10 találat a(z) munkabeosztás cimkére

Készenléti jellegű munkakör: ténykérdés, nem megállapodásfüggő, de anélkül nem alkalmazható Cikk

A munkaidőbeosztási könnyítések okán a munkáltatók előszeretettel alkalmazzák a készenléti jellegű munkakör szabályait, ráadásul – a munkaügyi ellenőrzések adatai alapján – sok esetben alaptalanul. Cikkünkben összefoglaltuk, mire kell ügyelniük a munkáltatóknak annak érdekében, hogy ne szembesüljenek munkaügyi bírsággal, illetve vesztes munkaügyi perekkel.

Munkarend Kérdés

Havibéres időkeretes távolléti díj számítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: cégünknél a havibéres dolgozók munkaidőkeretben dolgoznak. Hogyan számítódik a távolléti díj abban az esetben, ha például egy hónapban az OEP naptár szerint 20 munkanap (160 óra) van, de a dolgozók csak csak 18 napra (144 óra) vannak beosztva? Alapbér/160 vagy alapbér/144?

Heti 48 órás munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk heti 48 órás munkaidőkeretben akarja foglalkoztatni a munkavállalót, rendes munkaidőben. Szerintem ez nem lehetséges, mert ha az év 52 hetéből minden héten 48 órára van beosztva a munkavállaló rendes munkaidőben, az akkor heti 48 órás munkaviszony. Szerintem nem lehet heti 48 órás munkaviszonyt létesíteni a munkavállalóval (max. 40 órásat lehet csak). Az egy másik dolog, hogy a munkaidőkeretben egyenlőtlenül osztja be a munkáltató a munkaidőt, és előfordulhat heti 48 órás beosztás is. De ennek ellenére az 1 havi vagy 4 havi munkaidőkeret végére, akkor sem lehet több a rendes munkaidőben ledolgozandó órák száma, mint a munkaidőkeret munkanapjai szorozva 8 órával, nem? Mi erről a véleménye? Köszönöm válaszát

Minden tizedik munkavállaló feketén dolgozik Cikk

A foglalkoztatók kétharmadánál tártak fel munkaügyi jogsértéseket a hatóságok; továbbra is meghatározó a feketefoglalkoztatás, az ellenőrzött munkavállalók csaknem 12 százaléka így dolgozik – írja a Világgazdaság.

Vezénylés tartalma, formai követelménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közalkalmazottként egy kórház betegszállító részlegén gépjárművezetőként dolgozom heti 40 órás munkarendben, 8, illetve 12 órában. A következő havi vezénylést mennyi idővel elöbb kell elkészíteni, illetve a dolgozónak mennyivel előbb köteles azt átadni a munkáltató? A munkáltatónak figyelembe kell-e vennie a munkavállaló kéréseit, hogy esetleg melyik nap nem tudna dolgozni? A munkáltatónak meg kell-e kérdeznie, hogy van-e ilyen nap esetleg? Mit kell tartalmaznia egy vezénylésnek (kiállító aláírása, dátum stb.)? A munkavállalónak aláírásával igazolni kell-e, hogy tudomásul vette és elfogadta a vezénylést? Ha nem kérik az aláírásunkat, s mégis köteleznek, hogy így dolgozzunk, akkor mi a teendő? Ha nem felel meg a vezénylés, milyen úton-módon kérhetem a módosítását? Hónap közben mennyi idővel előbb kell jeleznem, ha nem tudok valamelyik munkanapon megjelenni, s köteles-e ezen a napon megoldani a helyettesítésemet a munkáltató? Gépjárművezetőként napi 400-500 kilométert vezetve valóban három egymást követő napot muszáj vezetni, amikor a munkaidő hajnali 4, illetve 5 órakor kezdődik? Köszönöm válaszát: Zsu

Egy munkavállaló, több munkáltató Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017.07.04-i "Erre jók az atipikus munkaviszonyok" cikkükben egy munkavállaló több munkáltató általi foglalkoztatásához kérném további gyakorlati segítségüket az alábbi kérdésekben: 1) Hogyan, melyik munkáltatónak kell az alkalmazottat a T1041-en bejelenteni? 2) Ha az alkalmazott az egyik munkáltatónál sofőrként dolgozna, a másiknál sofőrként és összeszerelői munkakörben (betanított munkás) is, akkor is alkalmazható ez a foglalkoztatási forma, vagy csak ha kizárólag ugyanazon munkakörben foglalkoztatják? 3) Jelenléti ívet hogyan kell írni? 4) Muszáj azonosan dolgoznia, például hétfőn és pénteken az egyik munkáltatónál, keddtől csütörtökik a másik munkáltatónál, vagy hetente/naponta változhat a beosztás? 5) Havonta változhat, hogy melyik munkáltatónál hány órát dolgozik? Például az egyik hónapban az első munkáltatónál csak 20 órát, a következőben pedig ugyanannál a munkáltatónál 100 órát?

Vezetői szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vendéglátó cégben az egyes egységek vezetői (pék- és cukrászműhely vezetője, üzletvezetők, termelési vezető, konyhafőnök) határozzák meg az alkalmazottaik havi munkaidő-beosztását, illetve ehhez igazodva a saját beosztásukat is. Mivel a munkabérük nem éri el a jogszabályban szabályozott összeget, így vezetői szerződést nem lehet velük kötni. A cég hétfőtől vasárnapig üzemel, csak a pékműhelyé haladja meg a heti 80 órás üzemidőt. A beosztottak négyhavi munkaidőkeretben dolgoznak. Kérdéseim: Hogyan célszerű megállapodni a munkaszerződésben a vezetőkkel, hogy saját magukra munkaidőnyilvántartás-vezetési kötelezettség ne terhelje őket? Lehet-e őket kötetlen munkarendben foglalkoztatni? Átengedheti-e az ügyvezető a vezetőknek, hogy a munkarendjüket saját maguk osszák be?

Munkaidőkeret alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda munkavállalói, idegenvezetők, buszvezetők munkaszerződése a munkaidő előírásánál egyenlőtlen munkaidőt tartalmaz. Az Mt. 97. par. (4) bekezdése szerint ennek feltétele a munkaidőkeret alkalmazása. 93. par. (4) bekezdés szerint elég a munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját a munkáltatónál helyben szokásos módon közzétenni. Ez nálunk a kifüggesztés. Ez akkor azt jelenti, hogy a munkaszerződésben az „egyenlőtlen munkaidő” feltüntetése elégséges, és nem kell tartalmazza a munkaidőkeret alkalmazására való utalást, mivel a munkavállalók tájékoztatása a kifüggesztéssel megvalósul? Elégséges csak annyit írni, hogy például kéthavi időkeret alkalmazása történik, és nem kell kéthavonta ezt a hónapok feltüntetésével, például jan.- febr., márc.-ápr. stb. cserélgetni? A hónapokban eltérő a munkanapok és munkaórák száma, például május-júniusban ledolgozandó órák száma 328 óra, július-augusztusban pedig 344 óra . A munkaidőkeretben foglalkoztatottak ledolgozandó órái is ehhez igazodnak, vagy a havi 160 óra (kéthavi 320 óra) átlagot kell figyelembe venni? Viszont ebben az esetben azoknak a munkavállalóknak, akik nem ilyen beosztásban dolgoznak, a fix bérükért több munkaórát kell ledolgozniuk. Kérem a segítségét ennek a tisztázásában. Üdvözlettel: Pállné Éva

Így módosul augusztus 1-jétől az Mt. Szakértői Kommentár

Felmondhat-e a munkáltató a munkavállalónak, ha az már nem akar 12 órás munkabeosztásban dolgozni? Milyen esetekben rendelhető el kötetlen munkarend? Hogyan kell számítani a távolléti díjat? Csokorba szedtük a Munka törvénykönyve módosításait.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink