266 találat a(z) nyilatkozat cimkére

Pénzmosás elleni törvény Kérdés

Tisztelt szakértő! Következő témában szeretném segítségét kérni. Társaságunk rendszeresen fizet be nagyobb összegeket szerződéses partnereink bankszámlájára. Ezek az összegek szállító számlák kiegyenlítései. Vagy az egyik tulajdonos, vagy egyik vezetőnk viszi a partnercég bankjába a készpénzt. Tevékenységünk során nem igazán tudjuk csökkenteni a készpénzbevételünket. Ezen még a banki terminál kiépítése sem sokat segített. A készpénz befizetése a saját bankszámlánkra jelentősen megnövelte az amúgy sem kevés banki költségeinket. Ennek kiváltására találtuk ki a szállító számlák ilyen módon való kiegyenlítését. NAV-állásfoglalás alapján ennek semmi akadálya, mivel két cég között nem számít készpénzfizetésnek, ha legalább az egyik cég bankszámlája érintett a tranzakcióban. Ez nálunk megvalósul. Viszont júliustól dolgozóink akár egy órát eltöltenek a bankban, ha nagyobb összeget akarnak befizetni, mivel egy több oldalas nyilatkozatot kell kitölteni minden alkalommal, a pénzmosás elleni törvény változása miatt. Kérdésem az lenne, hogy nincs erre valami megoldás? Helyes a bank eljárása, hogy ugyanaz a befizető, minden egyes pénzbefizetésnél kitölti ugyanazt a nyilatkozatot? Ráadásul nincs olyan opció a nyilatkozaton, hogy cég nevében fizet be, mindig mint magánszemély nyilatkozik. Köszönöm szíves válaszát

Költségtérítés Kérdés

A 39/2010. kormányrendelet 4. § d) pontja a gyerekre nézve pontosan mikortól hatályos? Köteles-e nyilatkoztatni a munkáltató gyerekről, életvitelszerű lakhelyről vagy a dolgozónak kell kérnie a költségtérítést és nyilatkoznia? Ha nincs dolgozói nyilatkozat, fennáll-e a kötelezettsége a munkáltatónak? Ha volt 10 év alatti gyerekes, de ők nem nyilatkoztak ez irányban, a munkáltató nem adott eddig ilyen költségtérítést, visszamenőleg utólag fizethet-e egyben, illetve köteles-e fizetni? Köszönöm

Az élettársak automatikusan nem örökölnek egymás után Cikk

Az élettársaknak is érdemes hivatalossá tenniük kapcsolatukat valamilyen módon, hiszen például a családi adókedvezmény vagy az özvegyi nyugdíj csak akkor érhető el számukra, ha igazolni tudják élettársi viszonyukat – mondta Toldi Judit közjegyző az M1 szombati műsorában.

Utazásszervezés – nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy utazási irodánál egy cég utat rendel. A személy, aki utazik, megbízási jogviszonyban áll a céggel. Milyen nyilatkozatot kell kapnia a szervezőnek a cégtől? Utas, vagy nem utas? Árrés áfa, vagy normál áfa? Köszönöm a segítséget!

Előnyösen változnak a katázás szabályai Cikk

Több ponton is kedvező változásokat fogadott el a katás adózókra a tavaszi adócsomagban az Országgyűlés.

Ha tévedett, ha meggondolta magát – ilyenkor javíthat áfanyilatkozatán Cikk

Legyen áfás, vagy alanyi mentes, pénzforgalmi elszámolásra jelentkezne be? Az adózónak tevékenysége megkezdésekor nyilatkoznia kell a választott adózási módról. Ismertetjük, hogy mikor, milyen esetekben változtathat korábbi döntésén.

Az átutazóknak is nyilatkozniuk kell a készpénzről Cikk

Nyilatkozattételi kötelezettség vonatkozik a 10 ezer eurót (mintegy 3,1 millió forint) meghaladó készpénzösszegekre az unió tagállamainak területén található repülőterek nemzetközi tranzitterületein – ismertette döntését az Európai Unió Bírósága csütörtökön.

Osztalék kifizetési nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves segítségét: néhány évvel ezelőtt volt egy olyan szabályozás, hogy az ügyvezetőnek (elektronikus úton) nyilatkozatot kellett benyújtania a cégbíróság felé, amely az alábbihoz hasonló szöveget tartalmazta: "az osztalék kifizetése nem veszélyezteti a társaság fizetőképességét, illetve a hitelezők érdekeinek érvényesülését". A kérdésem az lenne, hogy ezen dokumentumot még mindig be kell-e nyújtani az illetékes szervhez? Válaszát előre is megköszönve tisztelettel maradok!

Fordított adózás nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő, Az áfatörvény szerint építési engedélyköteles ingatlan létrehozására, bővítésére és átalakítására irányuló építési-szerelési szolgáltatásokra fordított adózás vonatkozik, ha a szolgáltatás igénybevevője erről írásban nyilatkozik. Kérdésem: amennyiben a szolgáltatás igénybevevője és nyújtója között szerződés születik az adott szolgáltatásra vonatkozóan, amiben rögzítik a fordított adózás tényét és építésiengedély-köteles voltát, akkor szükséges-e még külön nyilatkozat kiadása a szolgáltatónak a fordított adózás alkalmazására vonatkozóan, vagy a szerződés már írásbeli nyilatkozatnak minősül?

Önkéntespénztári munkáltatói hozzájárulás: itt van a NAV tájékoztatója Cikk

Nem kell nyilatkozatot kérnie a munkáltatónak arról, hogy munkavállalója rajta kívül más juttatótól is részesült-e önkéntespénztári hozzájárulásban – közölte a NAV.

Fúrt kút az udvaron? Jön az új teher a tulajdonosoknak Cikk

Nyilatkozniuk kellene a jövőben a fúrt kutak tulajdonosainak egyebek között arról, hogy a kútból naponta maximum hány köbméter vizet vesznek ki, milyen szivattyúval vételezik a vizet, milyen átmérőjű vezetéken (acél, műanyag) jut el a víz a házi, illetve a locsolást biztosító vízellátó berendezésig.

Csődegyezség előtti különalkuról döntött a Kúria Cikk

Közvetlenül a csődeljárás előtt a bajba jutott társaság ügyvezetője rokonok és barátok részére tartozáselismerő nyilatkozatokat tett, akik a csődegyezség során rontottak a hitelező bank pozícióin. A bank követelése miatt perbe fogta az új hitelezőket. Az ügyre a Kúria tett pontot.

Számlázás harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szolgáltatást végez külföldre is (nem magánszemélynek), mely szolgáltatás teljesítési helye az áfatörvény szerint a megrendelő székhelye, így nem számítunk fel áfát a szolgáltatásra, amennyiben adóalanyról van szó. Az EU-ba számlázással nincs gond, a partner adószámát könnyen le lehet ellenőrízni a VIES rendszerben. Amikor harmadik országba számlázunk, az adószámot elkérjük, vagy egy igazolást arról, hogy a partner adóalany. Ezzel igazoljuk, hogy mi megtettünk mindent annak érdekében, hogy adóalanynak számlázunk, ezért nem számítunk fel áfát. (Megjegyzésben beírjuk, hogy a vevőt terheli az áfa.) Egy japán partnernek számláztunk, aki azt írta kérdésünkre, hogy nincs adószáma, ezért felszámítottuk az áfát. A partner nem akarja elfogadni a számlát, mert szerinte áfa nélkül kell számláznunk. Kértük, akkor küldjön egy igazolást, vagy nyilatkozzon, hogy adóalany, de sajnos eredménytelenül. Kérdésem, amikor harmadik országba számlázunk (nem magánszemélynek), mindenképpen kell igazolni a partnernek, hogy adóalany (vagy más, például USA)? Amennyiben nincs ilyen igazolásom, a NAV elfogadja a számlát? Válaszukat előre is köszönöm szépen!

Szja 1+1%: külön kell rendelkezni, ha a NAV készít bevallástervezetet Cikk

Aggódnak a szja 1 százalékára váró szervezetek, hogy ha a NAV által elkészített adóbevallási tervezet automatikusan adóbevallásnak minősülhet, sok adózó megfeledkezik rendelkezni az 1+1 százalékról, sőt vannak, akik azt hiszik, hogy ezt a „kényelmi” adóbevallást választóknak erre nincs is lehetőségük.

Bortermelők: nyilatkozniuk kell a NAV-nál Cikk

Minden bortermelőnek kötelező bejelentenie március 10-éig, hogy április 1-jétől egyszerűsített adóraktári engedélyesként vagy kisüzemi bortermelőként kíván tovább tevékenykedni. A változás a termelők több mint 90 százalékának jelenthet könnyítést – hívta fel a figyelmet a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT).

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink