2013 találat a(z) nyugdíj cimkére
Nyugdíj, rokkantsági ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk öregségi nyugdíjasnak minősül, viszont rokkantsági ellátásban is részesül. A nyugdíjfolyósító tájékoztatta, hogy az öregségi nyugdíjának összege kedvezőtlenebb, mint a jelenlegi rokkantsági ellátás összege, így az eljárást az igénybejelentéskor tett nyilatkozata alapján megszünteti. A fentieket figyelembe véve ezek szerint nyugdíjasként nem foglalkoztathatom? gy nem részesül a nyugdíj melletti munkavégzés adókedvezményeiben? Válaszát előre is köszönöm.
Nyugdíjszabályok: tartási kötelezettség, bankszámla, behajtás Cikk
Ki kötelezett az árva, illetve az idős ember tartására? Milyen bankszámlára utalható a nyugdíj? Hogyan fizetteti vissza a nyugdíjbiztosító a jogalap nélkül juttatott összegeket? Egyebek között ilyen változtatások szerepelnek a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény több rendelkezését pontosító, T/3127. számon benyújtott törvényjavaslatban.
Állami nyugdíj-előtakarékosság, egyszerűbb adózás: ezt rejti a versenyképességi csomag Cikk
A kormány elé kerül szerdán a versenyképességről szóló javaslatcsomag, amelyet hétfőn fogadott el a Nemzeti Versenyképességi Tanács (NVT) – jelentette be Varga Mihály a testület ülését követő sajtótájékoztatón.
Nők 40 mellett evás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném segítségét kérni. Nők negyven éves munkaviszonya alapján nyugdíjas személy eva szerint adózó egyéni vállalkozó és munkaviszonyt is létesített. Az eva szerint a járulékalapot a következő év január 12-éig állapítja meg és fizeti meg, bevallani az eva-bevallás szerint pedig havi bontásban fogja. Kérdésem, hogy a nyugdíj melletti jövedelmet az egyéni vállalkozásnál éves szinten és év végén kell figyelni, vagy havi könyvelés szerint havonta? Vagy év közben csak a bért nézem és januárban bejelentem, hogy túllépte a jövedelme a 2 484 000 forintot, és ezért a decemberi nyugdíját vissza kell fizetnie. Tehát köteles vagyok-e figyelni, hogy már novemberben több lesz a jövedelme, vagy csak év végén? Természetesen a bért havi szinten figyelem, csak a vállalkozás a kérdés. Köszönettel
Nyugdíjcsalás: húsz év után bukott le a vádlott Cikk
Társadalombiztosítási juttatással való visszaélés vétsége miatt emelt vádat a Győri Járási és Nyomozó Ügyészség egy győri nő ellen, mert húsz éven át felvette halott édesanyja nyugdíját – közölte Takács Péter, Győr-Moson-Sopron Megyei főügyész.
Nyugdíj alapja őstermelőnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő a minimálbértől kevesebb járulékalap után fizeti a nyugdíjjárulékot. Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelmével együtt meghaladja a jövedelme a minimálbért, a nyugdíj összegének kiszámításakor van-e szolgálatiidő-arányosítás?
Kata és a nyugdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a vállalkozó másodállásban katás, a 25 ezer forint befizetési kötelezettség teljesítésével hogyan alakul a szolgálati idő számítása és a nyugdíj összege? Arányosan növekednek ezek? Segítségét előre is köszönöm!
Ne dobja ki a dolgozók papírjait! Változnak az iratőrzési szabályok Cikk
Sokszor előfordul, hogy egy vállalkozás 10-20, sőt akár 30 évvel korábbi időszak vonatkozásában kap felszólítást, hogy jogviszonyt vagy bért igazoló adatokat közöljön. Ugyanakkor jelenleg nincs egyértelmű előírás arra, hogy a bér- és munkaügyi adatokat az általános elévülési időn túl is köteles a munkaadó megőrizni. Ezen változtatna egy közelmúltban benyújtott törvényjavaslat.
Romániából és Magyarországról igényelt nyugdíj Kérdés
Kedves szakértő! Romániában jogosult lenne munkavállalónk nyugdíjra, ugyanakkor Magyarországon, ha meg lesz a 20 éve, itt is jogosult lehetne nyugdíjra? A korhatár betöltése után szeretne mindkét országból külön-külön nyugdíjat kapni. Lehetséges ez?
Főállású egyéni vállalkozó minimálbérnél magasabb jövedelme Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünkhöz került egy egyéni vállalkozó, aki – főként a magasabb nyugdíj reményében – évek óta magasabb jövedelem után fizeti meg a járulékokat, mint a garantált bérminimum. Az Adózóna egyik korábbi kérdésre adott válaszában (https://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Amikor_az_is_baj_ha_a_vallalkozo_tobb_jarul_MODQK0) azt olvastam, hogy "a Tbj. 29. paragrafus (3) bekezdése egyértelműen rögzíti, az átalányadózó egyéni vállalkozó a nyugdíjjárulékot átalányban megállapított jövedelme, de havonta minimum a minimálbér alapul vételével köteles megfizetni. A vállalkozónak nincs módja ettől eltérő (magasabb) összeg után nyugdíjjárulékot fizetni, és így magasabb nyugdíj alapjául szolgáló jövedelmet szerezni. Nyilatkozattal magasabb összegű járulékfizetést kizárólag a mezőgazdasági őstermelő vagy az eva szerinti adózást választó egyéni vállalkozó vállalhat." A kérdéses egyéni vállalkozó tételes költségelszámolással állapítja meg a jövedelmét. A HVG TB-különszámában az szerepel, hogy a járulék alapja "legalább" a minimálbér, illetve a garantált bérminimum, ami számomra azt jelzi, hogy a járulékalapja ennél magasabb is lehet. Azonban a 1858-as bevallásban valóban csak az evás vállalkozó és az őstermelő nyilatkozhat magasabb járulékalapról. Jogszabályokból nem tudom egyértelműen kihámozni, hogy a tételes költségelszámolású egyéni vállalkozó esetében mi a helyzet. Fizethet magasabb kivét után járulékot? És ha igen, akkor ez mióta lehetséges? Válaszát előre is köszönöm!
Nyugdíj visszamenőleges megállapítása, jövedelemkorlát Kérdés
Tisztelt Szakértő! 40 évet meghaladó nyugdíjjogosultsági szolgálati idővel rendelkező nő munkavállaló 2018. augusztus 1-jéig visszamenőleg kérelmezi a nyugdíja megállapítását . Hogyan vonatkozik a Tbj. 83/B paragrafusa szerinti jövedelemkorlát (a minimálbér 18-szorosa) az augusztus hónaptól megszerzett jövedelmére akkor, ha a visszamenőleges kérelmet 1.) 2018. november 10-én vagy 2.) 2019. január 10-én nyújtja be? Ez idő alatt a munkavállalótól a munkabére utáni járulékok levonásra és megfizetésre kerültek. Köszönöm a válaszát!
Rosszul számolt nyugdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015 elején nyugdíjba mentem, jelenleg nyugdíj mellett végzem a vállalkozásomat. 1980-ban lettem kisiparos, majd vállalkozó a 90-es évek elején, amikor jogszabály miatt váltottunk foglalkozási formát. A kisipari tevékenység alatt a járulékot csekken fizettük. A nyugdíjszámítás során az 1989-90., 91., 92-93. éveket nem vették figyelembe azzal, hogy nem fizettem járulékot. Időközben, de már jóval a fellebbezési határidő után megtaláltam a befizetési csekkeket, a másolatokat elküldtem a tb szervhez, illetve azóta több helyre, de az ügy mindig visszakerül a tb szervhez, akik viszont, arra hivatkozva, hogy a fellebbezési idő lejárt, nem foglalkoznak ügyemmel. Kérdésem: van-e valami lehetőség nyugdíjam újraszámolására, vagy ha nincs, a befizetett összeg visszafizetésére, figyelembe véve az eltelt időszak inflációját és kamatait.Válaszát köszönettel várom!
Időskor új dimenzióban – Így is lehet? Cikk
Az idősek arányának emelkedése a XXI. század európai országainak legmeghatározóbb demográfiai folyamata, amely egyéni és társadalmi szinten is számos kihívást tartogat. A WHO definíciója szerint az aktív idősödés azt jelenti, hogy az életminőség ebben az életszakaszban is javítható, s fenntartható az önállóság, a szabadidő tartalmas eltöltése – írja a napi.hu.
Az LMP törvényjavaslattal változtatna a nyugdíjprémium számítási gyakorlatán Cikk
Az LMP törvényjavaslattal változtatna a nyugdíjprémium számításának gyakorlatán a kisnyugdíjasok érdekében – közölte a párt frakcióvezető-helyettese vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján.
Külföldi nyugdíjas adózása Magyarországon és külföldön Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2 fő német állampolgár áttelepült Magyarországra, van regisztrációs kártyája, lakcímkártyája. Az egyik állampolgárnak megszűnt a külföldi biztosítási jogviszonya, itt Magyarországon fizeti meg az egészségügyi szolgáltatási járulékot. A másik állampolgárnak megmaradt a külföldi biztosítása. Annak az állampolgárnak, akinek megmaradt a külföldi jogviszonya, a nyugdíja több összetevőből áll. Kap állami nyugdíjat + szakmai tagok szervezetétől (könyvvizsgálók nyugdíjalapjából) nyugdíjat, valamint társasági nyugdíjalapból kap nyugdíjat. Ez utóbbit nem csak havonta kapja, de egy egyszeri járandóság is jár neki. Ezekkel a jellemzőkkel a kettős adózás elkerülése miatt milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik külföldön és Magyarországon? Válaszát előre is köszönöm!