206 találat a(z) átalányadózás cimkére

Óraadók, bérbeadók, egyéni vállalkozók: újból itt az adóelőleg-fizetési határidő Cikk

A 2020. évre vonatkozó – első negyedévi adóelőleget a személyi jövedelemadóról szóló törvény hatálya alá tartozó magánszemélyeknek 2020. április 14-éig kell megfizetniük (április 12-e és 13-a húsvét ünnepe). Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőlegfizetési-kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől származik az összevonandó jövedelem (bérbeadás).

Gazdasági épületek értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély értékesíteni szeretné az ingatlanát, amelyet 2012-ben vásárolt; áfás számlát kapott az eladótól. Őstermelőként adószámmal rendelkezik, áfafizetési kötelezettséget választott, az ingatlan áfáját is levonta. Az ingatlan megnevezése "major plusz gazdasági épületek". A magánszemély családi gazdálkodás keretében őstermelői tevékenységet folytat, átalányadózást alkalmazott az elmúlt években. Költséget, értékcsökkenést nem számolt el az épületekre, de azokat bérbe adta egy cégnek, szintén áfásan. Az így keletkezett jövedelmet ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemként vallotta be. 2020-ban el szeretné adni az ingatlant. Az ingatlaneladást áfakötelessé tette 2020. 01. 01-jétől. Hogyan történhet a jövedelem meghatározása az ingatlan értékesítése után? A vevő egy cég, amely áfalevonásra jogosult. Köszönettel: Nagyné

Őstermelő és egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van arra lehetőség, hogy mezőgazdasági tevékenységet végző magánszemély a növénytermesztésre az őstermelői átalányadózást, az állattenyésztésre egyéni vállalkozóként a katázást adózást alkalmazza?

Eva megszűnése: áttérés átalányadózásra Cikk

Melyik jogszabály rögzíti, hogy a 2019-ben eva hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak meddig van lehetősége nyilatkozni az átalányadózás választásáról? Melyik nyomtatványon kell ezt bejelenteni? – kérdezte az Adózóna olvasója. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Eva utáni átalányadózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, melyik jogszabály rögzíti azt, hogy a 2018. évben eva hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak meddig van lehetősége az átalányadózás választásáról nyilatkozni, illetve azt, melyik nyomtatványon kell bejelenteni. Válaszát előre is köszönöm.

Átalányadózó egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Van egy átalányadózó egyéni vállalkozó, aki jelenleg 80-20 százalékos arányban adózik. 80 százalék az átalányban mért költség, 20 százalék a jövedelem. Kizárólag mezőgazdasági tevékenységet végez. Azonban lenne neki egy újabb tevékenységi köre, aminek már nincs köze a mezőgazdasághoz, ez a tevékenységi kör vendégházban lévő szobák kiadása lenne. Lehetséges-e az, hogy az egyéb tevékenységéből 60-40 százalékban állapítsa meg jövedelmét, a mezőgazdasági árbevételből pedig 80-20 százalék arányában? Lehetséges, hogy úgymond jogcímek alapján, attól függően, hogy melyik tevékenységi köréből érkezik a bevétel, annak függvényében állapítjuk meg a jövedelmét? A mi elképzelésünk a mezőgazdaságiból 80-20 százalékban, egyéb tevékenységből pedig 40-60 százalékban? Engedi ezt az szja-törvény? Előre is köszönöm segítő válaszát! N. Tünde

Mezőgazdasági kistermelő átalányadózása Kérdés

Kedves Szakértő! A következőkre szeretnék választ kapni: egy mezőgazdasági kistermelő az átalányadózást szeretné választani. Tudni szeretném, hogy milyen fizetendő adói és járulékai lesznek az adott évben és utána. Jelenleg kezdő őstermelőnek minősül. Jelenleg más munkaviszonya nincsen, de érdekelne: ha lenne 36 órát meghaladó jogviszonya, ez mennyiben befolyásolná a fizetendőit. Köszönöm!

Átalányadózás Kérdés

Korábbi kérdésem kiegészítése. Ügyfelem Ausztriában dolgozik mint alkalmazott, heti 24 órában. Életvitelszerűen Magyarországon él. A kérdés valóban az átalányadózásra irányult, nem katára. Ezek után, ha Magyarországon egyéni vállalkozóként átalányadót választ, mit kell fizetni a bevétel után?

Eva - átalányadó - ekho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Evás áfás egyéni vállalkozó 2020-tól az átalányadó választását fontolgatja. Ön javasolja-e ezt, mintgy 20 millió Ft-os nettó árbevétele van, szellemi tevékenységről lévén szó kevés áfás költsége van. Számításaink szerint még a magas tb-fizetési kötelezettség mellett is előnyösebb az átalányadó választása, mint a tételes költségelszámolás. A vállalkozónak ekhos bevételei is vannak, amit szeretne továbbra is ilyen módon leadózni. A 2019 teljesítésű számlákra evafizetési kötelezettségünk van annak ellenére, hogy 2020-ban fizetik ki a számlát? A számla keltének van-e jelentősége? Válaszukat előre is köszönöm.

Őstermelő járulékfizetése átalányadózás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy amennyiben egy őstermelő (kistermelő) átalányadózást választ, akkor milyen és mekkora összegű járulékokat kell fizetnie? (Ismereteim szerint a bevétel 15%-a, élőállat és állati termék előállítása esetén a bevétel 6%-a számít jövedelmnek, ami után szja-t kell fizetnie, szocho vonatkozásában pedig az átalányadózás szerint megállapított jövedelem 75%-a képezi a szocho alapját.) Jól tudom-e, hogy a családi gazdálkodás tagjai is választhatnak átalányadózást? Válaszát előre is köszönöm!

Kijavítási kérelem adózási mód megváltoztatására Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem mezőgazdasági őstermelő. A jövedelme meghatározására a tételes költségelszámolást választotta, hárman vannak a közös őstermelői igazolványba bejegyezve. Az eddigi években még nem haladta meg a bevételük az évi 600 ezer forintot, 2018-ban viszont igen. Élhetnek-e a kijavítási kérelem lehetőségével, hogy 2018-ra az átalányadózást válasszák az szja-ban? Hármójuk összes bevétele 4 millió 200 ezer forint volt 2018-ban. Köszönettel: Nagyné

Őstermelő átalányadózása Kérdés

Ha az őstermelő önként kilépett 2015. december 31-én az átalányadózásból, 2016. január 1-jétől tételes költségelszámolást választott, akkor mikor léphet vissza az átalányadózás hatálya alá? Rá is vonatkozik-e az a 4 éves korlát, ami az egyéni vállalkozókra érvényes? Köszönöm válaszát.

Mezőgazdasági őstermelő adózása Kérdés

Munkaviszony melletti családi gazdálkodó őstermelő 2017. évi mezőgazdasági árbevétele meghaladta a fejenkénti 8 millió Ft-ot. Hogyan adózzon 2017-ben? Választhatja-e az egyéni vállalkozói átalányadózást (Szja tv. 50. §)? Kell-e ehhez vállalkozói igazolványt váltania minden tagnak, vagy elég a családfőnek? Igényt tarthat-e a kompenzációs felár érvényesítésére vagy számlát kell kiállítania az értékesítésről?

Őstermelő átalányadózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő 2016-os őstermelői igazolványa kiváltásakor átalányadózást jelölt. Személyi jövedelemadójában ezt a tényt nem jelölte. Van-e rá megoldás, hogy mégis átalányadót fizessen?

Átalányadózó mezőgazdasági őstermelő alapnyilvántartása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózó mezőgazdasági őstermelőnek (mezőgazdasági kistermelő, családi gazdálkodó) milyen alapnyilvántartást kötelező vezetnie? Pl. pénztárkönyv, vagy elegendő bevételeiről és kiadásairól egy nyilvántartás? Áfa levonására jogosult. Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink