206 találat a(z) átalányadózás cimkére

Átalányadózó őstermelő nyugtaadás elmulasztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 55. §-a azt írja, hogy az átalányadózásra való jogosultság megszűnik, ha a magánszemély nem teljesíti a számlaadási kötelezettségét. Amennyiben egy őstermelőt ezzel kapcsolatban 2011-ben megbüntettek, akkor arra az évre már nem adózhatott volna átalányadózóként, igaz? Ezek után soha többet nem választhatja az átalányadózást, vagy egy bizonyos idő után visszatérhet rá? Válaszát előre is köszönöm!

Szálláshely-szolgáltatás, adószám kiváltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély kereskedelmi szálláshely-szolgáltatással szeretne foglalkozni. A jegyzőnél már kiváltotta az engedélyt. Mivel csak egy ingatlant fog kiadni, ezért az átalányadót választja. Kérdezném: mivel adószámköteles tevékenységről van szó, a magánszemély kiváltja az adószámot például áprilisban, de a vendégek előreláthatólag csak május-júniusban lesznek. Az átalányadót illetve az ehót attól az időponttól kell fizetni, amikor az adószámot megkapja, vagy csak a valósan megkezdett tevékenység időpontjától. Amennyiben az év utolsó negyedévében ismét nem lesznek vendégek, arra az időszakra is meg kell fizetni az átalányadó, illetve eho negyedévre eső részét? Köszönettel!

Katások és átalányadózók! Itt az útmutató, milyen bevallások kellenek Cikk

Szeretném, ha felsorolnák, milyen bevallásokat kell kitölteni kata és átalányadós egyéni vállalkozóknál? Kell-e járulék-, illetve NY-es bevallásokat beküldeni 2013-ra és 2014-re? – kérdezte olvasónk. Az átalányadózókra vonatkozó tudnivalókról Sinka Júlia, a katás vállalkozások bevallási kötelezettségéről pedig Radics Zsuzsanna szakértőnk adott részletes tájékoztatást.

Katásból újra egyéni vállalkozó, 100 ezer forintnál több tartozás miatt Kérdés

Kérdésem, hogy visszakerülhet-e az átalányadó alá? A vállalkozó korábban mindig átalányadós volt, a NAV megszüntette a katás státuszát év közben. A könyvelő mit csináljon: újra átalányként számoljon?

Bérbeadás és fizetővendéglátó tételes átalányadózása Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Van egy magánszemély, aki eddig irodának adta bérbe haszonélvezőként a lakását. Januártól e mellé még szeretné az általa haszonélvezőként rendelkezésére álló apartmant fizetővendéglátó tételes átalányadójával elszámolni. Véleményem szerint az nem lehetséges, hogy kétfajta adózási módot alkalmaz egymás mellett. Úgy gondolom, hogy mindkét tevékenységre egyfajta elszámolási módot választhat. Szerintem vagy tételes költségelszámolásra, vagy 10 százalékos költséghányad figyelembevételére van lehetősége, ha mindkét tevékenységét kívánja gyakorolni. Tehát, ha fizetővendéglátó tételes átalányadózása szerint kíván adózni, akkor csak azt a tevékenységet végezheti. Kérem erősítsen meg, hogy jól gondoltam-e. Köszönöm.

Átalányadózás munkaviszony mellett Kérdés

Átalányadózó egyéni vállalkozó 2012-ben megszüntette tevékenységét. 2013-ben újra kiváltotta a vállalkozóit. Mikor lehet újra átalányadózó? Meg kell várni a 4 évet?A másik kérdés, hogy a most elfogadott módosítás értelmében nem kell fizetni járulékot annak az átalányadózónak, akinek van főállása. Hiába van ez az évközi módosítás, az átalányadóba belépni csak 2014. évtől lehet? Válaszukat köszönöm.

Visszalépés az átalányadózásba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az 1995. évi CXVII. Törvény a személyi jövedelemadóról 50. § (7) bekezdése a következőképpen rendelkezik: „Az az egyéni vállalkozó, aki az átalányadózását megszünteti vagy arra való jogosultsága megszűnik, ismételten átalányadózást - feltéve, hogy annak egyéb feltételei fennállnak - csak akkor választhat, ha a megszűnés (megszüntetés) évét követően legalább 4 adóév eltelt.” Esetünkben az egyéni vállalkozó 2012 évben munkaviszonyt létesített, így átalányadózását kénytelen volt megszüntetni. 2013 évben azonban már munkaviszony melletti vállalkozó is választhatja az átalányadózást. Kérdésem, hogy ez esetben is ki kell várni a 4 adóévet az átalányadó újra alkalmazhatóságánál? Hiszen pont az a korlát szűnt meg, amiért 2012-ben kényszerűen kellett megszüntetni ezt a kedvező adózási formát.

Bevallás: akik nem fordulhatnak az adóhatósághoz Szakértői Kommentár

A fizető-vendéglátók tételes átalányadóját adóhatósági közreműködés nélkül elkészített bevallásban kell bevallani. A nyaralóknak, turistáknak szállást adó fizető-vendéglátók számára választható adózási mód a tételes átalányadózás, amelyet a befolyt bevételtől függetlenül, kiadott szobánként kell fizetni. Cikkünk a választás feltételeit és szabályait foglalja össze.

Az APEH válaszol: áfa-visszaigénylés, számlakiállítás, átalányadózás Cikk

Lakásszövetkezet állami támogatásból 200 millió forintos beruházást valósított meg, az önerőre - ami 75 millió forint - visszaigényelheti-e az áfát? Egy szolgáltató végelszámoláskor kiállított számláján nettó összeg szerepelt, ez helyes így? Családi gazdálkodóként szeretnék az áfakörbe lépni, lehet-e továbbra is átalányadózást választani? Olvasóink kérdéseire az APEH szakértői válaszolnak.

Az APEH válaszol: a munkavállaló segélye sem lehet adómentes Cikk

Hogyan változik a jövedelem a szuperburttósítás után? Adhat-e a munkaadó adómentes segélyt a rászoruló munkavállalónak? Mit kell tudni az átalányadózásról és a 4 éves korlátról? Az olvasók kérdéseire az APEH munkatársai válaszolnak.

Átalányadó-kalkulátor Cikk

Ez a  kalkulátor  különböző átalányadózási lehetőségeket mutat be. Elsősorban a kezdő és alacsony bevételű egyéni vállalkozók számára hasznos.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink