200 találat a(z) székhely cimkére

A spanyol kormány megkönnyítette a cégek székhelyváltoztatását Cikk

A spanyol kormány megkönnyítette az országban működő cégek székhelyének belföldi megváltoztatását – jelentette be a spanyol gazdasági miniszter a kabinet pénteki ülését követő sajtótájékoztatón Madridban.

Kéményseprési díj áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam egy korábbi olvasói kérdésre adott válaszát a következőek szerint: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_19_kemenysepres_szamlaja_mlf A kérdésem nekem is ezzel kapcsolatos: - miért kell megfizetni az egész ingatlanra a céges (magasabb) díjat egy sima lakóház esetén, mikor abban csak a székhely van, de egyébként laknak ott adott esetben X-en, tehát nyilvánvalóan nem gazdasági épületről hanem lakóházról van szó? - ha már meg kell fizetni a magasabb díjat az egész kéményseprésre, akkor ez miért nem levonható teljes egészében az áfából és miért nem számolható el teljes egészében költségként? Legalább a díjkülönbözet? Hiszen ha nem lenne ott székhely, akkor kb. 1500 forintot kellene fizetni, míg ha ott van a székhely, akkor 7500 forintot hozzávetőleg. Ebben az esetben feltételezem, hogy a kettő közötti különbözet cégügyből kifolyólag merült fel (semmi más oka nincs!), akkor tehát elszámolható is kellene legyen, nem? - ha arányosítom valamilyen módon, hogy mennyi a lakóház alapterületéből a székhely, akkor levonhatom a kéményseprési díjból az erre jutó áfát? - ha így van, akkor megoszthatóvá válik a cégnévre szóló villanyszámla vagy egyéb rezsiköltség is? Válaszát köszönöm előre is!

Kéményseprés a vállalkozás "székhelyén" Kérdés

Tisztelt szakértő! Az "ügyvezető tulajdonában ingatlanba bejelentett székhely"... témájú kérdés kapcsán kérdezem: ha nem minősül székhelyszolgáltatásnak az adott szituáció, akkor a kéményseprő szolgáltatásért (ami a magánszemélynek ingyenes) kötelező-e fizetni – egy jócskán megemelt – díjat? Mondván : a magánszemély tulajdonában levő ingatlan díja ingyenes, de ha be van jelentve a lakásba székhelyként egy vállalkozás, ami pusztán csak formális bejelentés, mert semmilyen tevékenységet nem végez a vállalkozás a lakásban, semmilyen költséget nem számol el a lakás rezsiből...csak az székhelye..tevékenységét egy telephelyen végzi. Köszönettel

Munkába járás vagy kiküldetés? Támpontok az értelmezéshez Cikk

A munka törvénykönyve előírja, hogy a munkáltató köteles a munkavállalónak azt a költségét megtéríteni, amely a munkaviszony teljesítésével indokoltan merült fel. Az adószabályok többszöri változása miatt sokan bizonytalanok egyes költségek elszámolására, megtérítésére vonatkozó szabályok alkalmazásában. Cikkünk a lényegében minden munkahelyen jellemző munkába járás, üzleti partnerek, ügyfelek felkeresése, egyéb ügyintézés költségeire vonatkozó fontos fogalmakkal kapcsolatos értelmezési tudnivalókról ad tájékoztatást.

Diszkó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó eddigi fő tevékenységi köre 563001 Diszkó működtetése volt. Ezt a tevékenységet saját üzlethelyiségében és alkalmi rendezvényeken külső helyszíneken is végezte, italárusítással együtt. Ez az üzlet volt eddig a székhelye és telephelye is. Az üzlethelyiséget eladta, de az alkalmi rendezvényeket bérelt helyiségekben italárusítással együtt folytatni szeretné, mellette az egyéni vállalkozó, mint diszkós is szolgáltatást nyújt más vállalkozóknak. Olyan tevékenységi kört-köröket keresünk, amelyek lefedik ezen tevékenységeket, és nem telephelyengedély-köteles, mert üzlethelyisége ezután már nem lesz. Székhelye pedig az egyéni vállalkozó állandó bejelentett lakcíme lesz. Köszönöm!!!

Számlán feltüntetendő cím Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha szállító az általa kiállított számlán a vevő neve alatt a cég székhelye helyett annak telephelyét szerepeltette, ilyen esetben a számla a tartalmi előírásoknak megfelel-e? Befogadható-e olyan számla, amely nem a székhelyre, hanem a telephelyre van kiállítva? Köszönöm!

Lakásból iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni iránymutató véleményét: magánember házat építtet és a törvényi előirások szerint a generálkivitelezőnek 5 százalékos áfatartalommal fizeti a szerződött díjat. Ha arra gondol, hogy mégsem költözne be a házba, hanem kiadná, és nem magánembernek sikerülne bérbeadni, hanem gazdasági társaságnak, amely székhelynek jelentené be és folytatna ott gazdálkodó tevékenységet, ha szükséges, ügyfélforgalmi szolgáltatást. Ebben az esetben kérdésként merült fel, hogy nem lehet-e az építkezésnél az 5 százalékos áfatartalmat megkifogásolni és mint egyéb ingatlant besorolni a 27 százalékos áfatartalom alá? Van-e esetleg időbeli hatálya annak, hogy meddig kell magáncélra használni, hogy a kedvezményes kulcsra való jogosultság ne vesszen el? Ha bérbeadta az ingaltant, akkor a helyi adóhatósághoz építményadóra való bejelentkezés mellett milyen bejelentési kötelezettsége keletkezik a saját bérbeadásos tevékenységén (telephelybejelentés, áfamód esetleges választása stb.) kívül? Szakmai iránymutatásukat előre is megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita.

Székhelyváltozás bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő!! Egyesületünk új székhelyre költözött. A cégbírósághoz bejelentettük a változást. Kérdésem, hogy a NAV-hoz is be kell jelenteni külön, és ebben az esetben mi a nyomtatvány száma elnevezése. Köszönettel.

Belföldi kiküldetés történik-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kiküldetés terén többször változtak a szabályok (például az szja törvény is), ezzel kapcsolatban szeretném segítségét kérni. Ha a munkaszerződés szerint a munkavégzés helye Magyarország, úgy munkajogilag úgy tudom nincs kiküldetés. Napidíj szempontjából az szja 3. § 11. utolsó mondata miatt számomra ez nem egyértelmű: Például ha egy munkavállaló munkavégzési helye a szerződés szerint Magyarország, általában Debrecenben dolgozik, de a székhely Miskolcon van, akkor ez esetben milyen esetben történik szja törvény szerint kiküldetés? Ha a székhelyen dolgozik épp, az a kiküldetés (hiszen a szerződés az egész országot jelöli ki, általában pedig Debrecenben dolgozik), vagy épp ellenkezőleg, ha nem ott dolgozik, akkor lesz mindig belföldi kiküldetés? A hivatkozott rész annyit ír, hogy ha több telephely van, vagy ezek hiányában a székhely a munkahely. Ezért tartok tőle, hogy Magyarország esetén a székhely lesz végül az, és akkor már Debrecen kikötése valósít meg kevesebb kiküldetési díjat, és egyben jogszerű is (vállalatcsoport másik tagvállalatánál végez irodai munkát, ezért kell a székhelyen csak keveset dolgoznia). Vagy Magyarország kikötése esetén nincsen kiküldetés szja szempontból sem? A lenti válasz utolsó bekezdése is azt sugallja számomra, hogy Magyarország kikötése esetén is lehet napidíj. A szakértőnek hiszek, de jól értelmezem az abban írtakat (más, ott telephely szerepel, Magyarország kikötése nem)? http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_4_Kikuldetes_vagy_munkaba_jaras_hxw Köszönettel.

Számlázási cím Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni, hogy jövedéki termék vásárlásakor a székhelyre vagy a telephelyre kell szólnia a számlának? A telephelyen fogják árulni a jövedéki termékeket. Köszönöm!

Számlázási cím Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni, hogy jövedéki termék vásárlásakor a székhelyre vagy a telephelyre kell hogy szóljon a számla? A telephelyen fogják árulni a jövedéki termékeket. Köszönöm!

Új cég iparűzésiadó-alapjának megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jogelőd nélkül alakult (új) cégnek, illetve olyan cégnek, amely nem rendelkezik tárgyévet megelőző teljes adóévvel, van-e kötelezően alkalmazandó módszer/eljárás az iparűzési adóalap megosztására, vagy akár az 1990. évi C. törvény mellékletében ismertetett megosztási módszerektől eltérő módszerrel/eljárással is megállapíthatja a székhelyre és telephely(ek)re eső iparűzésiadó-alapját? Példa: az alakulás évében (tört naptári év) egy cég 150 millió forintos árbevételt ért el, kötelező-e a komplex eljárást alkalmaznia? Előre is köszönöm válaszát. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Garázs Kérdés

Tisztelt Szakértő! Piacozó egyéni vállalkozó bejelentheti-e székhelyének vagy telephelyének a felesége tulajdonában lévő garázst, amelyben az árut tárolja? Válaszát előre is köszönöm!

Katás iparűzési adójának megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó mind a székhelyén, mind a telephelyén az általános szabályok szerint fizet iparűzési adót. Kérdésem, hogy ha a székhelyen sem személyi jellegű, sem anyagköltsége nem merült fel az adóévben, akkor az 500 ezer forint személyi jellegű ráfordítás alkalmazásával az adóalap-megosztásnál 10%-nál nagyobb értéket is figyelembe vehet-e a székhelyen? A törvény szövege minimum 10%-ot nevesít, a vállalkozó dönthet úgy is, hogy akár 90%-ot a székhelynél vesz figyelembe, függetlenül attól, hogy az árbevétele hol keletkezik? Köszönöm.

Iparűzési adó megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adott településen megszűnik az iparűzésiadó-kötelezettség székhelyáthelyezés miatt. A változásbejelentő lapot leadtuk, bevallást majd csak 2018.05.31-i határidőre kell leadni a 2017-es évről. A kérdésem azzal kapcsolatos, hogy a bevételt ilyenkor hogyan osztom majd meg az önkormányzatok között? Időarányosan kell-e figyelembe venni a bevételt, vagy az általános szabályok alapján? A tevékenység jellegéből adódóan egyébként árbevétel csak ősszel lesz, tehát tulajdonképpen az eddig illetékes adóhatóságra nem jutna adóalap. Az önkormányzat kérdésünkre annyit válaszolt, hogy ezt a könyvelőnek kell tudnia. Válaszukat előre is köszönjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink