114 találat a(z) ráfordítás cimkére
Nyugta befogadása harmadik országból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó vállalkozás vagyunk. Kollégáink Iránba szállítottak árut. Iránban vásárolt útdíjról, üzemanyagról, mosásról, szállodáról nem számlát, hanem csak nyugtát kaptak. Számunkra érthetetlen nyelven (új fárszi). Próbáltunk számlát kérni, de sajnos nem jártunk sikerrel. Az ilyen típusú vásárlásokról ők nem állítanak ki számlát. Költségként könyvelhetjük-e ezeket a bizonylatokat, vagy csak ráfordításba tehetjük be? Szükséges-e előre hivatalosan lefordíttatni a számlákat, vagy elegendő-e egy esetleges ellenőrzéskor? Köszönöm
Számlázás elévült időszakra bírósági ítélet alapján Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2018. évben jogerősen pert nyert vevőjével szemben, 2011-ben és 2012-ben teljesített szolgáltatásnyújtással kapcsolatosan. A követelés érvényesítéséhez számlákat kell benyújtanunk. A 2011. és 2012. évek adójogilag elévültek. Kérdésünk: a 2011-2012. évi teljesítéssel kapcsolatosan kiállított számlákban kell-e általános forgalmi adót felszámítani, és azt a vevőre áthárítani az adójogi elévülés ismeretében, vagy csak a szolgáltatás nettó értékét követelhetjük? Amennyiben az általános forgalmi adót a számlában át kell hárítani, úgy az adójogi elévülés miatt vállalkozásunknál egyéb bevételként jelentkezik, ami után a tárgyévben társaságiadó-fizetési kötelezettségünk van? Partnerünknél az elévülés miatt vissza nem igényelhető áfát egyéb ráfordításként kell könyvelni? Választ előre is köszönöm.
Vissza nem igényelt áfa könyvelése Kérdés
1. Nyílt végű autólízing könyvelésénél 50% magánhasználat miatt az áfa 50%-át helyezzük levonásba. Az áfa másik 50%-át egyéb ráfordításként könyveljük. Helyes-e így a könyvelés? 2. A telefonszámláknál az áfatörvény által meghatározott SZJ számoknál az áfa 70%-át helyezzük levonásba. A vissza nem igényelt áfa összegét is telefonköltségre könyveltük. Helyes-e a könyvelés így?
Polgárjogi társaság nyeresége Kérdés
Adott egy szerződésen alapuló polgárjogi társulás (pjt.), amelynek tagjai egy kft. és két független külső (nem kapcsolt) magánszemély, akik arra vállalnak kötelezettségek, hogy a két magánszemély pénzt utal a kft.-nek, amely ebből – a saját tevékenységét hozzátéve – hasznot produkál. A felek a projekten keletkező haszonból részesednek előre meghatározott arányban. A természetes személyeknek csak némi ellenőrzési (információkérési) joguk van, nem vesznek részt semmilyen formában a projektben, a kft.-vel nem állnak semmilyen munkajellegű jogviszonyban, illetve kapcsolatban. (Gyakorlatilag "csendestárs" szerepben vannak.) Mivel a pjt. nem önálló jogi személy, így nincs külön könyvelése, adózása, hanem a kft. könyvein belül elkülönítetten szerepel a projekt. A kft. a pjt. természetes személy tagjai által utalt pénzt kölcsönként tartja nyilván. A projekt és a felek közötti elszámolás korrekt, semmilyen vita nem terheli az ügyletet. Mivel a projekt a tervek szerinti nyereséggel zár, ezért jár a szerződésben járó, előre meghatározott "nyereség". A "nyereség" mértéke a betett tőke 5-10%-a közötti nagyság. Kérdések: Minek kell értelmezni a pjt. természetes személy tagjainak kifizetett "nyereséget": (1) kamatkifizetés, (2) egyéb összevonandó jövedelem vagy (3) külön adózó jövedelem? Hogyan kell elszámolni a kft.-nél a magánszemélyeknek kifizetett nyereséget? Tekinthető-e ez a ráfordítás a vállalkozás bevételszerző tevékenysége érdekében felmerült kiadásnak?
Számviteli elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A beszámolónk könyvvizsgálata során merültek fel az alábbi költségek, ráfordítások elszámolásával kapcsolatos következő kérdések. Abban kérem a segítségüket, hogy mi a helyes elszámolás költségnemek vagy ráfordítások között: – az ásványvíz-beszerzésnek, ha az védőitalként szolgál és ha nem védőital – a tevékenység jellegéből eredő kötelező védőoltás megvásárlásának – a dolgozók ellátása érdekében beszerzett különféle gyógyszereknek (láz- és fájdalomcsillapító, kötözőszerek stb.) – a foglalkozásegészségügyi szolgáltatás számlázott díjának – a társaság tulajdonát képező személygépkocsi után fizetendő cégautóadónak – a dolgozók év végi szja-bevallását készítő cég számlájának. Válaszukat és segítségüket előre is köszönöm.
Költség, ráfordítás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy egy kft. (mezőgazdasági tevékenységű) az alábbi kiadásait minek számolhatja el: – ásványvíz vásárlása a dolgozóinak (télen, nyáron, áfalevonási jog úgy tudom, nincs), – adomány telefonhívással (sms küldés), – parkolási díj (áfalevonási jog úgy tudom, nincs), – autópályadíj (áfalevonási jog úgy tudom, nincs). Köszönöm.
Társasház – kamatadó könyvelése Kérdés
Egyszeres könyvelést vezető társasház bankszámláján betétkamatot írtak jóvá, a következő sorban kamatadót terheltek. A levont kamatadó könyvelése és év végi beszámolóban történő szerepeltetése számomra gondot okoz. Kérdésem, hogy a kamatadót a ráfordításként érvényesíthető kiadások vagy a ráfordításként nem érvényesíthető kiadások között kell-e szerepeltetni?
Behajthatatlan követelés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. egyik vevője felszámolás alá került. A követelés bejelentése határidőben megtörtént, a regisztrációs díj is megfizetésre került. Az ügyvéd tájékoztatása alapján a követelés megtérülése nem valószínű. A kft. mérlegkészítésének időpontja március 31. Amennyiben a kft. kér behajthatatlansági nyilatkozatot a felszámolótól, akkor jól gondoljuk-e, hogy utána már nem követelheti a követelését, ha esetleg mégis találnak valamit a felszámolás alatt lévő cégnél? Ha a behajthatatlansági nyilatkozat dátuma még a mérlegkészítés időpontja (03.31.) előtt megérkezik, akkor a 2017. évre érvényesíthető társaságiadó-csökkentő tételként? Ilyen esetben a befizetett regisztrációs adó is elismert költség? (Jelenleg követelésként van nyilvántartva, melyik évben minősül át ráfordítássá? Köszönöm válaszukat!
Nagyot nőtt az alma és az állati termékek termelői ára Cikk
2017 szeptemberében a mezőgazdasági termelői árak 5,5 százalékkal meghaladták az előző év azonos időszakit, ami a növényi termékek árának 4,0, valamint az élő állatok és állati termékek árának 7,9 százalékos növekedéséből tevődik össze. A mezőgazdasági ráfordítási árak 2017 január–szeptemberében 0,7 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban, jelentette a KSH.
Társasági adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: sportegyesület részére szponzori szerződés keretében támogatást nyújt egy kft., ebben az esetben a támogatás összege vállalkozás érdekében felmerült ráfordítás? Milyen feltételeknek kell megfelelni, hogy ne legyen adóalapnövelő tétel? A sportegyesület nem látvány csapatsport támogatást kap. Köszönöm a választ.
Felfüggesztett, törölt adószám Kérdés
Tisztelt Adózóna, tisztelt Szakértők! Szeretném megkérdezni, hogy felfüggesztett adószám esetén a költségek, ráfordítások hogyan működnek a társasági adó, illetve az iparűzési adó alapjában, azaz csökkenthető-e az adóalap. Ugyanezt szeretném megkérdezni törölt állapotú adószám esetén is. Az adószám jelenleg is törölt állapotban van. Köszönettel: Hain Zoltán
Adófelajánlás tao-feltöltés terhére Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2016. 12. 20-án az adófelajánlás intézményével élve felajánlotta társasági adóját a látványcsapatsportok támogatására. A kérdésem az lenne, hogy a támogatás összege teljes egészében ráfordításként elszámolható-e, azzal adóalapot növelni nem kell? Illetve fontos kérdés, hogy az adókedvezmény a kiegészítő támogatásra is megilleti-e a céget? 800 000 Ft-ról volt szó, amelyből 700 000 Ft normál támogatás volt, 100 000 Ft a kiegészítő. Tehát az adó a teljes 800 000 Ft-os összeggel csökkenthető, vagy a kiegészítő támogatás esetén csak bizonyos százaléka? Köszönöm.
Munkavállaló lakáscélú hiteltörlesztésének támogatása Kérdés
A munkáltató a munkavállalójának lakáscélú hitelét a hitelt nyújtó banknak kifizeti, Mindenben megfelel a vonatkozó jogszabályoknak. Tehát a munkavállalónak adómentes lesz a támogatás, mi a helyzet a munkaadónál? Elszámolhatja ráfordításként, gondolom egyéb személyi jellegű ráfordításként? Van-e adóalap-növelési kötelezettsége? Cafetéeia elemként kell-e kezelni? Lehet csak egy munkavállalónak adni, szabályozás nélkül?
Parkoló térítés nélküli átadása Kérdés
Cégünk egy településrendezési szerződés keretében kötelezettséget vállalt úttest és parkoló építésére. A parkolót az önkormányzat átvette, cégünk megfizette az áfát az ügylet kapcsán. A könyvekből kivezettük a beruházás nyilvántartási értékét az egyéb ráfordítások között. Kérdésem, hogy társasági adó szempontjából ez a ráfordítás elismert költségnek bizonyul-e? Szükséges bármilyen adóalap-korrekció?
Tartozásátvállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéshez szeretném szíves állásfoglalását kérni: cégcsoporton belül az anyavállalatnak van szállítói tartozása egyik leánycége felé, ugyanakkor a leánycégnek van külsős szállítói tartozása, melyet három oldalú megállapodásban az anyacég tartozásátvállalással átvállal és részben elkezdi a tartozásokat kifizetni, ugyanakkor a leánycége felé nem fizeti ki a tartozást, tehát az átvállalt tartozást az anyacég ráfordításként elszámolja, társasági adóalapot növelni kell vele, a leánycég felé a tartozása továbbra is fennáll. A leánycég az anyacég által átvállalt külsős tartozást bevételként elszámolja, társasági adót csökkent vele és továbbra is kimutatja az anyacég részére nyújtott szolgáltatást kintlévőségként. Kérdésem, hogy ilyen esetben nem lehet kompenzálásról beszélni, illetve áfafizetési kötelezettség nem keletkezik? Valóban a külsős szállítónak fizetett az anyacég, de a leánycég felé fennálló kötelezettsége is létezik.Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária