435 találat a(z) katás bt. cimkére
Katás bt.-beltag/ügyvezető – tevékenység szüneteltetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás bt. beltagja személyesen nem működik közre, a társasági szerződés szerint egyben ügyvezető is. Heti 8 órás foglalkoztatása mellett havi 25 ezer forint katát fizet. Lehetne-e a beltag katás státuszát szüneteltetni, s ebben az esetben milyen módon működhetne a bt., például az ügyvezetői feladatokat megbízási szerződéssel, nulla forintos díjazással el lehetne-e látni, vagy milyen más mód lehetne jelenleg a költségek csökkentésére? Kültag személyes közreműködést végez kata hatálya alatt, havi 50 ezer forintot fizet, más tevékenysége nincs. Köszönöm gyors, segítő válaszát.
Kata alatti tárgyieszköz-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sajnos nem vagyok tisztában a folyamattal: mit, mikor, hogyan kell tennem a következő ügyben: Katás bt. eladná a korábban nem katásként vásárolt irodát és telket, és egy később épített garázsát. Beszerzéskor áfát nem igényeltünk vissza, mert magánszemélytől történt a vásárlás, a garázs építésekor áfát igényeltünk vissza, de áfafizetési kötelezettségünk nincs ez ügyben, mivel az áfakövetési időszakon túl vagyunk. Mindezek a történések 2008 előttiek. 2009-től alanyi adómentesek lettünk, és 2017-től áttértünk katára. Ez évben meg akarjuk szüntetni a bt.-t, és emiatt a fenti ingatlanok eladásra kerülnek. a vevő magányszemély. Kérdéseim: – Kell-e számlát kiállítani, vagy elég az ügyvéd által készített adásvételi szerződés? – Ha kell számlát írnom, az áfa megnevezése alanyi adómentes? – Megszűnéskor tudom, hogy vissza kell lépni a társasági adó hatálya alá. Ön szerint ez az ingatlaneladás a kata időszakában történjen, vagy előnyösebb, ha a társasági adós időszakban teszem? Az ingatlanértékesítés bevétele beleférne az időarányos katába. Már nézegettem hasonló kérdéseket, és ott azt olvastam, hogy tárgyieszköz-értékesítés esetén az alanyi adómentes adózó nem járhat el áfamentes minőségében. Ez azt jelenti, hogy alanyi mentes katásként nem is lehet eladni, csak akkor, ha visszalépek a társasági adó hatálya alá? Teljes káosz ez az esemény. Legyen szíves részletes eligazítást adni! Köszönettel várom válaszát.
Katás bt. beltagja mentesülhet -e az adófizetés alól a kiemelt tevékenyésgi körök szerint Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás bt. tevékenységi körében szerepel a 8. víz-, gáz-, fűtés-, légkondicionáló-szerelés (TEÁOR és TESZOR 4322). (Nem ez a főtevékenység.) A bt. beltagja főállású katás tagként ebben a tevékenységi körben dolgozik. Vonatkozik-e rá a mentesülés az adó fizetés alól? Köszönettel!
Katás bt. kültagja személyes közreműködését szüneteltetné Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás bt. beltagja és egyben ügyvezetője heti több mint 36 órás munkaviszonya mellett 25 ezer Ft katát fizet. A bt. kültagja, aki személyes közreműködő, egyéni vállalkozóként is katás. Egyéni vállalkozóként havi 50 ezer Ft-ot, a bt. kültagjaként havi 25 ezer Ft katát fizet. A kialakult veszélyhelyzet miatt a kültag egyéni vállalkozói tevékenységét szüneteltetni szeretné, valamint lehetséges-e a bt.-ben is a veszélyhelyzet miatt a személyes közreműködés szüneteltetése oly módon, hogy csak az ügyvezető 25 ezer Ft-os kata kötelezettsége maradna meg. Lehetséges-e a kültag bt.-ben történő szüneteltetése, s ha igen, milyen következményekkel jár? Milyen lehetőség lenne költségcsökkentésre, erre a nehéz időszakra vonatkozóan ?
Mit tehet a katás bt.? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a katásként bejelentett bt. kültagra vonatkozik, ha kijelentkezik a kata alól a válság idejére, mikor lehet visszajelenteni a kata alá, ha újra rendesen lesz bevételük? Köszönettel: Juhászné
Katás bt. szünetelés Kérdés
Katás bt-.ben (alanyi mentes) 1 fő tulajdonos, -ügyvezető főfoglalkozásban és 1 fő 4 órás munkaviszonyban dolgozik. A jelen körülmények következtében a csökkentett nyitvatartás miatt, továbbá az üzletház bezárása miatt a kereskedelmi-szolgáltató tevékenységet nem tudják folytatni. Kérdésem: lehet-e a bt.-t szüneteltetni, illetve a részmunkaidős dolgozóval mi a teendő, ha elbocsátani sem akarják de anyagilag sem tudják díjazni? Köszönöm válaszát.
Idősgondozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás bt. egyik tagjának édesanyja napi segítségre szorul. Egy hölgy van vele, akinek nincs munkaviszonya. Szeretnének neki segíteni, és munkaviszonyban bejelenteni. Hogyan lehetséges ez? Magánszemélyként vagy esetleg a bt.-ben? Ha bejelentem a bt.-be a tevékenységet, fel lehet venni alkalmazottként a hölgyet? Magánszemélyként hogyan lehet bejelenteni munkaviszonyra? Ezt ugyanúgy kell, mint a társaságoknak? Utána havonta kell bevallást beadni (08-as)? Köszönettel: Fidler Gáborné
Koronavírus: bevételkiesés katás bt.-nél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen kedves segíteni az alábbi kérdésben. Egy magyar DJ a koronavírus okozta járvány miatt nem tud fellépni külföldön (a rendezvényeket lemondták), Magyarországon pedig a 100 főnél nagyobb rendezvényeket nem lehet megtartani. A külföldi-belföldi korlátozás feloldásáig nem lesz bevételszerző tevékenysége. A DJ betéti társaságban végzi a tevékenységét, nem egyéni vállalkozó, és ktás adóalany. Mivel nem egyéni vállalkozó, nem tudja szüneteltetni a tevékenységét. Van-e megoldás arra, hogy a katát addig, ameddig nem dolgozik, mert nem tud fellépni, ne kelljen fizetnie? Hálásan köszönjük a segítségét!
Kata osztalék Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Katás bt. kültagja (ki adózóként be nem jelentett) részére kifizetett pénz az szja-törvény 66. § (1) af) pontja alá tartozó kifizetésnek minősül-e ? Köszönettel!
Beszámoló helyesbítése Kérdés
Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben. Egy bt.-nél kimaradt a 2018. évi könyvelésből egy bevételi számla, amely jelentős hibának tekintendő, mikrogazdálkodói beszámolóról van szó. A bt. a 2019. évben kataalany volt, tehát nem lesz mérlege – melynek középső sorában a helyesbítést le tudnám vezetni. Társaságiadó-vonzata – minimumadó miatt – nincs a hibának. Mi lenne a helyes javítási mód? Köszönöm.
Katás bt. több taggal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás bt.-t szeretnénk alapítani. A beltag nappali tagozatos egyetemista (nem ő az ügyvezető és nincs személyes közreműködés). Az egyik kültag lenne a kisadózó (személyes közreműködő), aki főállású katás egyéni vállalkozó. Ez a kültag lenne egyben az ügyvezető is. Az ügyvezetést nem munkaviszonyban, hanem megbízási jogviszonyban végezné. A másik kültag "csak" tag, nem dolgozna. Hogyan alakulna az egyes tagok járulékfizetési kötelezettsége? Köszönettel: Kissné
Kata keret betegállomány esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Katás bt. beltagja 3 hónap betegállományban volt, mert műtötték. A bt. működött ezen időszak alatt is, hisz van munkaviszonyban bejelentett alkalmazottja, aki után megfizetik a tb-kötelezettséget. Most a katabevallásnál szembesültem azzal, hogy miután a beltag 3 hónapig nem fizette az 50 e forintot saját maga után, sőt táppénzt is kapott, a bevételi keretét 3 millióval csökkentették. Kérdésem, hogy miért lehet ez jogszerű, hisz az alkalmazott dolgozott és utána a járulék- és adókötelezettség is teljesítve lett. Szíves válaszukat köszönöm! Tisztelettel: Béradmin Kft.
Katás bt.-ből csak egyik tulajdonos vesz ki jövedelmet, lehet? Kérdés
Katás bt.-nek 2 tagja van. Csak az egyik tag fizeti meg a katát és az összes jövedelmet ő veszi ki a bt.-ből katás jövedelemként, havonta változó összegben, amennyi bevétel éppen volt. A másik tag semmilyen jövedelmet nem kap, kvázi osztalékot sem. Ez így lehetséges? Hivatkozna a jogszabályra is? Köszönettel
Bizományos értékesítés elszámolása katás vállalkozásnál Cikk
Olvasónk katás bt. keretei között bizományos értékesítést is végez. De lehet-e bizományos értékesítésnek tekinteni azt a konstrukciót, ahol a bizományosi jutalék elszámolása előre történik? Olvasónk kérdésére Szipszer Tamás adószakértő adott választ.
Katás bt. ingatlanértékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Evás bt. 2003-ban egy tag által befizetett kölcsönből megvásárolta egy üzletként nyilvántartott ingatlan 50 százalékos tulajdoni részét 13,5 millió forintért. (A vételár 1,7 millió forint áfát tartalmazott.) Az ingatlan kizárólag vállalkozási tevékenység céljára használt (székhely). A bt. 2020.01.01-jétől bejelentkezett a kata adózás alá és alanyi mentességet választott. A bt. márciusban szeretné eladni az ingatlan tulajdont (becsült piaci ára 30 millió forint). Az eladási szerződés szerint a vételár 3 év alatt egyenlő részletekben fizetnék meg. Figyelembe kell-e venni a katás bevételben az ingatlan vételárát? Jól értelmezzük, hogy az értékesítés nem lesz áfás, és kérdezzük, hogy felmerül-e bármilyen adókötelezettség az ingatlanértékesítéssel összefüggésben? Ha szükségessé válik, és a tulajdonos a bt. év végével végelszámolással történő megszüntetéséről dönt, hogyan befolyásolja az ingatlan ügylet miatt az adókötelezettségét? Köszönettel