11 találat a(z) munkaeszköz cimkére

Céges laptop, vásárlási korlátok Kérdés

Munkáltatói felelősség a munkabalesetben. Kúriai határozat Cikk

A Kúria friss eseti döntésében a munkáltató munkabalesetekért való felelősségét vizsgálta. Ezzel összefüggésben megerősítette, hogy a megfelelő munkaeszköz biztosítása a munkáltató feladata. Ez a kötelezettség azonban számos, egyéb kötelezettséget is takar. Az ügy (BH2023.42.) tanulságait az alábbiakban mutatjuk be.

Saját eszközzel végzett munka Kérdés

Tárgyi eszköz – figyelési idő Kérdés

Szemüveg elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakártő! Egyik cégem igazgatója csináltatott egy monitoros munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveget – optometrista igazolást mellékelve – 426 840 forintért. Kérdésem, hogy van-e felső határa az így vásárolt szemüvegnek, és milyen jogcímen könyvelhetem el (munkaszemüveg)? Lehet-e 100 százalékban költségként elszámolni, vagy adózni kell utána? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Munkaviszony megszünésekor megtartható munkaeszköz adózása Kérdés

Tisztelt Hölgyem vagy Uram! Kérem szíves segítségét azzal a kérdéssel kapcsolatban, ha a munkavállaló munkaviszonya közös megegyezéssel szűnik meg, akkor az általa megtartható tárgyi eszköz értéke miképpen adózik? Ebben az esetben, ha a megtartható eszköz laptop, telefon, az utolsó munkában töltött napra kiszámolt nettó érték a munkabér részét képezi, vagy egyéb juttatásként adózik? Illetve ezzel egyidejűleg a tárgyi eszköz levonásba helyezett áfája visszafizetendőnek minősül? Vagy milyen más módon keletkeztethet adókötelezettséget az ügylet? Köszönöm szépen a segítséget előre is.

Munkabérből való levonás hozzájárulásának esetei Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérem tanácsát: A munkavállaló hozzájárulhat-e a béréből történő levonáshoz előre is, és ha igen, milyen módon? Vagy a munkáltatótól jogszerű-e, ha ilyeneket köt ki, akár szerződésben, akár ha ilyet tüntet fel átvételi elismervényen, vagy hasonlón (lásd lejjebb)? Elsősorban konkrét esetre gondolok, például: - tanulmányi szerződésben kikötik, hogy szerződésszegés esetén munkavállaló hozzájárul a munkabérből történő levonáshoz, vagy - átvesz számítógépet, telefont, munkaruhát a munkáltatótól, és mikor ennek tényét aláírja, a papíron szerepel az, hogy hozzájárul ahhoz, hogy ha az eszköz tönkremegy vagy eltűnik, akkor a megállapított összeget levonja a munkáltató a munkabérből. Vagy szerződésben szerepel ugyanez. A munkáltató és a munkavállaló szemszögeiből: jogszerű-e ilyen kikötés, és a munkavállaló hivatkozhat-e a kikötés semmisségére, ha egyszer aláírt ilyet és a munkáltató érvényt szerezne a papíron írtaknak? Segítségét köszönöm. Tisztelettel.

Megbízás vagy munkaviszony: mi köze ehhez a fogorvosnak? Cikk

Sokadszorra merül fel a kérdés, hogy adott tevékenységet végzőket lehet-e megbízási szerződéssel foglalkoztatni. Egy friss olvasói kérdésben a fogorvosok és asszisztenseik esetében fogalmazódott meg, hogy helyénvaló-e a megbízási szerződés. Ennek kapcsán dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszában sorra vette a megbízási, illetve a munkaviszonyos szerződés alkalmazásának fontos ismérveit.

Szemüveg viselése Kérdés

Nyomdában dolgozó könyvkötő kolléga általa is bevallottan rosszul lát szemüveg nélkül. Szemüvegben viszont megfájdul a feje. Többször előfordult, hogy a rossz látása miatt kárt okozott, anyagi és erkölcsi kárt (jó hírnév, bizalom rontása) egyaránt. Érdeklődöm a következőkről: 1. Kötelezhető-e a kolléga szemüveg viselésére? Amennyiben igen: 2. Ha nem viseli a szemüvegét munkaidőben, vagy annak egy részében, az minősülhet-e nem munkaképes állapotnak az ezzel járó szankciókkal? 3. Ha nem hajlandó viselni, vagy nem az egész munkaidő alatt, akkor ez végső esetben lehet-e ok a felmondásra? 4. Ha abból kifolyólag okoz kárt, hogy nem viseli a szemüveget, az vétlen vagy szándékos károkozásnak számít?

Biciklivel jár dolgozni az ügyvezető? Így számolhatja el a cég a költséget Cikk

Egy cég kerékpárt kíván vásárolni, amellyel az ügyvezető részben munkába jár, részben pedig munkát végez, ezzel közlekedik, illetve anyagot is szállít. El lehet-e számolni a kerékpár beszerzését, illetve levonható-e az áfa? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Kerékpár elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég kerékpárt kíván vásárolni, amellyel az ügyvezető részben munkába jár, részben pedig munkát végez, ezzel közlekedik, illetve részben anyagot is szállít. El lehet-e számolni a kerékpár beszerzését, illetve levonható-e az áfa? Tisztelettel várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink