2803 találat a(z) szja cimkére

Magánszemély követelésfaktorálás Kérdés

Magánszemély követelést vett a 2016-os évben, és faktorálással eladja. Kérdéseim: évente hányszor teheti meg, hogy követelést vesz és elad? Az eladás önálló tevékenység, egyéb tevékenység lesz, vagy valami más? Az eladáskor mit lehet költségként figyelembe venni? Vételár, hirdetés költsége, faktorálási díj elszámolható? Milyen adóvonzata van, mi lesz a jövedelme (adó alapja)? Válaszukat lehetőleg példa levezetésével tegyék meg. Nagyon köszönöm.

Céges tulajdonban lévő ingatlan bérbeadása munkavállalónak Kérdés

Társaságunk tulajdonában lévő lakóházat piaci áron bérbe adjuk egyik munkavállalónknak. A közműveket nem írtuk át a bérlő nevére, így a közüzemi díjakat a havi bérleti díjjal együtt áfával növelt összegben kiszámlázzuk a munkavállalónak. A kérdésem az lenne, hogy a közüzemi és az épületfenntartással kapcsolatos számlák áfatartalmát levonásba helyezhetjük-e, illetve, hogy a bérbeadással kapcsolatban van-e személyijövedelemadó-kötelezettségünk?

Értékesítési akcióban partner vevőnek (vállalkozásnak) adott ajándék adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Meghirdetett értékesítési akcióban bizonyos termék meghatározott összegben történő vásárlása esetén a partner vevőnek (vállalkozásnak) adott ajándék (például futball labda, alkoholos ital) után kell-e adót, ehót fizetni? Vagy természetbeni engedménynek számítva adómentes lehet? Válaszát előre is köszönöm.

Egyszerűsített foglalkoztatásnál a maximálisnál több napi munkabér Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egy szja-alany társasház adószámot váltott ki, mert az egyszerűsített foglalkoztatás lehetőségével szeretne élni. A kérdésem az lenne, hogy ha a maximálisan kifizethető napi munkabér összegénél (10 220 forint/nap/fő) magasabb bért szeretne fizetni, akkor milyen plusz adókötelezettséggel kell számolnia? Köszönöm válaszát.

Szabadalom bérbeadása Kérdés

Saját szabadalmát – gyártási folyamat – ügyfelem bérbe adja egy cégnek. A termelési folyamatban személyesen semmilyen formában nem vesz részt. A szellemi termékének (szabadalom) bérbeadása után kapott jövedelem egyéb összevonandó jövedelemnek számít-e? Utána 15 százalék szja és 27, vagy 14 százalék ehofizetési kötelezettség keletkezik? Kinek a kötelezettsége befizetni az ehót?

Telefonköltség elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek nincs alkalmazottja, tehát nem kifizető, a telefonszámla összegének a 70 százalékát számolja el költségként. Ebben az esetben áfa szempontjából az így kapott összeget kell megbontani 30-70 százalékra, vagy ennek az áfája 100 százalékban visszaigényelhető? Jól tudom, hogy ez esetben az szja szerinti magánhasználatot nem kell vélelmezni, és így nem kell szja-t és ehót fizetni? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

Felnőttképzés Kérdés

Tisztelettel kérem Önöket, segítsenek az alábbi kérdések megoldásában. Egy társas vállalkozás felnőttképzés keretében szervezett képzést és vizsgáztatást, amit szerződés alapján, az oktatásra jogosult el is végzett. A számlát az áfatörvény 85. §-ára hivatkozással áfa nélkül állította ki. (Ez idáig – szerintem – rendben van.) Kiderült, hogy az oktatást szervező cég nem csak a saját dolgozóinak rendelte meg a szolgáltatást, hanem másik két cég alkalmazottainak is. Ennek összegét továbbszámlázták, mint közvetített szolgáltatást, áfamentesen. Kérdésem: helyesen járt-e el a társaság, amikor a számláját a továbbszámlázott összegről áfamentesen állította ki? Az oktatást szervező cég a saját dolgozóinak – mivel a munkavégzéshez szükséges volt a képzés és a vizsga – adómentesen biztosította a szolgáltatást. Kérdésem: van-e szja-fizetési kötelezettsége a képzést szervezőnek? Tekintettel arra, hogy "idegen" dolgozókkal is kapcsolatos a kifizetett számla? Továbbá: a "közvetített szolgáltatás" címen továbbszámlázott képzés után a számlát befogadónak kell-e fizetnie szja-t ? Ő is a saját dolgozóinak a továbbképzése érdekében járt el. Segítségüket köszönöm. Tisztelettel: Tóth Jánosné

Üzletrész-ajándékozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. tulajdonosa egy házaspár. Az anya idős, ezért az üzletrészét egyenesági rokona, fia részére kívánja elajándékozni. Az egyenesági rokonok közötti ajándékozás illetékmentes. Kérdésem, hogy kinek, mikor keletkezik szja- és ehofizetési kötelezettsége az ajándékozás végett? A szakmabeliek véleményei közt találtam olyan megjegyzést, hogy nemcsak az üzletrész fiú általi értékesítésekor, hanem már az szja-törvény 9. § (2) b) pontja az értékpapír megszerzését említi a jövedelem meghatározásakor, mivel a magánszemélyt a hasznok szedésének joga (például osztalék) illetve rendelkezési jog megilleti?

Apport adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy magánszemély egymillió forintért vásárol egy ingatlant, amit a későbbiekben – könyvvizsgálói és ingatlanforgalmi szakértői vélemény alapján – hárommillió forint összegben apportál egy cégbe, akkor a magánszemélynek a különbözetre 15 százalék szja- és 27 százalék ehokötelezettsége származik? Ebben kérném egyrészt a megerősítésüket, illetve szeretném megkérdezni, hogy van-e olyan jogszabályhely, ami lehetőséget biztosít az adómentességre? Köszönöm.

Külföldi jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély 2015-ben 180 napnál rövidebb ideig vállalt munkát külföldön (nem kiküldetésben). Ezt követően itthon is keletkezett bevétele. Kérdésem: az adóbevallásban fel kell-e tüntetni a kinti jövedelmet és a kint megfizetett adót? Ha igen, akkor magas szja-fizetési kötelezettsége kelezkezik. Köszönöm válaszát.

Sorozatos lakáseladás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély használt lakást vásárol, felújítja és eladja. A lakásvásárlás és eladás folyamatos. Van-e, és milyen korlátja van az eladásoknak szja és áfa vonatkozásában? Éves szinten ez 3-4 lakást jelent. Köszönöm: Zsuzsa

Versenytilalmi díjazás adózása Kérdés

Kedves Szakértő! Ellentmondásos szakcikkeket találok azzal kapcsolatban, hogy a munkavállalónak munkabér kiegészítéseként, havi részletekben adott versenytilalmi díjnak milyen adó- és járulékvonzata van. Kérem, írja meg, hogy ha az nem a munkaviszony végén, egy összegben kerül kifezetésre, hanem annak ideje alatt, akkor milyen adó- és járulék terheli. Itt található két egymásnak ellentmondó írás: http://www.munkajog.hu/rovatok/munkaber/munkabernek-tunhet-de-nem-az https://www.nav.gov.hu/nav/ado/egyebkot/Versenytilalmi_megall20141010.html Köszönettel:.

Temetési költség átvállalása Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben állást foglalni. Egy cég nyugdíjas munkavállalója elhalálozott, és a cég a teljes temetési költséget átvállalja. Milyen adóvonzata van ennek személyi jövedelemadóban és társasági adóban? Van-e egy összeghatár? Köszönettel: Tóth Mária

Munkaerő-kölcsönzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatos témában kérném a véleményüket: szlovák munkaerő-kölcsönző cégtől bérel egy magyar illetőségű kft., állandó magyar lakcímmel rendelkező munkavállalókat. Minimálbérre vannak bejelentve Magyarországon a bérbe vevő magyar kft.-nél. A minimálbér után a járulékokat a magyar bérbe vevő cég bevallja, és megfizeti a NAV-nak. A minimálbér után a nettó bért (85 000 forintot) a szlovák bérbeadó cég utalja a magyar illetőségű magyar kft.-nél dolgozó munkavállalónak. A bérbeadó szlovák cég a minimálbéren felül költségtérítés címén (pl.: 100 000 forinot) jövedelmet utal még az általuk bérbe adott magyar dolgozóknak. Ez a költségtérítés állítólag Szlovákiában adómentes, ezért a magyar dolgozó több jövedelemhez jut. A szlovák munkaerő-kölcsönző cég a költségtérítés címén utalt Magyarországon adózatlan jövedelmet beépíti a számlájába, amit a magyar illetőségű kft. felé havonta kiállít a munkaerő-kölcsönzésért. A számlarészletezőn a bér összege nagyobb – a költségtérítés címén kapott jövedelem összegével és a jutalékkal (a példa alapján összesen 185 000 forint plusz a kölcsönző cég jutaléka) – mint ami után Magyarországon bevallja és megfizeti az adót a magyar kft. A külföldről kapott költségtérítés után a sem a magyar illetőségű cég, sem a dolgozó nem fizet adót, járulékot egyik országban sem. A jövedelemkifizetés ezen formája szabályos? Köszönettel: Borbély Klára

Bérleti díj szja-vonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó katás ügyfelem bérli az üzlethelyiségét, magánszemélytől. A bérleti szerződésben rögzítették, hogy a közterheket a bérbeadó fizeti. Az szja-levonást és -bevallást a bérbeadó kérésére nem tesszük meg. A teljes bérleti összeg készpénzben kifizetésre kerül. Jól járunk-e el? Tisztelettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink