12 találat a(z) lakásértékesítés cimkére
Lakásértékesítés áfa Kérdés
Szerződés elszámolási egysége lakásértékesítéskor Kérdés
Eladott új lakás adója Kérdés
Áfa – lakásértékesítés Kérdés
Tisztelt Bartha László Úr! Áfa – lakásértékesítés kérdésemre adott válaszában sok információt közölt, melyet köszönettel veszek. Kérdésemre azonban nem válaszolt. Egy lakásértékesítésnél a szerződés megkötésekor az ingatlan új ingatlannak minősült, a vételárat a vevő több részletben fizette. Különböző okokból elhúzódott a vételár megfizetése és az utolsó részletet a vevő már akkor teljesíti, amikor az ingatlan ún. használt ingatlannak ( használatba vételi engedély kiadását követő 2 év után) minősül. A használt ingatlan értékesítésére az eladó adókötelezettséget választott. Kérdés, hogy a lakás értékesítésére a teljes vételárra 5%-os vagy 27%-os áfa vonatkozik-e? Esetleg az előlegfizetéskor az 5% és az utolsó részletre a 27%-os áfafizetési kötelezettség keletkezik? Üdvözlettel és köszönettel.Véleményem szerint az ingatlan ún. új ingatlanra (a használatba vételi engedély kiadását követő 2 éven belüli időszak) eső időszakban 5% és az utolsó részletnél 27% áfakulcs alkalmazható. Válaszát előre is köszönöm.
Áfa – lakásértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Újépítésű, többlakásos társasházban a projekt utolsó lakásának értékesítésére a vállalkozás a vevővel 5%-os áfával szerződést kötött. A vevő a lakás tulajdonjogát és a birtokbavételt a teljes vételár megfizetésével szerzi meg. A vevő több részletben előleg fizetésére kötelezett. A megfizetett előlegek 5% áfa felszámításával kerültek számlázásra. A vevő azonban a vételár teljes kiegyenlítésével a szerződésben foglaltakkal ellentétben késedelembe esett, így a tulajdonjog az ingatlan első használatbavételétől számított 2 évet követően száll át a vevőre. Kérdés, hogy a lakás értékesítésére a teljes vételárra 5%-os vagy 27%-os áfa vonatkozik-e? Esetleg az előlegfizetéskor az 5% és az utolsó részletre a 27%-os áfafizetési kötelezettség keletkezik? Üdvözlettel és köszönettel.
Lakásértékesítés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi áfás kft. 2017-ben vásárolt lakást ingatlan-bérbeadási céllal. A kft. az ingatlan vásárlásakor (vállalkozási szerződés alapján új építésű ingatlan volt, részletekben készült) az áfát levonásba helyezte. Az ingatlan bérbeadása áfásan került kiszámlázásra. 2018-ban pénzügyi okok miatt a lakás értékesítésre került a teljes berendezéssel együtt. Kérdésem, hogy az értékesítés 5 százalékos áfával történt, mivel még a használatba vételétől nem telt el 2 év, ez helyes-e abban az esetben, ha nem különítettük el a berendezéseket, amelyeknek az áfája 27 százalék lenne. A levonásba helyezett beszerzéskori áfát ilyenkor arányosítani kell az eladás napjáig? A berendezések levonásba helyezett áfája módosulni fog? Köszönöm a segítséget.
1,5 milliós készpénzfizetési korlát Kérdés
Tisztelt Ügyintéző! Legyen kedves az alábbi ügyben állásfoglalást adni. Egy egyéni vállalkozó lakásokat értékesít magánszemélyeknek. Ez esetben, mivel az összeg meghaladja a 1,5 millió forintot, a magánszemély fizethet-e készpénzben a vállalkozónak? Köszönettel: Tóth Mária
Szja – ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szja-ügyben szeretném a segítségüket kérni. Ingatlan (lakás)-értékesítés paraméterei: • Beszerzéshez kapcsolódó információk: – 1970-ben történt az ingatlan megvásárlása – 2002-ben az egyedüli tulajdonos egészségügyi állapotának romlása miatt az ingatlan 9/10-ed részét a fiának ajándékozta, ajándékozási szerződés keretében. A szerződésben megjelölt érték a 9/10-edre vonatkozóan 14 millió forint volt. – 2012-ben a tulajdonos fia visszaajándékozta a 9/10-ed részt a korábbi tulajdonosnak (mivel nem tudta tovább támogatni az édesanyját). A szerződésben megjelölt érték a 9/10-edre vonatkozóan 6 millió forint. • Értékesítés: 2015. évben 24 millió forint értékben – a tulajdonjog 100 százaléka. Kérdésként merül fel, hogyan adózik a tulajdonos az értékesítés után? Külön lehet választani az 1/10-et részt (ami 1970 óta a tulajdonában volt, és emiatt már nem adóköteles), és a maradék 9/10-ed rész értékesítése után adózik? Köszönöm!
Lakásértékesítés – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság lakásokat épített, a társasházra vonatkozóan 2018. január 1. előtt használatba vételi engedélyt adtak.Ezen társasházban még van eladatlan lakás. A társaság nem választotta a 2 évnél régebben használatba vett lakásokra vonatkozóan az adókötelessé tételt. Kérdéseim: 1. Amennyiben a lakásokat 27százalékos áfával értékesítenék, úgy van-e ezt követően kijavítási kérelem beadására mód? 2. Amennyiben áfamentes értékesítésre kerül sor, úgy milyen áfafizetési kötelezettséggel kell számolni az értékesítő társaságnak, ezen áfafizetési kötelezettség mikor keletkezik, és milyen módon számszerűsíthető? 3. Van-e különbség az utólagos áfafizetéssel kapcsolatban abban az esetben, ha a társaság az értékesíteni kívánt lakásokat a tárgyi eszközök között tartja nyilván, vagy, ha azokat a készletek között mutatja ki? Segítségüket köszönöm.
Új építésű befejezetlen lakás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás építőipari vállalkozás a saját kivitelezésben épített, építés alatt lévő, nem befejezett, új társasházat, egyösszegű szerződés keretében az építés befejezése előtt, részletfizetési ütemezéssel elad áfakörbe tartozó magyar kft.-nek. Kérdés: az első részlet számláját fordított áfával kell kiállítani, vagy egyenes áfával? Köszönöm: Dénes Katalin
1995-ben beszerzett ingatlan áfa-visszatérítési kötelezettsége Kérdés
A társaság magánszemély részére kívánja értékesíteni nem lakás céljára szolgáló ingatlanát. Az ingatlant 1995-ben vette nyilvántartásba. Kell-e figyelni a 20 éves időtartamot, vagy csak a beszerzéskor érvényeset? Kell-e arányos áfát visszafizetni, ha az áfafizetést a jelen esetre nem választott? Köszönöm a válaszát
Alanyi mentes lakásértékesítés Kérdés
Alanyi mentes státuszú vállalkozás résztulajdonnal rendelkezik egy lakásban, mely értékesítésre kerül. Ezen ingatlan értékesítésénak értéke beleszámít-e az 5 milliós értékhatárba? Az ingatlan használatba vétele 2 évnél régebben történt meg.