75 találat a(z) kamatkedvezmény cimkére
Kamatkedvezmény a társaságiadó-bevallásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társasági adó számításánál élhetek-e a 60 százalékos beruházási kamatkedvezménnyel, ha a kisvállalkozásban külföldi társaság a tulajdonos, belföldi magánszemély nem tagja a kft.-nek? Válaszukat köszönöm.
Osztalékelőleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Osztalékkal, osztalékelőleggel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Kft. 2015-ben osztalékelőleget fizetett. A 16 százalék szja-t levonta, befizette, a 08-asban bevallotta. Úgy alakult, hogy a jóváhagyott osztalék kevesebb lesz, mint a kifizetett osztalékelőleg. 1. Hogyan kell a bevallott, befizetett adót rendezni? A 1508-as bevallás önellenőrzésével? 2. Az osztalék és az osztalékelőleg különbözete kölcsönnek fog minősülni, aminek a kamata a magánszemély jövedelmének minősül. Lehetőség van-e arra, hogy a kiszámított kamatot a magánszemély megtérítse, hogy ne kelljen befizetni a kamatkedvezmény utáni szja-t és ehót? Köszönöm! Vágner Emília
Maximális támogatás intenzitás szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tételes költségelszámolást alkalmazó egyéni vállalkozó beruházási kamatkedvezményt vesz igénybe (szja-törvény 13. számú melléklet) A 1553-13-01 lap VIII. pontjában nyilatkozni kell: "Kérjük, jelölje „X”-szel, hogy amennyiben Ön európai uniós támogatást vett igénybe, azt az azonos projekt tekintetében a vonatkozó maximális támogatási intenzitásra figyelemmel alkalmazta. "Ha nem jelölöm, a bevallás figyelmeztetésként kiírja, hogy ha kitöltött a 13-08-as lap, akkor a 13. sorban a nyilatkozatot jelölni kell. Ebben az esetben kell nyilatkozni? Köszönöm válaszát.
Tao kamatkedvezmény igénybevétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisvállalkozás hitelből üzemi ingatlant vásárolt 2015. évben. Ezt 2016. márciusban fogja aktiválni. 2015-ben a könyveiben a beruházások közt tartja nyilván. A hitelt 2015-ben elkezdte törleszteni (tőke + kamat). Kérdésem, a megfizetett hitelkamat után igénybe veheti-e a társasági adókedvezményt (60 százalék) a Tao törvény 22/A §-a alapján? Köszönettel
Itt a határidő: szja és eho a kamatkedvezményes kölcsönök után Cikk
Január 12-éig kell bevallani, illetve megfizetni a magánszemélynek nem banki szolgáltatás keretében kamatkedvezménnyel nyújtott kölcsön esetén az év végén fennálló követelés alapján a kifizetőnek a kamatkedvezményt terhelő szja-t és ehót.
Csoportmentességi rendelet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném állásfoglalását: ügyfelem mezőgazdasági termeléssel foglalkozó társaság. A társasági adóbevallás készítésekor felmerült a 22/A § szerinti adókedvezmény igénybevételének lehetősége. A kamatkedvezményt a törvény szerint a mezőgazdasági csoportmentességi rendelet előírásai szerint kell kezelnem. Kérdésem ehhez kapcsolódik: 2014. december 31-éig még a 400 ezer euró keretösszeget kellett figyelni, 3 éves göngyölítéses módszerrel. Ebbe a keretösszegbe milyen támogatási formákat kell belevennem? A társaságnál többféle mezőgazdasági támogatás fordul elő: területalapú támogatás, ÁTK-pályázathoz kapcsolódó támogatás, és közvetlen kamattámogatás is. Ha jól értem, csak azok a támogatások tartoznak ide, melyeket nem az EU finanszíroz, hanem állami forrásból származnak, vagy az adórendszeren keresztül nyújtják. Ha ez így van, akkor beleférnénk a keretösszegbe, és igénybe vehetnénk a társasági adókedvezményt. A másik érték, amit figyelnem kell, az a 40 százalékos támogatásintenzitás. Van olyan EMVA által kiírt pályázat, ahol már a közvetlen támogatási összeg ezt az értékhatárt eléri. Ebben az esetben figyelembe vehető-e még az ehhez a beruházáshoz felvett hitel kamatához adókedvezmény? Az adókedvezmény igénybevételét önellenőrzés benyújtásával megtehetem-e az adott esetben? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Cselyuszka Antalné
Kamatkedvezményből származó jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság kölcsönt nyújt egy független magánszemélynek. Jól gondoljuk-e, hogy abban az esetben nem keletkezik kamatkedvezményből származó jövedelem a magánszemélynél, ha a jegybanki alapkamat plusz 5 százalék mértékben állapítják meg a kamatot?! Mi lenne a helyzet akkor, ha a rögzített kamat kevesebb lenne, mint a jegybanki kamat plusz 5 százalék? Ez esetben a kifizetőnek kell az adót megállapítani, bevallani és megfizetni? Mivel független magánszemélyről van szó, ezért a jövedelem 1,19-szerese után 16 százalék szja és 27 százalék eho lenne az adó? Köszönettel.
Kisvállalkozás kamatkedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az társasági adóról (tao) szóló törvény 22/A §-a alapján igénybe vehető kisvállalkozások kamatkedvezményének visszafizetésével kapcsolatos. Egy cég 2011. március hónapban zárt végű pénzügyi lízingszerződést kötött, gépjármű-finanszírozásra. A gépjárművet 2011. 03. hónapban helyezték üzembe. A cég 2011. december 31-én kisvállalkozásnak minősült, így 2011. évben 80 ezer forint, 2012. évben 100 ezer forint és 2013. évben 60 ezer forint, összesen a 3 év alatt 240 ezer forint adókedvezményt vett igénybe a tao-törvény 22/A §-a alapján a fenti években megfizetett kamat 40 százaléka miatt. A gépjármű 2014. 09. hónapban balesetben összetört, melyben a cég dolgozója, aki a gépjárművet vezette, vétlen volt. A károkozó a felelősségét elismerte. A biztosító a gépjárművet totálkárosnak minősítette. Mivel a gépjármű az üzletkötő munkakörben dolgozó munkavállaló számára munkaeszköz, enélkül a munkáját nem tudta ellátni, a cégnek új gépjárművet kellett vásárolnia, melynek beszerzéséhez szükséges volt a roncs értékesítése 2014. 10. hónapban. A tao-törvény 22/A § szerint: Az adózónak az igénybe vett adókedvezményt késedelmi pótlékkal növelten kell visszafizetnie, ha a tárgyi eszközt az üzembe helyezésének adóévében vagy az azt követő három évben elidegeníti. Kérdéseim: – az előzőekben leírt, önhibán kívüli baleset esetén is vissza kell-e fizetni a cégnek az igénybe vett adókedvezményt? – a teljes, 2011., 2012. és 2013. évben igénybe vett adókedvezményt , azaz 240 ezer forintot vissza kell fizetnie?
Tag járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új kft. tagja személyesen közreműködőként látja el a feladatát. A bevétel még alacsony, ezért jövedelmet nem vesz ki, de a minimum járulékot megfizeti. Mi a helyes elszámolása ebben az esetben a tőle - jövedelem hiányában nem levonható - saját nyugdíj és egészségbiztosítási járulék megfizetése kapcsán? Ezt a taggal szembeni követelésként kell nyilvántartani, és be kell azt fizetnie a társaságnak, illetve, ha nem fizeti meg, akkor a kölcsönhöz hasonlóan kamatkedvezmény után adót kell fizetni utána? Vagy kifizetheti helyette a cég, de ebben az esetben ennek milyen egyéb vonzata van (jövedelemmé válik, adót vagy más járulékot kell utána fizetni)?
Zrt. részvényeinek értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Zártkörű részvénytársaság részvényeinek egy részét értékesíteni kívánja magánszemélyek részére. Az adásvételi szerződéssel egyidejűleg az ellenérték 10 százalékát kellene megfizetni a magánszemélynek, a többit részletfizetéssel. A részvények tulajdonjoga az adásvételi szerződés megkötésével egyidejűleg átszállna a magánszemélyekre. A részleteket oly módon kellene megfizetni maximum 3 év alatt, hogy a mindenkori osztalékot a magánszemély köteles részletfizetésre fordítani. Amennyiben a 3. év végéig ily módon nem kerül megfizetésre a teljes vételár, a még fennmaradó összeg a 3. év végén esedékes. Kérdésünk, hogy ebben a konstrukcióban felmerülhet-e kamatkedvezményből származó jövedelem keletkezése a magánszemélynél? Van-e más jellegű adófizetési kötelezettség a konstrukció kapcsán akár az eladó jogi személynél, akár a vevő magánszemélynél (az osztalék szja+eho fizetési kötelezettségén kívül)? Válaszát köszönjük!
Kamatkedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egyik ügyfelem ingatlant vásárolt támogatásból és hitelből. A közvetítő szervezet, amely a hitelt rendelkezésére bocsátotta, nem pénzintézet, hanem vállalkozási központ. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben igénybe veheti-e a kamatkedvezményt? Megtisztelő válaszukat köszönöm!
Újabb mentőöv a hiteleseknek: a kamatkedvezmény is adómentes lesz Cikk
Jövőre már nem kell kamatkedvezményből származó jövedelmet megállapítani, és az után közterheket fizetnie a hitelintézetnek, ha a hitelre, kölcsönre azért nem számol fel kamatot, hogy a fizetésképtelen magánszemély fizetőképességét helyreállítsa – ezt a kedvező változtatást is tartalmazza az szja-törvény módosítása.
Amit a társaságiadó-változásokról tudni kell Cikk
Hétfőn kezdi meg a Parlament a kormány által T/12792 számon benyújtott törvényjavaslatának részletes vitáját. Az egyes adótörvények és kapcsolódó törvények módosításáról szóló – sürgősséggel tárgyalt - javaslat 185 oldalt szentel a 2014. évtől hatályos változtatásoknak. Ezúttal a társasági adóra vonatkozó módosításokat foglaltuk össze.
Kamatkedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Kft, nem többségi tulajdonos magánszemély tagjának, aki munkaviszonyban áll a Kft -ben kölcsönt kíván nyújtani. Ha kamatmentesen nyújtja a kölcsönt, akkor a magánszemélynek kamatkedvezmény címén adóznia kell . Milyen mértékű kamatot számoljon fel legalább a Kft, annak érdekében , hogy ne álljon fenn a kamatkedvezmény?
Végtörlesztés: nem kell adózni a kamatmentes kölcsön után Cikk
A kormány, az Adózóna értesülése szerint, támogatja Rogán Antal módosító indítványát, amely mentesíti a kamatkedvezmény utáni adó és eho alól a végtörlesztéshez nyújtott kamatmentes munkáltatói kölcsönt.