36 találat a(z) leírási kulcs cimkére

Támogatásból megvalósult beruházás fejlesztési tartalék feloldás Kérdés

Szoftver Kérdés

Egyéni vállalkozó kisvállalkozói kedvezmény Kérdés

Értékcsökkenési kulcs változtatása Kérdés

Így változtathatók a leírási kulcsok Cikk

Milyen értékcsökkenési leírást választhat az adózó, változtathat-e évközben átmeneti időre a leírási kulcson? Az Adózóna olvasójának kérdéseire Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.

Értékcsökkenés (50 százalékos) Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaságiadó-törvény értékcsökkenésről szóló 1. számú mellékletének 9. pontjában említett 50 százalékos értékcsökkenési leírásnak van meghatározott összeghatára? Azaz milyen beszerzési értékhatárig alkalmazható az itt meghatározott tárgyi eszközök esetében az 50 százalékos kulcs? Köszönöm a választ!

Üdülési jog értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. meg akar vásárolni egy üdülési jogot, amelyet a jelenlegi tulajdonos 99 évre vásárolt, és ebből eddig 10 év telt el. A kérdésem: ebben az esetben a vagyoni értékű jogot a hátralévő időszakra elosztva kell elszámolni az Szt. 52. § (1) bekezdés szerint, vagyis 89 évre elosztva? Ha nem, akkor milyen leírási kulcsot kell alkalmazni? Másik kérdésem: ha az üdülési jog megvásárlását követően a társaság kata adózást választ, célszerű-e az értékcsökkentési nyilvántartást tovább vezetni, hogy a kata esetleges megszűnése esetén egyértelmű legyen a vagyoni helyzet?

A társasági adóról szóló törvényben az értékcsökkenési leírás szabályozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Tao törvény 1. és 2 sz melléklete szabályozza a tárgyi eszközök értékcsökkenésére vonatkozó előírásokat. A 2. sz. melléklet IV. fejezete kitér a gépek berendezések 33%, 20%, 10%, 7 %-os, illetve ha a tételesen felsorolt, egyik VTSZ alá sem tartozó berendezésről van szó, akkor a 14,5 %-os leírási kulcs alkalmazására vonatkozóan. Ugyanakkor az 1. sz. melléklet 9. pontja a 33%-os és 14,5%-os kulcs alá tartozó eszközökre 50%-os értékcsökkenési leírást érvényesítésére ad lehetőséget. A kérdésem: mikor, és milyen feltételek mellett érvényes az egyik, illetve a másik előírás? Várom megtisztelő válaszát.

Kertépítés aktiválása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társasági adót is érintő kérdéssel kapcsolatosan kérnénk segítségüket: Vállalatunk kertrendezési projektbe kezd, ami tartalmazza a következőket: – Terület előkészítése (növények kiszedése, elszállítása, talajpótlás, tápanyagfeltöltés, gyomirtás) – Növénytelepítés (bokrok, lágyszárúak és egynyári növények is vannak) – Öntözőrendszer kiépítése (szórófejek, csepegtető rendszer) – Talajtakarás (lávakő és fenyőkéreg) – Beton virágláda – Virágföld – Gyepszőnyeg és vakondháló A kérdés ezzel kapcsolatosan az, hogy beruházásként lehet-e a teljes kertészeti szolgáltatást értékelni, és a munka befejeztével aktiválni, akár több részletben (1. beton virágláda, 2. öntözőrendszer, 3. összes többi parkosítás címszóval), a hasznos élettartamokat is figyelembe véve, vagy van olyan rész esetleg, amit csak költségként lehet figyelembe venni? (Utóbbi esetben ez adóalapot csökkentő tétel lesz.) További kérdés még, hogy az áfatörvény szerint milyen leírási kulcsokat kell alkalmaznunk az aktivált eszközökre (a fentiek alapján)? Válaszukat előre is köszönjük! Tisztelettel Kovács Tiborné

Kéménybélelés értékcsökkkenési leírása Kérdés

T. Adózóna! Adószámos magánszemélyként üzlethelyiséget adok bérbe, ahol szükségessé vált a kazán cseréje, és emiatt a kémény bélelése is. A kazán után szerintem az szja-törvény 11. sz. mellékletének alapján 14,5 százalékos leírási kulcsot kell alkalmazni a bekerülési érték után. Kérdés, hogy a bélelés után hogyan számolható el az értékcsökkenési leírás? Tekinthető a kazán szerves részeként is, hiszen enélkül az nem üzemeltethető, ebben az esetben a kazán értékéhez hozzáadva 14,5 százalék a leírási kulcs. Vagy ha önálló vezetéknek tekintem, akkor a b/Építmények Egyéb, minden vezetékre vonatkozó 3 százalékos kulcsot kell alkamaznom?

Bérbe adott ingatlan értékcsökkenésének változtatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a 2016-os évben bérbeadási tevékenység céljából ingatlant vásárolt. Az ingatlan évek óta bérbe volt adva, a bérlő a tulajdonosváltást követően is az ingatlanban maradt, továbbra is bérelte az ingatlant. A tulajdonos kft. a 2016-os évre az ingatlan esetében a tao-törvény szerinti 2 százalékos értékcsökkenési leírást alkalmazott a választható 5 százalék helyett. A 2017-es és 2018-as évben az ingatlant felújította, az ingatlan vételárának több mint háromszorosáért. A felújitás a 2018-as évben fejeződött be. Kérdésünk: a 2017-es évre választhatja a tao-törvény szerinti 5 százalékos leírási kulcsot az ingatlan esetében? Meg lehet változtatni ebben az esetben a leírási kulcsot? Az egyéb eszközöknél – például gépek, eszközök – választhatja a tao-törvény szerinti 30 százalékos kulcsot a 2017-es évre vonatkozóan? Köszönettel: Reményi Győzőné

Tárgyieszköz-leírási kulcs átalakulás esetén Kérdés

Kiválás során a kivált társaság a jogelődtől tárgyi eszközöket vett át. Kérdésem, hogy ezen eszközöknél a kivált társaság alkalmazhatja-e az 1996. évi LXXXI. törvény (taotörvény) 1. számú mellékletének 9. pontját, ha igaz, hogy a jogelőd 2003-ban vagy azt követően szerezte be a tárgyi eszközöket úgy, hogy azok nem voltak korábban még használatba véve, és a 2. számú melléklet IV. fejezete szerint a 33 százalékos vagy a 14,5 százalékos kulcs alá tartozó eszközök?

Bérelt ingatlanon végzett beruházás értékcsökkenése határozott idő esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk ideiglenes jelleggel bérel ingatlant és a beköltözéskor felújítást, átalakítást végzett, amit tárgyi eszközként vett nyilvántartásba. A kérdésem az, hogy ebben az esetben milyen leírási kulccsal kell az értékcsökkenést elszámolni, tekintve, hogy a bérbeadási szerződés határozott időre szól (2016. október-2017. július) és az eszközök sorsáról a szerződés nem rendelkezik, azok általunk nem elvihetőek (újonnan felépített falak, padlóburkolás, villanyszerelés stb.). Mindenképpen tovább fogunk költözni a jelenlegi helyről, bár elképzelhető, hogy 1-3 hónappal tovább maradunk, mint ami a jelenlegi megállapodás. A kérdés, hogy helyesen számoljuk-e el az értékcsökkenést, ha a teljes bekerülési értéket nullára leírjuk a határozott idejű bérleti időszak végéig. Ezt követően térítés nélküli átadásként kell kivezetnünk az eszközöket és felmerül áfafizetési kötelezettség részünkről? Vagy áfa nem merül fel, mert a könyv szerinti érték nulla lesz? Előre is köszönöm a választ.

Amortizáció elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság terményszárítási szolgáltatást végez. A szárító 2012-ben újonnan épült. Van egy betonalap, amire a fém felépítmény van csavarokkal lefogatva (elvileg bármikor átszerelhető más helyre, ha van megfelelő alap), fém felépítményhez tartoznak terménymozgatást végző felvonó csigák, csövek is. Az előző könyvelés a szárítót ingatlanként 2 százalékos leírási kulccsal kezdte el amortizálni.Terv szerint a szárító várható élettartama kb. 25 év, nem fog tudni 50 évig üzemelni. A szárítási árbevétel évről évre folyamatosan emelkedik, egyrészt a növekvő terménymennyiség, részben a áremelkedés miatt is. Mindenképpen szeretnénk az éves amortizációt növelni 6-7 százalékra. Helyesen gondoljuk-e, hogy növekvő szárítási mennyiségre hivatkozva emelnénk a visszalévő használati időre a leírási kulcson? További kérdés, hogy a szárító minek minősül: gépnek, vagy ingatlannak? Amennyiben külön választható ingatlanra és gépre, akkor van-e lehetőség utólag a nyilvántartás megváltoztatására? Amennyiben gépnek minősül a tao-törvény szerint, akkor 14,5 százalékos leírási kulcs alá tartozna?

Közúti árufuvarozó egyéni vállalkozó új pótkocsit vásárolt Kérdés

Közúti árufuvarozó egyéni vállalkozó, új pótkocsit vásárolt 4 millió forint értékben. Ez jármű, vagy egyéb 14,5 százalék alá tartozónak minősül? Ez esetben az 50 százalékos leírási kulcs lenne alkalmazható.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink