78 találat a(z) számviteli bizonylat cimkére

Számviteli bizonylat Kérdés

Fókuszban a számlaadat-szolgáltatás Cikk

A gyakorlati élet továbbra is számtalan problémát vet fel a számlaadat-szolgáltatásban július 1-jétől alkalmazandó szabályokkal összefüggésben. Két olvasói kérdésre Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

Adószámos bérbeadó számla-lejelentési kötelezettsége Kérdés

Számla vagy számviteli bizonylat szükséges Kérdés

Számviteli bizonylat 2020.07.01-től Kérdés

Adatszolgáltatási kötelezettség 2020. 07. 01. Kérdés

Számviteli bizonylat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vásároltunk az egyik magyarországi elektronikai szaküzletben egy porszívót, amit interneten bankkártyával fizettük ki. Viszont kb. két hét után felhívtak minket, hogy nincs nekik raktáron és visszautalják a pénzt, ez meg is történt. A kérdésem ebben az esetben: jogosan kérem tőlük a számlát és a sztornó számlát vagy sem? Én úgy gondolom, mivel pénzmozgás történt, a könyvelésbe kell hozzá bizonylat. Telefonon azt állítják, mivel nem történt szállítás, így ők nem tudnak számlát kiállítani cégünk részére. Ilyen esetben mi tehetünk? Köszönöm.

Civil közhasznú társaság támogatás, ösztöndíj 2 Kérdés

Kedves Adózóna, Surányi Imréné! Köszönöm válaszát, melyet kérek pontosítani! (https://adozona.hu/kerdesek/2020_2_6_Civil_kozhasznu_tarsasag_tamogata_ldy) Alap cél szerint támogatást kíván adni magánszemélyeknek (egyetemi hallgatók, tanárok, oktatás, fejlesztés, innováció, kutatás, kongresszus, utazási stb. költségek, publikáció). A közhasznú civil társaság magánszemély részére milyen támogatást adhat, és annak mi az elszámolási menete? Találtam egy szakmai cikket, mely szerint a közhasznú civil társaságokra is vonatkozik az szja-törvény 1sz. melléket 3. pontjában foglaltak. https://www.nonprofit.hu/tudastar/mik-kozhasznu-szervezet-szolgaltatasait-igenybe-vevok-szemelyi-jovedelemado-kedvezmenyei Ezen túl kikértem egy jogász véleményét is az ügyben. Mivel a közhasznú tevékenységet a Ptk. definiálja véleménye szerint vonatkozik rájuk is a hivatkozott paragrafus? Tehát a kérdésem továbbra is: közhasznú civil társaság adhat-e adómentesen ösztöndíjat, adhat-e támogatást adómentesen? Támogatás adásának mi a számviteli bizonylata? A támogatottnak hogyan kell elszámolnia a kapott összegről? Köszönöm szépen válaszát.

Kötbér továbbhárítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cégünk (mint szolgáltatást igénybe vevő) ez év elején felmondta X telekommunikációs szolgáltatóval korábban megkötött telefon- és internetszolgáltatási szerződését, és Y szolgáltatóval kötött szerződést. Mivel a szerződés megszüntetésére az X szolgáltatótól vásárolt telefonkészülékre vállalt hűségidő lejárati időpontját megelőzően került sor, ezért az X szolgáltató kötbér megfizetésére kötelezte cégünket. A kötbér összegéről X szolgáltató - helyesen - nem számlát, hanem ún. kötbérértesítőt (számviteli bizonylatot) állított ki, és küldött meg részünkre. A kötbér nem tartozik az áfatörvény hatálya alá, ezért sem számla kiállítása nem, sem áfa felszámítása nem szükséges. Y szolgáltató a megkötött szerződésben vállalta, hogy átutalja a kötbér összegét cégünk bankszámlájára az általunk Y szolgáltató nevére kiállított és megküldött számla alapján, hogy ebből rendezni tudjuk az X szolgáltató felé fennálló kötbér jellegű tartozásunkat. Helyesen értelmezzük, hogy a kötbér továbbhárítása már az áfatörvény hatálya alá tartozó ellenértéknek minősül, ezért megfelelően járunk el, ha a kötbér „továbbhárítása” érdekében számlát állítunk ki Y szolgáltató felé a kötbér 27 százalékos áfávalval növelt összegéről? Vagy cégünknek is egy számviteli bizonylatot kellene kiállítania a kötbér összegéről áfa nélkül? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Sz. Bea

Saját rezsis beruházás számviteli bizonylata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari cég a saját telephelyén önkiszolgáló autómosó építését végzi. A technológiát és a tetőszerkezetet, valamint ezek beépítését külső kivitelező cég végzi, míg a kőműves, közműves, padlófűtéses munkákat saját embereivel, valamint az ehhez szükséges anyagbeszerzést saját rezsis beruházásként végzi. A tevékenység építésiengedély-köteles, így a külső cég fordított áfával számlázta a technológiát, a tetőszerkezetet és a beépítési-szerelési munkákat. A beruházás során felmerült anyagköltségek áfája visszaigénylésre került. A kérdésem az hogy a beruházás aktiválásakor a számviteli bizonylat, mely az áfa adóalapját igazolja, tartalmazza a saját vásárlású anyagköltséget, igénybe vett szolgáltatást, bérköltséget és járulékokat és a külsős cég által benyújtott számlát is? Szakértői válaszát előre is köszönöm.

Biztosítási díj számviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építőipari cég könyvelését végezzük. Rengeteg járművel rendelkeznek, ezekre természetesen biztosítási szerződéseket is kötnek, casco-t, kötelezőt. Nagyon sok problémánk van a biztosítók által meg nem küldött számviteli bizonylatok miatt. Az a kérdésem, hogy van arra konkrét leírás, hogy a könyvelés csak ezen számviteli bizonylat alapján történhet? Adott esetben elfogadhatjuk bizonylatként a csekket, amin látszik a rendszám, a kötvény száma, az időszak, a biztosító neve, címe? Átutalásos kifizetésnél pedig a közleményben hivatkozott szerződésszám elegendő a költség elszámolásához? A bizonylatok beszerzésével sok időt elvesztegetünk sajnos, áfát pedig nem érint, mert a biztosítási tevékenység adómentes.

Gépjármű-vizsgáztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk gépjárművek vizsgáztatásával foglalkozik egy rövid ideje. Számviteli bizonylatot állítunk ki. A bizonylaton az eljáró hatóság az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a kiállítás helye a mi székhelyünk. Itt szerepelnek a kérelmező, azaz a gépjármű-tulajdonos adatai. Az átvett pénz nem a társaság bevétele, mert azt tovább kell utalni az eljáró hatóságnak. Illetve előbb utalunk, és utána vizsgáztathatunk. A kérdésem az, hogy hogyan kontírozom az átvett összeget és a továbbutalt pénzt? Válaszukat előre is köszönöm. Köszönettel.

Albérlet, számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Eddig cég számára adtam albérletbe a lakásomat, adószámot váltottam ki, számlát adtam. Most már magánszemély bérli, nem igényel számlát, átutalással fizet. Ebben az esetben nem kell számlát kiállítanom, elegendő a számviteli bizonylat, vagy az sem szükséges? Köszönöm!

Számviteli bizonylat Kérdés

Kedves Szakértő! A számviteli bizonylat kiállításával kapcsolatban lenne kérdésem egy korábbi kérdés-válasz kapcsán.(https://adozona.hu/kerdesek/2014_4_1_Ingatlan_berbeadas_szamviteli_biz_jku) Ha a bérbeadó (nem vált ki adószámot) és a bérbevevő is magánszemély, akkor készpénzes fizetés esetében elegendő az átadás-átvételi elismervény vagy nyugta? Ennek ellenére állíthatunk ki számviteli bizonylatot? A 15 százalékos szja-t fel tudom tüntetni nyilvántartás céljából a bizonylaton? Az átvételinél erre nincs lehetőség. Ugyanis a NAV-nak negyedévente szja-t kell fizetni. Ezt kellene bizonylatolni is. Hogyan tudom magánszemélyként befizetni ezt negyedévente? Milyen hivatkozással kell utalni ilyenkor? Az új törvények értelmében a bevételként elszámolható a bérleti díj és a közös költség is, erről állítom ki a bizonylatot, és emiatt gondolonám, hogy például havi 100 ezer forintos bevétel esetében a 10 százalékos költséghányad alkalmazása lehet a célszerűbb. Tehát ebből a bevételből levonom a 10 százalékot, és befizetem a NAV-nak a jövedelem utáni 15 százalékos szja-t negyedévente. Mi a helyzet a rezsi összegével? Arra egy sima átadás-átvételit állítok ki külön havonta? Köszönetel: Nikolett

Kell-e számlát kiállítani? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdés megválaszolásához kérem szíves segítségét. Társaságunk (kft.) magánszemélytől bérel próbatermet. Bérbeadónk természetes magánszemély, nem kért a bérbeadáshoz adószámot, és nem is jelentkezett be a NAV-hoz. Számviteli bizonylatot állít ki számunkra, amin feltünteti az adóazonosító számát. Elszámolhatjuk-e költségként ez alapján a számviteli bizonylat alapján a bérleti díjat, vagy számlát kellene ehhez kapnunk a bérbeadónktól? Számlát csak akkor tud kiállítani, ha van adószáma, de nem tudjuk meggyőzni, hogy kérjen adószámot, és számlát állítson ki nekünk. Minden hónapban bevalljuk és befizetjük a tőle levont szja-előleget. Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink