56 találat a(z) szülési szabadság cimkére
Várandós, kisgyermekes dolgozók: minden egy helyen, amit tudni kell Cikk
Attól a naptól kezdve, amikor a kismama bejelenti a munkahelyén, hogy babát vár, a munkáltató számára is új időszámítás kezdődik. Fokozottan ügyelnie kell olyan alapvető szabályokra, hogy nem mondhat fel a munkavállalónak, szem előtt kell tartania az egészségi állapotát, éjszakai munkát és túlórát nem rendelhet el esetében, a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a gyermek három éves koráig ügyelnie kell a felmondási korlátozásra. Be kell-e jelentenie a munkavállalónak a várandósságát? Mi a leggyakoribb hiba, amit a kieső munkaerő pótlása során elkövetnek a munkáltatók?
Társadalombiztosítás Kérdés
Gyermekem 15 év külföldi munkavállalás után hazajön. Munkahelyén most fog felmondani (3 hónap a felmondási ideje). Itthon azonnal munka várja. Kérdés: a külföldi járulékfizetés nálunk beleszámít-e táppénz, esetleg szülési szabadság, gyes stb. 180, 360 napjába? Egyáltalán kaphat-e valamilyen ellátást? Meg lehet-e tenni, hogy már a felmondási idő 3 hónapja alatt bejelenti a cég itthon? Ez szerintem dupla járulékfizetés, de hátha nem bünteti a törvényünk? A tb egyáltalán tudja, hogy más országban is biztosított? Nincs bejelentve, hogy külföldön dolgozik, és nem EU-tagországról van szó. Köszönöm, hogy ezzel a problémával foglalkoznak, esetleg tanácsot adnak, hogyan lehet jól megoldani. Üdv.
Gyed melletti munkavégzés Kérdés
A gyeden lévő munkavállaló visszajön dolgozni gyed mellett. Eddig 8 órás munkaviszonyban volt. Most 4 órában jönne vissza. Kérdésem: új munkaviszonyt kell létesíteni, vagy a meglévő munkaviszonyát kell 4 órásra módosítani? Ha módosítjuk a munkaviszonyát 4 órásra, hogyan történik a szülési szabadság alatti szabadságok kiadása, hiszen jelenleg 4 órás, a szabadsága pedig 8 órás munkaviszonyban keletkezett? Vagy ezt külön jogviszonyként kellene kezelni? Köszönettel.
Fizetés nélküli szabadság szülés idejére Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha valakinek gyermeke születik, akkor a 3 évre írásban meg kell kérni a fizetés nélküli szabadságot? Az Mt. szerint erre az időszakra jogosult rá – ez alapján én nem nyilatkoztatnám, de zavaró az a rész, hogy a munkavállaló kérésének megfelelően kell kiadni.
Táppénz, csed Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munka törvénykönyve 127. § (3) bekezdése szerint: "A szülési szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen. Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben egy kismama a szülés várható időpontja előtt három-négy héttel megbetegszik, lehet-e táppénzen a szülésig, ha ezt szeretné, vagy muszáj szülési szabadságra mennie? Válaszát előre is köszönöm.
Viszlát tgyás! Jön a csecsemőgondozási díj Cikk
Változik a mértéke és az elnevezése is a szülési szabadság idejére, azaz 24 hétre járó terhességi-gyermekágyi segélynek, ha elfogadja a Parlament az egészségügyi-, és egészségbiztosítási tárgyú törvénycsomagot.
Munkába visszatérés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbiról szeretném a véleményüket kikérni. Szülési szabadságon voltam október 20-áig bezárólag. Október 21-étől kivettem a megmaradt fizetett szabadságaimat (még november hónapra is maradt). A bérszámfejtés elszámolt nekem 7 nap fizetett szabadságot, fizetett ünnepre bért nem kaptam, összesen 22 munkanappal számoltak esetemben október hónapra. Köszönettel
Munkajog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyban álló anyuka első gyermekével 2014. 11. 11-éig gyeden, majd utána gyesen lesz. Anyuka 2014. 09. hónapban ismét szült. A gyed ellátás mellett, a második gyermekére tekintettel igényelte a terhességi gyermekágyi segélyt is. Kérdésem, hogy a második gyermekére tekintettel ismételten jogosult lesz rendes szabadságra a szülési szabadság és a gyed 6 hónapjáig? A 1408M-08 lapján munkabérrel ellátatlansághoz a párhuzamos ellátásnál melyik jogcímet írjuk majd be havonta? További kérdésem, hogy a veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen lévő kismamának sem jár a szabadság a 30.napot meghaladó időre? Válaszát előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó 10 évig gyesen lévő alkalmazottja miatti terhei Kérdés
Tisztelt szerkesztőség! Egyéni vállalkozó egy alkalmazottat foglalkoztatott egy másik faluban lévő egyszemélyes üzletében. A dolgozója 7 év munkaviszonyt követően elment szülni, a boltot bezárták. A gyermeke beteg, ezért 10 éves koráig otthon lehet vele gyesen. Közben szült egy másik gyermeket, majd ismét visszatért az első gyermekével gyesre. A dolgozó nem tudja vállalni, hogy egy másik városba, 30-40 kilométerre járjon dolgozni, a beteg gyermeke miatt. Ő nem hajlandó felmondani, a munkáltatói felmondásra számít. 17 év munkaviszony után jár neki a felmondási idő és a végkielégítés, hiába csak 7 év volt a ténylegesen munkában töltött ideje? Az egyéni vállalkozónak azóta nincs más alkalmazottja, a vállalkozása csődbe ment, már csak ő maga dolgozik még valameddig, amíg az árukészletét megpróbálja kiárulni. Gondolkozik azon, hogy visszaadja a vállalkozói igazolványát. Az árbevétele még a saját járulékait sem fedezi. Mi történik akkor, ha visszaadja a vállalkozói igazolványát, és nem tudja, mert nincs miből kifizetni az alkalmazottja felmondási időre járó bérét, végkielégítését? A két szülésre, felmondási időre, végkielégítésre tekintettel körülbelül 1 millió forint lenne járulékokkal együtt az összes terhe. Az alkalmazott munkaviszonya megszűnik a vállalkozói igazolvány visszaadásának napjával? Mi lesz azzal az összeggel, ami járna neki, de nincs miből kifizetni? Itt nincs felszámoló, végelszámoló, ekkor is van lehetőség a bérgarancia-alapból való igénylésre? Köszönettel.
Szabadság számítása gyes után Kérdés
Egy munkatársunk szülési szabadsága idején összegyűlt szabadságát nem veszi ki gyes letöltése után közvetlenül. Munkaideje 6 órás lett. Amennyiben szabadságra megy, hány órás munkaidő szerinti bérből kell kiindulni?
Gyes-gyed első éve utáni szabadság kalkulátor 2014 Kalkulátor
A GYES/GYED 2014 kalkulátorral kiszámolhatja, hogy a gyes és gyed igénybevétele után mennyi szabadság jár Önnek vagy ügyfelének.