23 találat a(z) részlet cimkére

Ingatlanértékesítés számlázása Kérdés

Pénzügyi lízing révén beszerzett ingatlan értékesítése Kérdés

Ingatlanbeszerzés teljesítés időpontja Kérdés

Nyílt végű pénzügyi lízing áfa Kérdés

Ingatlanértékesítés Kérdés

Egyéni vállalkozó részletre vásárolt telefont Kérdés

Egyéni vállalkozó részletre vásárolt telefont, amiről meg is kapta egy összegben a számlát. Havi részleteket a telefonszámlában fizeti. Kérdésem, hogy ő is visszaigényelheti egyösszegben a számlázott áfát? Üdv. Bakonyváriné

Befejezetlen házépítés számvitele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni. Építőipari cégünk házakat épít eladásra. Az építkezés 2018-ban kezdődött, néhány házra adásvételi szerződést kötöttünk. A szerződés szerint a vevők foglalót és vételárrészleteket fizetnek a szerződésben meghatározott ütemezés szerint. Az átadás, birtokbaadás 2019. évben fog megtörténni. A telkek cégünk tulajdonában vannak, a házakat alvállalkozó építi. Kérdésem, hogy az árbevétel mikor keletkezik? Az átadáskor, azaz az idei évben, vagy már a vételárrészletek is bevételt képeznek és esetleg ezzel szemben az arányos ráfordítást el kellene számolnunk? Tisztelettel.

Üzletrész vásárlása opciós vételi jog alapítással Kérdés

Egy cég üzletrészét a vevő, cég, magánszemély tulajdonostól vásárolja meg opciós vételi szerződés keretében. A vevő 4 éven át havonta meghatározott összeget fizet az üzletrész tulajdonosának. Az opciós díj kifizetésekor a vevőnek van-e adómegállapítási kötelezettsége? Az adó megállapításának mi a jogszabályi háttere és hogyan történik? A üzletrész bekerülési értéke az eladónál mikor vehető figyelembe?

Ingatlanvásárlás részletre Kérdés

Tisztelt Szakértő Cégünk iroda és raktár típusú ingatlant vásárolt. Adásvételi előszerződést kötöttünk (később lesz egy végleges szerződés), mely alapján részletekben fizetünk. Beruházásként kezeljük, mert X év múlva a cég tulajdona lesz az ingatlan, és ez felkerül a tulajdoni lapra is. De közben beköltöztettük a céget, és felmerülnek költségek, rezsi-, közös kötlség., ingatlanadó. Kérdésem az lenne, hogy ezeket 51 és 52 számlaosztályban kell kezelni, vagy nem? Minden hónapban számlát kapunk a részletekről és minden fentebb felsorolt költségről, de nem kezelném a beruházás részeként ezeket a költségeket, mivel tulajdonképpen olyan, mintha bérelnénk az ingatlant. Később a teljes vételárról lesz egy számla, és akkor aktiválom, mint tárgyi eszközt és tulajdonos lesz a cég. Köszönöm válaszát

Üzletrész-értékesités bevételének elhatárolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél tartós részesedés értékesítése történt 2017-ben jelentős nyereséggel. Az adásvételi szerződésben foglalt feltételek szerint a vételár kifizetése 72 hónap alatt történik. Kérdésem, hogy a vételár további éveket érintő része elhatárolható-e abban az esetben, ha az ellenérték kifizetéséhez az értékesítő cég 72 havi kölcsönt is nyújtott? Köszönöm!

Zárt végű pénzügyi lízinggel vásárolt tárgyi eszköz Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Az alábbi kérdésemre adott válaszát kérem megerősíteni az szja-törvény II. Értékcsökkenés leírás szabályai 1. (j) pontjának figyelembe vételével. Egyéni vállalkozó traktort vásárolt zárt végű pénzügyi lízinggel és 3 éves futamidővel. A beszerzés 2017-ben történt. Kérdésem, hogy 2017-ben elszámolhatja-e a lízingelt összeg egészét, mivel szabad vállalkozási zóna területén helyezte üzembe, vagy csak a kifizetett lízingrészlet összegét? II. Az értékcsökkenési leírás szabályai 1. Fogalmak: j) Tárgyi eszköz, nem anyagi javak 1996. december 31-ét követő részletfizetéssel történő vásárlása esetén – amennyiben a szerződés szerint a vevő legkésőbb az utolsó részlet törlesztésével vagy azt követően egy meghatározott időtartamon belül tulajdonossá válik –, a vevő egyéni vállalkozó a tárgyi eszköz, nem anyagi javak beszerzési árának egészére alkalmazhatja az e melléklet szerinti értékcsökkenési leírást, függetlenül a vételár kiegyenlítésének módjától. Köszönöm megerősítését vagy módosítását!

Lakáscélú támogatás több részletben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megállapodhat-e a munkáltató úgy a dolgozóval, hogy a nyújtandó lakáscélú kedvezményt a cég likviditási helyzetétől függő összegben, illetve több részletben folyósítja a munkavállaló részére, ha egyébként lakáscélú kedvezményre előírt feltételek teljesülnek? Például: a dolgozó májusban veszi át a lakást. Az adásvételi szerződésben foglalva a munkáltató vállalja, hogy a lakás átvételekor 3 000 000 forint lakáscélú támogatást folyósít, de amennyiben a cég tárgyévi eredménye ezt lehetővé teszi, akkor év végén még további 2 000 000 forint támogatást nyújt. A példa szerinti támogatást kizárja-e valamilyen körülmény, a vonatkozó jogszabályok alapján? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel Kőrösi Tamás

Osztalékelőleg kifizetése részletekben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes zrt. (nincs felügyelő bizottság) 2017. március 28-án részvényesi határozatban döntött a 2016. évi eredmény felhasználásáról, a 2016. évi adózott eredmény teljes mértékben osztalékkifizetésre kerül. Az osztalék 2017. május 28-án teljes mértékben ki lett fizetve, ugyanakkor 2017. május 28-án részvényesi határozatban döntés született osztalékelőleg kifizetésére is (az előző évi, 2016. évi beszámoló alapján), melynek egy része ki lett fizetve 2017. május 28-án, a maradék osztalékelőleg a likviditási helyzettől függően kerül majd 2017. évben kifizetésre. A 2017. május 28-ai osztalékelőlegről szóló részvényesi határozat alapján akár 10 osztalékelőleg kifizetés is lehetséges részletekben? A 2017. évi osztalékelőleg a saját tőke (szabad eredménytartalék) mintegy 20 százaléka, a jegyzett tőke a saját tőke 10 százaléka, így a saját tőkére vonatkozó előírások bőven az értékhatár alatt maradnak. Kizárólag csak a likviditási helyzet, ami az osztalékelőleg kifizetését korlátozza, de a döntéskor a vagyoni fedezet rendelkezésre áll. Köszönöm szíves válaszát.

Hibás, hiányos bevallási tervezet, részletfizetés: a NAV-küldemény gyakori okai Cikk

Már több mint félmillió személyijövedelemadó-bevallási tervezetet postázott az adóhivatal – tájékoztatta Tállai Adrás, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t.

Első lízingrészlet áfatartalmának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő Úr! Társaságunk nyíltvégű lízing keretében személygépkocsit vásárol. Az első lízingdíj áfa levonásáról egymásnak ellentmondó információk, állásfoglalások találhatók. Véleményem szerint, mivel az első lízingdíj megfizetéséig a gépkocsit nem adják át (általában ez az egyik feltétele a lízingnek) így használatba sem lehet venni, ebből következően sem céges, sem magánhasználat nem történhet, ezért ennek a lízingdíjnak az áfatartalma nem vonható le, mert nincs semmilyen arányosítási lehetőség. Ugyanakkor sok helyen – elsősorban az autó kereskedésekben – állítják, hogy már az első lízingdíj (lízingrészlet) áfája is levonható egy előre rögzített, és a későbbiekben is alkalmazott céges és magánhasználati arány alapján. Álláspontom szerint ez az álláspont az előbbiek miatt nem helytálló, és a jövőbeni használat arányai sem rögzíthetők előre. Összefoglalva: álláspontom szerint személygépkocsi esetén az első lízingdíj (lízingrészlet) áfája nem vonható le, mivel sem céges, sem magánhasználat nem történt ennek megfizetéséig. Kérem szíves válaszát, illetve véleményét arról, hogy álláspontom helytálló vagy nem.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink