2803 találat a(z) szja cimkére
Foglalkoztatás Kérdés
1/ Amerikai-angol tulajdonú és székhelyű vállalat kettős állampolgárt (holland-magyar) kíván foglalkoztatni, alkalmazotti jogviszonyban. A személy bejelentett magyar lakcímmel rendelkezik, és az év legnagyobb részét Magyarországon tölti. Munkája nem köti helyhez, mert a napi rutint skype-on, e-mailen stb. végzi el. Melyik országban kell megfizetnie az adókat és járulékokat? A külföldi cég átutalhatja-e a megállapodott bruttó fizetést az érintett személy magyarországi bankszámlájára, illetve ezzel mentesül-e a további járulékok megfizetése alól? A bruttó munkabér átutalása után a munkavállaló vállalja, hogy éves adóbevallásában bevallja a fizetésére háruló adókat, illetve járulékokat. Ez megvalósítható-e így? Amennyiben nem, kérem annak részletes leírását. 2/ Esetleg megbízásos alapon?
Bérleti díj II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm válaszát azonos című kérdésemre. Pontosításképpen, hogy jól értelmezem-e, a számlán akkor a végösszeg a bruttó összeg? Illetve a számlán fel kell tüntetnem, hogy az szja és az eho összege levonásra került? Fő kérdésem, hogy a kifizető levonhatja-e ezt az összeget (szja és eho) a bérbeadótól vagy sem? Valamint a külön rezsiszámlából is kell vonnom szja-t és ehót? Válaszát köszönöm!
Fejlesztési tartalék képzése egyéni cég alapítása előtt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás egyéni cég alapítása miatt szűnt meg. Az előírt megszűnő bevallások elkészültek, és beadásra kerültek. Kivéve a 1653-as bevallást, melynek a határideje 2017. év eleje lesz. A megszűnő egyéni vállalkozásban jelentős nyereség képződött, és magas lesz a fizetendő szja összege. Az lenne a kérdésem, hogy a 1653-as bevallásban az egyéni vállalkozó (egyéni céggé átalakulásának időpontjában) képezhet-e még fejlesztési tartalékot, amit nyilvántartásba vesz, és továbbviszi majd az egyéni cégbe? Az egyéni cég jelentős fejlesztéseket tervez, és szüksége lenne az összegre a fejlesztések megvalósításához. Válaszukat előre is köszönöm.
Önkéntes nyugdíjpénztári szolgáltatás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék az alábbi kérdésemre választ kapni. A 2013. 01. 01. után létesített nyugdíjpénztári jogviszony alapján nyújtott nyugdíjszolgáltatás teljes egészében adóköteles-e, vagy csak az a része adózik, amely nem hozamból kerül kifizetésre? Tehát a nyugdíjszolgáltatásnak a teljes összege adóalapot képez, vagy csak a tőkerésze? Válaszát előre is köszönöm szépen!
Üzletrész adásvétele Kérdés
A kft. magánszemély tagja hárommillió forintos üzletrésztőkéjét kívánja értékesíteni, ezen összeget jóval meghaladó áron. A kft. saját tőkéje tízmilliós nagyságrendű negatív tőke, eszközértékének fedezete idegen forrás, így kötelezettsége is jelentős. A kft. üzletrészének piaci értéke a fentiek alapján negatív. Kérdés, hogy mi számít piaci értéket meghaladó összegnek, és a magánszemélynek mely összeg után kell szja-t fizetnie, milyen formában, és milyen mértékű az egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettsége? Tisztelettel: Berghofferné
Kártalanítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. évi XCI. törvény a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaságról 13. paragrafus (8) bekezdésének a) pontja szerint kártalanítás illeti a) az e törvény hatálybalépését követően hatályba lépő földhasználati szerződéssel rendelkező jogosultat 150 000 forint/hektár mértékben, a c) pont szerint pedig a „Földet a gazdáknak!” Program során földárverésen az (1) bekezdés szerinti érintett földrészletek vonatkozásában nyertes licitálót az árverésen történő részvétel, valamint a kapcsolódóan felmerült költségek vonatkozásában, ingatlanonként 150.000 forint erejéig. Kérdésem az, hogy van-e szja-vonzata a fentiek alapján kifizetett kártalanítási összegeknek, vagy az szja-törvény 1. számú melléklet 6. c. pontjában meghatározottak szerint adómentes juttatásnak minősül-e? Vagy jövedelempótló kártalanításnak számít, mely adókötelezettséggel jár? Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó adóelőlege: bevétel, költség, kedvezmény Cikk
Hogyan kell kiszámolni az egyéni vállalkozó adóelőlegét? Milyen költségek, kedvezmények vehetők figyelembe, és melyek nem? Milyen adókötezettséggel jár a vállalkozói kivét? Összefoglaltuk.
Forintban képződött osztalék kifizetése euróban Kérdés
A társaság a könyveit forintban vezeti. 2015. évi beszámolóban jóváhagyott 5 millió forint osztalékot euróban akarja kivenni. A társaság belföldi üzleti partnereinek a számlát euróban állítja ki, ennek megfelelően van eurós bankszámlája. Nem találtam semmi szabályt arra vonatkozóan, hogy ennek a kifizetése és elszámolása milyen módon történhet meg? Véleményem szerint az ehót nyilatkozat alapján forintban kell megállapítani, és az szja-t is forintban kell kiszámolni. A maradványt lehetne átszámítani euróban. Konkrétan mikori és milyen árfolyamon? A tulajdonos ragaszkodik az MNB középárfolyamához. Kérem szíves válaszukat. Köszönöm: Dajkáné Bozsóki Margit
Adószámos magánszemély számlázása Kérdés
Adószámos magánszemélytől befogadott számla oktatásról, havi 100 ezer forintról szól. Nem áfás az illető. Mit kell a kifizető kft.-nek levonni, és utána befizetni? Kérem, ne a törvény szövegét másolja ide, hanem saját szavaival megfogalmazott, egyszerű választ kérnék.
Adómentes lakhatási támogatás, kényelmesebb szállás januártól Cikk
Két ponton is módosul 2017. január elsejétől a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény a munkavállalók mobilitásának növelése érdekében. Változik a munkásszálláson történő elhelyezés adómentességét biztosító fogalom, és jön az adómentes mobilitási célú lakhatási támogatás.
Ingyen adott termék üzleti partnernek Kérdés
1./ Ha az egyik üzleti partneremmel szerződés kötök, hogy az éves forgalmának (mindegy, hogy mennyi az elért forgalom) például a 2 százalékáért ingyen árut kap tőlem, akkor van-e ennek adóvonzata – szja, eho, áfa, taoadóalap-növelés stb. – nálam? 2./ Ha az egyik üzleti partneremmel szerződést kötök, hogy az éves forgalma eléri az általunk meghatározott értéket, (esetleg sávonként) például 2 százaléknyi ingyenárut kap tőlem utólag, akkor van-e ennek adóvonzata nálam, szja, eho, áfa, taoadóalap-növelés stb.? Az ingyenárut hogyan adom át szabályosan az üzleti partneremnek?
Nyári táboroztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy amennyiben egy munkáltató a dolgozói kiskorú gyermekeinek táboroztatását szeretné megoldani, abban az esetben ez az összeg adó- illetve járulékköteles lesz-e? X Kft. szerződést köt Y Kft.-vel, melyben megrendeli Z gyermek táborozását. A munkavállaló közvetlenül nem kap sem utalványt, sem pénzt, mert a számlát a két cég egymás között rendezi. Köszönöm válaszát.
Jogdíj adója, ehója Kérdés
Egy kft. 2011-2013. években felhasználói szerződés keretében felhasználási díjat (royaltyt – jogdíjat) fizetett egy magánszemélynek. A vagyoni jog felhasználásának ellenértékeként kifizetett díjból (munkavégzés nem kapcsolódik hozzá) a kft. a felek között fennálló szerződés értelmében nem vont le személyi jövedelemadót, és nem fizetett utána egészségügyi hozzájárulást (a szerződés szerint az átadó kötelezett az szja, járulék, eho stb. fizetésére). A kérdéseim a következők lennének: – Helyesen járt-e el a kft., hogy nem vonta le az szja-előleget (a magánszemély nem nyilatkozott és nem adott számlát sem)? – A magánszemélynek ez esetben negyedévente kellett volna megállapítania, és megfizetnie az szja-előleget? – Ha a kft. a szerződés értelmében nem vont szja-előleget, akkor a jövedelmet szerző magánszemély köteles az ehót is fizetni? – Ha a kft. a szerződés értelmében – de nem a jogszabályok alapján – nem vont szja-előleget, akkor a magánszemélynek kellett volna az egészségügyi hozzájárulást is megállapítania, negyedévente megfizetnie, és az éves adóbevallásában bevallania? – Milyen adókötelezettség terheli az egyes adóévekben a kft.-t és a magánszemélyt? Köszönettel.
Követelés bérleti díjból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, önálló bírósági végrehajtónak követelése van a magánszemélytől, aki csak bérleti jogviszonyt létesített a kft.-vel, az egész bérleti díj összegét kéri követelésnek szja levonása nélkül, ilyen esetben törvényesen kéri a végrehajtó az szja nélkül csökkentett összeget? Vagy csak az szja-val csökkentett rész utalható el a végrehajtónak? Válaszát köszönöm
Életbiztosítás részleges visszavásárlása Kérdés
Egy kft. 2010-ben befektetéshez kötött életbiztosítást kötött. Szerződő a kft, biztosított a személyesen közreműködő tag (ügyvezető), kedvezményezett az ügyvezető házastársa(aki szintén a társaság személyesen közreműködő tagja). A biztosítás egész életre szól, biztosítási esemény a biztosított halála. A szerződő a biztosított hozzájárulásával rendszeres pénzkivonást kérhet a felhalmozási egységek terhére. A kft. 2015 decemberében a biztosítóhoz benyújtotta részleges visszavásárlási igényét. A kft. ügyvezetője – mint magánszemély – 2015 decemberében ugyanezzel a biztosítóval nyugdíjbiztosítási szerződést kötött. A biztosító által küldött értesítés alapján a kft. részleges visszavásárlási kérelmét 2015. 12. 30-án végrehajtotta, amely alapján a kft.-t egymillió forint illeti meg. A biztosító azonban nem utalta vissza a kf. bankszámlájára ezt az összeget, hanem 2016. január 2-án az ügyvezető nyugdíjbiztosítási szerződésének 2016-os biztosítási díjaként jóváírta. 1. Kft esetében: a fenti gazdasági eseményt számvitelileg hogyan, és mikor kell elszámolni? 2. A magánszemély ügyvezetőnél: • A 2016-os nyugdíjbiztosítási díj jóváírása miatt keletkezik-e adó- és járulékköteles jövedelem? • Ha a magánszemély eláll a nyugdíjbiztosítási szerződéstől, és a biztosító visszautalja számára a jóváírt 1 millió forintot, keletkezik-e adóköteles jövedelem?