86 találat a(z) szövetkezet cimkére
Agrár szövetkezet Kérdés
Van egy szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó szövetkezet, mely ezidáig csak növénytermesztéssel és növénytermesztéshez kapcsolódó szolgáltatásnyújtással foglalkozott. Kérdésem, hogy ez a szövetkezet vehet-e fel teljesen más tevékenységet pl. masszázs vagy ez kizáró ok ennél a vállalkozási formánál. (Az egyik tag felesége szeretne ezzel a tevéknyeséggel foglalkozni.)
Szövetkezet átalakulása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésünk az lenne, hogy egy jelenleg is működő, cégbíróságon bejegyzett mezőgazdasági termelőszövetkezetet szeretne megvásárolni több magánszemély. A szövetkezet jelenlegi vezetője azt a tájékoztatást adta, hogy jelenleg a szövetkezetben 7 tag van és megvásárláskor ugyanennyi tagnak kell megvenni, tehát az új tulajdonosok létszámának (ha lehet így fogalmazni) meg kell egyezni a jelenlegi tagok számával. Ha ez a cég(szövetkezet)vásárlás meg tud történni, akkor az új tagok szeretnének cégformát váltani, nem szövetkezetként, hanem kft.-ként szeretnének tovább működni. A másik kérdés az lenne, hogy a mezőgazdaság termelőszövetkezet átalakulhat-e kft.-vé, és ha igen, akkor mi ennek a pontos menete. Válaszát előre is köszönjük.
Szövetkezet adózása Kérdés
Szeretnék egy szövekezetet alapitani: mik a feltételek hogyan működhet, lehetnek-e alkalmazottai, milyen adózási formája van, és milyen kötelezettségei vannak?
Nyugdíjas szövetkezet: kinek lesz jó lehetőség? Vita az Országgyűlésben Cikk
Átverés vagy jó lehetőség a nyugdíjasoknak és a munkáltatóknak? A közérdekű nyugdíjas szövetkezetek létrehozásáról is vitáztak ma az országgyűlési képviselők.
Szövetkezeti ház Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szövetkezeti ház, amely egyszeres nyilvántartást vezet, nem tartja nyilván az eszközei között azt a lakást, ami a szövetkezeti tagok közös tulajdona. Az ingatlannyilvántartásba a lakást a szövetkezet tulajdonaként jegyezték be. A kérdésem, hogyan kerülhet utólag a mérlegbe az eszközök közé? Köszönöm! Tisztelettel, Csorba Balázs
Közösségi alap Kérdés
Tisztelt Válaszadó! A szövetkezet gazdasági társasággá való átalakulása esetén a közösségi alapot az alapszabály rendelkezései szerint szervezet részére kell átadni. A módosítanánk az alapszabályt több ponton, mivel tervezzük az átalakulást. A korábbi időszakban szövetkezetnek, vagy a szövetség részére kellett átadni a közösségi alapot. Jelenleg szervezet részére szerepel a törvényben. Mit jelent ez? Akár egy kft. vagy rt.-nek is átadható? Esetleg önkormányzatnak? Válaszukat megköszönve: Üdvözlettel: Welchnerné
Szövetkezet végelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Értékesítő szövetkezet vagyunk, viszonylag kis jegyzett tőkével. A saját tőke 100 milliós nagyságrendű, tárgyi eszközben és pénzeszközben meg is van. A jelenlegi tagok közül van, aki 2-3 éve tag, és van, aki már több mint 10 éve. Hogyan lehetne a vagyongyarapodásban való részvételt felszámolás esetén a vagyon kiosztásánál figyelembe venni? Előre is köszönöm válaszukat. Tóthné Győrösi Judit
Szövetkezeti vagyoni hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni cég belépett egy mezőgazdasági szövetkezetbe, hogy a megtermelt zöldségeit, gyümölcseit a szövetkezeten keresztül tudja értékesíti. A szövetkezetbe való belépéskor vagyoni hozzájárulást kellett fizetnie, illetve évente működésiköltség-hozzájárulást is kell majd fizetni. Hogyan kell ezeket a tételeket könyvelni? Válaszukat előre is köszönöm!
Szövetkezet tagjának foglalkoztatása utáni járulékterhek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, tájékoztatni szíveskedjen, hogy egy szociális szövetkezet esetében milyen járulék- és adófizetési kötelezettsége van a szociális szövetkezetnek a tagjai után, ha a tag munkát nem végez a szövetkezetnél – amennyiben a szövetkezet tagjának 36 órát meghaladó munkaviszonya van más foglalkoztatónál – amennyiben a szövetkezet tagjának 36 órát el nem érő munkaviszonya van más foglalkoztatónál, illetve – amennyiben nincs a szövetkezet tagjának jogviszonya más foglalkoztatónál? Illetve hogyan alakul a fizetési kötelezettség (a három fenti esetet végigvéve), ha a tag munkát is vállal és jogviszonyt létesít a szövetkezetnél? Segítségét megköszönve.
Szövetkezeti részjegy Kérdés
Általam könyvelt szövetkezet (nem szociális) újonnan belépő tagjai a nyitott tagság elvének és az alapszabályban rögzített előírásoknak megfelelően 3000 forint részjegytőkét jegyeznek, és fizetnek be a szövetkezet bankszámlájára. Tagsági viszonyuk megszüntetésekor ezt az összeget visszafizetjük részükre. Kérdésem: hogyan kell ezt a tételt könyvelni?
Szövetkezet és vállalkozás kapcsolt viszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy kft. és egy szociális szövetkezet. A kft.-ben van egy ügyvezető (ő a vezető tisztségviselő) és egy cégvezető, akik a vállalkozást önállóan képviselik. A szociális szövetkezet vezető tisztségviseletét önállóan a kft. cégvezetője látja el. A tulajdonosi kör nem ugyanaz. Azt szeretném megkérdezni, hogy a kft. és a szövetkezet kapcsolt vállalkozásnak minősül-e? Válaszát előre is köszönöm.
Szövetkezet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy van-e bármilyen korlátja, ha egy szövetkezet elvállal egy generál kivitelezési munkát? Vannak-e költségelszámolási korlátai, számolhat el anyagköltséget? Szerződhet és dolgozhat-e alvállalkozóval? Van-e bármilyen akadálya ennek, és ha igen, akkor mi? Mihamarabbi válaszát előre megköszönve, üdvözlettel: Király Anita
Forgatható utalvány Kérdés
Létrehoznak egy kft.-t, amely utalványkibocsátással foglalkozik, létrehoznak egy szövetkezetet, amely utalványforgalmazással foglalkozik, valamint létrehoznak még négy szövetkezetet, amelyből egy szociális szövetkezet lesz. A kft. forgatható (sport)utalványokat fog kibocsátani, melyet a második szövetkezet fog értékesíteni a további négy szövetkezet részére. Ez utóbbi négy szövetkezet tagjai – a személyes közreműködésük "ellenértékeként", illetve támogatásként – az első szövetkezettől megvásárolt forgatható utalványt kapják díjazásul. A tagok más jövedelmet nem kapnak. A szövetkezeti tagok ezt a forgatható utalványt elviszik az utalványforgalmazó szövetkezethez, ahol azt kérésükre (a kezelési költség levonása mellett) visszaváltják. A biznisz kitalálójának az az elképzelése, hogy a szövetkezetek tagjai személyi jövedelemadót és járulékot sem fizetnek (?), mert a juttatás adómentes. Tudom, az szja-törvény szerint (többek között) csak akkor nem pénzben adott a juttatás, ha az utalvány nem visszaváltható (kivéve a ki nem osztott utalvány), de ez forgatható utalvány, ezért nem merem csípőből rávágni, hogy nem adómentes. Ráadásul azt találtam, hogy a forgatható utalványt az utalványbirtokos kérésére a kibocsátó köteles visszaváltani hazai törvényes fizetőeszközre. A fenti elképzelés véleményük szerint jogkövető-e, nem ütközik bármely lépés jogszabályi előírásba? Látnak-e benne olyan rést, amely bármely cégnél, illetve a tagoknál esetleg adóhiányt eredményezne?
Behajtási költségátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szövetkezet vesz-elad terméket, papíron. Ugyanis az áru a beszállítója és a vevője között mozog, a szövetkezet csak számláz. Engedményezési nyilatkozattal a partnerek egymásnak fizetnek, és az ő kimutatásuk alapján tudja a szövetkezet kiegyenlíteni, illetve kompenzálni a vevői és szállítói követeléseket. Kérdés: ebben az esetben kell-e í szövetkezetnek behajtási költségátalányt felszámolnia, illetve jogosult lenne-e rá? Üdvözlettel.
Szövetkezet, mint termelői csoport ipaalapja Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Szövetkezetünk termelői csoportként működik. Ebből eredően az előző év tagi bevételét igazolva, támogatásban részesül működésiköltség-hozzájárulásként. Ezen túl a tagok szövetkezeten keresztüli értékesítése után az alapszabályban meghatározott mértékű működési hozzájárulást kötelesek a bevételükből visszafizetni. Kérdésem: az említett két tétel beszámít-e az ipa alapjába? 2016. évtől úgy változott az ipa a termelői csoportok vonatkozásában, hogy ha a tagok által értékesített termény értéke eléri, vagy meghaladja az összbevétel 95 százalékát, nincs iparűzési adó. Erre kérem szíves válaszát, hogy az összbevételbe beszámítjuk-e a fenti tételeket (az MVH-tól kapott támogatást és a tagi hozzájárulást)? Köszönöm.