154 találat a(z) életbiztosítás cimkére

Életbiztosítás adó és tb vonzata Kérdés

Befektetett egységhez kötött életbiztosítás: kft. két ügyvezetőjének részére kötötte a megnevezett biztosítást, ahol a szerződő a cég, biztosított az ügyvezető, kedvezményezett az ügyvezető felesége, szolgáltatás megnevezése baleseti halál, díjfizetés tartama határozatlan, havi gyakoriságú fizetés, eszközalap hazai kötvény alap, melyhez árfolyam funkció kapcsolódik. Ezen biztosítás után milyen adót vagy járulékot, milyen adónemre, mekkora százalékban kell fizetni a kifizetést követő hó 12-éig? Válaszukat előre is köszönöm.

Életbiztosítás részleges visszavásárlása Kérdés

Egy kft. 2010-ben befektetéshez kötött életbiztosítást kötött. Szerződő a kft, biztosított a személyesen közreműködő tag (ügyvezető), kedvezményezett az ügyvezető házastársa(aki szintén a társaság személyesen közreműködő tagja). A biztosítás egész életre szól, biztosítási esemény a biztosított halála. A szerződő a biztosított hozzájárulásával rendszeres pénzkivonást kérhet a felhalmozási egységek terhére. A kft. 2015 decemberében a biztosítóhoz benyújtotta részleges visszavásárlási igényét. A kft. ügyvezetője – mint magánszemély – 2015 decemberében ugyanezzel a biztosítóval nyugdíjbiztosítási szerződést kötött. A biztosító által küldött értesítés alapján a kft. részleges visszavásárlási kérelmét 2015. 12. 30-án végrehajtotta, amely alapján a kft.-t egymillió forint illeti meg. A biztosító azonban nem utalta vissza a kf. bankszámlájára ezt az összeget, hanem 2016. január 2-án az ügyvezető nyugdíjbiztosítási szerződésének 2016-os biztosítási díjaként jóváírta. 1. Kft esetében: a fenti gazdasági eseményt számvitelileg hogyan, és mikor kell elszámolni? 2. A magánszemély ügyvezetőnél: • A 2016-os nyugdíjbiztosítási díj jóváírása miatt keletkezik-e adó- és járulékköteles jövedelem? • Ha a magánszemély eláll a nyugdíjbiztosítási szerződéstől, és a biztosító visszautalja számára a jóváírt 1 millió forintot, keletkezik-e adóköteles jövedelem?

Életbiztosítás visszavásárlásakor adófizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kettő, 10 éves futamidejű életbiztosításom van, ezeket szeretném visszavásárolni. Az eddig eltelt idő 5 év + 1 hét. Szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben kell-e a felvett összeg után adót fizetnem? Semmilyen adójóváírást nem igénybe utána az elmúlt 5 év alatt. Tisztelettel köszönöm válaszát!

Örökölt biztosítási összeg adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rokonom haláleseti kedvezményezettje volt egy életbiztosításnak. A haláleset bekövetkezett, ám mielőtt kifizették volna a biztosítási díjat, ő is elhunyt. A biztosítási díj hagyatéki örököse az elhunyt rokonom édesapja. A biztosítási összeg 500 ezer forint. Kell-e szja-t fizetni utána? Köszönettel.

Biztosítás könyvelése Kérdés

Kft. eredménytartalékból egyösszegű befektetési életbiztositást köt az ügyvezető részére. Ügyvezető a biztosított, a cég a kedvezményezett. Hogyan kell az ügyletet könyvelni szerződéskötéskor és az 5. éves lejárati kifizetésnél?

Életbiztosítás visszavásárlása Kérdés

Egész életre szóló életbiztosítás visszavásárlása esetén a biztosító társaság a visszavásárlási összeget az szja levonását követően kifizette a biztosított részére. A biztosító egyben munkáltató és kifizető is. A kiadott igazolásban az szerepel, hogy a biztosított a részére kifizetett összeg 78 százalékának a 27 százalékát köteles eho jogcímen a továbbiakban a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig megfizetni. A fenti esetben a magánszemélynek milyen számítási képlet szerint van eho-fizetési kötelezettsége, mely határidőig és mekkora összeget kell (kellene) megfizetnie?

Életbiztosítás adózása, számvitele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi életbiztosítás adózásával vagy adómentességével kapcsolatosan kérnék tájékoztatást: Amit a biztosításról a kötvény alapján tudni lehet: - befektetési egységhez kötött életbiztosítás, 10 éves időtartamra - biztosított a vállalkozás személyesen közreműködő tagja - szerződő a vállalkozás - biztosítás kezdete 2009. - biztosítás lejárata 2019. - 12 havonta esedékes - változatlan - díja van - választott haláleseti szolgáltatás: haláleseti biztosítási összege és a szerződő számláján nyilvántartott befektetési egységek haláleset időpontjában számított aktuális értéke együttesen A biztosító egyéb tájékoztatást nem tudott adni arra vonatkozóan, hogy ez a biztosítási módozat - az évente szerződő által befizetett összeg vonatkozásában - adókötelezettség alá esik vagy sem, mondván, már nagyon régi, és akkoriban nem volt ilyen megnevezés. Adóköteles-e a vállalkozás, mint szerződő által befizetett éves díj? Amennyiben igen, akkor mikortól és mennyi adót kell utána fizetni? A szerződés 2015-ben visszavásárlásra került, a biztosítás díját 2016-ban a vállalkozás számlaszámára utalták. Ezzel kapcsolatosan van-e bárkinek adókötelezettsége? Számviteli szempontból hogyan könyveljük az éves díjat, és a visszavásárlás során jóváírt összeget? Köszönettel.

Megint jól jártak a biztosítók, még a piaccsökkenés is jó nekik Cikk

Tavaly 2,5 százalékkal, 871,3 milliárd forintra növekedett a hazai biztosító társaságok díjbevétele. A nem életbiztosítások területén bővülést, míg az életbiztosítási üzletágban csökkenést mutatnak a számok – tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a 2015. évi előzetes adatokat csütörtökön.

Egész életre szóló életbiztosítás adóvonzatai Kérdés

Tisztelt Szakértő! AEGON Prestige egész életre szóló befektetési egységekhez kötött életbiztosítással kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kapni. Szerződő: kft, gazdasági társaság, biztosított a társaság ügyvezetője. A szerződés haláleseti kedvezményezettjei az ügyvezető gyermekei. Az alapbiztosítás baleseti halál esetére szóló kezdeti biztosítási összeg 1 millió forint, a biztosítás kezdeti rendszeres díja 100 ezer forint. Kezdetben választott eszközalapi összetétel: négy 25 százalékos eszközalap (Concorde 2000 forint vegyes eszközalap stb.). Kérdésem, hogy a szerződő félnél, mármint a gazdasági társaságnak, mint kifizetőnek a 2015. évben a biztosítónak átutalt 1 millió plusz 200 ezer forintnak milyen adó- és járulékkötelezettsége keletkezik, a kifizetett összeget a személyi jellegű ráfordítások közé kell könyvelni? A biztosítás díjfizetési tartamának vége: 2048. 06. 01. Kötvényesítés dátuma: 2015. 06.01. Köszönettel: dr Hegedűsné Kenéz Róza

Életbiztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A február 1-jén már feltett kérdésemet az alábbi konkrétumokkal egészítem ki. A biztosítási szerződésekre (2 szerződésről van szó) vonatkozó konkrétumok az alábbiak: 1. Befektetési eszközalapokhoz kapcsolódó életbiztosítás 20 évre (2000. 11. 01-2020. 10. 31.). Szerződő, lejáratkori vagy haláleseti kedvezményezett a társaság, biztosított az ügyvezető. A szerződőt és kedvezményezettet is az ügyvezető személyére módosították 2009-ben. A biztosítást 2012-ben vásárolta vissza a biztosító a szerződő féltől. 2. Szintén befektetési alapokhoz kapcsolódó vegyes (elérésre vagy halálra) életbiztosítás 13 évre (2000. 01. 21-2013. 01. 21). Szerződő, lejáratkori, vagy haláleseti kedvezményezett a társaság, biztosított az ügyvezető. A lejárat hónapjában a szerződő és a kedvezményezett módosításra került, a szerződő és az eléréskori kedvezményezett az ügyvezető, a haláleseti kedvezményezett egy hozzátartozója. Szolgáltatás a lejáratkori kedvezményezett részére történt. Kérdésem: kinek és milyen adó-, illetve járulékfizetési kötelezettsége van a két ügylet kapcsán?

Egyéni vállalkozó életbiztosításának elszámolása Kérdés

Milyen típusú életbiztosítási díj számolható el az egyéni vállalkozó esetében költségként adó- és járulékfizetési kötelezettség nélkül 2015. évben? A biztosítás kedvezményezettje az egyéni vállalkozó vagy gyermeke, aki nem alkalmazottja.

Életbiztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság befektetéssel kombinált életbiztosítást kötött, ahol a szerződő (és díjfizető) a társaság, a biztosított az ügyvezető. Néhány év elteltével a szerződő fél az ügyvezető lett, majd a biztosítást lejárat előtt megszüntették. Kérdésem: van-e ebben az esetben a társaságnak vagy az ügyvezetőnek (mint magánszemélynek) adó- és/vagy járulékfizetési kötelezettsége? Ha igen, melyik év adózási szabályai szerint kell eljárni? Válaszát előre is köszönöm.

Élet- és nyugdíjbiztosítás – muszáj mutatni a költségszámításokat Cikk

A nyugdíjbiztosítások és a befektetési életbiztosítások után a biztosítóknak ez évtől közzé kell tenniük a hagyományos megtakarítási életbiztosítások teljes költségmutatóját is egy friss jegybanki rendelet szerint. A rendeletet a tavaly meghirdetett etikus életbiztosítási koncepciója részeként publikálta az MNB.

Biztosítási díj elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. két tagja (vegyes) életbiztosítást kötött. A biztosítás rokkantság, haláleset esetén fizet. Amennyiben ezek az események nem következnek be, úgy a lejáratkor egy összegben kapja kézhez a kedvezményezett a felhalmozott összeget, tehát van visszavásárlási értéke. Kérdésem az, hogy a kft. hogyan tudja elszámolni a tagok után a biztosítási díjat? Van-e adó- és járulékvonzata az elszámolt biztosítási díjnak? Válaszát köszönöm.

Életbiztosítás Kérdés

Egyéni vállalkozóként életbiztosítást kötöttem a dolgozóimra, melynek futamideje 15 év. A futamidő lejártakor a dolgozónak ki is fizették az összeget. A másik dolgozóra fizetett biztosítást visszavásároltam 7 év után. A munkavállalót és a munkáltatót terheli-e, és milyen mértékben szja- és ehokötelezettség mindkét esetben?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink