2541 találat a(z) számla cimkére
Határozott időszaki elszámolás
Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi – határozott időszaki elszámolású – témában kérném szíves tájékoztatásukat: Felek határozatlan idejű ingatlan-bérbeadási szerződésben éves díjfizetésben állapodnak meg. Elszámolási időszak: 01. 01-12. 31. Szabályozzák, hogy az éves díjról kiállításra kerülő számla kibocsátásának időpontja tárgyév 02. 28. napja, fizetési határidő az elszámolási időszak/tárgyév utolsó napja (12. 31.). Kérdés: Amennyiben az ellenértéket megfizető fél (bérlő) év közben a számla kibocsátását követően, de a fizetési határidőt megelőzően saját döntése alapján előbb fizet, az előlegfizetésnek minősül-e adófizetési kötelezettséget keletkeztetve? Előre is köszönöm válaszukat! Tisztelettel: Bodrogi Klaudia
Társasházi lakás telekrészének számlázása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Építőipari cég kétlakásos társasházat építene 2016. évben. Az új építésű lakásokat most már 5 százalékos áfával számlázhatja, a kérdésem az lenne, hogy a telekhányadot kell-e külön kiszámlázni, és ha igen, akkor arra a régi 27 százalékos áfamérték maradt-e a mérvadó? Válaszát köszönöm, Annamária
Számla: eredeti vagy másolat?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk partnerétől kapott egy számlát, melyen az szerepel, hogy másolati példány. Kértük az általuk kiállított számla eredetijét, vagy hiteles másolatát. Azt a választ kaptuk, hogy ezt már nem kell megkülönböztetni, elfogadható a másolat is. Valóban így van? Próbáltam utánanézni, de sehol nem találtam egyértelmű választ arra, hogy költségelszámolásra, illetve áfa-visszaigénylésre alkalmas-e az ilyen számla? Köszönöm a segítséget!
Online pénztárgép: itt vannak a szabályok, kinek kötelező, kinek nem
Cikk
Békén hagyja a kormány egyelőre a fodrászokat, kozmetikusokat, taxisokat, autószerelőket, és nem kell nekik kötelezően online pénztárgépet használniuk. Tekintettel ugyanakkor az e nélkül is széles kört érintő szabályokra, cikkünkben összefoglaltuk a pénztárgépes nyugtaadási kötelezettség fő szabályait.
Harmadik országból beszerzett termék áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaság harmadik országból szerez be terméket, amelyet egy vámügynök segítségével Németországban vagy Szlovéniában helyez szabad forgalomba, majd ezt követően Magyarországra szállíttatja, és feldolgozza. Az alábbi kérdésekre vonatkozóan szeretném kérni szíves segítségüket: 1. Az áfabevallásban mely időpontban, milyen bizonylat alapján és mely árfolyam használatával kell a beszerzéshez kapcsolódó áfát beállítani? 2. Az áfa alapja milyen tételeket kell hogy tartalmazzon? 3. A kapcsolódó 60-as bevalláson milyen kódot kell alkalmazni ahhoz, hogy az adóhatóság azt ne kifogásolja? 4. Van-e különbség a vámügynök segítségével bonyolított fenti ügyletek között a Németországban, illetve a Szlovéniában történő vámolásnál a társaság áfabevallásban alkalmazott gyakorlatára vonatkozóan? Segítségüket köszönöm.
Törölt adószámú cég - számlahelyesbítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság szolgáltatást vett igénybe, mely áfáját a szolgáltatás jellegénél fogva az áfatörvény időszakos elszámolású ügyletekre vonatkozó szabályai szerint kellett volna a számlán szerepeltetni. A szolgáltatások egyes időszakairól - hónapokról - kibocsátott számlákban a teljesítési idő tévesen került feltüntetésre, mert nem a fizetési határidővel egyező időpontokat alkalmaztak. A szolgáltatásokról befogadott számlák áfatartalmát az igénybe vevő előzetesen felszámított áfaként szerepeltette a bevallásában, a számlákon megjelölt - téves - időpontokban. Az adóhatóság utólagos áfaellenőrzése alapján megállapította, hogy a szolgáltatásról készült számlák formailag nem hitelesek, és áfa-visszaigénylésre nem használhatók. Utasította a társaságot, hogy a helytelen számlákat javíttassa ki az áfatörvény előírásainak figyelembe vételével. A szolgáltatást igénybe vevő társaság szeretné kijavíttatni a számlákat, azonban a szolgáltató társaság adószámát időközben - a szolgáltatás időszakát követő évben - törölték. Ebben a helyzetben mit tud tenni a formailag hibás számlák javíttatása érdekében a szolgáltatást igénybe vevő? Ha időközben a számlát kiállító társaságot törölték, milyen lehetősége és hivatkozási alapja van a számlát befogadónak, hogy az igénybe vett szolgáltatás előzetes áfája levonható legyen? Valamilyen adózási elv, vagy EU ítélet mint hivatkozás nem támasztja-e alá az előzetes áfa levonhatóságát ebben az esetben? Segítségüket köszönöm.
Közösségi termékértékesítés
Kérdés
Egy kft. egy külföldi EU-s partner megbízásából különböző termékeket gyárt. A gyártáshoz szükséges gyártóeszközöket a belföldi kft. saját részére beszerzi, majd továbbszámlázza azt az EU-s partner részére. A számlán eszközértékesítés van. Kiállítható-e számla vagy csak előlegnek minősül, ha tényleges birtokbaadás nem valósul meg? Ezen eszközöket nem adja át a partner részére, mert a termékgyártáshoz szükségesek, a gyártás ideje alatt továbbra is belföldön marad. A birtokbaadásra vélhetően csak a teljes projekt után kerül sor az EU-s partner részére, de ez akár 5-10 év is lehet. 1. Áfa szempontjából termékértékesítésről beszélhetünk-e, hiszen a birtokba vehető dolog átengedésére nem kerül sor, ugyanakkor a két fél megállapodása alapján a számla/előleg teljes kiegyenlítésekor a tulajdonjog átszáll az EU-s partner részére. 2. Ha a megállapodás úgy szól, hogy a tulajdonszerzés ténye a birtokbaadás időpontjában áll be, megvalósul a termékértékesítés vagy addig a kifizetett összeg előlegként kezelendő? 3. Mivel nem teljesül a 89. § azon kitétele,hogy igazoltan más EU-s országba kerüljön a termék, ezen értékesítés nem lehet közösségi adómentes értékesítés, így 27 százalékos áfatartalommal kell kiállítani a számlát? 4. Ha 5 év múlva megtörténik a birtokbaadás is, és így másik EU-s tagországba kerül a termék, az eredeti áfás számlát helyesbíteni lehet, hiszen már teljesül az adómentes közösségi értékesítés? Ilyen esetben mindig áfa-önrevíziót, illetve számviteli/könyvelési helyesbítést kell végezni?
Folyamatos teljesítésű ügylet számlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Folyamatos teljesítésű ügylet számlázásával kapcsolatosan kérném állásfoglalását. A könyvviteli szolgáltatásról szóló számla kiállítására általánosságban az elszámolási időszakot követő hónap elején kerül sor, fizetési határidő e hónap 12-e vagy a számla kiállítását követő 15. nap. Kell-e és hogyan történik ez esetben a számlázás, ha az ügyfél a számla kiállítását megelőzően – saját elhatározásából – fizet? Köszönettel:
2016. januári számla
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Cégünk évek óta szerződés alapján nyújt szolgáltatást a megrendelőjének, aminek az elszámolása negyedévente történt a negyedévet követő hónap 12-én. Így a számlázásnál az áfában a teljesítés időpontja a fizetési határidő volt eddig. Kérdésünk: mivel 2016. 01. 01-től megváltozik az időszakos elszámolású ügyletek teljesítési időpontja, így a 2016. 01.12-ei elszámoláskor a 2015. 10. 01-2015. 12. 31. közötti időszakról kiállított számlában a teljesítés időpontjaként 2015. 12. 31-ét kell feltüntetni? Válaszukat előre is köszönöm.
Saját számlájára utaltatta az ügyfelek támogatását
Cikk
Lezárult a nyomozás annak a mosonmagyaróvári nőnek az ügyében, aki a gyanú szerint egy Győr-Moson-Sopron megyei takarékszövetkezet kirendeltség vezetőjeként összesen harmincmillió forint összegű állami támogatáshoz jutott jogtalanul. A NAV győri pénzügyi nyomozói vádemelést javasolnak a Győri Járási és Nyomozó Ügyészségnek.
Előkerült bevétel
Kérdés
Adott egy művészeti tevékenységgel foglalkozó bt., amelynek mérlegfőösszege 402 ezer forint (mérleg szerinti eredmény 259 ezer forint). Tavaly decemberben elkértük a számlatömböt, lekönyveltük (minden záró bevallást időre elkészítettünk), azóta a vállalkozás folyamatosan leadta a számláit. Most újra bekértem a számlatömböket, és találtam 2 darab 2014. 12. 18-ai és 19-i számlát 140 ezer forint értékben. Szeretnék tanácsot kérni, milyen megoldások vannak erre a problémára?
Magyar áfaügyet vizsgál az EU
Cikk
Magyar ügy került az EU Bírósága elé, amely nagyon fontos eset lesz, mivel az adóellenőrzés során a fiktív számla – adólevonási jog témakörét érinti, írja blogbejegyzésében Fekete Zoltán Titusz, az RSM Zrt. adómenedzsere.
Ha hibás a számla, ilyen lehetőségek vannak a korrekcióra
Cikk
Jelent-e kockázatot, ha a számlán szereplő adat téves? Hogyan lehet korrigálni a formailag hibás számlát? Összefoglaltuk a gyakorlati tudnivalókat.
Felfüggesztett adószámú adózó számlája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy a felfügesztett adószámú adózó által kiállított áfás számla adója a befogadó félnél levonható-e? Előre is köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel.
Ausztriai építési tevékenység számlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem: I./ Hogyan számláz a magyar alvállalkozó a magyar fővállalkozó felé áfa vonatkozásában az alábbi esetben? 1./ Megbízó osztrák vállalkozás 2./ Fővállalkozó magyar cég 3./ Munka jellege: építési-szerelési munka ingatlanhoz kapcsolódó 4./ Osztrák megbízó rendelkezik Ausztriában érvényes építési engedéllyel 5./ Magyar fővállalkozó szerződést köt a magyar alvállalkozóval (építési szerelési munkára, például épületgépészeti kivitelezés) 6./ A szolgáltatás elvégzéséhez szükséges anyagot is az alvállalkozó szállítja ki Ausztriába 7./ Sem a magyar fővállalkozó, sem pedig az alvállalkozó jelenleg nem rendelkezik osztrák adószámmal 8./ A munka várhatóan 4 hónapig fog tartani Kérdésem: II./ Mikor kötelezhető ausztriai adószám kiváltására az alvállalkozó vagy a fővállalkozó? Várom szíves válaszukat! Köszönettel, Csorba Balázs