1490 találat a(z) szocho cimkére
Részvényjuttatás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magyarországi adóilletőségű magánszemély, aki 2019 folyamán többször részvényjuttatásban részesült a magyar munkáltatójának (ahol munkaviszonyban áll) amerikai anyavállalatától. A részvényt ügyfelem értékpapírszámláján piaci értéken jóváírták, afelett rendelkezési jogot szerzett, tehát nem opcióról volt szó. A részvények egy részét 2019-ben értékesítette is, amin a szerzési érték felett árfolyamnyereséget is realizált. A részvények amerikai tőzsdén jegyzett értékpapírok. A következő kérdéseim lennének: 1. Helyesen értelmezem-e, hogy a részvényjuttatás egyéb jövedelemként fog adózni, USD árfolyam szerzéskori HUF/USD árfolyamon átváltva, 15% szja és 17,5% szociális hozzájárulási adóval? 2. Ha az 1. pont helyes, akkor a két adónak mi lesz az alapja? A szerzéskori érték HUF-ban, vagy ezt egy adózott összegnek kell kezelnem, amit az adókkal fel kell bruttósítanom, és abból kell az adókat számítanom? 3. Ezt a jövedelmet a 2019-es szja-bevallás mely sorában kell szerepeltetnem? 4. Az értékesítéskor realizált, szerzési érték feletti árfolyamnyereségre is 15% szja és 17,5% szociális hozzájárulási adót kell fizetnie, mert nem EGT tőzsdén jegyzett értékpapír értékesítéséről van szó? 5. Ügyfelem munkaviszonyból származó jövedelme 10 millió forintot meghaladó bruttó összeg, ami után szociális hozzájárulási adó fizetése megtörtént. Kérdésem, hogy ebben az esetben az 1. és / vagy a 4. pontban szereplő szociális hozzájárulási adó megfizetése alól mentesül-e?
Osztalék Kérdés
Egy kft. jegyzett tőkéje 8000 ezer Ft, a társaságnak két magánszemély tulajdonosa van, 50-50%-os üzletrésszel. Az egyik tulajdonos az üzletrészéből 3000 ezer Ft névértékű részt elad a gazdasági társaságnak 16 000 ezer forintért. A társaság a visszavásárolt üzletrész könyvelésében nyilvántartja 16 000 ezer forint értéken. A társaság egy éven belül a visszavásárolt 3000 ezer Ft névértékű üzletrészt a tagoknak törzsbetéteik arányában térítés nélkül átadja a Ptk. 3.175 § (3) bekezdésének előírása alapján (törzstőke-leszállítás). A társaságnál vagy a magánszemélyeknél a térítés nélkül kapott üzletrész után keletkezik-e adófizetési kötelezettség, illetve szocho? Köszönöm a segítséget!
Mezőgazdasági kistermelő szochója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági kistermelőnek 2019. évben (a 40 százalékos kistermelői költségátalány elszámolása után) nem keletkezett jövedelme. Egyéb jövedelme sem volt. Járulékait mezőgazdasági kistermelőként fizeti (10+4%). Kell-e szociális hozzájárulási adót fizetnie 2019. évre? Válaszát előre is köszönöm szépen!
Szocho külföldi kifizető esetén Kérdés
Tavaly amerikai cégtől kaptam pénzt önálló tevékenység után, aláírattak velem egy W-8BEN űrlapot és nem vontak adót. A NAV szerint ebben az esetben a kifizető köteles a szocho megfizetésére, azonban az oldal szerződési feltételeiben az áll, hogy én kötelességem az összes adó befizetése. Ilyenkor mi a teendő?
Mezőgazdasági őstermelő szochofizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő 2019.03.19-ével kezdte meg tevékenységét. Így kezdő őstermelőként a szochot a minimálbér után megállapította, bevallotta és befizette. Az első és második negyedévben ez fel is került az adófolyószámlájára. A harmadik negyedévben is megállapította, bevallotta és megfizette. A harmadik negyedévben viszont már nem írták neki elő, tehát ez ott van neki többletként. 11.01-ével elhelyezkedett, így a T1041-es nyomtatványon ezt bejelentette, és a minimálbér után már csak a 10 hóra fizetett járulékot a szochot már nem is vallotta be csak megállapította és megfizette. Nem volt az év minden napján biztosított mezőgazdasági őstermelő. A bevétele a 600 000 forintot nem haladta meg, tehát nem kell neki bevallást adni az őstermelésből származó bevételéről. Vissza lehet-e kérni ebben az esetben az első két negyedévi bevallott szochot, vagy csak a túlfizetést lehet visszakérni és a 19,5 százalék és a 17,5 százalék közötti különbözetet? Tisztelettel:
Cafetéria adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál bérként adózó készpénz cafetériát juttatunk. Kérdésem, hogy mely törvényekben találom meg az adózási szabályait? Nyugdíjas dolgozó esetén csak szja-t kell levonni és nem kell szochot fizetni utána? Vannak olyan dolgozóink, akik a minimálbér fölött ekho szerint adóznak, akkor ez is így adózik? Jelen esetben pedig a koronavírus-járványra tekintettel szocho- és járulékkedvezményt kaptunk a kormánytól, akkor az erre is vonatkozik?
SZÉP-kártya utáni szocho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kormányrendelet szerint 2020.04.22-től 2020.06.30-ig szochomentes a SZÉP-kártya. Ami kérdés felmerül, hogy az április havi munkabérrel együtt utalt SZÉP-kártya-támogatás összege – az utalás május 5-6. – mentes-e vagy sem, illetve április 22-étől április 30-áig meg kell-e osztani a SZÉP-kártya-támogatás összegét, vagy a teljes SZÉP-kártya összege mentes? Erre vonatkozóan eddig még nem kaptunk sehonnan megfelelő választ. Ebben kérnénk – amennyiben lehet, gyors – válaszát.
Kiva esetén mennyi a 17,5 százalék? Kérdés
"Jó tudni, hogy a kiegészítő önsegélyező szolgáltatásra célzott szolgáltatásként befizetett összeg [Öpt. 50/B §] után a befizetéskor sem a befizetőnek, sem a pénztártagnak nem kell adót fizetnie, viszont az ilyen szolgáltatás igénybevételekor a magánszemélynek a szolgáltatás értékének megfelelő adóköteles, az összevont adóalapba tartozó egyéb jövedelme keletkezik, amely után 2020. június 30-áig 0,85x(0,15 szja+0,175 szocho)=27,6 százalék, július 1-jétől 0,87x(0,15 szja+0,155 szocho)=26,5 százalék közterhet kell fizetnie." Kivás cég esetén, jún. 30-áig 17,5 százalék szocho helyett elég 11 százalékot fizetni?
Üzletrész értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném segítséget. Egy magánszemély 2 másik taggal együtt 200-200-200 ezer forintos üzletrésszel kft. tulajdonosok. Az egyik tag 1 300 000 forintért eladja üzletrészét, így mindkét tag egyesével 300+300 ezer forinttal lesznek tulajdonosok. (Ugyebár 100 000 forintos üzletrészt vásároltak igy 650 000 forintért egyenként.) Majd 3000 millió forintra emelik a kft. törzstőkéjét az eredménytartalékból. 2019-ben ügyfelem (az egyik tag) névértéken 1,5 millió forintért eladja üzletrészét egy másik magánszemélynek. Kérdésem: jól gondolom-e, hogy ebben az esetben értékpapír-átruházásból származó jövedelme keletkezik, és az adó alapja az 1 200 000 Ft(az eredménytartalékból emelés miatt)? Ebben az esetben is van szocho-fizetési kötelezettsége a magánszemélynek persze a törvényben meghatározott összeghatár alapján (2019-ben 3 576 000)? Köszönöm
Kft.-üzletrész eladása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. üzletrész-eladásából nyereségem keletkezett. Jól tudom, hogy az szja-bevallás 181. sorában árfolyamnyereségből származó jövedelemként kell bevallanom, és 15 százalék szja és 17,5% szocho terheli? Az adó alapja 100% vagy 85%? A szochót mely soron vallom be? Köszönöm!
Követelésvásárlás II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm az azonos című kérdésemre adott választ! Annyi kiegészítést szeretnék még kérni, hogy a 9 millió forint adóköteles jövedelem után szociális hozzájárulási adót is kell-e fizetni, illetve azt, hogy ha ügyfelem 2019. évben a befolyó összegből lakóingatlant vásárolt, érvényesíthet-e bármilyen kedvezményt? Megtisztelő válaszát köszönöm!
Teljes társaságiadó-mentesség járhat az újra befektetett profitra Cikk
Törvényjavaslatot nyújtott be a kormány a parlamentnek, hogy egyes adózási tárgyú törvényeknek a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében szükséges módosításairól. A javaslat biztosítja, hogy a fejlesztési tartalék összegét az egész adózás előtti nyereségből le lehet írni. Emellett azokat az adókönnyítő intézkedéseket is tartalmazza, amelyek csak úgy tudnak érdemi segítséget nyújtani a vállalkozásoknak, ha a veszélyhelyzetet követően is hatályban maradnak.
Kft. értékesítése magánszemélyek között Kérdés
Egy kft. magánszemély tulajdonosa értékesíti az üzletrészét egy másik magánszemélynek. Ha jól gondolom, akkor a vételár szokásos piaci értéket meg nem haladó része árfolyamnyereségből származó jövedelem, míg az afölötti rész egyéb jövedelem. Két kérdésem lenne: 1.) Mi minősül szokásos piaci értéknek (saját tőke?)? 2. A magánszemély eladónak hogyan és mikor kell megfizetnie a keletkezett jövedelem utáni szja-t, illetve szochót?
Szocho felső határa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetője, mivel egyéni vállalkozó is, 2019-ben egyéni vállalkozóként havonta a minimálbér 112.5%-a után bevallotta és megfizette a szociális hozzájárulási adót (havi 32.687 Ft-ot 1-6 hónapra, és havi 29.334 Ft-ot 7-12 hónapra.) Kivétet nem számolt el, így szja-fizetési kötelezettsége sem keletkezett.. 2019-ben 24.400.000 Ft osztalékot kapott egy kft-től, mely után a kifizető levont 3.576.000 Ft szociális hozzájárulási adót ( a felső határig). Kérdésem az lenne, hogy a 19SZJA bevallásban a vállalkozó visszaigényelheti-e az egyéni vállalkozóként megfizetett 372.126 Ft szociális hozzájárulási adót, mivel az osztalékjövedelem után megfizette a szochót a felső határig, 3.576.000 Ft-ot, vagy a határ számításánál az egyéni vállalkozóként fizetett szochót nem kell számításba venni? Köszönettel: Erdélyi Andrea
SZÉP Kártya szocho és kiva mentessége Kérdés
Tisztelt Cím! Surányi Imréné 2020.04.24-én megjelent cikkéhez kapcsolódik két kérdésem. 1. A szocho mentesség kezdő napját a cikk írója 04.22-ben jelölte meg. A rendelet hatályba lépése véleményem szerint 04.29. Mikortól alkalmazható a szocho mentesség? 2. Jól gondolom-e, hogy a szochomentességi időszakban a kiva alatt adózóknak nem kell a kivát megfizetniük? Molnár Anikó