156 találat a(z) áfavisszaigénylés cimkére
Új lakás vásárlás – áfavisszaigénylés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét a következő áfa-visszaigénylési témában: egy kft. új lakást vásárol áfásan bérbeadás céljából, a lakás bérbeadási tevékenysége tekintetében bejelentkezett az áfa alá, tehát a bérbeadását áfásan fogja végezni. Kérdésem, hogy az ehhez a tevékenységhez vásárolt új lakás áfáját és az új lakás berendezésének (például beépített konyhabútor, stb.) áfáját visszaigényelheti-e a kft.? Köszönöm segítségét, várom válaszát.
Áfavisszaigénylés áfaköteles és áfamentes tevékenység esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk adóköteles (áfaköteles) és nem adóköteles (áfamentes, közhasznú tevékenységre támogatásként kapott bevétellel szemben felmerült, az áfatörvény 85. § (4) e) pontja szerinti) tevékenységet is végez. A beérkező számláinkat tételesen elkülönítjük. Az áfaköteles tevékenységgel szemben felmerülő számlák áfáját teljes egészében visszaigényeljük. Az áfamentes tevékenységgel szemben felmerülő beérkező számlák áfáját egyáltalán nem igényeljük vissza, illetve van a beérkező számláknak egy csoportja, ami az adóköteles és adómentes tevékenységgel szemben is felmerül (például iroda rezsiköltség (irodaszer, víz, villany, gépjárművek, gázolaj költsége, stb.). Helyesen járunk-e el, ha ezt az áfát arányosítjuk? Az adóköteles és adómentes tevékenység árbevételének arányában igényelnénk vissza az áfát? Jelenleg a beérkező számlák áfáját három áfaszámlára könyveljük: 4661. Előzetesen felszámított áfa adóköteles tevékenységhez, amit teljes egészében visszaigénylünk, 4662. Előzetesen felszámított áfa (arányosítás), amit arányosítani szeretnénk, és 4663. Előzetesen felszámított áfa (adómentes tevékenységhez), amit egyáltalán nem igénylünk vissza. Helyesen járunk-e el, ha az áfát így megbontva könyveljük? A 4663. számlát majd az 5. számlaosztályra vagy a 8. számlaosztályba szeretnénk könyvelni. Lehet-e egy cégen belül alkalmazni a tételes elkülönítés és bizonyos költségek esetén az áfaarányosítás esetét is?! Figyelemmel az áfatörvény 123. § és 5. számú mellékletére. Segítségét előre is köszönjük.
8704-es vámtarifaszámú gépkocsi áfája visszaigényelhjető-e II.? Kérdés
Korábban írt címbeli témájú kérdésemre érkezett választ nem tudom elfogadni, miután a válasz a személygépkocsi beszerzésének áfájára vonatkozott, míg a kérdésem a tehergépkocsi áfáját érinti (VTSZ8704).
Autóvásárlás katás betéti társaság tagjaként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk betéti társaság tagjaként katás. Áfa hatálya alá tartozik, mert az árbevétele a 6 millió forintot meghaladja. A kérdés: ebben a jogviszonyában szeretne nyílt végű pénzügyi lízing formájában személygépkocsit vásárolni. Ez lehetséges-e ebben a jogviszonyban, illetve az áfa visszaigényelhető lesz-e? Válaszukat és segítségüket előre is köszönöm!
Családi gazdaság vezetője és egyéni vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Ügyfelem évek óta családi gazdaság vezetője, két gyermekével alkotja a családi gazdaságot. Bevételük meghaladta a 8 millió forintot fejenként. Ügyfelem vállalkozói igazolványt váltott, a tevékenységét vállalkozóként folytatta 2013. 10. 18-ától 2014. 01. 21-éig,.ettől az időponttól szüneteltette a vállalkozását 2014. 10. 01-jéig. Biztosítását annak megfelelően jelentette az 58-as nyomtatványon. Tehát felváltva egyéni vállalkozó és őstermelői minőségben.2014. 10. 01-jétől újraindult a vállalkozása 2015. 02. 03-áig. A 2014. IV. negyedévi áfabevallás után visszaigényelhető áfája lenne. Az lenne a kérdésem, van-e akadálya ennek, amiatt, hogy felváltva volt vállalkozó és őstermelő? Segitségét nagyon köszönöm.
Úthasználat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két kérdésem lenne: 1. Kft. telephelye egy ipari parkban van, ahol többek között a belső utak használatáért is fizetni kell. Az úthasználati díj áfásan szerepel a számlán. Kérdésem az lenne, hogy ennek az úthasználati díjnak az áfáját le lehet-e vonni? 2. Egy másik kft. üzlethelyiséget vásárolt, és ott viszonteladóként vegyesen különbözeti áfás (régiség) és normál áfás (üdítő, ajándéktárgy) árukat árul. Kérdésem az lenne, hogy az üzlet megnyitásához tartozó költségek (polcok, festék, lámpák, egyéb építőipari munkák) és az üzlet üzemeltetési költségei (áramdíj, vízdíj) áfája levonható-e? Befolyásolja-e az áfavisszaigénylést a különbözeti áfa szerinti adózás? Segítségét köszönöm, Ildi
Személygépkocsi-bérlés és -lízing – áfavisszaigénylés Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy személygépkocsi tartós bérlete, illetve nyílt végű pénzügyi lízing esetén a havi díjak áfa-visszaigénylése hogyan alakul? Csak az üzleti célú használat arányában lehet-e, útnyilvántartás menetlevél alapján? Köszönettel: Papp Éva
Áfakiutalás 17-es nyomtatványon Kérdés
Üdvözlöm! Negyedéves áfabevalló egyéni vállalkozó az áfabevallásában visszajáró áfaösszeget nem kérte vissza, kiutalást nem kér jelöléssel. Az időszakot a NAV áfára leellenőrizte. Most azonban úgy alakult, hogy mégiscsak szeretné visszakérni. A 17-es nyomtatványon megteheti-e? Köszönöm válaszát.
Személygépkocsi-bérbeadás esetén benzin áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég személygépkocsi-bérbeadással foglalkozik. A személygépkocsit tele tankkal adja bérbe, és ugyanúgy hozzák vissza. Ugyanitt lehetséges úgy is bérleti szerződést kötni, hogy üzemanyagkártyát adnak a bérbeadott autóhoz, és elszámoláskor rendezik az üzemanyag-kártyáról való felhasználást. A kérdésem az lenne, hogy levonható-e a benzin áfája ilyen feltételek mellett? A tárgyi tilalom az áfatörvényben arra enged következtetni, hogy: 1. Ha a bérleti díj tartalmazza a benzin árát is (tele tankkal való átadás), akkor véleményem szerint nem vonható le. Kérem erősítsen meg vagy cáfoljon, hogy megfelelő-e az elgondolásom. 2. Üzemanyag-kártyán elhasznált üzemanyag továbbszámlázása a bérbevevő felé megfelel-e a továbbértékesítés kritériumának? Én ugyanis csak azt az egy módját látom a benzin áfájának a visszaigényelhetőségére, ha azt továbbértékesítik. Ilyen esetben, ha a bérleti dij mellett, külön sorban feltüntetik, hogy üzemanyagkártya-használat, az megfelelő eljárás-e a továbbértékesítés feltételének teljesülésére? 3. Ha az üzemanyagkártya díja a bérleti díjba beépül, és a számlán csak bérleti díj szerepel, viszont a szerződésben és a számla mellékletét képező elszámolásban részletesen benne van az üzemanyagkártya forgalma, akkor visszaigényelhető-e a benzin áfája? 4. Ha nem üzemanyagkártya van, hanem csak tankolás, akkor a bérbeadó cég szerepeltetheti a számlán a bérlő által elhasznált benzint és ez továbbértékesítésnek minősül, ilyenkor levonható a benzin áfája? Köszönöm előre is!
Külföldről visszaigényelhető áfa elszámolása Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Nemzetközi fuvarozással foglakozik a vállalkozásunk. A gépkocsivezetők elszámolási előleget kapnak, ezzel szemben külföldön felmerült költségeket fizetnek ki belőle. Az elszámolás során a könyvelésbe teljes külföldi (bruttó, azaz áfás) költséget tesszük 5-ös költségnemre, majd amikor visszatérítik a külföldi áfát, azt bevételként számoljuk el. Helyesen járunk el? Vagy nettó módon és az áfát írjuk elő követelésként? Előre is köszönöm válaszukat!
Személygépkocsi áfája Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Egy társaság személygépkocsit szeretne venni,. A kérdés az, hogy milyen esetben igényelheti vissza az áfát? Köszönettel: Czinege Jánosné
Önkormányzati támogatás áfája Kérdés
Nonprofit gazdasági társaság vagyunk, cégünk 100 százalékban önkormányzati tulajdonban van. Az önkormányzattal közhasznú megállapodást kötünk a közfeladatok ellátására – a szerződést 10 évre szeretnénk megkötni. Feladataink többek között: köztemetők, közutak fenntartása, nem veszélyes hulladék gyűjtése. A társaság a közfeladatok ellátásáért, a közszolgáltatásért ellenszolgáltatást kap támogatás formájában, amelyről nem készülne számla, hanem a támogatási megállapodásban meghatározott összeget kapjuk havi bontásban, amivel elszámolunk. Ezen kívül a társaság működési támogatást is kap az önkormányzattól, havonta egyenlő részletekben, amivel szintén kötelesek vagyunk elszámolni. Társaságunk ezen kívül az önkormányzatnak és egyéb más intézményeknek, egyedi megrendelés alapján szolgáltatásokat nyújt, amely szolgáltatásokról számla készül. Kérdésünk az áfa elszámolására vonatkozik. – A közhasznú megállapodás alapján közszolgáltatásért kapott összeg (támogatás, ellentételezés) áfásnak minősül-e, be kell-e utána fizetni az áfát, illetve az ezzel szemben felmerülő költségek, beszerzések áfája visszaigényelhető-e? – Kardinális kérdés, hogy a társaság a közfeladatok ellátására támogatást kaphat-e az önkormányzattól, vagy az ellátott feladatokat számláznia kell, mivel azok szolgáltatásnyújtásnak minősülnek? – A telephely rezsiköltségeinek (általános vállalatirányítási költségek) áfája milyen mértékben igényelhető vissza, milyen módszer alkalmazható, ehhez milyen nyilvántartás szükséges?
Áfavisszaigénylés Kérdés
Egy vállalkozás ingatlant bérel, a bérbeadó áfás számlát állított ki annak ellenére, hogy nem jelentkezett be az áfás bérbeadási körbe. A NAV jogosulatlan visszaigénylés címén bírságolni akarja az ingatlan bérlőjét azzal az indokkal, hogy nem volt körültekintő, és nem győződött meg a bérbeadó áfabesorolásáról. Jogos-e a NAV megállapítása, és van-e esetleg valamilyen bírósági állásfoglalás már ilyen esetről? A NAV részéről jogos, hogy a vásárolt gépek áfatartalmát jogosulatlan visszaigénylésként kezeli, mert ilyen jellegű gépek forgalmazása és működtetése nem szerepelt a vállalkozás tevékenységi körében. Kérdezem, hogy ezzel kapcsolatban van-e valamilyen gyakorlat a NAV-val szemben, esetleg bírósági ítélet?
Adomány könyvelése adományozónál Kérdés
Közhasznú szervezetnek adományoztam 1 konyhaszekrényt, melynek az áfáját korábban visszaigényeltem. A kivezetés T.86, K:16 nettó ért, Számlázás az átadásról: T:311, K:96, Bruttó ért. Adomány: T:86, K311 bruttó ért?
Telekáfa adószámos magánszemély Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy ha adószámos magánszemély vásárol telket, melyen építkezni szeretne, visszaigényelheti-e az áfát? Rá ugyanúgy a húszéves megfigyelés vonatkozik?