59 találat a(z) utazási költség cimkére
Pihenőnapon kell dolgozni: mit fizet a munkáltató? Cikk
Pihenőnapján hívja be dolgozni a munkáltató a munkavállalót, milyen extra költségeket (utazás, lemondott program) kell számára megtéríteni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
10 százalékos költséghányad mellett egyéb költségek Kérdés
Egy erdőbirtokossági társulat ügyvezetője vagyok megbízási jogviszonyban. A költségeim fedezetére a megbizási dij 10 százalékát számolom el. Kérdésem: A társulat közgyűlésére meghívók postázása, fénymásolások, valamint kiküldetési díj jogcímen – saját gépkocsihasználat a lakóhelyem és az erdőterület közötti utazások között – számolhatunk-e el a társulat terhére költséget, vagy ezek is a 10 százalékos költséghányad terhére számítandók? Köszönöm a válaszát. TJ
Helyi utazási bérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Budapesten levő telephelyünkre üzletkötőket veszünk fel, akiknek céges autót biztosítunk. Üzletkötőink feladata partnerekhez kimenni, szerződést aláíratni. Budapesti ügyfelek esetén üzletkötőink inkább a tömegközlekedést alkalmaznák (magas parkolási díj és nehézkes parkolás miatt), ezért bérletet vásárolunk nekik. Kérdésem, hogy ebben az esetben elszámolható-e adómentesen a bérlet, vagy kell utána adót fizetni? Köszönettel: Mónika
Munkába járás vagy hazautazás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 39/2010. kormányrendelet 2. § b) bekezdése szerint napi munkába járás: a lakóhely vagy a tartózkodási hely és a munkavégzés helye közötti napi, valamint a munkarendtől függő gyakoriságú rendszeres vagy esetenkénti oda- és visszautazás. Ha a munkavállaló állandó lakóhelye Budapesten van, a tartózkodási helye pedig Gyöngyösön (ott, ahol munkát végez), akkor, ha Budapestre utazik a fentiek figyelembevételével, esetenkénti munkába járásnak minősül és nem hazautazásnak. Vagyis, ha egy hónapban járt akár 15 napot, akkor a 15 napra az oda-vissza utat ki kell neki fizetni? Várom segítő válaszát! Üdvözlettel!
Ezekre érdemes figyelni a külföldi kiküldetés elszámolásánál Cikk
Egy magyar kft. a Magyarországon bejelentett munkavállalóival, EU tagországban végez szolgáltatást. A munkavállalók részére fizethető 15 euró kiküldetési díj és a kilométerenkénti 15 forint munkába járási költség bizonylat nélkül és adózatlanul? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Üzemanyag-elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni üzemanyag-elszámolással kapcsolatban. Alkalmazottunk többször is a saját autóját használta üzleti útra. Ez az autó kettős üzemű (benzin és LPG). Hol ezt, hol azt az üzemmódot használta. Az lenne a kérdésem, hogyan számolom ki az utazási költséget benzin és LPG használata esetén, valamint az 1,2 szorzót az LPG üzemanyagárnál használom?
Hivatali, üzleti utazás: így lehet elszámolni a költségeket Cikk
Újra és újra felmerülő kérdés, hogy a hivatali, üzleti utazás költségeinek közvetlen viselése vagy megtérítése miatt mikor és hogyan keletkezik adókötelezettség a magánszemélynél vagy a kifizetőnél? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Repülőjegy-juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. EU tagállamban helyben értékesít terméket munkavállalóival. A munkavállalók gyakran repülővel utaznak ki. Ennek költségét el lehet-e számolni a cégben és milyen jogcímen, valamint milyen adózási vonzata van mind a munkavállaló, mint a munkáltató részéről? Ha a vezető tisztségviselő maga utazik ki repülővel, annak milyen adózási következményei vannak, vagy azt csak "simán" elszámolhatom utazási költségként? Válaszát előre is köszönöm!
Gépkocsi hivatali célú használata Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gépkocsi hivatali célú használatánál egyre gyakoribb, hogy az autó tulajdonosa és az üzembentartó nem ugyanaz a személy, ezért az alábbi konkrét kérdésekre szeretnénk állásfoglalását kérni - az alább felsorolt esetekben- az igazolás nélkül elszámolható költség mértékéről (pontosan mit kell fizetni ilyen esetekben). Befolyásolja-e az Szja tv. szerint adómentesen adható költségtérítést a 2012. évi CXXVI. tv. 57. §-a, ha társaságunk e törvény hatálya alá tartozik? 1. Munkavállaló tulajdonában van a gépjármű, a forgalmiba bejegyzett üzembentartó az édesanyja, és az édesanyja nevére szól a kötelező biztosítás. 2. Munkavállaló hozzátartozója (szülő) tulajdonában van a gépjármű, a forgalmiba bejegyzett üzembentartó munkavállalónk, és a munkavállaló nevére szól a kötelező biztosítás. 3. Munkavállaló házastársának hozzátartozója (szülő) tulajdonában van a gépjármű, a forgalmiba bejegyzett üzembentartó a munkavállaló házastársa, és a munkavállaló házastársa nevére szól a kötelező biztosítás. A fenti esetekben: a. Jogosult-e a munkavállaló a gépjármű hivatali célú használatára tekintettel az üzemanyag térítésére a fogyasztási norma figyelembe vételével? b. Jogosult-e a munkavállaló a megtett kilométerek után a 15 Ft-os költségtérítésre? c. Amennyiben jogosult az adómentes költségtérítésre (a, és b kérdések) keletkezik-e valakinek cégautóadó-fizetési kötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm: N. E.
Utazási költségtérítés motorkerékpárra? Cikk
Elszámolható-e motorkerékpárra is az utazási költség? Ha igen, ugyanolyan feltétekkel, mint személygépkocsi esetében? Mik a lehetőségek, ha robogóról van szó? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Alkalmi munkavállaló utazási költségtérítése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Alkalmi munkavállalónak jár-e a munkábajárási kormányrendelet szerinti 86%-os jegy- vagy bérlettérítés, illetve ezek hiányában a 9 Ft-os térítés adómentesen? Üdv: KG
Kiküldetés és magáncélú kint tartózkodás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló hivatalos útra az USA-ba utazik, 10 napra. Most azzal a kéréssel fordult a kft. vezetőségéhez, hogy a kiküldetési időszakon felül, a szabadsága terhére egy hetet kint szeretne tölteni. Természetesen a munkavállaló úgy gondolja, hogy az utazási költséget a munkáltatója fizeti. Kérdésem, helyes-e a munkavállaló kérése és álláspontja az utazási költéségek terheinek elszámolásával kapcsolatban? Válaszát köszönöm.
Gyakori kérdések a hazautazási költségtérítésről Cikk
Vajon kiterjed-e a munkáltató utazásiköltség-térítési kötelezettsége a munkavállaló hétvégi hazautazásához vásárolt repülőjegyre? Mi minősül lakóhelynek és mi tartózkodási helynek? Le kell-e adni a bérletről szóló számlát a munkáltatónak a bérlet árának megtérítéséhez? Megtéríthető az 1. osztályú vasúti menetjegy is? Cikkünkből megtudhatja.
Hétvégi hazautazás kötelező költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy milyen feltételek alapján kötelező fizetnie a munkáltatónak hétvégi hazautazásra tekintettel költségtérítést, és milyen összegben kell ezt teljesítenie? Információink szerint csak akkor kötelező ilyen jogcímen kifizetni a költségtérítést, amennyiben a munkahely település címe ideiglenes tartózkodási címként szerepel a munkavállaló lakcímkártyáján, míg a munkavállaló állandó lakcíme más településen található (és ténylegesen itt is tartózkodik a családja is). Helyénvaló ezen értesülésünk?
Közérdekű önkéntes étkezésének térítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közérdekű önkéntes számára a fogadó szervezet által e tevékenységével összefüggésben biztosított utazási költségtérítés, szállás és étkezés nem minősül ellenszolgáltatásnak. Az ellenszolgáltatásnak nem minősülő juttatásokat az szja-törvény 7. § (1) bekezdés y) pontja alapján a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni. Kérdésem, hogy az önkéntesnek nyújtott, vagy számára számla alapján megtérített étkezés kifizetői adókötelezettséget keletkeztet-e? Válaszát előre is köszönöm!