120 találat a(z) pihenőidő cimkére
Napi pihenőidő Kérdés
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Napi pihenő szabályozása Kérdés
A tachográf nem játék Cikk
Egy nap alatt ismét két olyan járművezetőt értek tetten a NAV munkatársai Gyulánál, akik a menetíró készüléket kijátszva próbálták pihenés nélkül elérni úti céljukat, olvasható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján.
Egyszerűsített foglalkoztatás: beosztható a dolgozó a hét minden napjára? Cikk
Itt a mezőgazdasági idénymunka ideje, megnövekedett az egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozók száma. Olvasónk is ezzel kapcsolatban intézett kérdést hozzánk, melyet Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt meg.
Belföldi kiküldetés Kérdés
Fiatalkorúak munka- és pihenőideje, bérezése Cikk
A tizennyolcadik életévüket be nem töltött dolgozók kiemelt munkajogi védelemben részesülnek, az életkorukra, fejlettségi szintjükre tekintettel a munkáltatóknak az általánosnál szigorúbb szabályokat kell betartaniuk (munkaidő, pihenőidő, szabadság, munkavédelmi szabályok stb.). Ezek olyan speciális rendelkezések, melyeket abban az esetben is alkalmazni kell, ha a foglalkoztatásra nem munkaviszony keretében, hanem például iskolaszövetkezeti tagsági vagy megbízási, vállalkozási jogviszony alapján kerül sor.
Szabályos-e, ha a munkavállaló minden szombaton dolgozik? Cikk
A munkaidő és a pihenőidő beosztásáról kérdezett olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Pihenőidő Kérdés
Milliós bírság a kamion menetírójának manipulálása miatt Cikk
Egy hónapon belül több olyan teherautó-sofőrt is tetten értek a NAV munkatársai Gyula közelében, akik a menetíró készüléket kijátszva próbálták pihenés nélkül elérni úti céljukat.
munkaidőbeosztás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves állásfoglalását: egy gazdasági társaság olyan üzletet működtet, mely szombaton is nyitva van, 9–12 óra között. Alkalmazottainál a munkaidőbeosztás havi munkaidőkeretben történik, egyenlőtlenül elosztva a munka- és pihenőidőt, napi 8 órás munkaidő alapulvételével. Aggályom van a szombati munkavégzéssel kapcsolatban, mert úgy tudom, hogy munkaidőkeretben történő foglalkoztatás esetén a legrövidebb beosztható időszak 4 óra naponta. Abban az esetben is igaz ez, ha az üzlet szombati nyitvatartása pusztán 3 óra? Miként tudjuk ezt úgy áthidalni, hogy ne szegjünk törvényt? A másik kérdés számomra ezzel kapcsolatban az, hogy van olyan dolgozó, aki minden szombaton dolgozik ebben a három órában, és előtte a hét 5 napján is – bár nyilván nem minden nap 8 órát. Nem aggályos az, ha így nem kapja meg a heti 2 pihenőnapját? Arról is olvastam hogy ilyen esetben elegendő lehet az, ha a pihenőidő eléri a folyamatos 40 órát, ami biztosított, mert ha szombaton 12 órakor zár az üzlet és csak hétfő reggel nyit 9-kor, akkor ez teljesül. Ezzel megfelel a cég a vonatkozó előírásoknak? A beosztás mindig összhangban van a ledolgozott órákkal. Pótlékköteles így a foglalkoztatás? Válaszát köszönöm!
Manipulálta a tachográf adatait a kamionsofőr, lebukott Cikk
Távirányítóval manipulálta a teherautó-sofőr a tachográf adatait, hogy a kötelezően előírt pihenőidők nélkül haladhasson.
Kötetlen munkaidőbeosztás: hogyan alkalmazható, mik a buktatói? Cikk
A kötetlen munkaidőbeosztás egyre elterjedtebb, hiszen ilyen esetekben a munkáltató egy sor kötelezettség alól mentesül. Nem tartja nyilván a munkavállaló munka- és pihenőidejét (a szabadság kivételével), valamint nem érvényesülnek a munkaszüneti napokra érvényes, illetve a vasárnapi munkavégzés korlátjai sem. Kötetlen munkaidőbeosztás azonban csak meghatározott esetekben alkalmazható, a helytelen alkalmazás komoly következményekkel járhat.
A tachográf és a mágnes nem barátok Cikk
Rövid időn belül két olyan teherautó-sofőrt is tetten értek a NAV munkatársai Gyula közelében, akik a menetíró készüléket kijátszva próbálták pihenés nélkül elérni úti céljukat, olvasható a NAV oldalán.
Túlóra megváltása pihenőidővel (csúsztatás) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a túlóra elrendelésére hétköznap (rendes munkanapokon) kerül sor, az így ledolgozott idő egy az egyben (3 óráért 3 óra pihenőidő) megváltható pihenőidővel? Ebben az esetben semmilyen bérpótlékot nem kell elszámolni és kifizetni, amennyiben így egyeznek meg a felek? Nem hétvégi munkavégzésről van szó, kizárólag hétköznapiról. Válaszát előre is köszönöm!