157 találat a(z) termőföld cimkére
Mezőgazdasági ősermelő termőföld-értékesítése II. Kérdés
Címben jelzett témakörben feltett kérdés kiegészítése: 1.) A mezőgazdasági őstermelő a termékértékesítésétől függetlenül továbbra is folytatja tevékenységét. 2.) A termőföld értékesítésére 2018. 06.15. napját megelőzően kerül sor. Megjegyzés: A termőföld tárgyi eszköz, függetlenül attól, hogy arra értékcsökkenés nem számolható el. Az szja tv. VI. fejezet (Jövedelem megállapítása) 17. § (3) aa) pontja, illetve 18. § (1) alapján Mezőgazdasági őstermelő a tevékenység megkezdését megelőző legfeljebb három évvel korábban beszerzett tárgyi eszközöket számolhatja el.
Termőföld eladása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az őstermelők, családi gazdálkodók, mezőgazdasági egyéni vállalkozók amennyiben a használatukban lévő termőföldet eladják esetleg elcserélik, akkor az adóalapba beszámító bevételként kell kezelni akkor, ha kizárólagosan a tevékenységhez használt tárgyi eszköz. Első kérdésem az volna, hogy mikor kizárólagosan használt tárgyi eszköz? Sok esetben azzal nem találkoznak a könyvelők amikor a földet megveszik vagy egyéb más módon (például öröklik) a fentebb említett személyek. Így adott esetben ez nem is kerül a könyvekbe. Sok esetben nagyon régen került a birtokukba még akkor, amikor őstermelés nem is létezett, ezért a bekerülési érték ritkán meghatározható dokumentum híján. Eladáskor emiatt a bevétellel szemben nincs vagy elhanyagolható a költség. Így könnyen átlépik az értékhatárokat ami miatt szja- és eho-kötelezettségük keletkezik. Lesz-e ebben változás? A másik kérdésem, hogy ebben az esetben elégséges-e az adásvételi szerződés? A vállalkozók, őstermelők is áfaalanyok, ezért számlakötelezettségük is felmerülhet, mivel egy tárgyi eszközét értékesít vagy jelen esetben elég az adásvételi szerződés, esetleg csere-szerződés? Ha még is számlát kell kiállítani, akkor a számlán úgy gondolom nem kell áfát feltüntetni, mert nem tették az ingatlanértékesítést adókötelessé. Amennyiben alanyi mentes vagy kompenzációs felár mellett alanyi mentes jogállású, akkor beleszámolódik a 8 milliós értékhatárba ennek a tárgyi eszköznek az értékesítése? Kell-e emiatt áfabevallást benyújtaniuk?
Mezőgazdasági őstermelő termőföld-értékesítése Kérdés
Magánszemély 1991. évben termőföldet vásárolt 1/1 tulajdoni illetőségben. Magánszemély 2010. évtől kezdődően – napjainkban is – mezőgazdasági őstermelői tevékenysége keretében hasznosítja ez előzők szerint megvásárolt termőföldet: azon növénytermesztési tevékenységet folytat, illetve területalapú támogatást vesz igénybe rá. A termőföld az őstermelői kiadásai, költségei között nem került elszámolásra, a tárgyi eszköz nyilvántartásában sem szerepel, mivel azt a tevékenysége megkezdését megelőző három éven túl vásárolta. (Amennyiben elszámolhatta volna, abban az esetben is költségnek nem minősülő kiadásként vehető figyelembe mivel tárgyi eszköz, ugyanakkor értékcsökkenés sem számolható el figyelemmel az szja törvény 11. számú mellékletnek II. 2. f) pontja alapján.) Magánszemély 2018. évben értékesíteni kívánja az 1991. évben megvásárolt termőföldet. Kérdésünk: A termőföld értékesítésre az szja tv. XI. fejezet szerinti ingatlan értékesítésre vonatkozó vagy az szja tv. 2. sz. Melléklet I. 2. pontja szerinti előírásokat kell alkalmazni, azaz mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó bevételét növelő tétel? Amennyiben része a mezőgazdasági őstermelői bevételnek: - a bevétellel szemben költségként elszámolható-e a bekerülési érték mint nyilvántartási érték (tárgyi eszköz nettó értéke)? - minden esetben figyelembe vehető a nyilvántartási érték, vagy csak abban az esetben, ha a kiadás elszámolható (3 éven belüli), és elszámolásra is került és szerepel a tárgyieszköz-nyilvántartásban?
Őstermelő nemleges nyilatkozata Kérdés
Őstermelő nemleges nyilatkozatot tesz. Kérdésem az lenne, hogy a 20 százalék számlával igazolt költségeknél figyelembe vehető-e a magánszemélynek szerződés alapján kifizetett termőföld haszonbérleti díj? Számla nincs róla, csak szerződés és átvételi elismervény. Válaszát előre is köszönöm.
Családi gazdaság Kérdés
Lehet-e olyan személy családi gazdaság vezetője vagy családi gazdaság tagja, akinek nincs a tulajdonában termőföld, nem rendelkezik semmiféle gazdálkodáshoz szükséges eszközzel, csak a létszámszámításnál vesszük figyelembe? Tisztelettel.
Termőföld bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély adószámmal nem rendelkezik. Termőföldet ad bérbe egy társaságnak. Mekkora lehet a bérbeadásból származó bevétele? Kell-e adószámot kiváltania? Köszönettel: Nagyné
Termőföld bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámmal nem rendelkező ügyfelem termőföldet ad bérbe. A bérleti díjból származó bevétel 10 millió forint. Nem választott áfakötelezettséget, így tárgyi adómentesnek minősül a bérbeadás? Az alanyi mentes 8 milliós értékhatárt ebben az esetben nem kell figyelembe vennie? Köszönettel: Nagyné
Fiatal Gazda Pályázat elszámolása termőföld vásárlása esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt egyéni vállalkozó fiatal gazda pályázatból termőföldet vásárolt. Kérdésem az lenne, hogy a bevétellel szemben elszámolhatom-e értékcsökkenésként a megvásárolt földterületet? Válaszukat köszönöm
Termőföld eladása Kérdés
Ha az őstermelő termőföldet ad el, akkor az növeli az őstermelő bevételét, azaz könnyen átlépheti a 8 millió forintos kistermelői bevételi értékhatárt. A kérdésem az lenne, hogy akkor is az őstermelői bevételt növeli, ha olyan termőföldet értékesít az őstermelő amit nem maga használ, hanem bérbead? Azaz van rá érvényes haszonbérleti vagy felesbérleti szerződése.
Termőföldeladás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos őstermelő szeretné termőföldjét (külterületi) eladni. Ilyen esetben az szja-törvény 2. számú melléklete azt írja, hogy őstermelői, illetve egyéni vállalkozói bevételnek minősül. Van-e lehetőség arra, hogy 2017. december 31-ével megszünteti az őstermelői tevékenységét, és 2018-ban mint magánszemély értékesíti a termőföldet? Ebben az esetben tudomásom szerint csak a jövedelemtartalom után kell a 15% szja-t megfizetni, és eho nincs. Köszönettel: Dominek Aranka
Termőföldvásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Földműves magánszemély szántóföldet vásárolt. Szeretné azt bérbe adni egy kft.-nek, amelyben 50%-os tulajdoni része van. A földtörvény szerint, aki földet vásárol, köteles azt maga használni, de az ebben az esetben vonatkozó kivétel szerint átengedheti a használatot a legalább 25%-ban saját tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszövetkezet javára. Jól értelmezem, hogy ebben az esetben bérleti szerződéssel lehet a kft. a földhasználó és azt a földhivatalnál bejelentheti? Válaszát előre is köszönöm!
Egyre drágább a termőföld Cikk
Tavaly megtört a termőföld-értékesítés volumenének 2013 óta tartó csökkenése, mégpedig a 2015 őszén meghirdetett Földet a gazdáknak! program hatására – írja a Központi Statisztikai Hivatal friss termőföldárakat tartalmazó kiadványára hivatkozva a Világgazdaság.
Változnának az illetékmentességi szabályok Cikk
Módosító indítványt nyújtott be az illetékekről szóló törvényhez Győrffy Balázs fideszes országgyűlési képviselő.
Termőföld értékesítése Kérdés
Magánszemély 2016-ban 400 000 forintért értékesítette szőlővel beültetett földterületét, melyhez 2015-ben csere útján jutott. A vevő őstermelő és vállalta a terület mezőgazdasági célú hasznosítását 5 évre. Jól gondolom, hogy az eladónak ezáltal 30 000 forint adófizetési kötelezettsége keletkezik 2016. évre vonatkozóan?
Kiugróan nőttek a termőföldárak Cikk
Kiugró áremelkedést hoztak az állami árverések a termőföldpiacon, egy év alatt átlagosan 40 százalékkal nőttek az árak 2015-höz képest. Az országos átlag 1,4 millió forint, de Tolnában és Hajdú-Biharban már kétmillió forint fölött van egy hektár termőföld ára – derül ki az Agrárhorizont című kiadványból, amelyet az Erste Bank Agrár Kompetencia Központja adott ki.