62 találat a(z) szülés cimkére

Kisgyermekei vannak, gyeden, gyesen volt? Így számolhatja ki szabadságát! Cikk

Az adozona.hu gyes/gyed szabadság kalkulátora a munkavállaló részére a munkaviszonya alapján kötelezően járó fizetett szabadság napjainak a számát határozza meg egy adott évre. A szabadságra való jogosultságot a szülésével kapcsolatos távollét (szülési szabadság és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság) figyelembevételével állapítja meg. Így a születési szabadság kezdetét kötelezően ki kell tölteni a kalkulátor helyes működéséhez.

Szülés utáni ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon (Sopronban) élő, Bécsben dolgozó nő 2 éves gyermekével otthon van, Ausztriából kapja az ottani munkaviszonya alapján az itthoni gyednek megfelelő ellátást. Második gyermekét augusztusra várja, de mivel ott 2 évig jár a "gyed" – ami január 20-án lejár –, vissza kellene mennie néhány hónapra dolgozni a jogfolytonosság miatt. Ez sajnos nem lehetséges, a napi 3 óra ingázás, és a munka jellege miatt. Egyéb munkaviszony létesítése itthon szinte lehetetlen a várandósság miatt. Kérdés: 1: Ha munkanélküli lesz 6 hónapig (szülésig) kap-e, és ha igen, milyen ellátást a szülés után? 2. Ha egyéni vállalkozást nyitna (esetleg kataalanyként) szülés után milyen ellátást kaphat? Beszámításra kerül-e az Ausztriában töltött jogviszony időben és pénzösszegben? Köszönöm válaszát. --

Fizetés nélküli szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk ukrán-magyar állampolgár. Augusztus végéig táppénzen volt veszélyeztetett terhesként. Augusztus végén szült, a szülésről csak egy kórházi igazolást adott le. Nem igényelt semmilyen ellátást, illetve fizetés nélküli szabadságot sem, a gyermekkel visszaköltözött Ukrajnába, nem elérhető. Kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőségeink vannak a munkavállalóval szemben? Bérszámfejtésnél igazolt nem fizetett vagy igazolatlan napokat számfejtsünk neki? Tudjuk, hogy szült, bár nem láttunk születési anyakönyvi kivonatot sem. Ilyen esetben nem védett a munkavállaló. Felszólításokra nem reagál. Válaszukat előre is köszönöm.

A munkába álló kismama szabadságát így kell kiszámítani Cikk

A munkáltatók számára néha fejtörést okoz a szülési vagy fizetés nélküli szabadságát megszakító, illetve annak lejárta után ismételten munkába álló kismamát megillető szabadság mértékének a kiszámítása. A felhalmozódott szabadság kiadása is vethet fel érdekes kérdéseket.

Anyasági támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem véglegesen Angliában élő magyar állampolgár szülő nő kaphat-e anyasági támogatást, ha igen, milyen feltételekkel, ha a baba nem Magyarországon született, és a magyar dokumentumok ügyintézése még folyamatban van (07. 25-én született)? Válaszát előre is köszönöm.

Külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. társasági szerződésében két személyt jelölt meg ügyvezetőként, egyik a tag, önálló képviselettel, másik egy külső személy szintén önálló képviselettel. A külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban látja el ügyvezetői feladatait, mellette személyesen közreműködik a társaság életében. Ezen kívül a külsős ügyvezetőnek van egy másik helyen napi 4 órás munkaviszonya, ahol 120 ezer forint a bruttó bére. A kft.-ben az külsős ügyvezető bére szintén 120 ezer Ft/hó bruttó lenne, csak megbízási jogviszonyban. A külsős ügyvezetőnek ez a két jogviszony elegendő-e ahhoz, hogy ha esetleg katás egyéni vállalkozó szeretne lenni, akkor a 25 ezer forint adót kelljen fizetnie, vagy hogy a biztosítása így ezzel a két bejelentéssel teljes értékű-e, tehát nem éri-e hátrány, ha szülni vagy táppénzre menne, vagy a nyugdíja számításakor a jövőben ezek a hónapok teljes értékűnek számítanak-e?

Mennyi szabadság jár a szülésből visszatérő anyának? Kérdés

Szülésről visszatérő anya szabadsága Kérdés

Tisztelt hölgyem/ Uram ! Segítségét szeretném kérni az egyik alkalmazott hölgy elmaradt szabadságának kiszámolásához. A hölgy 2011.06.01-jén lépett be a cégbe, 2011.11.24-én táppénzre ment mint veszélyeztetett terhes, 2012.07.03-án megszülte első gyermekét és már nem is tért vissza a munkába, 2015.02.04-én megszülte második gyermekét. A belépés évében nem volt szabadságon. Kérdésem lenne mely napokra jár neki szabadság ebben az esetben? Hogyan kell kiszámolni? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel, sárköziné Annamária

Csed – cafeteria Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betegszabadság és szülés előtt a csed alatt adható a cafeteria keretében a készpénz, illetve a SZÉP kártya? Válaszát köszönöm!

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaságnak 5 fő tagja van.Az egyik tag 2016. 08. hónapban szült. A szülést megelőzően heti 40 órás munkaviszonyban állt. Jelenleg csed ellátásban részesül, illetve igénybe kívánja venni a gyed ellátást.A kérdésem az, hogy a családi gazdaság bevételeiből a kismama a 2016. év teljes időszakára részesedhet, vagy csak a szülés időpontjáig osztható rá a bevételekből? Munkaviszonyban más vállalkozásnál áll, a családi gazdaságnak tagja, de heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett. Szíves válaszát előre is köszönöm.

Szülés EU tagállamban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon biztosított nő Németországban fog szülni (várhatóan december végén-január elején). Magyarországon több mint két éve folyamatosan főállású katás biztosított, és van érvényes európai uniós egészségkártyája is. A gyermek magyar állampolgár lesz, de a születési anyakönyvi kivonat honosítása eltarthat egy darabig. Kérdés: ha a katafizetés a szülést követően abba maradna, akkor hogyan alakulna a gyermek és anyuka biztosítása, valamint milyen lépéseket kell tenni előtte, itthon, illetve Németországban? Milyen nyomtatványokat keressünk, hová, milyen határidővel adják be, illetve a könyvelőnek mi a teendője ebben a szituációban? Köszönettel előfizető.

Szabadság kiszámítása Kérdés

Munkavállalóm 5 éven belül két gyermeket szült, most le akar számolni. Hogyan számítsuk ki a 2011-től járó szabadságait?

Gyesről visszajön a 3 gyermekes anyuka Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi ügyben kérném szíves segítségüket: Adott egy egyszemélyes vállalkozás 1 fő alkalmazottal. A alkalmazott hölgy 2009-ben szülési szabadságra ment, azóta még két gyermeknek adott életet. Emberileg ennek nagyon örülünk, de: 2017-ben vissza akar jönni dolgozni. Az ő helyét már 2009-ben betöltötte egy másik munkavállaló, akivel tökéletesen meg vannak elégedve. A vállalkozásnak pont annyi bevétele van, amiből fenn tudja tartani magát, eredménytartaléka, megtakarított pénze nincs. Nem tudja foglalkoztatni az anyukát, ezért meg kellene szüntetni a jogviszonyát 2017-ben. Az előzetes kalkulációk alapján jár neki 92 nap szabadság, felmondás esetén 55 nap felmondási idő és 4 hónap végkielégítés, mivel 2005 óta állományban van. Ez kb. 10 havi munkabér, ami a vállalkozásra kb. 2,5 millió forint terhet róna, aminek nincs pénzügyi fedezete. Hogyan lehet ezt a jogviszonyt lezárni úgy, hogy a törvényi előírásoknak meg tudjon a vállalkozás felelni, de ne kelljen csődöt jelentenie? Egyáltalán van bármi lehetőség arra, hogy ezt a rengeteg pénzt ne kelljen kifizetni a semmire? Válaszukat előre is köszönöm! Ha esetleg nem válaszolnák meg a kérdésemet, akkor tudomásul veszem, hogy ebben az esetben nincs megoldás, tönkre kell mennie egy cégnek és két ember állása kell, hogy megszűnjön egy rossz szociális törvényhely miatt.

Szülés előtt időarányos szabadság jár? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérek segítséget. A munkavállaló 2016/08/14-re van kiírva. Szülési szabadságát 28 nappal a szülés várható ideje előtt ki szeretné venni. Éves szabadsága 21 nap, amelyből eddig 10 napot vett ki. A szülési szabadsága előtt a fennmaradó 11 nap "rendes" (alap- és pót-) szabadságait is ki szeretné venni. Kérdés: A munkáltató köteles-e kiadni a munkavállalónak a teljes, évi szabadság napjaiból a még ki nem vett részt, vagy csak időarányosan adhatja ki? Válaszukat és segítségüket előre is köszönöm Szekeres Zsolt

Gyes után járó szabadság kiszámítása Kérdés

A következőben kérek segítséget: alkalmazottunk 2009.07.09. napján szült. 01.01. fiz. ünnep, 01.02.06 szabadság, utána táppénzen volt a szülés napjáig. A három év 2012.07.09-én lejárt, de a gyermek betegségére tekintettel meghosszabították, és ennek 2014.08.31. napjával lett vége. 2014. szeptember 1. napjától újra munkaképes. Megerősítést kérünk a szabadsága kiszámításához. Alkalmazottunk 1980.12.27-én született. Ez a második szülése volt, a gyerekek utáni pótszabadságot 2012. évtől részére figyelembe vettük. Kérem segítségüket és várom mielőbbi válaszukat.. Köszönettel Gaál Jenőné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink