79 találat a(z) kettős könyvvitel cimkére

Pénztárbizonylatok használata Kérdés

Kötelező-e a kettős könyvvitelt vezető társaságoknak a készpénzben bekövetkezett változásokról bevételi, illetve kiadási pénztár bizonylatot vezetni?

Egyesület Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületet szeretnénk létrehozni (gyorsulási versenyautózás) Kötelező-e a kettős könyvvitel, vagy csak az egyszeres (pénzforgalmi szemléletű) pénztárkönyv vezetése? Gazdasági tevékenységet nem végezne az egyesület. Előreláthatólag a bevétel tagdíjból és adományból lenne. Költség pedig a programok kiadására fordított összeg. Milyen bevallások szükségesek? Mit kell beadni a megalakuláshoz? Válaszát köszönöm.

Eváról katára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy evás bt., mely jelenleg kettős könyvvitelt vezet. A 2017-es adóévtől szeretne katába átlépni. A tavalyi évben keletkező nyereség nem lett osztalékként könyvelve, mert egy tervezett beruházás miatt az ügyvezető a cégben kívánta hagyni a pénzét. Az lenne a kérdésem, hogy most kiveheti-e osztalékként az eredménytartalékban lévő összeget, hiszem evában már leadózta? Az idei éves eredményét szintén kiveheti 2016-ban? Akkor jól gondoljuk, hogy neki nem lehet eredménytartaléka, és áttéréskor nincs osztalékot kiváltó adója? Köszönöm: JT

Zrt. könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét. Az általam eddig könyvelt építőipari kft. átalakul december 31-ével zrt.-vé. Elkészítem a mérlegét, amit egy könyvvizsgáló auditál, és beadjuk a papírokat. Szeretném kérdezni, hogy a zrt. könyvelésénél van plusz feladatom, vagy ugyanúgy, mint a kft.-nél, a kettős könyvviteli rendszerben könyvelhetem tovább? Eddig zrt.-t még nem könyveltem. Köszönöm a válaszát.

Végrehajtói iroda könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kettős könyvvitelt vezető, átalakulással létrejövő végrehajtói iroda könyveléséhez kérek segítséget. A letéti és a pénzforgalmi bankszámlán jelentkező tételek könyvelése okoz gondot. Ehhez kérek részletes segítséget. Köszönettel: Csuhainé

Betéti társaság a 2016. évtől a kata alanya, mi van a kettős könyvvitellel a gyakorlatban? Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! Sokféle értelmezést olvastam a tárgykőrben. A vállalkozásunk veszteséges volt, nem kellett osztalékkiváltó adót fizetni. Mit kell csinálnom, ha kettős könyvvitelt vezetek a meglévő saját tőke tételekkel és a tárgyi eszközeimmel, ha 2016-ban már ezek nem számítanak. vezetem ugyanúgy a nyilvántartásomat, az ügyvezető kataalany, de van 4 alkalmazottunk és egyéb havi költségek telefon, internet, posta stb. Ezeket is lekönyveljük és természetesen vevő-szállítóra könyvelem a pénzmozgásokat és esetleg vegyesre. Nem készítek értékcsökkenést, nem csinálok eredmény kimutatást, vagyis évvégén a beszámolót nem készítem el, mert nem vagyok alanya a Tao-nak és az Szt. törvénynek. Azaz csak bevételi nyilvántartást vezetek. de mi van az úgynevezett "osztalékkal amit a kültagnak és magamnak kifizetek. Magam után nem kell adózni, de hogy könyvelem le, miaz alapja? Kivezetem a pénztárból, de mi a könyvelés másik lába? Mi szerint állapítom meg a kültag adóalapját, mert neki kellene fizetni a cégnek 16 százalék szja-t és 27 százalék ehót? Az alap a bevétel és kiadás különbözete, vagy csak a bevétel, és ezt osztom ketté. De ha magas a költséghányad - mindent egybe számítva az én 50 eft-omat is kb 50% - ekkor a kültag ráfizet. Tehát ha neki van főállása ezen kívül, vagy 100% -ra leszázalékolt nyugdíjas akkor ő utána is inkább be kell fizetni a 25 eft-ot? Esetleg a 100% -os rokkant közreműködhet-e bt.-ben? egyáltalán vezethetem-e a kettős könyvvitelt?

Egyéni vállalkozó kettős könyvvitel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nagyon sok számlával rendelkezik havonta, aminek a könyvelését úgy oldottuk meg, hogy átadja xml fájlban az adatokat a könyvviteli programba, de erre csak a kettős könyvviteli programom alkalmas. Kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozó vezethet-e kettős könyvvitelt? Ha igen, mikor térhet át, milyen bevallásokkal kell lezárni az egyszeres könyvvezetést, illetve az áfa elszámolása hogyan változik? Az adózás szabályai változnak-e? Egyelőre nem szeretne egyszemélyes kft.-vé átalakulni. Válaszukat előre is köszönöm.

Evaelőleg számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kettős könyvvitelű rendszert választó evás bt. adóelőlegét az alábbi esetben miként fizeti meg? Ügyféllel fix havi díjban állapodott meg, de csak kéthavonta állít ki számlát. Példaául a január-februári díjról márciusban állít ki számlát, a március-áprilisi díjról pedig májusban. Az első negyedévi előleget április 12-én hogyan számítsuk ki? Az adóelőleg alapja 2 vagy 3 havi díj? Ezen a napon a márciusról még nincs kiállítva számla, de a kettős könyvvitel szabályai alapján elhatárolásként figyelembe vehetjük.

Bizalmi vagyonkezelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bizalmi vagyonkezeléssel (BVK) kapcsolatban néhány gyakorlati kérdésem lenne. Alapeset: két évre BVK-ba került átadásra két ingatlan. A vagyonkezelő magánszemély, nem üzletszerű tevékenységet folytat. A kérdések: 1. Kettős könyvvitelt kell-e vezetni? 2. Az induló vagyon az átadott ingatlanok értéke, ha jól tudom. Az ingatlanok felújításra kerülnek az idén, és az lenne a kérdés, hogy milyen jogcímen lehet/kell finanszírozni a felújítást? A vagyonrendelő külön készpénzt adhat, amit valamiféle tőkebetétként kell nyilvántartani a kötelezettségek között? Vagy a vagyonkezelőnek kell betennie kölcsönként? Hogyan lehet (kell) megoldani a negatív pénztári egyenleget? Hiszen az induló vagyon nem más, mint két ingatlan, és készpénz nem került átadásra. 4. Kölcsönt kaphat független cégtől a kezelt vagyon, mint önálló jogalany? Ebből kerülne finanszírozásra a felújítás egy része. 5. A felújított ingatlanoknak jóval magasabb értéke lesz. Amikor két év múlva visszakerül a két ingatlan – felújított állapotban –, akkor ki, és hogyan adózik? Piaci értékre át kell számítani az értéket? 6. Amennyiben kiadásra kerül a két ingatlan a BVK alatt, akkor azt az árbevételek között kell kimutatni, mint egy "sima" cégnél? Ugyanúgy kezelendők a költségek/ráfordítások is? 7. A vagyonkezelő magánszemélynek kell bármilyen nyilvántartást vezetnie? (Ingyenesen végzi a tevékenységet a vagyonrendelő feleségeként.) Köszönöm a válaszokat!

Kettős könyvvitel egyéni vállalkozó könyvvezetésében Kérdés

A most induló EU-s pályázatoknál egyéni vállalkozó is pályázhat, ha kettős könyvvitelt vezet. Az lenne a kérdésem, hogy milyen időponttal jelentkezhet be kettős könyvvezetésre egy egyéni vállalkozó? Üdvözlettel: Welchner Gáborné

Családi gazdálkodó növendék- és tenyészállat-nyilvántartása Kérdés

2015 decemberében a pénztárkönyvet vezető családi gazdaság növendék szarvasmarhát vásárolt tenyésztés céljából. A növendék állatot beruházásként nyilván lehet-e tartani, a költségeit gyűjteni, és majd a korosbításkor tárgyi eszközként nyilvántartásba venni? Hogyan fogom kezelni a szaporulatot? Kettős könyvvitelben tudom a megoldást, de a pénztárkönyvnél tanácstalan vagyok. Vagy át kell térniük a kettős könyvvitelre?

Kivára áttérő bt. alanya-e a számviteli törvénynek? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A számviteli törvény 2/A §-a szerint: E törvény hatálya nem terjed ki arra a közkereseti társaságra, betéti társaságra és egyéni cégre, amely az üzleti évben (az adóévben) nyilvántartásait az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló, illetve a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény előírásai szerint vezeti... Szaklap cikke: A kiva számviteli követelményei Adó Online 2013. 03. 27. A kisvállalati adót (kivát) választó vállalkozás a Számviteli törvény hatálya alatt áll, így a számviteli törvény szerint vállalkozónak minősülő szervezeteknek kettős könyvvitel vezetése mellett beszámolókészítési kötelezettségük van (bt., kft., zrt., szövetkezet, egyéni cég stb). Ellentmondást látok, mi a helyes: a kivára áttérő bt. alanya-e a számviteli törvénynek, s van-e mérlegkészítési, illetve a mérlegre vonatkozó letétbe helyezési kötelezettsége? Kettős könyvvitel rendszerében könyveljen-e? A választ előre is köszönöm.

Evás vállalkozás költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen következménye lehet, ha az eva adóalanyként működő, kettős könyvvitelt vezető vállalkozás a közüzemidíj-számláit nem könyveli le költségként, azaz a számviteli nyilvántartásaiban nem szerepelteti azokat? Ez milyen ellenőrzés során derülhetne ki a hatóság számára? Köszönöm a választ!

Közhasznú jogállású egyesület könyvvezetése Kérdés

Tisztelt Cím! Amennyiben az egyesület közhasznú jogállását év közben (jelen esetben 2015. június 5). jegyzi be a bíróság, milyen időponttal kell áttérni a kettős könyvvitel vezetésére?

Számlatükör Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy a kettős könyvvitelben (nem mikrogazdálkodó esetén) hol találom meg azt a szabályt, hogy a számlatükör kialaításakor a számlaosztályokon belül, az egyes számlák alábontásakor az alábontott alszámlák összege meg kell egyezzen a számla összegével?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink