76 találat a(z) kataalany cimkére
Katás áfa arányosítása változás miatt Kérdés
Katás adózó Kérdés
Katából kiva Kérdés
Kata – nem tudok céges számlát adni Kérdés
Kataalany csed alatt Kérdés
Kompenzációs felárra jogosult katás Kérdés
Kata – 3 millió belföldi adóalanynak Kérdés
Szüneteltető egyéni vállalkozó Kérdés
Kata megszűnése Kérdés
Iparűzésiadó-felezés elszámolása Kérdés
40 százalékos kata: mit jelent a kapcsoltság kisadózóknál? Cikk
Katás vállalkozásoknál a 40 százalékos adó megfizetése miatt is rendkívül fontos, hogy tisztában legyünk a kapcsoltsági viszony fogalmával. Kétrészes cikkünk a kataalanyok szempontjából vizsgálja a kapcsoltsággal összefüggő jogszabályi rendelkezéseket, és példákkal szemléltetve mutatja be ezek gyakorlati alkalmazását.
Átalányadózó egyéni vállalkozó átalakulása egyéni céggé Kérdés
Nekik érdemes átalányadózást választani 2022-ben Cikk
Az átalányadózó egyéni vállalkozók számára kedvezőbb feltételek lépnek életbe 2022. január 1-jétől. Az átalányadózó vállalkozónak a tevékenysége alapján alkalmazható vélelmezett költséghányad szerint számolt jövedelme alapján kell megfizetnie az adókat és járulékokat. Az adóalap akár 10 százalék is lehet, emellett egy mentesített jövedelemrész is bevezetésre kerül. Az éves minimálbér felét el nem érő jövedelem után 2022-től nem kell személyi jövedelemadót fizetni, ami bizonyos esetekben járulék- és szochomentességet is jelenthet, olvasható az RSM Hungary elemzésében.
Ezek miatt indít leggyakrabban jogkövetési vizsgálatot a NAV Cikk
Az ellenőrzési gyakorlat ugyan változott, és úgy tűnik jelenleg kevesebb az adóellenőrzés, ez azonban nem jelenti azt, hogy ez így is fog maradni. A jogkövetési vizsgálatok egyik célja a jogkövetésre ösztönzés, mivel ekkor az adózónak lehetősége van a bevallásainak javítására, de előfutárai lehetnek egy adóellenőrzéseknek is, azaz a másik célja a kockázatosnak tartott adózók ügyleteinek felderítése, azokról adatok gyűjtése. Tapasztalataink szerint elég sok adózó nem érti vagy nem veszi elég komolyan a jogkövetési vizsgálatok megállapításait, a NAV pedig egy viszonylag nagy adatbázisból tud válogatni, hogy kiknél érdemes tovább vizsgálódni. Ráadásul erre az 5 éves elévülési időn belül lehetősége van.