126 találat a(z) szállásköltség cimkére

Üzleti partner szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem tájékoztatását. Ügyfelemhez érkezett egy külföldi partner üzleti tárgyalásra. Több napig tartózkodott Magyarországon, ennek szállásköltségét ügyfelem rendezte a társaság nevére szóló számla alapján. Kérdésem ehhez kapcsolódóan, hogy ez természetbeni juttatásnak minősül-e az szja-törvény szerint, és keletkezik-e a szállásdíj után adó- vagy járulékfizetési kötelezettség? Hasonló eset, amikor gépjavítás céljából érkezik külföldről a partnercég alkalmazottja, akinek a szállásköltségét szintén ügyfelem fizeti számla alapján. Kérdésem szintén ugyanaz, hogy kell-e adót vagy járulékot fizetni ezután a szállásdíj után? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel Cselyuszka Antalné

Oktató szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk szerződést kötött külső céggel oktatás megtartására. Az oktató szállásköltségét, a szállodából a cégünkhöz történő utazását is mi fizetjük, a cég nevére szóló számla alapján. Ebben az esetben a szállodaszámlát és a taxiszolgáltatást is oktatási költségre kell könyvelni? Köszönöm szépen a válaszát!

Üzleti partner szállásköltsége 2. Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014. 09. 09-én a Conto Global Consulting Kft. által feltett kérdésre Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó válaszolt. A feltett kérdés közösségen belüli üzleti partnerre vonatkozott. A kérdésem az lenne, hogy a szakértő asszony válaszában megfogalmazott jogszabályhelyek és elszámolhatóság vonatkozik a közösségen kívüli partner szállásának kifizetésére is, ha az Magyarországon történik, és a magyar partner fizeti? Válaszát előre is köszönöm.

Közösségen belüli szállás – áfa elszámolása Kérdés

Egy cég rendszeresen dolgozik közösségen belüli országokban, dolgozóinak a szállást különböző apartmanokban és panziókban oldják meg. Itt áfás számlát kapnak, van-e arra lehetőség hogy a szállásra felszámított áfát visszaigényelje a 15ELEKAFA_K NAV nyomtatványon, illetve milyen megoldást lehet alkalmazni? Ez éves szinten nagyon jelentős összeget tesz ki, mivel közel 30-40 munkavállaló van kint folyamatosan, természetesen nem egész évben. Azt tudjuk hogy a különleges szabály vonatkozik rájuk, mivel az ingatlanhoz kötődik a szolgáltatás. Köszönöm előre is a segítségüket.

Szállás és étkezés továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy sportegyesület egy nemzetközi versenyre érkező harmadik országbeli csapat részére szállást és étkezést biztosít olyan formában, hogy a sportegyesület a szállást és éaz tkezés költségét az érkező nemzetközi csapat részére továbbszámlázza. A sportegyesület helyesen jár-e el a számlázáskor, ha a szállás díját 18 százalékos (ő nem kereskedelmi szálláshely-szolgáltató), az étkezés díját pedig 27 százalékos áfával növelten számlázza tovább a nemzetközi csapat részére? Válaszát előre is köszönöm.

Szállásköltség adózása Kérdés

Egy gyártósort svájcból rendeltünk, és a gyártó alkalmazottai jöttek megjavítani, mikor meghibásodott. A szállásukat mi fizettük a két szerelőnek, a kérdés, hogy az áfa visszaigényelhető-e, illetve kell-e járulékokat fizetni a szállásdíj után (egy magyar és egy svájci munkavállaló volt a két szerelő, a nevük szerepel a szállásról szóló számlán), valamin a társasági adóból levonható-e?

Gépkiállítás költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági gépeket forgalmazó cég gépkiállításra jár, és a hozzá kapcsolódó kiállítási költségek kapcsán felmerült bennem néhány kérdés. Mivel ezen kiállítások az ország különböző pontjain vannak, az ügyvezető és két alkalmazott hotelben szállnak meg, illetve étel- és italfogyasztásuk is van. Ezen költségek minek minősülnek? Kiállítás költsége? Reprezentáció? Áfásan elszámolhatók? Szintén ide tartozik, hogy a kiállításokon a standon frissítők, rágcsálnivalók is megtalálhatók, ezek elszámolhatóságával kapcsolatban is érdekelne véleménye! Köszönöm válaszát.

Szállásköltség megtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. pályázatot hirdetett. A pályázat nyertese részt vehet a nonprofit kft. által rendezett workshopon és előadásokon. Azonban a nyertesek között vidékiek, illetve határon túliak is vannak, így a kft. úgy döntött, hogy az ő szállás és utazási költségüket megtéríti. A pályázat nyertesei semmilyen jogviszonyban nem állnak a nonprofit kft.-vel. Kérdésem az lenne, hogy a nonprofit kft. ezt milyen formában teheti meg, és milyen adókat kell fizetni esetlegesen? Valamint milyen nyilvántartás szükséges, ha valaki autóval jön fel Budapestre? Válaszukat előre is köszönöm!

Utazásszervező társaság áfafizetés Kérdés

Kell-e áfát fizetni az utazásszervezéssel foglalkozó társaságnak a külföldön igénybe vett szállás, egyéb szolgáltatás után? Utazásszervezés: 1./ Magánszemély utas a Maldív-szigetekre utazik. – Számlázunk felé 5 800 000 forintot áfamentesen. Ez az összeg tartalmazza a repülőjegy, a reptéri illeték, a szállás és a biztosítás összegét. – Kapunk számlát a IATA-tól repülőjegyről, ami áfamentes, összege 400 000 forint – Reptéri illeték: 190 000 forint – Biztosítás: 20 000 forint – Szállás, ellátás: 4 500 000 forint, ami tartalmaz 12 százalék áfát. (Olyan számlát is kapunk például Mauritiusról, amelyen nincs áfa felszámítva.) Összes költség: 5 110 000 forint. Árrés: 690 000 forint a./ Kérdésem, hogy csak az árrés adózik, vagy a szállás 4,5 millió forintos számlája után is be kell állítani fordított adózásban csak a fizetendő áfát? Mert, ha a 3. országban igénybevett szolgáltatás után is be kell fizetni az áfát (1 215 ezer forintot), akkor nagyon veszteséges az egész. b./ Kérdésem, ha ugyanez a helyzet, csak unión belülre utazik az utas, akkor hogyan adózunk? Az utasnak kiállított számlában kell-e áfát felszámítani? Az unióban igénybevett szolgáltatás után van-e fizetendő áfa, ami csökkenti az árrést, és még az árrés után is adózunk, vagy a szolgáltatás után nincs adó, csak az árrés után? Köszönettel várom válaszukat.

Továbbszámlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Anyavállalatunk (Németország) két dolgozója magyarországi szállásköltség-számlájának továbbszámlázásánál hogyan kell a számlát helyesen kiállítani, ha a számla egészét költségnek könyveljük és nem igényeljük vissza az áfát? Illetve abban az esetben, ha visszaigényeljük az áfát? Válaszát előre is köszönöm: Andrea

Utazásszervezési tevékenység áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk utazásszervezéssel foglalkozik. Az áfa megfizetésével kapcsolatban szeretnénk állásfoglalást kérni, az alábbi eseteket figyelembe véve: 1./ Magánszemély utasnak számláztunk szállást Mauritiusra, a mauritiusi számla összege áfát nem tartalmaz. 2./ Magánszemély utasnak számlázunk áfamentesen tengeren túlra (szállás, repülőjegy, illeték, biztosítás). A szállásról kapott számla (Intour Maldives Pvt Ltd) 12 százalékos áfát tartalmaz. Kérdésünk: a.) Kell-e áfát fizetni a szállásról szóló számla után? b.) Vagy csak az árrés után? c.) Vagy a szolgáltatásról szóló számla után meg kell fizetni a 27 százalékos áfát (fordított adózással, és a levonható adóba nem tesszük), ezzel az áfával is csökkentjük a bevételt, és az így maradt árrés után is megfizetjük a 27 százalékos áfát?

Közvetített szolgáltatás Kérdés

Egy vállalkozás pályázatkészítéssel foglalkozik, valamint vállalja a hozzá kapcsolódó előadások, szakmai fórumok, tanulmányutak, konferenciák szervezését is. A vevő felé kiállított számlán szerepel az említett feladatok ellátása és a "A számla közvetített szolgáltatást tartalmaz " mondat is. Egy összeget számláz, 27 százalékos áfakulccsal. A beérkező számlái között van 18 százalékos áfás szállásdíj is, ami ide kapcsolódik, de ezt nem írja rá külön a számlára. Mi közvetített szolgáltatásként könyveljük, az áfát levonjuk, helyesen jár el a számlaírásnál? Vagy ezt külön sorba fel kell tüntetnie 18 százalékos kulccsal? Válaszát köszönöm.

Külföldi kiküldetés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetés esetén az étkezés nem számolható el. Az egyes meghatározott juttatásként 16 százalékos szja-val és 27 százalékos ehóval adózik. A napidíj a munkabéren felül jár a munkavállalónak, amit a kiküldetés költségeire kap. Ebből a napidíj 30 százaléka, de maximum 15 euró igazolások nélkül adómentes, a többi költségként számlákkal igazoltan adómentes, az efölötti rész bérnek minősül és bérként adózik. Példa: 100-15 euró= 85 euró. 60 euró számlákkal igazoltan szállás- és utazási költség. 85-60=25 euró bérként adózik. Vagy 100-60 euró (ami számlákkal igazolt szállás- és utazási költség)=40 euró, annak a 30 százaléka, vagyis 12 euró igazolások nélkül adómentes. Tehát 28 euró adózik bérként. Melyik elszámolás a helyes? Köszönöm.

Üzleti partner szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk külföldi (közösségi) partnerrel egy gép nagyjavítására kötött megállapodást. A gépet szét kell szerelni, hogy ki tudjuk szállíttatni. Ezt a munkát a külföldi cég emberei végzik el. Az itt-tartózkodásuk idejére a szállásukat a vállalkozásunk finanszírozza. Kérdés: elszámolható-e ez költségként, van-e adóvonzata?

Konferencián résztvevő partnerek szállása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk konferenciát szervez viszonteladó partnereink részére az új termékek bemutatása, újdonságok, változások miatt. Mivel a partnerek étkezést nem kapnak, a szállás költsége ebben az esetben eho-, illetve szja-mentes? Köszönettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink