.

Biztosítás adókötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több mint öt éve fizetem a dolgozók és a személyesen közreműködő tagok után az életbiztosítást, melynek van megtakarítási része is. Ezek a biztosítások 2018. évtől adókötelezetté váltak, vagyis minden kifizetésnél (minden hónapban) számfejtenem kell egyes meghatározott juttatásként a járulékot. Ezt úgy értelmezem, hogy most már a cég kifizeti a járulékot, amikor a megtakarítás kifizetésre kerül a magánszemély részére, akkor már a magánszemélynek nem keletkezik adófizetési kötelezettsége. Kérdésem az, hogy a biztosító és az adóhivatal honnan fogja tudni, hogy a felvett összegből melyik az a rész, amit már a cég leadózott? Változik-e ezzel együtt az életbiztosítás számviteli elszámolása? Van-e valami egyéb kötelezettsége ezzel kapcsolatban a cégnek, ha úgy dönt, hogy tovább fizeti ezeket a biztosítási díjakat? Köszönettel. Fehérné

Teljes életre szóló biztosítások díja Kérdés

Tisztelt Válaszadó! 2018. január 1-jétől a befektetési életbiztosítások rendszeres díja egyes meghatározott juttatásként adókötelessé válik. Ha 2017. decemberi fizetési határidő alapján kifizetés történik egy számviteli bizonylat alapján, melyen a teljesítési időszak 2017. és 2018. évet is érint, felmerül-e közteherfizetési kötelezettség? Köszönettel: Fülöp Mária

Adóköteles életbiztosítás biztosítotti köre Kérdés

Egy kft. az Aegon biztosítóval megtakarítási díjrész fizetése mellett (szja- és eho-köteles) életbiztosítást kötött az egyik munkavállalója (aki egyben tag is a kft.-ben) mint biztosított javára. A kft.-nél cafetéria rendszer, szabályzat stb. nincs. A cégnél 9 munkaviszonyos bejelentett van. Kérdés az, hogy köthető-e csak egy munkavállalóra (aki tag is) mint biztosítottra az életbiztosítás, vagyis nem kell kiterjednie minden munkavállalóra?

Whole life biztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2018-tól – úgy tudom – változik a whole life-os biztosítások adózása. Jelenleg a kft. fizeti és adómentes, 2018-tól egy magánszemély, de nem a kedvezményezett fizetné tovább. A kft.-nek keletkezik-e bármilyen adófizetési kötelezettsége? Kedvezőbb, ha a kedvezményezett fizeti és nem egy harmadik magánszemély? Adómentes lesz a teljes összeg a 10. év letelte után? Válaszukat előre is köszönöm. Ördög Éva

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink