1546 találat a(z) támogatás cimkére
Gázolajtámogatás minősítése Kérdés
Kedves Lepsényi Mária! A napokban megjelent egyik válaszában (Egyéni vállalkozók áttérése a kata hatálya alá) azt írja, hogy a mezőgazdasági gázolaj nem tekinthető költségek fedezetére folyósított támogatásnak, így része a katás bevételnek. A fogalmi meghatározásban az egyik meghatározó feltétel a költségekkel való tételes elszámolás. Aki töltött már ki ilyen igénylési nyomtatványt, az vélhetően megerősít benne, hogy az egyes számlákra kiterjedő részletes elszámolás megizzasztja a kitöltőt. Következésképp én mégiscsak azt gondolom, hogy a fogalmi meghatározásnak elég egyértelműen megfelel, így költségek fedezetére folyósított támogatásnak minősül, így nem része például a katás bevételnek. Kérem szíves véleményét a leírtak alapján. Köszönettel. Pap Attila
Egyéni vállalkozók áttérése a kata hatálya alá Cikk
Mivel kell azonnal elszámolnia azonnal, és mit cipel magával egy ideig az egyéni vállalkozó, ha ezentúl katázni szeretne? Összefoglaltuk a bejelentéssel, a bevételekkel, a kintlévőségekkel, kedvezményekkel, támogatásokkal összefüggő legfontosabb tudnivalókat.
Alapítványi támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Frissen létrehozott alapítvány 1 alkalommal adományként (az alapító okiratban célként megjelöltnek megfelelően) 25 ezer forintot utalt egy hagyományőrző közhasznú alapítványnak. Milyen adó- (és járulék)vonzata van ennek az adománynak arra vonatkozóan, aki adja és arra, aki kapja, illetve hogyan változik, ha aki kapja, nem közhasznú? Köszönettel, FM
NAV-tájékoztató az előadó-művészet adókedvezményes támogatásának megszűnéséről Cikk
Az előadó-művészeti szervezetek támogatása alapján a társasági adóban igénybe vehető adókedvezmény, illetve adójóváírásra jogosító adófelajánlás 2019-től megszűnik – figyelmeztet közleményében a NAV.
Átalányadó-alap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéb tevékenységre egyéni vállalkozó 2013-2014-2015-2016. években átalányadózóként adózott. 2017-2018. években kataalany. A vállalkozásában mezőgazdasági és egyéb tevékenységet is végez. 2014. évben folyósítottak számára 10 millió forint fiatal gazda mezőgazdasági támogatást, melyből 2015 évben termőföldet vásárolt. 2018 évben ezen termőföld egy részét értékesítette. Kérdéseim: • Átalányadó-alap volt-e a 2014 évben folyósított fiatal gazda támogatás? • A 2015. évben a támogatásból vásárolt földterület 2018. évi értékesítése katás bevétel-e? • Amennyiben katás bevétel, akkor az az egyéb tevékenység vagy a mezőgazdasági tevékenység bevétele? • Áfamentesen adózó egyéni vállalkozóként értékesített termőföld értékesítése áfaköteles-e? Köszönettel várom válaszukat!
Útrekonstrukcióhoz hozzájárulás Kérdés
A kft. a telephelyéhez vezető út rekonstrukciójához a település önkormányzata részére hozzájárulást fizetett. A telephelyhez csak azon az úton keresztül lehet bejutni, azonban az út több különböző vállalkozás telephelyéhez is vezet. Az önkormányzat képviselőtestülete a hozzájárulást határozatban elfogadta. Az úthoz semmilyen tulajdoni viszony nem fűzi a kft.-t (nem szerepel a tárgyi eszközei szerint a vagyoni értékű jogok között sem, arra sem bérleti sem szolgalmi joga nincs). Természetesen az út felújítása számára is kedvező, hiszen azon keresztül járnak be a telephelyre. A kérdésem, hogyan lehet ezt helyesen könyvelni, illetve a hozzájárulás társaságiadó-vonzata hogyan alakul?
Egyéni vállalkozás – sportegyesületi támogatás Kérdés
Egyéni vállalkozó nem közhasznú sportegyesületnek akar támogatást adni, ez eredményt csökkentő tétel-e, vagy csak az szja-ban lehet elszámolni?
Költségek fedezetére, fejlesztési célra folyósított támogatás 2019: új NAV-tájékoztató jelent meg Cikk
Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatás adógi fogalmának 2019. január 1-jétől hatályos változásáról.
Közhasznú támogatás Kérdés
Ha egyéni vállalkozó ad támogatást kozhasznú alapitványnak, jogosult-e adókedvezményre?
Tanyagazdasági támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő, Ügyfél kapott vissza nem térítendő tanyagazdasági támogatást (3 millió forintot, TP-2-2017). A támogatási szerződés szerint de minimis támogatás, melyet fejlesztésre kapott. Hazai forrásból érkezik ez az összeg. A támogatási szerződés tartalmazza az ügyfél adószámát, őstermelői igazolvány számát, mvh reg. számát. Elmondása szerint ennek a pályázatnak a feltétele az volt, hogy működő gazdának kell lenni. Ezen az ingatlanon neki mezőgazdasági őstermelése van. Elmondása szerint ezt a támogatást ő magánszemélyként kapta. Kérdésem az lenne, hogy kaphatta-e magánszemélyként. Be kell-e, ezt vallania? Ha őstermelőként kell bevallania, beszámít-e a bevételbe, illetve járulékot kell-e utána fizetnie, mivel ő biztosított őstermelő? Köszönöm OÁ
Ingatlan áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, áfás, katás, támogatás nyert ingatlanbővítésre. Tevékenysége szálláshely-szolgáltatás. 2019-ben indul a beruházás a kivitelező fordított áfás számlát fog kiállítani a beruházásról. A támogatás miatt 5 évig nem szüntetheti meg a vállalkozást. Amennyiben a vállalkozó úgy dönt, hogy 5 év után megszünteti a vállalkozást, akkor az ingatlan 240 hónapos figyelési időszak miatt a 2019-ben levonásba helyezendő áfa 3/4 részét vissza kell fizetnie?
Nagyobb arányú visszatérítést kapnak idén a támogatott agrárbiztosítást kötő gazdák Cikk
Nagyobb arányú visszatérítést kapnak idén a támogatott agrárbiztosítást kötő gazdák, mivel idén nyáron 4 milliárd forintról 5 milliárd forintra emelték az agrárbiztosítások díjtámogatási keretét – hívta fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
Katás egyéni vállalkozó Kérdés
Katás egyéni vállalkozó az alkalmazott után a munkaügyi hivatalnál egy álláskeresőt alkalmazva bértámogatást kért és kapott. Szeretném megkérdezni, hogy a támogatás beletartozik-e a bevételébe? Válaszukat köszönöm.
Támogatásból vásárolt személygépkocsi Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2014-ben fiatal gazda támogatásban részesült. A támogatásból többek között egy személygépjárművet is vásárolt. A könyvei alapján a személygépkocsi után évente 20 százalék értékcsökkenést számoltak el, ezzel szemben bevételként a támogatást is elszámolták. Helyesen tették-e? Még van leamortizálatlan rész, folytatható-e az értékcsökkenés ebben a formában? Amennyiben igen, akkor az értékcsökkenés miatt a cégautóadót melyik időszakra kell bevallani? Ha az értékcsökkenés december 31-ével történik akkor a cégautóadót 2019. január hónapra kell bevallani? Amennyiben nem számol el értékcsökkenést, csak a havi 500 kilométer átalányt, akkor mentesül a cégautóadó alól. Megteheti ezt? Ha a járműhasználattal összefüggő költségek helyett a kilométerenkénti 15 forint általános személygépkocsi-normaköltséget veszi figyelembe, akkor emiatt cégautóadót kell fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.
GINOP Ökoszisztéma támogatás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknek a GINOP Innovációs Ökoszisztéma pályázat keretében előleget folyósítottak. A támogatás részben költségek és ráfordítások ellentételezésére kapott, illetve nagyobb részben (80%) startup vállalkozások inkubálására kapott támogatás. A pályázat időtartama 3 év. A startup vállalkozásoknak folyósított támogatást egyéb rövidlejáratú kötelezettség csökkenésként könyveltük, mivel ez az előleg terhére történt meg. Cégünk az előleggel az utolsó beadott elszámolásban fog elszámolni, így akkor realizálódik az egyéb bevétel a társaságnál, és egyidejűleg az átadott támogatást ráfordításként fogjuk tudni könyvelni. Kérdésem: az átadott támogatás könyvelése helyes-e? Köszönettel.