61 találat a(z) visszáru cimkére
Online számla visszáru Kérdés
A göngyöleg visszáru számlák online adatszolgáltatásával kapcsolatban lenne kérdésünk. Információink szerint ezeket a számlákat helyesbítő számlaként kell kezelni, és így az adatszolgáltatásban az előzményszámlát fel kell tüntetni. Mi a teendő, ha azt nem lehet követni, hogy a göngyöleget melyik szállításból hozták, ami elég életszerű. Ilyenkor milyen hivatkozást kell megadni?
Visszáru áfa szemszögéből (számlakiállító) Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk a partnerekkel kötött megállapodások értelmében a korábban értékesített termékkel eladott göngyöleget, illetve a korábban értékesített termékek (élelmiszer) szavatossági idő lejárthoz közeli termékeket visszaveszi a korábban értékesített ár teljes összegével. Korábbi NAV állásfoglalás szerint a visszáru önálló jogügyletként kell kezelni,azaz egy új termék értékesítésnek minősül. 1. Kérdés - Göngyöleg visszáruzása: Mínuszos számla kerül kiállításra,göngyöleg termékek szerepelnek negatív mennyiséggel és összeggel a számlán. Számla teljesítése: 03.21. (visszavétel napja) Számla kelte: 04.06.; Fizetési határidő: 05.10. Ez esetben számla kiállítói oldalról a márciusi áfabevallásban kell szerepeltetni? 2.Kérdés:Termékvisszavétel (nem reklamáció vagy vásárlástól való elállás miatt, hanem a visszáru-megállapodás miatt) Termék értékesítése: 2017.01.10. Termék visszajuttatása:2017.10.19., Egységár:100 Ft Így szintén mínuszos számla került kiállításra a korábban eladott termékről, melyet 100 Ft-os egységáron visszavásárolunk. Mínuszos "visszáruszámla" teljesítése:2017.10.19.; Kelte: 2017.11.02.; Fizetési határidő: 2017.12.01. Ebben az esetben október hónapban kerül bevallásra fizetendő adót csökkentő tételként a számlakiállítói oldalon? Fontos, hogy nem a partner számlázza nekünk vissza a terméket, hanem mi állítunk ki mínuszos számlát. Tehát önálló jogügyletként újbóli termékértékesítésnek minősül, azaz a számla teljesítési időpontjában került bevallásra az áfa?
Pénztárgéphasználat – internetes kiskereskedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Virágkereskedéssel foglalkozó kft. webáruházat tervez indítani. Tevékenységként bejelentettük a csomagküldő, internetes kiskereskedelmet. A tevékenység TEÁOR kódja 4791, korábban írták, hogy kötelező-e a pénztárgép használata, de ezzel kapcsolatosan lennének még kérdéseink. – A cég a postával szerződésben fog állni, mely szerint a kiállított utánvétes számlákat a posta fogja automatikusan a bankszámlánkra utalni. Ebben az esetben is kötelező a pénztárgép? – Abban az esetben, ha netán mégsem venné át a vevő a csomagot, hanem visszaküldi azt, mi a teendőnk? – Abban az esetben, ha nem ütnénk a pénztárgépbe bele ezeket a tételeket, hanem a számlázóprogramban elkülönített bizonylatszámon rögzítenénk őket, melyről minden hónap 15 napjáig a PTGSZLAH nyomtatványon bejelentést tennénk, az elfogadható-e? – Mikor kell a tételeket a pénztárgépbe beütnünk? Csomagolás után mikor feladjuk őket? Legyen szíves nekünk segíteni, mert sajnos nem tudjuk ennek a menetelét, és nem szeretnénk rosszul eljárni. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: T. Mária
Katabevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kata szerint adózó egyéni vállalkozó 2015. február 15-étől szünetelteti a vállalkozását. Sörözőt üzemeltetett. Március 16-án a szüneteléskor megmaradt árukészletének egy részét a nagykereskedelmi forgalmazónak visszaadta. Erről készült is visszáruszámla, és a vételárat meg is kapta, március 15-ei dátummal. Ezzel kapcsolatos lenne a kérdésem. A szünetelés időpontja után visszáruként átadott áru értéke után kell-e adóznia az egyéni vállalkozónak valamilyen formában? Jól gondolom-e, hogy a visszáru értékét katás bevételként – mivel a bevételt már a szünetelés idején érte el – nem kell figyelembe venni? Válaszukat előre is köszönöm. Kuzselláné Tóth Zsuzsannna
Visszáru-kötelezettségből fakadó várható veszteség könyvelése Kérdés
Tisztelt Adózóna Szerkesztőség! Cégünk egy multinacionális céghez kereskedelmi árut szállít. Szerződésünk értelmében a multicég által kilenc hónap alatt el nem adott termékre 100%-os visszavásárlási garanciát kellett vállalnunk. Éves szinten az árbevételünk 4-5%-át kitevő veszteségünk keletkezik áruvisszaszállítás miatt. Az éves beszámolóban szeretnénk kimutatni a visszaszállításból várható jövőbeni veszteségünket, kötelezettségünket. Hogyan tehetjük ezt meg, mi a helyes eljárás? Válaszukat előre is köszönöm!
Visszáruszámlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik vevőnk profilváltás miatt a korábban tőlünk vásárolt árukészleteinek egy részét visszahozza részünkre. Erre ők jóváíró számlát szeretnének kapni. Kérdésem, hogy valóban nekünk kell jóváíró számlát készíteni erről az áruról? Nem nekik kell ezt kiszámlázni részünkre? És, ha nekünk kell a jóváíró számlát kiállítani, akkor azt meg kellene nézni, hogy mikor volt az áru szállítása, és az eredeti dátumra kiállítani cikkenként a jóváírást? Több millió forintos tételről van szó, és több tízes nagyságrendű cikkszámról. Válaszát előre is köszönöm!
Fordított áfás visszáruszámla Kérdés
Egyik beszállítónk szeptember hónapban visszáruszámlát állított ki fordított áfás acélanyagokról. A számla júliusban leszámlázott (júliusi teljesítésű számla) anyagok visszavételéről szól. Kérdésem: hogyan könyveljem a fordított áfás visszáruszámlát? Hogyan jelenik meg ez az áfabevallásban?
Visszáru Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy partnercég egy évben egyszer lehetőséget biztosít arra, hogy árut visszavesz. Viszont ragaszkodik ahhoz, hogy készpénzben számlázzuk vissza az árut, ő pedig abban az értékben készpénzben kiszámlázz újabb árut. Megteheti ezt? Mi azt szeretnénk, hogy visszavételezze az árut és az új vásárlás értékébe számítsa be. Ha kérhetem, válaszában a törvényi helyet is jelölje meg ami erre lehetőséget biztosít. Köszönöm!
Pénztárgép – módosító nyomtatvány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: kiskereskedelmi üzletbe (barkács szaküzlet) a vásárló visszahozza az árut, mert hazaérve rájön, hogy nem tudja beszerelni például a szúnyoghálózsanért, és visszakéri a pénzt. Helyesen járok-e el, ha a Pénztárgép napi módosító című nyomtatványt kitöltöm, megkérem a vásárlót, hogy igazolja a visszafizetést az adatai (lakcím, név) megadásával, s esetlegesen elkérhetem a személyi igazolványát? Köszönöm válaszadásukat!
Korábbi "Visszáru számla könyvelése" kérdés kiegészítés Kérdés
Kedves Sinka Júlia! Egy korábbi válaszával kapcsolatban merült fel bennem egy kérdés. Megjelenés időpontja: 2014. 07. 11., a kérdés címe: ”Visszáru számla könyvelése”. Idézek az Ön válaszából: "Az Áfa-tv. 153/C.§.(1) bekezdésében előírtak szerint, ha a levonható, előzetesen felszámított adó utólag, az adólevonási jog keletkezését követően – az adótörvény 77. §-ában felsorolt esetkörökben, így a visszaküldött göngyöleg miatt – csökken, a különbözetet a vevő… (A göngyöleg visszáru azonban jellemzően több értékesítéshez – és így több számlához – kapcsolódik, és nem mindig lehet pontosan megállapítani azt, hogy az éppen visszahozott göngyöleg éppen melyik korábbi eladáshoz köthető.) Az áfatörvény ide vonatkozó paragrafusa: „153/C § (4) Az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezők utólagos változásának minősül a pénz visszatérítése az adóalany részére a 77. § (4) bekezdésében meghatározottak szerint, feltéve, hogy ezen adóalany részben vagy egészben adólevonásra jogosult, azon termék beszerzése, szolgáltatás igénybevétele vonatkozásában, amelyre tekintettel a pénzvisszatérítést kapja." Értelmezésem szerint azonban a hivatkozás a 77. § (4) bekezdésére értendő, és nem a teljes 77. paragrafusra. Kérdésként merül fel bennem (továbbra is) a visszáru számla helyes áfatörvény szerinti megítélése. Válaszát előre is köszönöm.
Behajtási költségátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Behajtási költségátalánnyal kapcsolatban az alábbi kérdésekben kérném segítségét, válaszait: – Külföldi vállalkozásoktól kapott számlák esetében is alkalmazni kell a behajtási költségátalány intézményét? Mi a teendő, ha nem adnak lemondó nyilatkozatot? – Hogyan kell eljárni a késett számlákkal, amiket a fizetési határidő lejárta után kapunk kézhez? A jogosulti késedelem kizárja a kötelezettit? – Káresemény alkalmával a javítási számla ellenértékéből a vevő csak az önrészt és az áfát fizeti, a többit a biztosító téríti. Ilyenkor csak a cég által fizetendő részre kell vizsgálni a határidőre való fizetést? – Egyes szolgáltató cégek (például Tigáz, E.On) nem adnak nyilatkozatot. Válaszuk szerint rájuk nem vonatkozik a Ptk. ezen paragrafusa. Valóban vannak olyan cégek, amelyek nem tartoznak a Ptk. kapcsolódó szabályozása alá? – Van még más is, akire nem vonatkozik a behajtási költségátalány szabálya? – Visszáru-/sztornószámlákra (visszatérítendő összeget tartalmaznak) is érvényes a szabályozás? Köszönettel: Rózsa Krisztina
Mi a visszáru fogalma? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik partnerünktől megvásárolt, pénzügyileg rendezett árut visszaszállítjuk, mert nem tudjuk eladni. (Hipermarketekben is megjelent ez a termék olcsóbban, mint ahogy mi kaptuk). Partnerünk visszaveszi, és az a kérése, hogy számlázzuk le a visszaküldött árut. Helyes-e, hogy mi eladjuk azt – így kérte a partner – azon az áron, amiért megvásároltuk? Én úgy gondolnám, hogy ez visszáru. Mivel, hogy kifizettük, a tulajdonunkba került, a partnerünk szerint nem visszáru. Kérdésem, hogy ez a megoldás törvényes-e? Üdvözlettel.
Kinek, hogyan kell/lehet a visszárut "számlázni"? Kérdés
A vevő visszaküldi minőségi kifogás miatt (kiszakadt a kiszámlázott áru csomagolása) a számára a szállításkor átadott számlával dokumentált kiszállított terméket. Kérdésem, hogy milyen bizonylatot kell /lehet az áfatörvény előírásai alapján kiállítani a visszáruról? Csak helyesbítő számlával / számlával egy tekintet alá eső bizonylattal lehet visszavenni az árut, vagy a vevő által kiállított, a visszaszállított termékeket tartalmazó számla is megfelelő megoldás erre? Kérem a bizonylatok tartalmi és formai követelményeiről is szíveskedjen tájékoztatni, lehetőleg jogszabályhely feltüntetésével, mert ahány partnerünk van, az mind máshogy kérné, és válasza nagyban megkönnyítené partnereink felé a jó megoldás kommunikálását. Válaszát előre is köszönöm.
Visszáru számla könyvelése Kérdés
Kedves Szakértő! Vendéglátással foglalkozó kft.-nek könyvelek, ahol elég sok a göngyöleg és egyéb visszáru számla. Gondot okoz ezeknek a számláknak a könyvelése, különösen az áfa szempontjából. A könyvelő programmal a készpénzes visszárut úgy tudjuk megoldani, hogy bevételre könyveljük, akkor jelenik meg az áfabevallás befizetendő adó sorában. Azonban a szállító átutalásos számlánál vevőként tudjuk csak könyvelni, mivel szintén csak úgy jelenik meg a bevallás helyes sorában. Kérném segítségüket a visszáru számlák helyes könyveléstechnikai megoldását az áfa és a számvitel szerint, ha lehetséges példán keresztül, kontírozó tételek bemutatásával. Köszönöm a segítő válaszukat.
Göngyöleg áfa könyvelés 2014 Kérdés
Tisztelt Szakértő? Mi a helyes könyvelés visszáru esetén? Könyvelő programunk a 2014. évi áfatörvény-változásra hivatkozva ( 77. § és a 153./C §) a visszáru áfáját az alábbi módon könyveli: T 45 K 814 T 45 K 467 Ennek megfelelően a visszáru áfáját az áfabevallás 31. sorába emeli be (nem a levonható áfát csökkenti, hanem a fizetendőt növeli). Helyes ez az eljárás?