182 találat a(z) teljesítés időpontja cimkére

Csomagküldő szolgáltatás helyes számlázása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Adott egy cég, amely termékértékesítést végez. A termékeket telefonos megrendelés, internetes megrendelés alapján értékesíti. Majd az értékesített termékeket csomagküldés keretében valamely csomagküldő céggel kiküldi a megrendelőhöz. A megrendelés lehet utánvétes, előre utalásos, vagy szimplán utalásos. Mind a három esetben benne kell lennie a csomagban a számlának. A probléma a dátumokkal van. Mind a három esetet vegyük végig. A számla kelte egyik esetben sem kérdéses, hisz az a kiállítás napja. A legegyszerűbb eset az előre utalás, hisz akkor a számla előre ki van állítva, s a fizetési határidő mondjuk plusz 3 nap. Na, de mi lesz a teljesítés idejével? Mikor teljesül? A feladás napján? Az átvétel napján? S mi van akkor, ha nem fizet időre, s én a tervezett feladás napját adtam meg teljesítésnek, de az már egy későbbi időpontban lesz feladva, így nem jó a teljesítés időpontja? Az utalásos vagy utánvétes megoldásoknál pedig ugyanez a probléma, csak pepitában, mert ott még a fizetés időpontját sem tudom. Azt szeretném kérni, hogy tegyük rendbe ezeket a kérdéseket, s egyértelműsítsük, hogy hogyan kell helyesen kiállítani az ilyen esetekben a számlát. Előre is köszönöm szíves segítségüket. Üdvözlettel, Kálmán Csaba

Áfavisszaigénylés helyesen Kérdés

Áfavisszaigényléssel kapcsolatban lenne kérdésem. A kft.-nek van egy 600 millió forintos munkája. A munka engedélyköteles, ezért a fordított adózás hatálya alá esik. Az április havi áfabevallásban még nem kért a kft. áfakiutalást az átvihető követelése 3,5 millió forint. Május hónapban viszont már elég sok anyagot vásároltunk, ezért valószínű, hogy kérni fogjuk a kiutalást. A betont nagy mennyiségben vásároljuk hetente, folyamatosan, kéthetente számláznak. A számlát úgy állították ki, hogy a teljesítés időpontja:2015. 05. 15., a számla kelte: 2015. 05. 19. fizetési határidő: 2015. 06. 18. Nem úgy lenne a helyes, ha a teljesítés időpontja megegyezne a fizetési határidővel, mivel folyamatos a teljesítés? Így a májusi áfabevallásba be lehetne állítani ezt a számlát. A számla bruttó összege 8 millió forint, az áfa 1 millió 700 ezer forint. Május 29-ei teljesítéssel még fog érkezni bruttó 18 millió forint összegű számla is. Visszakérhető most áfa, vagy csak a június havi bevallásban? Válaszukat előre is köszönöm.

Utánvétes csomagban megküldött számla teljesítési ideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a saját maga által előállított terméket utánvéttel, futárszolgálat igénybevételével juttatja el a vevőnek. A számlát kiállítja a csomag elkészítésekor. A kérdésem, hogy mi a teljesítés ideje? A tényleges teljesítés mikor valósul meg: amikor a futárszolgálatnak átadom a csomagot (ez nem lehet teljesítés szerintem, mert a terméket a vevőnek adom el, és nem a futárszolgálatnak, ő szolgáltatást végez nekem, és nem a vevőm), vagy vélelmezem, hogy a csomag felvételét követő napon, mivel 24 órán belül vállalja a kiszállítást a futárszolgálat? Az áfatörvény nem írja elő kötelezően a teljesítési időpont feltüntetését, ha az megegyezik a számla keltével, de az utánvétes csomag esetén a vevő még nem vette át az árut, amikor a számlát kiállítom. Tehát jelentősége van a teljesítés idejének, mert a számla kelte előbbi, mint a teljesítés. Köszönöm, ha segít abban, hogy utánvéttel telesített áruszállítás esetén mi a helyes teljesítési időpont a számlán.

Fontos-e a számla kelte a bizonylaton? Tanácsok könyvelőknek Cikk

Befogadható-e a számla – levonható-e az áfa –, ha a bizonylat kiállításának dátuma megelőzi az ügylet teljesítését? Az alábbiakban az áfatörvény vonatkozó szabályait összefoglalva ezt a kérdést vesszük górcső alá.

Ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mikrogazdálkodói beszámolót készítő bt. saját tulajdonú ingatlanát magánszemélynek értékesítette áfamentesen (általános szabályok szerint). Az adásvételi szerződés időpontja 2014. decembe 4., a szerződést a földhivatalhoz 2014. december 8-án nyújtották be. A vevő a foglalót készpénzben fizette 2014-ben, majd a vételárhátralékot egy összegben 2015. január 9-én banki átutalással fizette meg a bt.-nek. (A fizetési határidő 2015. január 15. volt. Ha a fizetés nem történt volna meg a határidőig, az eladó egyoldalú nyilatkozattal jogosult lett volna elállni a szerződéstől.) A birtokba adás időpontja 2015. január 25. A vevő tulajdonjogát a földhivatal 2015. január 14-én jegyezte be. Számlát a bt. az eladásról nem bocsátott ki, a könyvelés a vonatkozó dokumentumok alapján történik (áfatörvény 165. § szerint). Tudomásom szerint az áfatörvény a birtokba adás időpontját tekinti teljesítésnek, ami 2015. január 25. (Most a 2015. I. negyedéves áfabevallás 08-as sorában szerepeltettük is.) Kérdéseim: 1.) Az áfatörvény szerint helyesen jártunk-e el? 2.) Mi lesz a számviteli, és ezzel egyidejűleg a társaságiadó-törvény szerint is az értékesítés időpontja? Szintén a birtokba adás időpontja (2015. január 25.), vagy a szerződés aláírásának (földhivatalhoz történt benyújtásának) az időpontja (ami viszont 2014-ben történt)? Tehát az értékesítésből származó eredményt most, a 2014-es társasági adóbevallásban kell szerepeltetni, vagy majd csak 2015-ben adózik utána a cég? Válaszát köszönöm!

Egyéni vállalkozó 2014. évi tagdija Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbi kérdésben. Egyéni vállalkozó 2014. december hónapban bankból elutalt 25 ezer forint tagdíjat, amit 2014. évben költségként elszámoltunk, elkészítettük a 2014. évi szja-bevallását. A tagdíjról a számla megérkezett 2015. évben, a számlán a kelte, teljesítés ideje, fizetési határidő 2015. év február hó. Mi a teendő ebben az esetben 2014., illetve 2015. évben? Köszönöm a segítséget.

Készpénzfizetési számla dátumai Kérdés

Az áfatörvény 169. paragrafusa a számla kötelező adattartalmának előírásakor egyebek mellett a számla kibocsátásának keltezésére kötelez. Kézzel írott, készpénzfizetéses számla esetén kihagyható a teljesítés időpontja és a fizetési határidő kitöltése? Ha egy szolgáltatás teljesítését követően eltérően datálták a három időpontot a készpénzfizetési számlán, az befogadható, vagy kell-e javíttatni? Szükséges a számlapéldányok begyűjtése és a dátumok áthúzása, illetve azonos időpontra javítása?

Teljesítés fogalma Kérdés

Egyik cégünk eltérő üzleti évet kíván alkalmazni a 2015-ös évtől, ezért a közelmúltban vásároltunk egy új könyvelőprogramot, mellyel kapcsolatban felmerült néhány kérdés. A korábban használt programjaink az EU-s, devizás számlák forintosításakor automatikusan a teljesítés napján érvényes MNB-árfolyamot kínálta fel. A cég az MNB -árfolyamot választotta, így a könyveléskor áfában nem adódott gondunk. Ezzel ellentétben az új program a számla keltének napján érvényes árfolyamot használja. A program fejlesztői azt állítják, hogy a számviteli teljesítés dátuma megegyezik a számla keltének dátumával, így azt kötelező alkalmazni, s nem kívánják a teljesítéskori árfolyamot beparaméterezni a programba. Lehet, hogy az én ismereteim hiányosak, s eddig mindent rosszul csináltam? Gyakran előfordul, hogy a számla keltének és a teljesítésnek a dátuma nem egyezik meg. A régi programunk a főkönyvi kivonat és a beszámoló összeállításánál a teljesítés dátumát vette figyelembe, és a szerint készítette el például a mérleget. Az új program nem a teljesítés, hanem a számla keltének a dátumát nézi. (Tehát, ha a januári raktárbérleti díjról a számlát februárban állítják ki, akkor nem a januári, hanem a februári költségek között szerepelteti.) Véleményük szerint ez a program így jól működik? (Nagyon sok pénzt és energiát fordítottunk ebbe a programba, szeretném, ha minden törvényesen és jól működne, ezért kérem a véleményüket).

Webáruház számlázása Kérdés

Webáruház értékesítésekor bizonyos esetekben kérdéses számomra a számla megfelelő dátuma, így az alábbiakban kérném a segítségüket: 1.) A számla teljesítése és kelte arra a napra szól, amikor a terméket postára adják. Ez helyes-e? 2.) A vevő nem veszi át a terméket, így a posta X nap után visszahozza. Ebben az esetben mínuszos számlát kell kiállítani. Mik a megfelelő dátumok a mínuszos számlán (teljesítés dátuma, számla kelte)? 3.) A vevő átveszi az árut, ki is fizeti, majd X nap múlva visszaküldi, mert nem jó neki, és kéri a vételár visszafizetését. Hasonlóan az előző esethez, itt melyek a helyes dátumok? Előre is köszönöm a választ.

Határozott időre szóló elszámolás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 10 hónapra megkötött szolgáltatásnyújtásról szóló szerződésben a felek egyszeri fizetési időpontot jelöltek meg, mely a szerződés lejártát követően válik esedékessé, a teljesítés-igazolás aláírását követően. Ebben az esetben az Áfa tv. 58. § (1) bekezdése alapján kell-e a számlán szereplő teljesítés időpontját meghatározni, azaz a teljesítés időpontja meg kell, hogy egyezzen a fizetés határidejével? Határozott időre szóló elszámolású ügyletnek tekinthető-e a fent említett gazdasági esemény? Kötelező-e egy határozott idejű, több hónapot átölelő ügyletnél időszakonként – heti, havi negyedéves – elszámolást alkalmazni (minden év utolsó napjától eltekintve, amit a törvény kötelezően előír)? Az egyszeri elszámolás ténye befolyásolja-e az ügylet határozott idejű elszámolásának megítélését, vagy sem?

Idő előtti számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbüntet-e a NAV, ha például júliusban számlázunk, de csak augusztusban szállítjuk az árut? Az áfát júliusban megfizetjük. Tisztelettel: Csányi Edit

Közösségen belüli értékesítés teljesítési időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk gépegységeket értékesít közösségen belül. A rakomány kiszállítása több kamionnal történik, nem egy, hanem körülbelül négy-öt napon belül. A fizetési határidő 30 nap. Mivel gyakorlatilag 1 darab szerződésről van szó, szabályos-e, ha az utolsó felrakodás napján 1 darab számlát állítok ki a teljes értékről, és a teljesítés napja, valamint a számla kelte az utolsó kiszállítás dátuma lesz? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Kovács Istvánné

Ezt is tudni kell az áfáról és az alanyi mentességről a katásoknak Cikk

Továbbra is fejtörést okoz a legkisebb vállalkozások számára az, hogy az egyik évről a másikra áthúzódó bevételt melyik évre kell elszámolni, s átlépik-e vagy sem emiatt az alanyi adómentes határt. Fejtörést okoz az is, hogy a devizában kiállított számlák ellenértékét hogyan kell forintosítani. Egy másik kérdés pedig arra vonatkozott, hogy katás egyéni vállalkozó igénybe veheti-e a családi kedvezményt? Olvasóink katás egyéni vállalkozókra vonatkozó kérdéseire Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Számlázás (számla kelte és teljesítés időpontja összefüggés) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. legyártott egy terméket. A gyártó cég gépi számla kiállításával tesz eleget számlázási kötelezettségének. A számlázáson elkészítették a gépi számlát. A számla kelte két nappal megelőzi a teljesítés keltét, mivel a kiszállítás (tényleges teljesítés) napja ismert volt. A szállító a termékkel együtt vitte a számlát is. A megrendelő arra hivatkozással utasítja vissza a számlát, hogy a számla kelte nem lehet korábbi, mint a teljesítés kelte. Jogszerű a visszautasítás? Válaszát megköszönve, üdvözlettel: Sz. I.

Rejtett aknák az áfatörvényben: havi, negyedéves bevallók, figyelem! Cikk

Január 20-áig kell számot adniuk a havi és negyedéves áfabevallóknak 2014 utolsó adómegállapítási időszakáról. Ugyanakkor a 2015-ös változásoknak, az azokhoz fűződő átmeneti szabályok révén van egynémely olyan összefüggése, amely érinti, érintheti ezt az adómegállapítási időszakot. A következőkben ezeket tekintjük át röviden.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink